Souk Mubarakiya to ogromny bazar, którego historia sięga 200 lat wstecz, czyli długo przed odkryciem ropy. W czasie wojny w 1990 roku zniszczony, ponownie odbudowany, jest obecnie najbardziej autentycznym i klimatycznym miejscem w całym Kuwejcie.
Souk Mubarakiya zastępuje obecnie miejsce kojarzone przez nas jako „stare miasto” czy „centrum”. Wokół targu koncentruje się bowiem życie towarzyskie i wieczorami spotykają się tu ludzie z najdalszych zakątków. Bo to nie tylko targ, gdzie można kupić prawie wszystko i spróbować lokalnego jedzenia, ale także miejsce spacerów.
My tak bardzo pokochaliśmy to miejsce, że wracaliśmy tu aż 5-krotnie za każdy razem odnajdując coś innego. Mieliśmy tu też swoje ulubione miejsca na obiady, sprawdzone, najlepsze na świecie. W Wasze ręce oddaje szczegółowy przewodnik po tym miejscu, jakiego chyba nikt przede mną nie napisał.
SOUK MUBARAKIYA – LOKALIZACJA I MAPA
Souk Mubarakiya, czyli jeden z najstarszych bazarów w Kuwejcie zlokalizowany jest w samym sercu stolicy, między ulicami Abdullah Al-Mubarak, Abdullah Al-Salem i Palestine.
W obrębie tego kwartału mamy 29 uliczek handlowych i gastronomicznych. Jest tu kilka placów głównie na wejściach i jeden plac pełniący rodzaj rynku wewnętrznego. Taką oto mapkę znajdziecie na wejściu na dużej tablicy, ale plątanina uliczek i tak sprawi, że po prostu spontanicznie będziecie przemierzać kolejne. Bez zastanawiania się nad ich nazwami, czy tym co tam kupicie.
SOUK MUBARAKIYA – INFORMACJE PRAKTYCZNE
GODZINY OTWARCIA
Na mapie każde miejsce w rejonie suku będzie miało podane inne godziny funkcjonowania. Zwyczajowo jednak większość jest tu otwarta od godzin przedpołudniowych (9.00 lub 10.00) do ostatniego klienta , czyli około godziny 23.00 / 24.00 .
Rano i przedpołudniem część sklepików wygląda na całkowicie zamknięte. Jest tu mały ruch i faktycznie nie wszystko jest czynne.
Największy ruch jest po południu (około 18.00), wtedy też wszystko jest otwarte, a życie toczy się swoim codziennym gwarnym rytmem. Około godziny 20.00 masę osób zjeżdża na souk coś zjeść , może więc być kłopot ze znalezieniem miejsca w knajpkach.
Wieczorem Souk Mubarakiya rozświetla się tysiącem świateł i nawet tych świątecznych dekoracji, choć na mieście nigdzie indziej ich nie znajdziecie.
GDZIE ZAPARKOWAĆ ?
Przy głównym wejściu od strony północno – zachodniej jest kilka dużych parkingów. Są one płatne i to nie mało, bo i też jest tu duży popyt na miejsca parkingowe (Lokalizacja – link) . W wolne dni, takie jak piątek, sobota lub Nowy Rok parkowanie będzie nie małym wyzwaniem. Można poszukać kawałek dalej, jest tam kilka darmowych parkingów, ale trzeba potem przebiec przez ruchliwą drogę. My najczęściej parkowaliśmy tutaj > lokalizacja.
W obrębie souku obowiązuje całkowity zakaz parkowania, bo teren ten jest wyłącznie dla ruchu pieszych. Przy głównym wejściu znajduje się duży plac z fontannami i masą restauracji wokół.
SOUK MUBARAKIYA – ZAKUPY
Na Souku można znaleźć w zasadzie wszystko. Jest tu targ ze świeżymi warzywami i owocami oraz targ rybny. Kupicie tu słodycze, popularne daktyle, orzechy i świeże mięso. Jest też także FABRIC SOUK, czyli targ z tkaninami i materiałami. Jest część przeznaczona na tradycyjne stroje arabskie. Tu kupicie męskie diszdasze, damskie abaje, hidżaby, burki, czy zwykłe chusty.
Są całe alejki z perfumami, arabskimi antykami, perskimi jedwabnymi dywanami, kantory, księgarnie. Jest też troszkę bazarów z typowymi pamiątkami z Kuwejtu. Takie rzeczy jak magnesy , breloczki itp. kupicie tylko tutaj. Nigdzie indziej ich nie widzieliśmy.
Można by tak wymieniać bez końca, to co tu znajdziemy, bo na Souku jest prawie wszystko, czego dusza zapragnie.
