Rejs na Wyspy Liparyjskie

REJS NA WYSPY LIPARYJSKIE – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Rejs na Wyspy Liparyjskie to jedno z tych doświadczeń, które powinny koniecznie znaleźć się na liście przybywających na północ Sycylii. Jak się tam dostać i czym ? O tym poczytacie w tym przewodniku.

Rejs na Wyspy Liparyjskie jest na szczęście dostępny dla przeciętnego turysty nie dysponującego własną łodzią, czy wyczarterowanym jachtem. Jest to też świetna alternatywa dla tych, którzy dysponują tylko jednym dniem na eskapadę w ten rejon Włoch. Taka „jednodniówka” pobudzi tylko apetyt na więcej, ale tak czy inaczej warto skorzystać z takiej możliwości.


WYSPY LIPARYJSKIE – MAPA


Na mapie zaznaczyłam na czerwono wyspy odwiedzone, na niebiesko pozostałe . Zielonym kolorem oznaczony jest port na SycyliiMilazzo, z którego wypływaliśmy.


REJS NA WYSPY LIPARYJSKIE


Na wyspy Liparyjskie możemy dotrzeć wyłącznie drogą wodną z takich miast jak:

  • Milazzo na północnym wybrzeżu Sycylii (kursują cały rok – to najprostszy sposób)
  • Messyna na Sycylii
  • Neapol
  • Tropea w Kalabrii

Komunikację między wyspami utrzymują małe łodzie i kutry motorowe. Można też przypłynąć własnym (bądź wyczarterowanym jachtem), co oczywiście jest najlepszym pomysłem, bo wtedy można obejrzeć wszystkie wyspy bardzo dokładnie.

Rejs na Wyspy Liparyjskie

Jest jeszcze jedna możliwość zwiedzania jednej z wysp. Jeśli ktoś chciałby bardzo dokładnie obejrzeć wyspę Lipari od strony lądu na wyspę  można przypłynąć z własnym samochodem ( tu kursują większe promy) , na 2 innych : Vulcano i Saline, które też mają drogi jezdne można pożyczyć coś w rodzaju meleksu.


MILAZZO <-> WYSPY LIPARYJSKIE


To najprostszy sposób, ale dostać się na wyspy. Port jest też na tyle blisko wysp, że nawet wybranie się na jednodniową wycieczkę dostarczy nam niezapomnianych wrażeń i bardzo dużo uda się zobaczyć. Jeśli docieramy do miasta własnym samochodem warto zostawić go na parkingu prywatnym daleko do portu. Koszt to około 10 euro za cały dzień, ale w cenie mamy dowóz do portu , a po rejsie – odbiór.

W Milazzo mamy wybór czym się dostać na wyspy. Możemy skorzystać ze stałego połączenia promowego LIBERTY LINES lub wybrać się na wycieczkę statkiem typowo wycieczkowym TARNAV. Cenowo wychodzi mniej więcej na to samo :


LIBERTY LINES

To najszybsze i dające nam najwięcej możliwości połączenie. Dodatkowo statkami tej firmy dostaniemy się prawie na wszystkie największe i najciekawsze wyspy archipelagu. ROZKŁAD REJSÓW warto sprawdzić przed planowaną wycieczką ( zmienia się on w zależności od pór roku ).

Rejs na Wyspy Liparyjskie


TARNAV

My planowaliśmy skorzystać właśnie z tej opcji (powyżej). Przyjechaliśmy dokładnie na godzinę 9.00 , ale pani w  kasie poinformowała nas, że nie wiadomo, czy statek w dniu dzisiejszym odpłynie. Aby nie tracić czasu rozglądamy się po terminalu promowym i rzuca mi się w oczy II opcja – mianowicie wycieczka na wyspy, która rozpoczyna się dokładnie o tej samej godzinie z firmą TARNAV.

Rejs na Wyspy Liparyjskie

Pan w kasie zatrzymuje nam statek , trzeba biec szybko na drugą stronę drogi do biura, aby kupić bilety. Koszt wycieczki 9.00 – 18.00 ( w tym 2 wyspy) – to 40 euro. Ciężko się porozumieć, bo obsługa nie włada niestety językiem angielskim ( w czasie rejsu też będziemy mieć opowieść po niemiecku ), ale ta opcja zapewnia jeszcze inne atrakcje, których nie będziemy mieli korzystając ze stałej linii rejsowej. Obejrzymy bowiem całe wschodnie wybrzeże wyspy VULCANO ( zdjęcia w opisie wyspy).

A jak będziemy mieli szczęście to zobaczymy dodatkowo skaczące delfiny. Pan kapitan zatrzyma wtedy statek, aby nie przepłoszyć tych cudownych stworzeń i aby wszyscy mogli je na spokojnie obejrzeć.WŁOCHY – PRZEWODNIK PO KRAJU >


SYCYLIA – PRZEWODNIK PO WYSPIE >

WYSPY LIPARYJSKIE >

Leave a Reply