Bruksela

BRUKSELA

Bruksela to wielokulturowa stolica Belgii, ale także Unii Europejskiej i NATO. Jest siedzibą króla i parlamentu. To także miasto największych kontrastów.

Bruksela to najpiękniejszy w Europie rynek, kilka niesamowitych architektonicznie budowli, 3 obiekty / miejsca wpisane na listę UNESCO.  A dla kontrastu zniszczone zabytki, wszechobecne śmieci i zapuszczone dzielnice imigrantów, gdzie wolałam samotnie się nie zapuszczać. Symbolami Brukseli są, piwo, czekolada i frytki. To tu też znajduje się najstarsza galeria handlowa na świecie z 1847 roku.BRUKSELA – 2 WIZYTY


Bruksela to miasto często odwiedzane głównie w celach służbowych. Rodzinnie zawitaliśmy tu wiosną 2016 roku. Miasto nie zrobiło na nas dobrego wrażenia. Z powodu zamachów terrorystycznych, które miały miejsce chwile wcześniej wyglądało jak oblężone w Stanie Wojennym. Wozy opancerzone we wszystkich ważniejszych miejscach, wojsko z bronią z palcami na spuście, zamknięte stacje metra i kościoły. Powrót do Brukseli wiosną 2019 roku odczarował troszkę złe wrażenia. W mojej relacji znajdziecie zdjęcia i opisy obu tych wyjazdów. Na zwiedzenie miejsc opisanych poniżej trzeba poświęcić około 3 dni.


MAPA ODWIEDZONYCH I OPISANYCH MIEJSC


Znajdź interesujące Cię miejsce na mapie lub przejdź niżej do przewodnika po poszczególnych dzielnicach miasta.


BRUKSELA CENTRALNA


Bruksela

Centrum stolicy to najpiękniejszy w Europie Rynek – wpisany na listę UNESCO, Pałac Królewski, Pałac Sprawiedliwości, galerie, muzea, kolorowe uliczki, symboliczne pomniki i rzeźby. To centrum piwa i czekolady.

>>> PRZEWODNIK PO CENTRALNEJ BRUKSELI >>>


BRUKSELA PÓŁNOCNA I ZACHODNIA


Bruksela

Bruksela północna to miejsca, które powinny znaleźć się na szlaku każdego turysty odwiedzającego stolicę. Tu znajdziemy na terenach EXPO- 58 między innymi Atomium, które choć powstało w 1958 roku nadal zachwyca. Zachodnia część stolicy to już zupełnie inna „bajka” . A dlaczego ? – po odpowiedź zapraszam na stronę :

>>> PRZEWODNIK PO PÓŁNOCNEJ I ZACHODNIEJ BRUKSELI >>>


BRUKSELA WSCHODNIA


Bruksela

Bruksela wschodnia to część stolicy kojarzona raczej z delegacjami i polityką, bo jej centralną część stanowi Parlament Europejski. Ale to właśnie tu znajduje się także kilka najciekawszych do zwiedzania punktów dla każdego turysty.

>>> PRZEWODNIK PO WSCHODNIEJ BRUKSELI >>>


>>> PRZEWODNIK PO BELGII >>>

6 Replies to “BRUKSELA”

    1. Za pierwszym razem moje wrażenie było dokładnie takie samo, za drugim zdecydowanie lepsze, ale nie jest to stolica , która wzbudziła mój zachwyt – nie mogła bym tam mieszkać ….

Leave a Reply