Kuwejt - informacje praktyczne

KUWEJT – INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻUJĄCYCH

Kuwejt – informacje praktyczne, to opis najważniejszych porad dla podróżujących do tego najmniej znanego z państw Zatoki Perskiej. Ten kraj, choć niewielki, wart jest odwiedzania, a ogrom ciekawych miejsc zaskoczy każdego.

Kuwejt  – informacje praktyczne – to tu znajdziecie między innymi przepisy dla podróżujących, zasady, sposoby poruszania się, to jak i czym można tam dotrzeć oraz podstawowe ceny i linki do aktualnych informacji.


KUWEJT – INFORMACJE PODSTAWOWE


WALUTA

Dinar Kuwejcki ( 1dinar = około 14-15zł ) to najdroższa waluta świata. Papierowa waluta to : 1/4 i 1/2 dinara, czyli 250 i 500 flisów, 1, 5, 10, 20 dinarów, monety to flisy: 1, 5, 10, 25, 50, 100 flisów. Wymiany walut można dokonywać w kantorach i bankach.


RELIGIA, ZASADY OBOWIĄZUJĄCE PODRÓŻNYCH

Zgodnie z konstytucją religią państwową jest islam, a prawo islamskie jest głównym źródłem ustawodawstwa. 74% mieszkańców wyznaje Islam. Chrześcijanie stanowią około 14,3%, hinduizm wyznaje około 8,5%. Konstytucja gwarantuje wolność praktyk religijnych, o ile „nie jest to sprzeczne z porządkiem publicznym lub obyczajami”. 70% Kuwejtczyków to sunnici, ale istnieje znaczna mniejszość szyicka.

Cudzoziemcy stanowią większość wśród chrześcijan w Kuwejcie. Istnieje siedem oficjalnie uznanych kościołów chrześcijańskich: Narodowy Kościół Ewangelicki (Protestancki), Kościół rzymskokatolicki, Kościół Greckokatolicki, Koptyjski Kościół Ortodoksyjny, Kościół Ormiański, Kościół greckokatolicki i Kościół anglikański.

UWAGA !!! W związku z zasadami szariatu w Kuwejcie należy się odpowiednio ubierać. Nie ma konieczności zakrywania głowy przez kobiety, nie ma też nakazów dotyczących ubioru, ale niemile widziany jest tu skąpy strój. Lepiej unikać odkrytych nóg, czy ramion, a dotyczy to także mężczyzn. W meczetach, które są dostępne dla „niewiernych”, podróżnych obowiązują te same zasady, co innych.

Na plażach miejskich obowiązują restrykcyjne zasady, dla nas dość abstrakcyjne jak np. zakaz wchodzenia na plaże w krótkich spodenkach, nie mówiąc już o stroju bikini. Poniżej zdjęcie tablicy widniejącej na jednej z miejskich plaż.


GEOGRAFIA I KLIMAT, KIEDY PODRÓŻOWAĆ DO KUWEJTU ?

To nizinny i pustynny kraj, w którym panuje klimat zwrotnikowy. suche tereny to aż 92% powierzchni kraju. Średnia temperatura stycznia 12 °C, lipca 35 °C. Zimy są chłodne, jednego dnia w grudniu temperatura odczuwalna była kolo 0 stopni. Nikogo nie dziwią tutaj grube zimowe płaszcze, czapki, czy rękawiczki. Latem nie polecam zwiedzania, upały są nie do wytrzymania, temperatury sięgają nawet 50 stopni.

Najwyższym szczytem w Kuwejcie jest Khashm Ghudayy – 361 m n.p.m. znajdujący się na terenie rezerwatu Sabah Al Ahmad . Niestety rezerwat jest otoczony płotem i da się wjechać przez jedną bramę wjazdową. Byliśmy pod nią 1stycznia i niestety rezerwat był zamknięty. Tu szczyt widziany z drogi.


JĘZYK

Językiem urzędowym jest język arabski. Można spokojnie porozumieć się tu po angielsku. Praktycznie każdy go zna bardzo dobrze. To pozostałość po kolonializmie angielskim (na szczęście ruch pozostał prawostronny).


CZAS LOKALNY

Różnica czasu między Kuwejtem, a Polską wynosi 2 godziny (W Warszawie 12:00, w Kuwejcie 14:00) .


