BRUKSELA WSCHODNIA

Bruksela wschodnia to część stolicy kojarzona raczej z delegacjami i polityką, bo jej centralną część stanowi Parlament Europejski. Ale to właśnie tu znajduje się także kilka najciekawszych do zwiedzania punktów dla każdego turysty.

Droga R 20 oddziela nas od ścisłej części miasta . Wschodnia Bruksela to nowoczesne zabudowa pełna biurowców. Tu także znajdują się ambasady niemalże wszystkich krajów. Warto jednak przespacerować się jeszcze dalej na wschód, aby znaleźć się w najpiękniejszych w Brukseli parku z najciekawszymi muzeami.


BRUKSELA WSCHODNIA – PARK CINQUANTENAIRE


To zdecydowanie najpiękniejszy, a za razem największy park w całej stolicy. Kiedy odwiedziliśmy go w kwietniowe przedpołudnie wszystkie trawniki były pełne odpoczywających tu ludzi. Głównie muzułmanów, bo w północnej jego części znajduje się Meczet Centralny.


ŁUK TRIUMFALNY

Główna aleja parku doprowadza nas do widocznych już prawie z samego końca zabudowań z charakterystycznym Łukiem Triumfalnym. Łuk rozdziela zabudowania w których znajdują się 3 ciekawe muzea.

  • Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Wojskowości
  • Muzeum Historii i Sztuki
  • Muzeum motoryzacji – Autoworld

My z synem odwiedziliśmy 2 z nich. Opis i zdjęcia poniżej.


KRÓLEWSKIE MUZEUM SIŁ ZBROJNYCH I HISTORII WOJSKOWOŚCI

To miejsce z racji zamiłowania do militariów naszego syna – odwiedziliśmy w pierwszej kolejności. Ale polecam je nie tylko miłośnikom armii i militariów. Ogrom ekspozycji sprawia, że spędzimy tu bardzo dużo czasu nie nudząc się przy tym ani chwili. Muzeum podzielone jest na części, a największa hala to wielka ekspozycja właśnie samolotów. Do wielu eksponatów (jak samoloty z czasów wojny) można nawet wejść do środka.
Aktualny cennik i godziny otwarcia >>> NA STRONIE MUZEUM


AUTOWORLD

To zdecydowanie najciekawsze muzeum motoryzacji jakie odwiedziliśmy kiedykolwiek. Ogromna ekspozycja w wielkiej hali na prawdę robi wrażenie. Nawet jeśli nie jesteśmy fanami motoryzacji warto tu zajrzeć. Czas na zwiedzanie – minimum 2 godziny. Ponieważ akspozycja stale się tu zmienia – warto zajrzeć nie tylko raz.

Aktualny cennik i godziny otwarcia >>> NA STRONIE MUZEUM


BRUKSELA WSCHODNIA – PARLAMENT EUROPEJSKI I OKOLICA


Parlamentu Europejskiego oczywiście nikomu przedstawiać nie trzeba, ale być w Brukseli i nie zajrzeć przynajmniej w jego okolicę było by nie do pomyślenia. Do wnętrza budynku oczywiście się nie dostaniemy, jest mocno strzeżony, ale warto zajść przynajmniej na Plac Luksemburski i dalej na Dziedziniec Leopolda (Espace Léopold).


PARLAMENTARIUM

Kierując się od dziedzińca na północ dojdziemy do części Parlamentu przygotowanej specjalnie dla turystów. Parlamentarium w ciekawy i przystępny sposób przybliża wszystko, co z nasza unią związane. Jak to ktoś na jakimś forum napisał : „wizyta zastąpi całą edukację z Wos-u w szkole”. Wewnątrz znajdziemy cała historię, zasady działania parlamentu oraz mnóstwo sal z zabawami i quizami dla dzieci starszych i młodszych. A każde miejsce opisane we wszystkich językach z krajów unijnych.


OKOLICA PARLAMENTU

Idąc główną ulicą od Parlamentu w kierunku wschodnim przejdziemy obok szklanej fasady – to KOMITET REGIONÓW.

Kawałek dalej znajduje się PARK LEOPOLDA. To przyjemny kawałek zieleni w tej betonowej pustyni.

Kierując się od Parlamentu w kierunku zachodnim dojdziemy do Skweru / Parku Frère-Orban. Przy parku znajduje się Kościół katolicki Św. Józefa.

Pozostałe obiekty tej części miasta to jak już wspomniałam wcześniej głównie obiekty biurowe i ambasady. Na zdjęciach tylko mały wycinek tej dzielnicy.


>>> PRZEWODNIK PO BRUKSELI >>>

>>> PRZEWODNIK PO BELGII >>>

Leave a Reply