Bruksela centralna to najpiękniejszy w Europie Rynek – wpisany na listę UNESCO, Pałac Królewski, Pałac Sprawiedliwości, kolorowe uliczki, symboliczne pomniki i rzeźby. To centrum piwa i czekolady.
Bruksela centralna jaką przyjęłam jest częściowo zbieżna z granicami Brukseli z mapy pochodzącej z 1657 roku. Obie mapy poniżej.
Przewodnik po centralnej części miasta podzieliłam na 4 części, każda oznaczona innym kolorem.
Zdjęcia pochodzą z 2 wizyt w Brukseli: I rodzinna w 2016 roku, II z połowy 2019. Tego czego nie udało się zobaczyć za pierwszym razem nadrobiłam przy kolejnej wizycie. Część galerii jest mieszanką w obu wyjazdów.
BRUKSELA CENTRALNA – WSCHÓD
PAŁAC KRÓLEWSKI
Ogromny, majestatyczny budynek Pałacu powstał z połączenia dwóch hoteli po powstaniu Królestwa Belgii. To oficjalna siedziba Króla Belgów. Na co dzień jednak rodzina królewska zamieszkuje Zamek Laeken na obrzeżach Brukseli, a pałac spełnia funkcje wyłącznie reprezentacyjne. Pałac znajduje się przy wejściu do Parku Brukselskiego, dość zaniedbanego, a oddziela je od siebie podłużny Plac des Palais.
Obecna fasada została zbudowana na początku XX wieku na polecenie króla Leopolda II. Sam pałac pochodzi z XVIII wieku. Wcześniej stał tu budynek pamiętający średniowiecze.
UWAGA ! Pałac otwarty jest dla turystów od 21 lipca do początku września.
Idąc w kierunku południowym dojdziemy do pomnika Leopolda II
PLAC KRÓLEWSKI
Od zachodniej strony Pałacu znajduje się charakterystyczny Plac Królewski z białymi budynkami. Od wschodu przy placu stoi Kościół św. Jakuba na Coudenbergu. Pozostałe obiekty to: Muzeum Magritte’a oraz urząd – Rekenhof.
MONT DES ARTS
Z placu kierujemy się na zachód. Mijamy jeden z najpiękniejszych budynków Brukseli w którym mieści się Muzeum Instrumentów. Mijamy fontannę i stajemy w miejscu skąd widać piękne ogrody oraz panoramę starego miasta z górującą nad wszystkim charakterystyczną wieżą ratuszową. Przy Placu znajduje się Biblioteka Królewska Belgii a po drugiej stronie Centrum Konferencyjne. Plac kończy się schodami z pomnikiem Alberta I. Miejsce było by piękne, gdyby nie fakt, że zbiera się tu mnóstwo młodzieży różnej narodowości, a wszystko jest niestety „osprejowane” – te przykre widoki będą nam towarzyszyć w całym centrum Brukseli.
BRUKSELA CENTRALNA – POŁUDNIE
PAŁAC I PARK EGEMONT ORAZ OKOLICA
Kierując się na południowy zachód od Pałacu Królewskiego dojdziemy do Pałacu Egemont, w którym obecnie znajduje się Belgijskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Tuż za budynkiem ukryty jest park – dawne ogrody pałacowe. Warto tu zajrzeć , bo to jedno z sympatyczniejszych miejsc, jakie znalazłam w stolicy. W najbliższej okolicy Pałacu znajduje się kilka ciekawych obiektów wartych pokazania.
SKWER PETIT SABLON I KOŚCIÓŁ NOTRE-DAME DU SABLON
Na przeciwko pałacu znajduje się skwer otoczony kolumnadą z postaciami różnego rodzaju rzemieślników. To Place du Petit Sablon.
Z parku widać przepiękny gotycki kościół Notre-Dame du Sablon. Kościół łączy w sobie elementy gotyku brabanckiego oraz gotyku „płomienistego” charakterystyczne ostre łuki, dużo detali i bardzo szczegółowe rzeźby ozdabiają fasady ze wszystkich stron. Jego budowę (100-letnią) finansowali możni obywatele, szlachta oraz cech kuszników, który miał prawo do ziemi, na której stoi kościół.
FONTANNA MINERWY, KOŚCIÓŁ MATKI BOSKIEJ Z KAPLICY ORAZ OKOLICA
Idąc od skweru i Kościoła w kierunku północnym dojdziemy do Placu z Fontanną Minerwy. Od fontanny kieruję się na zachód. Już z końca ulicy widać górujący Kościół Matki Boskiej z Kaplicy. Przed nim znajduje się ciekawa rzeźba malarza. Okolica jest pełna kolorowych kamienic. Stąd będę kierować się już do ścisłego centrum, ale zanim o nim napisze , ostatnie miejsce w tej dzielnicy :
PAŁAC SPRAWIEDLIWOŚCI I OKOLICA
To najciekawszy obiekt tej części miasta – tak monumentalnej budowli w życiu nie widziałam. Niestety trwa tu nieustający już od kilkudziesięciu lat remont. Jego budowa rozpoczęła się w 1860 roku (za panowania króla Leopolda I), według projektu architekta Josepha Poelaerta. Pod koniec XIX w. był największym budynkiem świata: 100 m wysokości i 26 tys. m2 powierzchni. Obecnie jest w opłakanym stanie. Walą się stropy, fasady, a remont już kosztował miliony euro, a to dopiero początek. Więcej o tym problemie możecie poczytać TUTAJ . Mimo takiego stanu nadal zachwyca.
