Leuven

LEUVEN

Leuven to urocze miasteczko akademickie, kompletnie inne niż pozostałe flamandzkie miasta, a to za sprawą atmosfery jaka tu panuje. Wyjątkowo przyjazne i radosne, a przy tym czyste i uporządkowane, bardzo różni się od stolicy kraju.

Leuven ma najstarszy i największy uniwersytet w Belgii – Katholieke Universiteit Leuven, w skrócie KU Leuven. Na mniej więcej 90 tysięcy mieszkańców przypada tu 25 tysięcy studentów. Są oni wszędzie, widać ich w każdej knajpce, słychać rozmowy, muzykę, widać setki rowerów. Uniwersytet w Leuven jest jednym z najlepszych na świecie. W różnych rankingach plasuje się w pierwszej „100” a nawet „50”. Został założony w 1425 r., ale jak wszystko w Belgii, w 1968 r. został podzielony na część flamandzką oraz walońską, na potrzeby której powstało w zasadzie nowe miasto Nowe Leuven.

Leuven kiedyś było ważnym ośrodkiem handlu suknem. Obecnie zachwyca jednym z najpiękniejszych ratuszy w Belgii, urokliwym beginażem, kolorowymi kamieniczkami, kościołami oraz najstarszym katolickim uniwersytetem w Belgii. Część obiektów z mieście, między innymi Biblioteka Uniwersytecka, to odbudowane obiekty, które zostały zniszczone podczas bombardowania w czasie I i II Wojny Światowej.



ZWIEDZANIE LEUVEN



Będąc w Brukseli warto zajechać do Leuven , choćby na kilka godzin. Oddalone jest zaledwie o 25 kilometrów na wschód od stolicy i świetnie z nią skomunikowane. Dojeżdżają tu z centrum autobusy miejskie.

Centrum Starego Miasta można spokojnie zwiedzać pieszo. Wyznaczają go dwa przylegające do siebie place:  Grote Markt, na którym można podziwiać dwie wspaniałe późnogotyckie budowle, kościół św. Piotra i Ratusz, oraz leżący zaraz za nim Oude Markt, na którym znajduje się wiele restauracyjnych ogródków. W obrębie centrum znajdują się najciekawsze obiekty.


RATUSZ W LEUVEN


Stojący przy Grote Markt budynek Ratusza jest tak piękny, że zachwyci każdego. Jego ażurowe elewacje i wieżyczki sprawiają, że wydaje się niezwykle lekki.  Składa się on z trzech pięter pokrytych szpiczastymi gotyckimi oknami. Powyżej wznosi się galeria attyki, stromy dach i w jego rogach cztery ośmiokątne wieżyczki ze szczelinami umożliwiającymi przedostawanie się światła.

Pierwszy kamień pod budowę ratusza położono w 1439 roku, ale ostatecznie ukończono dopiero w 1469 roku. Na elewacjach znajduje się  236 posągów, które dodane zostały w 1850 roku. Figury przedstawiają 220 mężczyzn i 16 kobiet. Budowla jest na prawdę niezwykła – moim zdaniem to najpiękniejszy ratusz na świecie jaki widziałam.

UWAGA ! Obiekt jest udostępniony dla zwiedzających codziennie o godzinie 15.00 , wstęp 4 euro.


KOŚCIÓŁ ŚW. PIOTRA


Kolejny wspaniały obiekt mieszczący się przy Grote Markt, znajduje się dokładnie naprzeciwko ratusza. Budowę Kościoła Św. Piotra rozpoczęto w 1425 roku. Świątynię, podobnie jak ratusz budowano w tym samym czasie i pod kierownictwem tych samych architektów. W 1497 roku budynek był gotowy. Kościół ambitne plany budowy trzech centralnych iglic, wznoszących się na wysokość aż 170 metrów. Miał się przez to stać najwyższą budowlą na świecie w tym okresie.  Niestety okazało się, że budynek miał za słabe fundamenty na taką szaloną realizację. Wewnątrz kościoła znajduje się makieta tego pomysłu. Obecnie możemy jedynie podziwiać przycięte od góry wieże nad wejściem. Kościół mimo takiej formy znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota: 10.00-16.30, niedziela: 11.00-16.30, środa: zamknięte

Cena biletu: wejście do Kościoła darmowe,  Skarbiec: 7 Euro


POZOSTAŁE OBIEKTY NA PLACU I W OKOLICY



OUDE MARKT


Choć najpiękniejsze obiekty znajdują się przy Grote Markt, to właśnie na Oude skupia się całe życie tego miasteczka. Przy placu znajdują się same zadbane budynki. Na parterze niemalże każdego z nich kawiarenki i bary, a jest tutaj aż 40. Na placu odbywają się koncerty i inne imprezy. ​Jest początek kwietnia, a my mamy już problem, aby znaleźć wolne miejsce przy stoliku. Kiedy w końcu się udaje przysiadamy przy pysznej kawie, aby poczuć atmosferę tego niezwykłego miejsca.


ULICZKI LEUVEN


Place, obiekty zabytkowe są oczywiście priorytetem każdego turysty, ale to co sprawia, ze dane miasto ma taki , a nie inny charakter i skradnie nasze serce to zwykłe uliczki przy których toczy się codzienne życie. A po ulicach Leuven można by się plątać godzinami odkrywając coraz to nowe, ciekawsze zaułki. Niestety nie udało mi się odtworzyć trasy naszego przejścia po mieście, wrzucam więc poniżej zbiorczą galerię tego co udało nam się obejrzeć krążąc po mieście.


POZOSTAŁE OBIEKTY KTÓRE WARTO OBEJRZEĆ W LEUVEN


Kiedy zawitaliśmy do tego miasta nie miałam jeszcze dostępu do map google , ani nie dysponowaliśmy żadnym przewodnikiem. Z tego też powodu nie trafiliśmy w kilka innych cennych i ciekawych miejsc. Jeśli jednak zawitam jeszcze kiedyś do Brukseli z pewnością udam się ponownie do najbardziej uroczego miasteczka Belgi jakim jest Leuven.

Bo do obejrzenia zostały :

  • Duży beginaż – zbudowany w południowej części Leuven na powierzchni 4,2 hektarów posiada około 300 apartamentów w 100 domach
  • Mały beginaż – powstały w 1272 roku, poza dawnymi murami miasta, w pobliżu opactwa św. Gertrudy. Mały beginaż ma tylko jedną ulicę, na której znajduje się 30 domów.
  • Biblioteka Uniwersytecka – znajdująca się przy placu Monseigneur Ladeuzplein.
  • Browar Stella Artois – największy browar w Belgii.
  • Sint-Kwintenskerk – kościół zbudowany w stylu brabanckiego gotyku, w 1450 roku
  • Kościół św. Jana Chrzciciela znajduje się w beginażu. Powstał w 1305 roku, w stylu wczesnego gotyku
  • Kościół św. Gertrudy budowano w XIII-XV wieku. Wieża kościoła ma ażurową iglicę uważaną za jeden z siedmiu cudów Leuven, zwaną również wieżą bez gwoździ.

>>> PRZEWODNIK PO BELGII >>>

One Reply to “LEUVEN”

  1. Leuven to bardzo piękne miasto i mam przyjemność w nim przebywać prawie co dzień gdyż mieszkam w Heverlee

Leave a Reply