Znajduje się tu też tzw. GOLD SOUK , czyli największy targ złota. Małe sklepiki i duże markety ze złotem zgromadzone są głównie w północnej części targu. Złota biżuteria jaką tu możemy obejrzeć i kupić, jest niezwykle imponująca.
PERFUMY I ZAPACHY
Spacerując uliczkami zwracamy uwagę na ogromną ilość sklepów z perfumami. Orientalne zapach, najpiękniejsze zresztą na świecie, czuć tu w każdym niemalże zakątku. Sprzedawcy będą nas w niektórych miejscach namawiać do wstąpienia, ale odbywa się to w Kuwejcie bardzo elegancko i nienachalnie. Większość perfum jest produkowana lokalnie, nie znajdziecie więc ich nigdzie indziej na świecie.
To, co nas tu zaskoczyło, to specjalne sklepy z akcesoriami i zapachami w ogromnych butlach do samodzielnego wyrabiania zapachów. Wiele arabskich kobiet lubi samodzielnie je przygotowywać, a nie kupuje gotowych wyrobów, do czego my w Europie jesteśmy przyzwyczajeni.
WARSZTATY KRAWIECKIE i SZEWSKIE
W kilku zakątkach odnaleźliśmy także małe warsztaty krawieckie, panów szyjących torby i plecaki, a także szewców.
RYNEK MUBARAKIYA
Na rynku, czyli niewielkim placu w sercu Souku znajdują się dwa małe muzea: Sheikh Mubarak Kiosk i pierwsza apteka w Kuwejcie.
- Godziny otwarcia : 09:00–12:00 oraz 16:30–20:30 ( w piątki i soboty 16:30–20:30 )
- Wstęp bezpłatny
- Oba muzea mieszczą się w tym samym budynku na dwóch piętrach. Lokalizacja > link
Sheikh Mubarak Kiosk założony był przez szejka Mubaraka Al-Sabah w celu monitorowania i ochrony rynku oraz nakładania podatku na kupców w okresie, kiedy walutą Kuwejtu była rupia indyjska. W muzeum znajdziemy wiele starych dokumentów historycznych oraz bardzo starych narzędzi, sprzętu i broni.
SOUK MUBARAKIYA- CO I GDZIE ZJEŚĆ ?
RESTAURACJE
Poza częścią handlową, na Souku znajduje się strefa z tradycyjnymi arabskimi restauracjami, serwującymi jedzenie z różnych krajów tego regionu, znajdziemy tu także restauracje perskie. Na Souku znajdują się też tradycyjne kawiarnie parzące herbatę na węglach oraz kawiarnie z sziszą. Jedzenie jest bardzo tanie, w stosunku do innych miejsc w całym Kuwejcie. Tanie, ale równocześnie bardzo dobre, a nawet wspaniałe. Restauracje na Souku w częściach otwartych raczej do eleganckich nie należą. Stoły dla każdego klienta nakrywa się folią, którą później zastępuje się nową. Ale znajdują się tu i lepsze knajpki. Lepsze, nie znaczy wcale, że droższe. W gorące letnie dni z rur nad stołami rozpylana jest mgiełka wodna, która daje uczucie chłodu, a zimą ustawione są ogrzewacze. Mimo temperatur czasami oscylujących koło 0 stopni, wszystkie knajpki na zewnątrz są otwarte. My próbowaliśmy jedzenia w kilku z nich, docelowo jednak naszym numerem jeden była Restauracja Freej Swaileh , do której wróciliśmy aż 3-krotnie.
CO ZJEŚĆ , CZYLI TAJNIKI KUCHNI ARABSKIEJ
Kuchnia arabska jaką tu skosztujemy , to wszelkiego rodzaju grillowane mięsa, przepyszne fatayer, czy pierożki lub placki drożdżowe z przeróżnymi nadzieniami mięsnymi i warzywnymi. Nie ważne co zamówimy, na stole niemalże od razu pojawią się całe talerze z różnego rodzaju sałatkami, przyprawy, sosy, darmowa woda. Do tego najlepsze na świecie placki arabskie ogromnej wielkości. Jak tylko je zjecie, doniosą Wam kolejne. Potem kelnerzy przyniosą Wam zamówione dania i już macie problem, aby je zjeść, bo jesteście już tak najedzeni. A jak skończycie, zjawi się na stole imbryczek z pyszną herbatą i deser w postaci owoców i mini pączków polewanych miodem. Wszystko pyszne, ale nie do „przejedzenia”.
Uwaga !!! Kuchnia w Kuwejcie nie jest dla tych, co pragną się odchudzić. W tym kraju to niemożliwe !!!
