ZAMEK ŁAPALICE

ZAMEK ŁAPALICE

Zamek Łapalice w miejscowości o tej samej nazwie jest najbardziej kontrowersyjną atrakcją Kaszub, ale nie można przyznać jej miana ciekawej.

Zamek Łapalice odwiedziliśmy dwukrotnie : W 2001 roku i 2021, czyli równiutko 20 lat później.  Jakże odmiennie wyglądało to miejsce . Wtedy teren odsłonięty, wyraźnie widoczne jezioro, teraz kompletnie opanowany przez zieleń.


MIEJSCOWOŚĆ ŁAPALICE

Łapalice to kaszubska wieś położona zaledwie 5km nad jeziorem Łapalickim. W pobliżu znajduje się wzniesienie Chochowatka, położone na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

W XVI wieku Łapalice miały rangę wsi królewskiej widniejącej na terenie starostwa mirachowskiego. W czasie zaboru pruskiego oraz w okresie okupacji niemieckiej, Łapalice nosiły niemiecką nazwę brzmiącą Lappalitz. Współcześnie Łapalice znane są przede wszystkim z nieukończonej budowli zamku, która rozpoczęła się w 1983 roku, ale budowa nie „powiedziała” ostatniego słowa, ale o tym poniżej .

My parkujemy jakieś 500m od zamku pod domem z oznaczonym parkingiem . W ramach opłaty parkingowej (10zł) mamy wejście do „minizoo”. Choć to dość mocno powiedziane, bo to tylko takie większe gospodarstwo . Ale przy okazji udaje się wejść do zagrody z alpakami. Miejsce jest jednak dość malownicze , jak i cała okolica .


ZAMEK ŁAPALICE – KRÓTKA HISTORIA

Właścicielem zamku i całego ogromnego terenu wokół jest Piotr Kazimierczak. To rzeźbiarz, snycerz i producent rzeźbionych mebli w stylu tzw. gdańskim. W jego głowie narodził się pomysł budowy zamku przypominającego rezydencję z dawnych czasów. Pod koniec XX wieku, w 1983 roku zaczął realizować swój plan. Pierwotnie jednak pozwolenie na budowę obejmowało budynek o powierzchni 170m2, a docelowa wizja to ponad 5000m2.

Budowla rosła, ale firma pana Piotra zaczęła mieć problemy prawne. Po okresie transformacji Zakład Energetyczny odmówił dostaw prądu, a bank nakazał zwrot zainwestowanych pieniędzy. W 1991 roku majątek został zajęty przez  komorników, a firma zakończyła swoją historię. Kolejna firma założona 8 lat później została zniszczona podczas wielkiej powodzi.  Nadzór budowlany nakazał rozbiórkę, ale w 2008 roku wydał zgodę na postawienie tu pensjonatu, pod warunkiem dostarczenia dokumentacji projektowej. Władze wojewódzkie niestety sprzeciwiły się i tym sposobem rozpoczęta budowa w 1983 roku, po dziś dzień pozostaje niedokończoną wizją. Właściciel wciąż jednak próbuje zgromadzić finanse, a ponieważ minęło już ponad 20 lat od momentu rozpoczęcia prac budowa automatycznie się zalegalizowała.


ZWIEDZANIE ZAMKU

Tak na prawdę teren zamku to plac budowy. Zamek, który mógłby być potęgą turystyczną regionu, dziś nie pozwala na oficjalne zwiedzanie. Nie ma więc tu biletów, a wejście jest na przysłowiową „własną odpowiedzialność”. To czyni przebywanie na tym terenie jeszcze bardziej ekscytującym. Nie ukrywam bowiem, że np. niezabezpieczone żadnymi barierkami schody, czy balkony oraz brak okien, sprawiają, że nawet osobom bez lęku wysokości – zmiękną kolana i zakręci się w głowie . Na pewno więc trzeba bardzo uważać na każdym kroku , a obecność niezliczonej ilości śmieci i rozbitego szkła po wielu nielegalnie urządzanych tu imprezach – nie ułatwia tego. Niestety, pojawia się także sporo doniesień, iż budowla jest już w takim stanie, że w każdej chwili może się zawalić.


ZAMEK ŁAPALICE – STAN ISTNIEJĄCY

Obecny zamek o powierzchni imponujących 5 tys. m2 wita wszystkich przyjezdnych dużą murowaną bramą wjazdową i wysoką wieżą. Na szczycie Zamku Łapalice zaś widnieją dwa zaokrąglone, ogromne okna.

Projekt stworzony przez samego właściciela zaskakuje i robi wrażenie nie tylko z powodu wielkości, ale także dzięki temu, że jest cały przepełniony symboliką. Na zamku zaprojektowane zostało 365 okien, symbolizujących liczbę dni w roku, 52 komnaty symbolizujące liczbę tygodni w roku i wreszcie 12 wież, symbolizujących liczbę apostołów.


WNĘTRZA ZAMKU

Docelowo właściciel chciał tu stworzyć galerię sztuki. Wizja obejmowała drewniane sztukaterie, podłogi i zdobione sklepienia, w których miały znajdować się dzieła malarstwa.

W każdej wieżyczce znajduje się kręta klatka schodowa .

W zachodnim skrzydle zaplanowano ogromną sala balową.

Dolny poziom to równie ogromny zadaszony basen.

Obecne wnętrza są bardzo zniszczone, ściany pełne graffiti m ale mimo zniszczeń widać tu niezwykłą dbałość o detale.Wewnątrz odnajdujemy ręcznie zdobione pomieszczenia i niesamowite wręcz sklepienia sufitów.


PRZYSZŁOŚĆ ZAMKU

Ponieważ budowa została zalegalizowana i zmieniony został plan miejscowy przez Radę Miejską w Kartuzach – jest szansa, że budowla zostanie ukończona. Nie chodzi zresztą tylko o pojawienie się nowej atrakcji turystycznej, która zapewni wpływy do budżetu gminy, ale także o budowę nowych dróg czy parkingów. Tysiące turystów odwiedzających rokrocznie zamek stanowi bowiem ogromny problem dla okolicznych mieszkańców. Zaparkowane samochody blokują ulice Łapalic, co niestety miało mieć już swoje nieszczęśliwe następstwa (karetki , czy wozy straży nie mogły dojechać na czas) .


POLSKI HOGWART

W 2015 roku fani Harrego Pottera z całego świata zaczęli zbierali pieniądze na jego zakup, by móc rezydować w nim przez cały rok i zaaranżować polski Hogwart.


Zamek doczekał się swojej oficjalnej strony internetowej – ZAMEK ŁAPALICE – LINK . Część informacji zawartych w tym artykule została zaczerpięta właśnie z tej strony , poniżej fragment rozmowy z właścicielem zamku.


Co o swoim zamku mówi sam właściciel – Piotr Kazimierczak?

„Ten zamek nie powstał z kapelusza. Myślałem o nim od wczesnej młodości. To ma być dzieło moje życia, a nie jakaś tam budowa hotelu w dwa lata. Ja nie jestem szaleńcem. Wiem jak potężnych nakładów finansowych wymaga taka inwestycja. Dlatego wybudowałem w Świętym Wojciechu koło Gdańska duży zakład produkcji mebli, żeby zarobić pieniądze na zamek. Zakład miał być mecenasem Łapalic. Nie zastanawiałem się, ile lat to wszystko potrwa. Uznałem, że może uda mi się takie dzieło skończyć jeszcze za mojego życia.”

„Wnętrza zamku w Łapalicach powinny być niepowtarzalne, zniewalające przepiękną scenerią i najwyższym kunsztem jej wykonania. Dopiero po zakończeniu budowli mojego życia podejmę decyzję, jak ją wykorzystać. Na pewno nie będę w tym zamku mieszkał”



PRZEWODNIK PO POLSKICH ATRAKCJACH >

5 Replies to “ZAMEK ŁAPALICE”

  1. Wow, nie znałam tak szczegółowej historii zamku ale pamietam jak przez mgle gdy będąc nastolatka odwiedziłam to miejsce. Nie było w środku aż tak kolorowe ale mimo to robiło ogromne wrażenie.

Leave a Reply