KUWEJT – INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻNIKÓW


WIZA DLA POLAKÓW

Dla turystów wymagana jest wiza uprawniająca do wjazdu i pobytu. Aby się o nią ubiegać trzeba mieć paszport (ważny minimum pół roku) oraz informacje o pobycie (adres hotelu) . Wizę można uzyskać na dwa sposoby: na lotnisku i pozostałych przejściach granicznych lub drogą elektroniczną (e-visa) za pośrednictwem strony internetowej . Standardowa wiza turystyczna dla obywateli Polski uprawnia do jednokrotnego wjazdu na terytorium Kuwejtu i pobytu maksymalnie do 3 miesięcy.

  • Koszt wizy dla Polaków – 24 USD (około 130 zł)
  • Władze Kuwejtu formalnie mają prawo odmówić wydania wizy samotnie podróżującym, młodym kobietom.
  • Do Kuwejtu nie są wpuszczane osoby, które posiadają w paszporcie wizę izraelską. Kuwejt po prostu nie uznaje tego kraju. Na szczęście Polacy otrzymują taką wizę na osobnych kartkach.

My wyrabialiśmy wizę na lotnisku 2-krotnie , gdyż w międzyczasie byliśmy w Bahrajnie. Za pierwszym razem nie było problemów, za drugim już nas dokładnie sprawdzano.


BEZPIECZEŃSTWO

Kuwejt jest bardzo bezpiecznym krajem, ale należy pamiętać o dostosowaniu się do panującego prawa oraz zwyczajów. Zgodnie z zaleceniami należy unikać zgromadzeń, ale byliśmy razem z tłumem pod wieżami w sylwestra i było bardzo spokojnie. Ostatni zamach terrorystyczny miał tu miejsce w 2015 roku. Nie należy się bać spacerów w dowolnej porze dnia i nocy, ale na wartościowe rzeczy należy po prostu uważać. Generalnie wszędzie jest raczej pusto, masę miejsc zwiedzaliśmy kompletnie sami, tylko na souku są tłumy wieczorami.


JAK SIĘ DOSTAĆ DO KUWEJTU ?

Z Polski nie ma bezpośrednich lotów, można tu dotrzeć z przesiadką z innych krajów Zatoki Perskiej. My przesiadaliśmy się w Stambule i dolecieliśmy linią Turkish Airlines. Jest też opcja dostania się drogą lądową z Arabii Saudyjskiej.


LOTNISKO W KUWEJCIE – 4 TERMINALE

W Kuwejcie jest tylko jedno lotnisko międzynarodowe na południe od stolicy, ale ma za to 4 terminale :

  • Amiri Airport – najdroższy i najbardziej ekskluzywny terminal świata – dostępny niestety tylko przez rodzinę Emira Kuwejtu
  • TERMINAL 2 – który jest aktualnie w budowie i docelowo ma obsługiwać wszystkie linie lotnicze z wyjątkiem linii narodowego przewoźnika

Poniżej wizualizacje obu terminali ze STRONY

  • TERMINAL 4 – To terminal Kuwejckich Linii Lotniczych. Bardzo elegancki, nowoczesny . Mieliśmy przyjemność lecieć z niego i lądować przed i po podróży do Bahrajnu.
  • TERMINAL 1 – to najstarszy terminal w kraju . Obecnie w strasznym stanie, jedno z najgorszych lotnisk jakich w życiu byliśmy. Co ciekawe terminal ten obsługuje na obecną chwilę najlepsze linie lotnicze świata.

KUWAIT AIRLINES

Jak już wspominałam powyżej Kuwejt ma swoje linie lotnicze. Jedne z najlepszych linii na świecie. Lecieliśmy z nimi do Bahrajnu i na trasie 45-minutowego lotu mieliśmy do dyspozycji ekrany z całą gamą filmów, gier i muzyki, podano nam także posiłek, który dosłownie „w biegu” trzeba było jeść.


KOMUNIKACJA – JAK SIĘ PORUSZAĆ PO KRAJU ?

W związku ze słabym rozwojem sieci komunikacji miejskiej, którą wykorzystują głównie pracownicy niewykwalifikowani, lepiej korzystać z wypożyczalni samochodów. Wypożyczenie średniej wielkości pojazdu kosztuje ok. 100 zł za dobę. Benzyna to koszt około 1 zł za litr. Aby pożyczyć auto trzeba mieć ważne minimum 6 miesięcy polskie lub międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce. Przy wypożyczeniu sprawdzana jest ważność paszportu oraz wizy wjazdowej. Szczegółowe informacje na temat wynajmu znajdziecie na STRONIE .