Do tej pory nasze ulubione kuchnie świata pochodziły z Nepalu i Pakistanu, po pobycie w Kuwejcie mamy poważne wątpliwości, czy jednak numerem jeden nie jest tamtejsza kuchnia.
SOUK MUBARAKIYA – WIELKI POŻAR
31 marca 2022 roku, czyli zaledwie kilka miesięcy przed naszym przylotem, Souk Mubarakiya został uszkodzony przez ogromny pożar, który zniszczył cały ogromny kwartał sklepów. Do dzisiaj nie zostały one odbudowane, ale jest już projekt na odnowę i zagospodarowanie całości targowiska. Za rok, może dwa te zdjęcia będą więc już archiwalne.
Na kilku placach postawiono rzeźby z wypalonych elementów konstrukcyjnych oraz ocalałych towarów, dla upamiętnienia tego przykrego dla wielu sprzedawców wydarzenia.
SOMU – SOUTH MUBARAKIYA
W samym sercu tradycyjnego, ponad dwustuletniego targu, ukryty pośród starych sklepików, znajduje się ciekawy skwer, który wygląda inaczej od reszty. Skwer ten nazywany jest w skrócie SoMu od South Mubarakiya. Można tam znaleźć ciekawe murale, butiki lokalnych projektantów i stylowe restauracje.
SOUK MUBARAKIYA – MECZETY
Na terenie Souku znajdują się też 2 ciekawe architektonicznie meczety górujące nad pozostałą zabudową, o których warto wspomnieć. Pierwszy z nich stoi przy głównym placu wejściowym z fontannami, który pokazywałam Wam na początku. To jedno-minaretowy, ze złotą kopułą widoczną już z daleka Meczet Muhammada bin Abdula Rahmana bin Bahra .
Drugi Al-Faris Mosque stoi przy samym północnym wejściu do Souku, błędnie opisanym na mapie jako południowy. Meczet został zbudowany 200 lat temu przez kupca Thuwaini Al-Dawas Al-Azmi z gliny i nazwany na cześć jego imama. Uważany jest za jeden z najstarszych meczetów w Kuwejcie, ale wtedy teren był o cztery stopnie niższy od powierzchni ziemi. Obecna wersja po ostatniej renowacji stoi na równi z innymi budynkami.
ZABYTKOWE CENTRUM HANDLOWE
Na południowym krańcu souku znajduje się przepiękny budynek handlowy, ponoć zabytkowy, lub odbudowany w starym stylu. Mocno odbiega charakterem i urodą od pozostałej zabudowy. Wieczorem przepięknie podświetlony ze wszystkich stron. Ma też fantastyczne wnętrze, niestety nie weszliśmy do niego, szczerze mówiąc nie wiem dlaczego?
SAFAT SQUARE
Safat Square znajduje się na południowym krańcu wielkiego souku. Historycznie miejsce to było centralnym punktem dla kupców, którzy handlowali i wymieniali się tu swoimi produktami. Z historycznego charakteru nie zostało tu nic, bo plac został wyremontowany i przybrał nowoczesny wygląd. Są tu fontanny, schody i przede wszystkim widok na miasto. To teraz taki fajny oddech od zgiełku obecnego targowiska i płynne przejście w przyszłość Kuwejtu.
PODSUMOWUJĄC
Souk Mubarakiya to zdecydowanie najsympatyczniejsze miejsce w całym Kuwejcie. Można tu spędzić całe godziny, spacerując i odkrywając. To miejsce jest idealne, niezależnie od tego, czy chcecie tu zrobić zakupy, zjeść, czy pozwiedzać. Albo po prostu poczuć prawdziwą atmosferę starego Kuwejtu.
KUWEJT – PRZEWODNIK PO KRAJU >>
INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻUJĄCYCH >>
STOLICA KUWEJTU – NAJCIEKAWSZE MIEJSCA >>
SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI :
- PARKI KUWEJTU >
- MUZEA KUWEJTU >>
- WIEŻE KUWEJCKIE >>
- WIELKI MECZET W KUWEJCIE >>
- SOUK MUBARAKIYA >>
- SHEIKH ABDULLAH AL SALEM CULTURAL CENTER >>
Na wybranie się na ten olbrzymi bazar chętnie bym się skusiła.
29 uliczek handlowych i gastronomicznych to tworzy naprawde sporo możliwości do poznania różnych rzeczy i smaków.
Bardzo merytoryczny wpis! Nie wiem czy kiedyś będę w Kuwejcie, ale zapisuję bloga w zakładkach żeby w razie czego wrócić do wpisu 🙂 Dobrze że w tym pożarze tylko budynki ucierpiały, a nie ludzie…