Wyspa Lipari podobnie jak Vulcano jest pochodzenia wulkanicznego. To największa z wysp w archipelagu Wysp Liparyjskich, inaczej zwanych Eolskie.
Wyspa Lipari utworzona została w wyniku czterech erupcji wulkanicznych, ostatnia odnotowana erupcja wystąpiła w V wieku naszej ery. Obecnie wulkany uznawane są za nieczynne, ale wyspa pokryta jest wulkanicznym pumeksem, który nadal jest eksploatowany. Wyspa Lipari posiada bogatą historię, podobno wyspa była zamieszkana już w piątym tysiącleciu p.n.e.
INFORMACJE PODSTAWOWE
Jej powierzchnia wynosi niecałe 40km², a najwyższy szczyt mierzy 594 m n.p.m. Na stałe zamieszkuje ją 11 tys. mieszkańców. Największym miastem i głównym portem jest Lipari. Są tu jeszcze cztery większe wioski: Pianoconte, Quattropani, Acquacalda oraz Canneto. Miejscowa ludność utrzymuje się przede wszystkim z turystyki, część trudni się uprawą winorośli, figowców i oliwek oraz eksploatacją pumeksu i rybołówstwem.
WYSPA LIPARI – MIASTO LIPARI
MARINA CORTA
Miasto Lipari ma 2 porty: malutki od południowej strony to Corta i większy za wzgórzem zamkowym (opisany poniżej). Port wzbudza zachwyt, jego koloryt, detale związane z pracą mieszkańców i wzgórze zamkowe to cudowny, wręcz pocztówkowy „landszaft”. W samej marinie, niejako na środku wody stoi kościółek katolicki (Dusz Czyśćcowych), a od południowej strony (już na lądzie)
PARAFIA ŚW. JÓZEFA
Wspomniana już wyżej Parafia katolicka stoi na zakończeniu portu Corta. To malutki, ale warty odwiedzenia kościółek z XVII w. wybudowany na ruinach poprzedniego zdewastowanego podczas napadu korsarzy osmańskich w XVIw.
WZGÓRZE ZAMKOWE
VIA CASTELLO
Teraz kierujemy się na północ do najwyższego punktu miasta, czyli na wzgórze zamkowe. Dziesiątki schodów na ulicy Via Castello podprowadzają nas pod najciekawszy obiekt tego miejsca – Basilica Concattedrale di San Bartolomeo.
KATEDRA ŚW. BARTOLOMEUSZA
Górująca na wzgórzu zamkowym Katedra zbudowana została w 1084 roku, a następnie przebudowana w stylu gotycko-barokowym w XVIIw. W pobliżu znajduje się klasztor normański, pierwotnie należący do katedry.
POZOSTAŁE OBIEKTY WZGÓRZA ZAMKOWEGO
Na wzgórzu obok Katedry znajdziemy jeszcze kilka innych ciekawych obiektów . Naprzeciwko wejścia do niej (po prawej stronie schodów) znajduje się kościół katolicki – Chiesa dell’Immacolata, kawałek dalej – wykopaliska archeologiczne z czasów greckich i romańskich. Dalej pozostałości zabudowy zamkowej.
WIDOKI ZE WZGÓRZA ZAMKOWEGO
Zanim opuścimy zamek możemy podziwiać z góry widoki na Plac Miejski
PLAC MIEJSKI
Tuż za wzgórzem zamkowym , odrobinę poniżej niego znajduje się duży Plac z Miejski z Parkiem. Na środku placu stoi Ratusz , a obok niego mała kaplica.
PORT LIPARI (MOLO ALISCAFI)
Idąc dalej na północ dotrzemy do kolejnego portu – ten jest największy i obsługuje wszystkie linie promowe na wyspach Liparyjskich. Tylko mniejsze statki i wycieczkowe mają prawo przybijać do Mariny Corta.
ULICZKI LIPARI
Lipari to nie tylko porty , wzgórze zamkowe i ciekawe świątynie. to przede wszystkim normalne uliczki miasta, to one stanowią jego koloryt i charakter. Przechadzamy się więc nimi, na ile starcza czasu. Jest bajecznie kolorowo, miejscami bardzo ciasno.
WYSPA LIPARI – WSCHODNIE WYBRZEŻE
Opuszczamy bajeczną wyspę , 3 godziny to stanowczo za mało, aby nacieszyć się jej urokiem , zwłaszcza, ze oprócz uroczego Lipari oferuje całą game atrakcji .
WYSPA LIPARI – POŁUDNIOWE WYBRZEŻE
Ostatni kontakt z wyspą to rejs wzdłuż jej niesamowicie uformowanego i kolorowego południowego wybrzeża. Pełno tu samotnych skał, łuków skalnych i innych ciekawych formacji.
BAZA NOCLEGOWA NA WYSPIE LIPARI
Jeśli skorzystacie z opcji rejsu z LIBERTY LINES i wykupicie rejs w jedną stronę. Wówczas możecie zatrzymać się na wyspie na nocleg. Myślę, że nocleg na takiej bajecznej , wulkanicznej wyspie to fantastyczny pomysł, bo dzięki temu można tu obejrzeć dużo więcej niż przez kilka godzin. Tu polecam skorzystanie z pewnego i sprawdzonego przez nas setki razy portalu Booking.com. Wybierz tylko interesujący Cię termin, znajdź najlepszą opcję noclegu i rezerwuj: