Taormina to jedno z najpiękniejszych miasteczek Sycylii, do tego najciekawiej położone. Historyczne stare miasto osadzone jest na wzgórzu tuż przy wybrzeżu Morza Jońskiego z widokiem na bajeczne wybrzeże z półwyspami i wysepkami.
Taormina miała strategiczne położenie od początku swojego istnienia, czyli od IV wieku p.n.e. Wtedy to osiedlili się tu uciekinierzy z Naksos, najechanego przez Dionizosa I – tyrana Syrakuz. W X wieku Taormina została podbita przez Arabów.
TAORMINA – INFORMACJE PRAKTYCZNE
My zawitaliśmy tu 2-krotnie, raz po zdobyciu Etny i II raz w drodze w Mesyny na lotnisko w Katanii. W sezonie miasto jest totalnie zakorkowane, my na szczęście jesteśmy tu w październiku, udaje się więc zostawić auto na małym parkingu tuż przy ścisłym centrum, a za drugim razem przy punkcie widokowym (bezpłatnie). Można zostawić auto na głównym Parking Garage Porta Catania, ale jest to podobno najdroższy parking na Sycylii.
W Taorminie oprócz bajecznych widoków z góry, ciekawej plaży pod samym centrum z Rezerwatem Baia della Isola Bella, koniecznie trzeba obejrzeć Amfiteatr Grecji, centrum z Katedrą oraz górujący nad miastem zamek (na który nam nie starczyło czasu).
CENY
- AMFITEATR – 10 euro / 5 euro
- ISOLA BELLA – 4 euro / 2 euro
- KOLEJKA – 3 euro, bilet dzienny – 10 euro
- Ceny w restauracjach dużo wyższe niż np. w Messinie
PUNKT WIDOKOWY VIA PIRANDELLO
To zdecydowanie najlepszy punkt widokowy. Na wzmocnionym murami oporowymi placu umieszczono kolumny i ławeczki (tuż przed placem udaje się nam nawet zaparkować). Można tu też trafić, schodząc ulicą Via Pirandello od Porta Messina w kierunku wybrzeża. Roztacza się stąd piękny widok na całe wybrzeże, w dole widzimy półwysep po lewej stronie z „Grotta Azzurra” pod stromymi ścianami oraz najpiękniejsze miejsce – wyspę z rezerwatem Isola Bella. Na wyspę można przejść jeśli akurat nie ma wysokich fal.
STAIRS TO TAORMINA
Tuż obok platformy widokowej znajdują się schody, którymi w otoczeniu pięknej zieleni kierujemy się w dół do plaży. Samo zejście jest fantastyczne widokowo (warto wiec przynajmniej w jedną stronę przejść się na piechotę, a nie kolejką).
TAORMINA – PLAŻA MENDOLIA
Plaża, jak i półwysep i wyspa Isola Bella zdecydowanie piękniej wyglądają z góry. Sama plaża okazuje się być kamienista (co też ma swój urok, bo fale powodują , że kamienie ocierają się o siebie powodując niezły hałas). Na wysepkę nie udaj mi się dojść , fale rozbijają się w połowie przejścia zalewając ochotników.
KOLEJKA LINOWA
Traktując to jak swego rodzaju atrakcję z plaży kierujemy się w górę kolejką . Wagoniki jadące w jednej grupie wywożą nas kawałek wyżej.
TEATR ANTYCZNY
Ten dobrze zachowany teatr grecki z III w p.n.e. to drugi co do wielkości teatr antyczny na Sycylii (większy jest w Sykakuzach). To właśnie niesamowite położenie sprawia, że teatr tak niezwykły. Mając szczęście można stąd podziwiać antyczne ruiny, na tle wybrzeża z turkusowymi wodami i obok (dymiący czasami) wulkan Etna.
Teatr został wzniesiony przez Greków, później przebudowany przez Rzymian (aby dostosować do walk gladiatorów). Mógł pomieścić nawet 5000 widzów. Teatr w dużej części jest zbudowany z cegły, (co wskazuje na czasy rzymskie), ale jego układ jest zgodny z zasadami architektury greckiej. Dobrze zachowały się mury otaczające widownię, dodatkowo do dzisiaj możemy oglądać proscenium z tylną ścianą sceny. Razem tworzą niejako ramę dla znajdującego się w tle krajobrazu. Współcześnie w teatrze odbywają się koncerty, spektakle, festiwale, ponieważ starożytna budowla ma doskonałą akustykę .
Tuż za teatrem znajduje się kolejny punkt widokowy . Jesteśmy dużo wyżej niż Via Pirandello (opisana wyżej) – to już wysokość około 250m n.p.m. – i mamy niejako podgląd właśnie na to miejsce.
ULICE TAORMINY
VIA TEATRO GRECO
To jedna z głównych ulic miasta prowadząca prosto do Teatru Antycznego. Pełna sklepików z pamiątkami, bazarków i kafejek.
TAORMINA – CENTRUM
Ścisłe centrum to Porta Messina (kamienna brama prowadząca do miasta) , stąd w kierunku południowym dojdziemy do małego placu przy którym znajduje się kilka ciekawych obiektów : Palazzo Corvaja (Średniowieczny pałac z dziedzińcem zdobionym chrześcijańskimi reliefami oraz centrum wystawowe), tuż za nim znajduje się kościółek katolicki – Chiesa di Santa Caterina, a z kolei za kościółkiem mini amfiteatr – Teatro Odeon (Teatro Romano). Niestety na dalsze zwiedzanie już nie mamy czasu , choć warto poświęcic go na to miasto dużo więcej.
VIA DI GIOVANNI
Uliczką Via Di Giovanni kierujemy się w dół w kierunku Via Pirandello gdzie został nasz samochód. Tu w Caffe Machia zjadamy po drodze obiad i rozkoszując się kolorami tutejszej architektury docieramy do Via Bagnoli Croci. Tu czeka na nas jeszcze jedna atrakcja (wpis poniżej).
VIA BAGNOLI CROCE
TAORMINA – PARK MIEJSKI
Park miejski znajdujący się poniżej Giardini della Villa Comunale. Przyciąga nas do wewnątrz swoimi ciekawymi budowlami . Nie wiem jaki był zamysł projektantów, ani z jakiego okresu budowla pochodzą, ale stanowią ciekawe tło np. do sesji zdjęciowych.
BAZA NOCLEGOWA W TAORMINIE
Baza noclegowa w Taorminie i okolicy jest przeogromna, ale warto wiedzieć, że miasto nie należy do najtańszych. Jest jednak bardzo klimatyczne więc spędzenie tu kilku dni na pewno należy do przyjemności. Jeśli więc się na to zdecydujecie to polecam skorzystanie z pewnego i sprawdzonego przez nas setki razy portalu Booking.com. Wybierz tylko interesujący Cię termin, znajdź najlepszą opcję noclegu i rezerwuj :
Pięknie przedstawiony ten rejon Włoch. Dziękuje…zdjęcia fantastyczne!
Bo i jest piękny, pozdrawiam cieplutko Małgorzato !