Aby obejrzeć budynek z każdej strony – okrążyłam go sobie. Pałac Sprawiedliwości od strony północnej góruje nad pozostała częścią miasta. Tu chodnikiem i windą można zjechać na niższy poziom. To podobno najlepsze miejsce w Brukseli na oglądanie zachodu słońca.
Na placu przed głównym wejściem znajdują się 2 pomniki : Chwały Belgijskiej Piechoty oraz Angielsko-Belgijski pomnik wojenny.
BRUKSELA CENTRALNA – CENTRUM
WIELKI PLAC W BRUKSELI
Ten Wielki Plac / Rynek wytyczony przed 1348 rokiem to niezaprzeczalnie serce miasta. Każdy kto tu dotrze „rozdziawi” buzię z wrażenia. Tak pięknej zabudowy głównego placu nie ma nigdzie na świecie. Miejsce robi wrażenie zarówno w dzień jak i w nocy, wszystkie kamienice są bowiem pięknie podświetlone. Nad wszystkimi obiektami góruje Ratusz / Hôtel de Ville. Jego imponująca wieża widoczna jest niemalże ze wszystkich zakątków. To kolejny przedstawiciel gotyku brabanckiego z początku XV w.
Zaraz po Ratuszu wzniesiono tu również siedziby gildii kupieckich. W XIV wieku kamienne kamienice zastąpiły drewniane domy w południowej części placu. Plac oprócz funkcji targowych zaczął spełniać również funkcje społeczne i polityczne – odczytywano tu dekrety i zarządzenia, a także przeprowadzano egzekucje publiczne.
Po pożarach i splądrowaniu budynki zostały odbudowane do stanu obecnego w latach 1863–1925. W 1883 roku miasto zobowiązało się do finansowania utrzymania fasad kamienic. W 1998 roku Wielki Plac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
KRÓLEWSKA GALERIA ŚW. HUBERTA
Kolejnym ciekawym miejscem w obrębie ścisłego centrum jest Galeria Królewska. To tak na prawdę zadaszona uliczka handlowa. Kiedyś, aby tu wejść i dostąpić przywileju zakupów, trzeba było być bardzo wykwintnie ubranym. Sprzedawano tu wówczas luksusowe dobra, a obecnie jeszcze można zobaczyć pojedyncze sklepy z akcesoriami, a większość z nich to sklepy z czekoladą.
PLACE DE LA BOURSE
Zaledwie 300m na północny zachód od rynku znajdziemy Place de la Bourse z charakterystycznym budynkiem kolumnowym przy nim. Ten budynek to dawna Giełda Papierów Wartościowych. Dla mnie to dość specyficzne i symboliczne miejsce. Kiedy byliśmy tu w 2016 roku (tuż po największych zamachach terrorystycznych) plac był pełen ludzi wszystkich narodowości, wszędzie były tony kwiatów i zniczy, a wokół mnóstwo opancerzonego wojska. Miejsce było raczej przerażające, pisałam zresztą szerzej o tym na starym BLOGU.
Wizyta w tym miejscu w 2019 roku to zupełnie inne wrażenie. Plac co prawda był w remoncie, ale wokół toczyło się normalne życie. Tu też warto zajrzeć, bo to dzielnica wszystkich kuchni świata – każdy znajdzie coś dla siebie. My zachodzimy do Namaste Indian Restaurant – polecam!
ULICZKI ŚCISŁEGO CENTRUM
Ścisłe centrum jest oczywiście pełne turystów. Kolorowe kamieniczki, mnóstwo kafejek, piwiarni, sklepików. Muzea, kościoły, na ścianach kolorowe graffiti – wszystko to stanowi specyficzną mieszankę. Nie zaliczyła bym tego miasta do najpiękniejszych stolic – osobiście nie przepadam za jego atmosferą.
MANNAKEN PIS, ZINNEKE PIS , JEANNEKE PIS I INNE RZEŹBY W CENTRUM
Manneken Pis – tego chłopca przedstawiać nikomu nie trzeba. Stał się symbolem Brukseli i można go znaleźć na niemal wszystkich pamiątkach z tego miasta. Doczekał się nawet swojego muzeum – GardeRobe MannekenPis. Stoi w dość niepozornym miejscu ( łatwo tu trafić, bo zawsze gromadzi się tu niezły tłumek turystów) i jest chyba największym rozczarowaniem, ze względu na swoją wielkość. Z figurką wykonaną w 1619 roku wiąże się kilka LEGEND
Jeanneke Pis – Bruksela z czasem „dorobiła” się jeszcze Jeanneke Pis – siusiającej dziewczynki (bo odezwały się feministki)
Zinneke Pis – sikający pies dla miłośników czworonogów.