Po mieście można poruszać się pieszo, ale jest to praktycznie niemożliwe na dalsze odległości, gdyż do wielu miejsc nie dotrzemy, bo na naszej drodze pojawi się ruchliwa autostrada, a tych przecinających całe miasto jest dużo. W kraju wszyscy i wszędzie jeżdżą samochodami, mało kto wędruje gdziekolwiek pieszo, po za parkami i promenadami nadmorskimi. W większości miejsc nie ma chodników, przejść dla pieszych, nie mówiąc o sygnalizacji świetlnej. Przechodzenie przez wielopasmowe arterie komunikacyjne może być bardzo niebezpieczne. Tylko gdzieniegdzie są kładki dla pieszych nad autostradami.

Najlepiej więc zwiedzać stolicę pożyczonym samochodem. Miejscami może być problem w zaparkowaniem (głównie w okolicach souku), ale generalnie wszędzie jest masa parkingów naziemnych, podziemnych , czy wielopiętrowych i 90% z nich jest darmowych.

Można korzystać z taksówek, ale warto ustalać opłatę za przejazd wcześniej, aby uniknąć nieporozumień. Auto najlepiej pożyczyć od razu na lotnisku .


OPIEKA ZDROWOTNA

Ogólny wskaźnik jakości opieki zdrowotnej, dostęp do nowoczesnego sprzętu i obsługa są na bardzo wysokim poziomie. Największe i najpiękniej oświetlone obiekty w Kuwejcie to szpitale. Widać, że inwestuje się tu w służbę zdrowia ogromne pieniądze.

Dla bezpieczeństwa i własnego spokoju należy wykupić jednak kompleksową polisę ubezpieczeniową pokrywającą koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego. Wizyta u specjalisty w prywatnej klinice kosztuje od 10 do 30 KWD. W zależności od rodzaju schorzenia koszt całodobowego pobytu w szpitalu prywatnym wynosi od ok. 60 do ok. 200 KWD (ok. 760-2500 PLN).  Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty. W Kuwejcie nie są wymagane specjalne szczepienia ochronne.


INTERNET / TELEFON

Najlepiej od razu na lotnisku zakupić kartę SIM do połączeń lokalnych (zwłaszcza jeśli podróżujemy w grupie) i do internetu. Kupiona w Kuwejcie karta SIM niestety nie działa w pozostałych krajach Zatoki Perskiej. Wi-Fi działa tu kiepsko, nawet na lotnisku, czy w hotelu, dlatego warto zainwestować w większy pakiet internetu. Szczegółowe ceny i rodzaje pakietów na STRONIE


FOTOGRAFOWANIE W KUWEJCIE

> Wszystkie obiekty, po za rezydencją Emira Kuwejtu, budynkami policji i wojskowymi oraz rafineriami i polami naftowymi można normalnie fotografować.

> Obowiązuje całkowity zakaz fotografowania apartami fotograficznymi we wszystkich wnętrzach, a także w okolicy rafinerii (komórką można, bo nikt nie zauważył, ze czasem komórka ma lepsze parametry i zoom , niż niejeden aparat). Jedynym wyjątkiem jest tu Wielki Meczet (ot kuwejckie absurdy).

> Aby wejść do większości obiektów użyteczności publicznej będziecie potrzebowali dokumentu tożsamości. Wszystkie Wasze dane włącznie z adresem pobytu i numerem telefonu zostaną na wejściu spisane.

> Nie jest wskazane, aby robić zdjęcia kobiet bez ich zgody, a generalnie robienie zdjęć innym osobom nie jest mile widziane. Wolno to robić w Wielkim Meczecie (totalnie niezrozumiała logika).


CENY W KUWEJCIE

Najwięcej wydamy oczywiście na przelot i noclegi, jeśli nie przyjmiemy wersji super budżetowej. Bilety wstępu do muzeów nie są wygórowane, od 1-3 DK (czyli max 45 zł). Większość tego typu obiektów ma darmowy wstęp. W Kuwejcie nie ma za dużo komercyjnych atrakcji, takich jak parki wodne, czy parki rozrywki, a większość z nich i tak zimą jest nieczynnych.

