Antwerpia

ANTWERPIA

Antwerpia to największe portowe miasto Belgii położone nad rzeką Skaldą. Pełne ciekawych zabytków, słynie z diamentów, mody, Rubensa i życia nocnego.

Antwerpia znana jest z wielu atrakcji, takich jak dworzec, ratusz czy nawet centrum handlowe. Znajduje się tu Muzeum Rubensa oraz  najwyższy obiekt sakralny w Belgii, czyli Katedra Najświętszej Marii Panny. Choć piękna, uznawana nawet za jedno z najpiękniejszy miast Europy, nas nie urzekła. Może dlatego, że tego samego dnia odwiedziliśmy Leuven, a właśnie to miasto skradło nasze serce.


PODSTAWOWE INFORMACJE

Antwerpia jest doskonale skomunikowana z resztą kraju, najlepiej dotrzeć tu pociągiem. My jednak przyjechaliśmy tu wynajętym samochodem, bo podróżowaliśmy po całym kraju przez kilka dni.

Na obejrzenie centrum miasta wystarczy kilka godzin, ale z pewnością miejsce zasługuję na dłuższą uwagę. Ze względu na rozsławione tu życie nocne ( podobno najlepsze w Belgii) warto było by zostać w mieście na noc.ANTWERPIA – ZWIEDZANIERYNEK Z RATUSZEM


Ratusz, czyli Stadhuis van Antwerpen to renesansowy budynek, znajdujący się przy rynku. Wybudowany został w XVI wieku, a jego budowa trwała 5 lat. Jako jeden z najważniejszych zabytków okresu renesansu w Królestwie Niderlandów, został wpisany na Listę światowego dziedzictwa narodowego UNESCO. Budynek przechodził przez odbudowy i przebudowy. W 1576 roku, został podpalony, a odnowiono go trzy lata później.  Obecnie w Ratuszu urzęduje burmistrz Antwerpii.

Na rynku przed Ratuszem znajduje się fontanna Brado, a wokół urocze, stylowe kamieniczki, przypominające stylem i wykończeniem te z rynku w Brukseli.


KATEDRA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY


Nad rynkiem i całym miastem góruje najwyższa wieża kościelna w Belgii. Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii jest wciąż jedną z najwyższych budowli sakralnych na świecie, a równocześnie najważniejszym kościołem gotyckim w Belgii. Dzięki kolejnym przebudowom mamy tu oprócz gotyku elementy renesansu, baroku i rokoko. Katedrę budowano prawie 200 lat, a ukończono w 1521 roku.


PLAC GROEN


Świetnym punktem widokowym na Katedrę jest Plac Groen znajdujący się na południe od niej. Na środku Placu znajduje się pomnik Rubensa, a wschodnia pierzeja placu to zabytkowy budynek w którym obecnie mieści się hotel Hilton.


ZAMEK HET STEEN I NABRZEŻE


Idąc od rynku w kierunku zachodnim dojdziemy do nabrzeża rzeki Skalda.Tu mamy ostatni świetny punkt widokowy na stare Miasto i górującą nad nim Katedrę.

Tuż przy nim znajduje się Zamek Het Steen. Jest on najstarszą budowlą w Antwerpii, pochodzi bowiem z początku XIII wieku, a powstał na miejscu jeszcze starszej, IX-wiecznej fortecy. Zamek,  był wielokrotnie przebudowywany, a przez prawie 300 lat pełnił funkcję wiezienia.

Idąc od zamku w kierunku północnym mijamy ciekawy obiekt w którym znajduje się obecnie bar, a za nim pomnik Armii Amerykańskiej . Na końcu promenady wyrasta przed nami piękny budynek – siedziba firmy Loodsgebouw, a tuż za nim zaczyna się port.


ANTWERPIA – PORT


Jak już wspominałam Antwerpia to największe miasto portowe w Belgii, a II w Europie po Rotterdamie. Port zajmuje tu powierzchnię ponad 13 ha, a sieć kanałów łączy to miasto z niemal całym kontynentem.

Nad portem góruje nowoczesna, czerwona bryła muzeum MAS – Museum aan de Stroom. Budynek wyróżnia się architekturą w całym mieście, jest umieszczony na wodzie na półwyspie i wyrasta ponad wodę 65 metrów. W środku muzeum znajdują się nowoczesne wystawy poświęcone pozycji Antwerpii na świecie.

Muzeum czynne 10.00-17.00. Szczegóły na stronie MUZEUM

Obok , przy nabrzeżu stoi statek żaglowy. To Muzeum Morskie – Rijn-en Binnenvaart Museum

Godziny otwarcia i aktualne ceny na stronie MUZEUM


ULICZKI ANTWERPII


Oto kilka pozostałych widoczków z centrum miasta, które obecnie trudno sklasyfikować i odtworzyć ich umiejscowienie. To uliczki tworzą atmosferę i sprawiają, czy dane miasto nam się podoba lub nie.

Na zdjęciach znajduje się jeden z kościołów, gdyby ktoś znał jego umiejscowienie – proszę o informacje w komentarzu.


POZOSTAŁE ATRAKCJE ANTWERPII


My zawitaliśmy do tego miasta tylko na kilka godzin. To co prawda wystarczyło, aby obejrzeć to co najciekawsze, ale było stanowczo za krótko, aby zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca historyczne i ciekawe muzea. A na liście takich są jeszcze:

  • Dworzec Kolejowy – Antwerpia Centralna  jest to główna stacja kolejowa Antwerpii, a zarazem jeden z największych dworców kolejowych w całej Belgii.
  • Muzeum Piotra Rubensa , w którym zebrane są zbiory artysty, mieści się w jego historycznym domu, w którym spędził pięć lat swojego życia, a został przez niego zaprojektowany.
  • Kościół św. Pawła z XVI wieku, który został wybudowany przez Zakon Dominikanów. Najciekawsza jest tu grupa rzeźb i „ścieżka aniołów”, która prowadzi do Grobu Świętego.
  • Zurenborg , czyli secesyjna dzielnica w południowo-wschodniej części Antwerpii.
  • Ulica Meir, która jest najważniejszą ulicą handlową w całym kraju.
  • Stadsfeestzaal , czyli zabytkowe centrum handlowe w Antwerpii.


> BELGIA – PRZEWODNIK PO KRAJU >


BRUKSELA – PRZEWODNIK PO STOLICY >

LEUVEN >

ANTWERPIA >

GANDAWA – OPIS W PRZYGOTOWANIU

BRUGIA – OPIS W PRZYGOTOWANIU

OSTENDA >

DINANT >

LIEGE – OPIS W PRZYGOTOWANIU

One Reply to “ANTWERPIA”

Leave a Reply