W obrębie centrum można znaleźć jeszcze kilka innych ciekawych pomników i rzeźb takich jak : La Chatte A Bicyclette (kocica na rowerze) , pomnik staruszki, mężczyzny z psem, czy Statua Jacquesa Brela obok muzeum poświęconego jego twórczości.
DWORZEC CENTRALNY I MUZEUM SMERFÓW
Żeby było śmieszniej to miejsce znalazłam dopiero niedawno , nie udało się więc go odwiedzić w 2016 kiedy byłam tu z synem. Ale jako, że jestem absolutną fanką Smerfów – musiałam to muzeum zwiedzić (nawet sama).
MOOF MUSEUM znajduje się w jednym z budynków Dworca Centralnego. Wejścia jednak jest od strony zachodniej . Trudno jednak tu nie trafić, bo nad drzwiami króluje wielka figura Smerfa. Oto dworzec i najbliższa okolica oraz wejście do muzeum :
We wnętrzach znajdziemy oprócz Smerfów całą gamę postaci z bajek tego samego twórcy. Cześć z nich niestety mi nie znanych.
GODZINY OTWARCIA I CENNIK na stronie >>> MOOF MUSEUM
BRUKSELA CENTRALNA – PÓŁNOC
Ostatnia część Brukseli centralnej to część północna. Tu także warto zajrzeć. Niestety zapuszczając się do końca północnego krańca dojdziemy w miejsca w którym miasto przestaje być już przyjemne (przestałam czuć się bezpiecznie) . O tym dlaczego pisałam TUTAJ .
KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY I TARG RYBNY
To najciekawsze miejsce w północno – zachodniej części. Tuż za Kościołem Św. Katarzyny zaczyna się Targ Rybny / Vismarkt – nazwa wywodząca się pewnie z jego pierwotnego przeznaczenia. Obecnie środek placu to wodna sadzawka zakończona Fontanną Anspach.
Jeśli nie będziecie sami (tak jak ja – ze względu na mieszkańców tej dzielnicy i mnóstwo bezdomnych nie miałam odwagi zapuścić się dalej), polecam obejrzeć 2 ciekawe rzeźby:
KOŚCIÓŁ BEGUINAGE
Idąc w kierunku wschodnim tej części miasta warto wstąpić do Kościoła Béguinage. Samo wnętrze (jak i fasada) jest przepiekne, ale znajduje się tu dość kontrowersyjna wystawa poświęcona Afrykańczykom ginącym na morzu.
KATEDRA ŚW. MICHAŁA I ŚW. GUDULI
To piękny, gotycki obiekt znajdujący się na wzgórzu Treurenberg, koło którego przechodzimy wielokrotnie ( kawałek dalej znajduje się nasz hotelik) . Katedrę można zwiedzić, godziny otwarcia na STRONIE .
Pierwszy kościół powstał tu w połowie XI w. z inicjatywy księcia Lamberta II. Przebudowę kościoła w stylu gotyku brabanckiego zainicjowano na początku XIII w, a ostateczny kształt przyjęła w 1226 roku. Z pocz. XVI wieku pochodzą renesansowe elementy wnętrza oraz 2-wieżowa fasada.
PÓŁNOCNO – WSCHODNIA ZABUDOWA
Idąc od Katedry dalej w kierunku naszego Hotelu Sabina mijamy kilka ciekawych obiektów. To miedzy innymi : skwer ze Statuą generała Brialmonta i ciekawą narożną kamienicą. Kawałek dalej znajduje się rondo ze Statuą Andreasa Vesaliusa.
Byliśmy w Belgii, nawet mieszkaliśmy w kraju obok, ale Bruksela ledwo muśnięta pozostaje!
Byłam w Brukseli dawno temu, w 2006 roku, z wycieczką szkolną. Pamiętam, że zwiedzaliśmy Parlament Europejski i że zgubiłam się z koleżanką, bo na chwilę odłączyłyśmy się od grupy, żeby kupić słynne belgijskie czekoladki… 😀 Widzę, że sporo jeszcze ciekawych miejsc ma to miasto do zaoferowania. Będę musiała wybrać się tam ponownie z Tomkiem, jak tylko nadejdą „lepsze czasy”!
Super foto przewodnik po tym pięknym mieście! Pozdrawiam
Byłam w Brukseli krótko i miasto neo zrobiło na mnie dobrego wrażenia. Chociaż podobał mi się bardzo budynek ratusza Ale nie wiedziałam, że jest tam Muzeum Smerfów! Uwielbiam Smerfy i na pewno bym poszła
Mój brat studiował w Brukseli przez rok i miałem okazję go odwiedzić 😀 Bardzo fajne miasto i w szczególności zapadł mi w pamięci Moof Museum, który też opisujesz 🙂 Na pewno warto odwiedzić i jest to jedna z ciekawszych stolic w Europie 🙂