Jeśli chodzi o żywność, to ceny w sklepach takich produktów jak owoce, czy warzywa trzeba pomnożyć x2, a nawet więcej. My mieliśmy wykupione śniadania w hotelu, jedynie obiadokolacje jedliśmy na mieście. Ceny jedzenia na mieście są bardzo zróżnicowane w zależności od dzielnicy. Najtańsze knajpki znajdziemy na SOUKU MUBARAKIYA . Tu też mieliśmy wrażenie , że żywi się pół Kuwejtu, bo po południu i wieczorem ciężko było o miejsce. W droższych restauracjach możecie wydać nawet kilkaset złotych.


CO ZJEŚĆ W KUWEJCIE ?

W kwestii jedzenia funkcjonuje tu „multi-kulti” , jak w przypadku wszystkich krajów z dużą ilością imigrantów. Skosztujemy tu wielu kuchni świata, na czele z kuchnią libańską, która ma tu jedna z droższych, ale równocześnie najlepszych restauracji. W przeciwieństwie jednak do kuchni innych krajów zatoki Perskiej, Kuwejt ma swoją kuchnie i to jedną z naszym zdaniem najlepszych na świecie. Na schudnięcie w tym kraju nie mamy co liczyć. Dieta przeciętnego Kuwejtczyka wywodzi się z tradycji koczowniczych, mięso stanowiło najważniejszą część jadłospisu, bo o rośliny na pustyni było trudno. Jednak nie tylko pustynne korzenie miały wpływ na zawartość dzisiejszych kuwejckich talerzy. Widać na nich cechy kuchnia arabskiej, śródziemnomorskiej perskiej i indyjskiej.

Popularne potrawy kuchni kuwejckiej to :

  • Tradycyjny kuwejcki płaski chleb, zwany khubz, to prawdziwy „miód w gębie”. Jest pieczony w specjalnym piecu i pokryty nasionami sezamu i zwykle podawany z sosem rybnym.
  • biryani – przyprawiony ryż gotowany z jagnięciną lub kurczakiem
  • maglooba – ryż gotowany z ziemniakami, bakłażanem i mięsem
  • harees – pszenica i mięso gotowane razem, tłuczone i posypane cukrem cynamonowym
  • machboos – danie z ryby, baraniny lub kurczaka, podawane z ryżem gotowanym w tym samym przyprawionym bulionie
  • gabout – gotowane na parze pierożki z mąki nadziewane gotowanym mięsem lub warzywami i podawane z gulaszem mięsnym
  • kabsa, czyli aromatyczny, warzywny gulasz podawany z ryżem – to narodowe danie Kuwejtu

Popularne napoje kuchni kuwejckiej to :

  • arabska kawa
  • herbata karak
  • herbata z suszonej limonki
  • sharbat

Ulubione desery kuchni kuwejckiej to :

  • Mohallabia – deser ryżowy, który smak zawdzięcza dodawanym do smaku olejkom różanym, pomarańczowym albo waniliowym. Dodatkiem są również mieszanki orzechów.
  • Sahlab – arabski pudding, przygotowywany z mączki, która powstaje w procesie sproszkowania bulw storczyka.
  • Balah el Sham – tradycyjna słodkość do kawy bądź herbaty bardzo słodkie ciastko, polewane dodatkowo równie słodkim syropem z melasy i wody różanej albo pomarańczowej. Ciasteczko, choć niezmiernie tłuste, uformowane na kształt grubego paluszka, jest bardzo smaczne.
  • Mahalabiya – kolejny typ arabskiego puddingu. Deser podawany jest w pucharkach z dodatkiem pistacji bądź innych posiekanych orzechów.

Więcej o tym gdzie zjeść przeczytacie w przewodniku : SOUK MUBARAKIYA


POZOSTAŁE INFORMACJE  I CIEKAWOSTKI


INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  • W Kuwejcie obowiązuje całkowita prohibicja. Niedozwolone jest picie alkoholu w miejscach publicznych, nie kupicie go w żadnym sklepie, w restauracjach, czy barach.
  • Nie należy się całować i trzymać za ręce w miejscach publicznych.
  • Nie należy wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy bez przewodnika.
  • Dni wolne od pracy to piątek i sobota. Banki i sklepy czynne są od niedzieli do czwartku. Tylko na suku (bazarze) wszystko jest otwarte 7 dni w tygodniu
  • Wszędzie są brytyjskie gniazdka elektryczne 230V, konieczne więc są odpowiednie adaptery
  • Woda z kranu NIE jest zdatna do picia, bo w całości pochodzi z odsalania
  • Obowiązuje zakaz wwozu materiałów pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, broni i amunicji, alkoholu i produktów mięsnych pochodzenia wieprzowego.

