Bruksela wschodnia

BRUKSELA WSCHODNIA

Bruksela wschodnia to część stolicy kojarzona raczej z delegacjami i polityką, bo jej centralną część stanowi Parlament Europejski. Ale to właśnie tu znajduje się także kilka najciekawszych do zwiedzania punktów dla każdego turysty.

Bruksela wschodnia to nowoczesne zabudowa pełna biurowców. Tu także znajdują się ambasady niemalże wszystkich krajów. Warto jednak przespacerować się jeszcze dalej na wschód, aby znaleźć się w najpiękniejszych w Brukseli parku z najciekawszymi muzeami. Droga R 20 oddziela tą część miasta od ścisłego centrum


BRUKSELA WSCHODNIA – PARK CINQUANTENAIRE


To zdecydowanie najpiękniejszy, a za razem największy park w całej stolicy. Kiedy odwiedziliśmy go w kwietniowe przedpołudnie wszystkie trawniki były pełne odpoczywających tu ludzi. Głównie muzułmanów, bo w północnej jego części znajduje się Meczet Centralny.


ŁUK TRIUMFALNY

Główna aleja parku doprowadza nas do widocznych już prawie z samego końca zabudowań z charakterystycznym Łukiem Triumfalnym. Łuk rozdziela zabudowania w których znajdują się 3 ciekawe muzea.

  • Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Wojskowości
  • Muzeum Historii i Sztuki
  • Muzeum motoryzacji – Autoworld

My z synem odwiedziliśmy 2 z nich. Opis i zdjęcia poniżej.


KRÓLEWSKIE MUZEUM SIŁ ZBROJNYCH I HISTORII WOJSKOWOŚCI

To miejsce z racji zamiłowania do militariów naszego syna – odwiedziliśmy w pierwszej kolejności. Ale polecam je nie tylko miłośnikom armii i militariów. Ogrom ekspozycji sprawia, że spędzimy tu bardzo dużo czasu nie nudząc się przy tym ani chwili. Muzeum podzielone jest na części, a największa hala to wielka ekspozycja właśnie samolotów. Do wielu eksponatów (jak samoloty z czasów wojny) można nawet wejść do środka.
Aktualny cennik i godziny otwarcia >>> NA STRONIE MUZEUM


AUTOWORLD

To zdecydowanie najciekawsze muzeum motoryzacji jakie odwiedziliśmy kiedykolwiek. Ogromna ekspozycja w wielkiej hali na prawdę robi wrażenie. Nawet jeśli nie jesteśmy fanami motoryzacji warto tu zajrzeć. Czas na zwiedzanie – minimum 2 godziny. Ponieważ akspozycja stale się tu zmienia – warto zajrzeć nie tylko raz.

Aktualny cennik i godziny otwarcia >>> NA STRONIE MUZEUM


BRUKSELA WSCHODNIA – PARLAMENT EUROPEJSKI I OKOLICA


Parlamentu Europejskiego oczywiście nikomu przedstawiać nie trzeba, ale być w Brukseli i nie zajrzeć przynajmniej w jego okolicę było by nie do pomyślenia. Do wnętrza budynku oczywiście się nie dostaniemy, jest mocno strzeżony, ale warto zajść przynajmniej na Plac Luksemburski i dalej na Dziedziniec Leopolda (Espace Léopold).


PARLAMENTARIUM

Kierując się od dziedzińca na północ dojdziemy do części Parlamentu przygotowanej specjalnie dla turystów. Parlamentarium w ciekawy i przystępny sposób przybliża wszystko, co z nasza unią związane. Jak to ktoś na jakimś forum napisał : „wizyta zastąpi całą edukację z Wos-u w szkole”. Wewnątrz znajdziemy cała historię, zasady działania parlamentu oraz mnóstwo sal z zabawami i quizami dla dzieci starszych i młodszych. A każde miejsce opisane we wszystkich językach z krajów unijnych.


OKOLICA PARLAMENTU

Idąc główną ulicą od Parlamentu w kierunku wschodnim przejdziemy obok szklanej fasady – to KOMITET REGIONÓW.

Kawałek dalej znajduje się PARK LEOPOLDA. To przyjemny kawałek zieleni w tej betonowej pustyni.

Kierując się od Parlamentu w kierunku zachodnim dojdziemy do Skweru / Parku Frère-Orban. Przy parku znajduje się Kościół katolicki Św. Józefa.

Pozostałe obiekty tej części miasta to jak już wspomniałam wcześniej głównie obiekty biurowe i ambasady. Na zdjęciach tylko mały wycinek tej dzielnicy.


>>> PRZEWODNIK PO BRUKSELI >>>

>>> PRZEWODNIK PO BELGII >>>

Leave a Reply