Bruksela

BRUKSELA

Bruksela to wielokulturowa stolica Belgii, ale także Unii Europejskiej i NATO. Jest siedzibą króla i parlamentu. To także miasto największych kontrastów.

Bruksela to najpiękniejszy w Europie rynek, kilka niesamowitych architektonicznie budowli, 3 obiekty / miejsca wpisane na listę UNESCO.  A dla kontrastu zniszczone zabytki, wszechobecne śmieci i zapuszczone dzielnice imigrantów, gdzie wolałam samotnie się nie zapuszczać. Symbolami Brukseli są, piwo, czekolada i frytki. To tu też znajduje się najstarsza galeria handlowa na świecie z 1847 roku.BRUKSELA – 2 WIZYTY


Bruksela to miasto często odwiedzane głównie w celach służbowych. Rodzinnie zawitaliśmy tu wiosną 2016 roku. Miasto nie zrobiło na nas dobrego wrażenia. Z powodu zamachów terrorystycznych, które miały miejsce chwile wcześniej wyglądało jak oblężone w Stanie Wojennym. Wozy opancerzone we wszystkich ważniejszych miejscach, wojsko z bronią z palcami na spuście, zamknięte stacje metra i kościoły. Powrót do Brukseli wiosną 2019 roku odczarował troszkę złe wrażenia. W mojej relacji znajdziecie zdjęcia i opisy obu tych wyjazdów. Na zwiedzenie miejsc opisanych poniżej trzeba poświęcić około 3 dni.


MAPA ODWIEDZONYCH I OPISANYCH MIEJSC


Znajdź interesujące Cię miejsce na mapie lub przejdź niżej do przewodnika po poszczególnych dzielnicach miasta.


BRUKSELA CENTRALNA


Bruksela

Centrum stolicy to najpiękniejszy w Europie Rynek – wpisany na listę UNESCO, Pałac Królewski, Pałac Sprawiedliwości, galerie, muzea, kolorowe uliczki, symboliczne pomniki i rzeźby. To centrum piwa i czekolady.

>>> PRZEWODNIK PO CENTRALNEJ BRUKSELI >>>


BRUKSELA PÓŁNOCNA I ZACHODNIA


Bruksela

Bruksela północna to miejsca, które powinny znaleźć się na szlaku każdego turysty odwiedzającego stolicę. Tu znajdziemy na terenach EXPO- 58 między innymi Atomium, które choć powstało w 1958 roku nadal zachwyca. Zachodnia część stolicy to już zupełnie inna „bajka” . A dlaczego ? – po odpowiedź zapraszam na stronę :

>>> PRZEWODNIK PO PÓŁNOCNEJ I ZACHODNIEJ BRUKSELI >>>


BRUKSELA WSCHODNIA


Bruksela

Bruksela wschodnia to część stolicy kojarzona raczej z delegacjami i polityką, bo jej centralną część stanowi Parlament Europejski. Ale to właśnie tu znajduje się także kilka najciekawszych do zwiedzania punktów dla każdego turysty.

>>> PRZEWODNIK PO WSCHODNIEJ BRUKSELI >>>


>>> PRZEWODNIK PO BELGII >>>

6 Replies to “BRUKSELA”

  1. Bruksela jest na mojej liście miejsc, które chciałabym zobaczyć. Ciekawe, kiedy mi się uda…

    1. Za pierwszym razem moje wrażenie było dokładnie takie samo, za drugim zdecydowanie lepsze, ale nie jest to stolica , która wzbudziła mój zachwyt – nie mogła bym tam mieszkać ….

Leave a Reply