CIEKAWOSTKI

  • Obywatele Kuwejtu pełnoletność osiągają w wieku 21 lat. Mimo to, dopuszczalne są śluby już od skończenia 15 roku życia
  • Istnieje wyraźny podział płci, nawet tradycyjne wesela mają osobne sale dla kobiet, osobne dla mężczyzn
  • Na terenie kraju nie ma żadnej stałej rzeki
  • Wydatki na cele militarne w przeliczeniu na jednego mieszkańca Kuwejtu należą do najwyższych na świecie. Jest to w głównej mierze efekt wrogich stosunków z Irakiem od czasu wojny w 1990 roku.
  • U wybrzeży Kuwejtu znajduje się ogromna, sztucznie wybudowana rafa koralowa. The Big Bneider Reef jest jedną z największych atrakcji tego kraju dla miłośników nurkowania
  • W Kuwejcie istnieje Fundusz Przyszłych Pokoleń, w którym gromadzone są środki na przyszłość. Jeśli wyczerpią się zasoby ropy naftowej, z których finansowane są obecnie dziedziny życie społecznego Kuwejtu będzie można z funduszu skorzystać.

KUWEJT – BAZA NOCLEGOWA


Stolica Kuwejtu , jak i pozostała część kraju ma ogromną bazę noclegową i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Informacje o hotelach w jakim stacjonowaliśmy znajdziecie poniżej, a tymczasem polecam sprawdzony przez nas i pewny portal BOOKING.COM .Jeśli chcesz skorzystać z rabatów – zajrzyj do zakładki NOCLEGI. Wybierz interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com

GRAND HOTEL KUWAIT

Grand Hotel Kuwait to hotel w którym spędziliśmy pierwsze 4 noclegi. Wygodny ze względu na położenie do zwiedzania wschodniej części Kuwejtu. Smaczne śniadania, sympatyczna obsługa , po drugiej stronie drogi plaża. Blisko do małych sklepików i kilku punktów gastronomicznych. Dodatkowo mieliśmy tu atrakcje w postaci wesela na które zostaliśmy przypadkowo zaproszeni już w pierwszym dniu pobytu. Ze względu na panujące tu obyczaje , nie publikuję jednak zdjęć z tego wydarzenia, tak jak nas proszono.

RAMADA ENCORE BY WYNDHAM KUWAIT DOWNTOWN

Ramada Encore by Wyndham Kuwait Downtown to nasza baza podczas drugiej części pobytu po powrocie z Bahrajnu. Tu zależało nam, aby być w samym centrum stolicy i mieć blisko do Wież Kuwejckich w sylwestra.

Największą zaletą hotelu był taras na dachu z fantastycznym widokiem na miasto i największy park w Kuwejcie . Na tarasie można było napić się kawy nawet o zachodzi słońca i wieczorem. Oczywiście nie napijecie się tu alkoholu, tak jak i w całym kraju.



KUWEJT – PRZEWODNIK PO KRAJU >>


INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻUJĄCYCH >>

STOLICA KUWEJTU – NAJCIEKAWSZE MIEJSCA >>

SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI :

MIASTO AS SALIMIJJA I PÓŁNOCNE WYBRZEŻE >>

POŁUDNIOWY KUWEJT >>

PÓŁNOCNY KUWEJT >>

7 Replies to “KUWEJT – INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻUJĄCYCH”

  1. Ciekawe! Szczególnie zainteresowała mnie herbata z suszonej limonki 🙂 jak sobie radziliście z upałami?

  2. Fantastyczny przewodnik przybliżający informacje o Kuwejcie, co prawda, u mnie ten kierunek jeszcze nie został wciągnięty na listę podróżniczą, ale może za jakiś czas i na niego się skuszę.

  3. o faktycznie abstrakcja że nie można wchodzić na plażę w krótkich spodenkach. Po grafice wnioskuję że także panowie mają ograniczenia, co prawda wolno im więcej ale i oni sie muszą liczyć

Leave a Reply