Kolejkowo Gliwice

KOLEJKOWO GLIWICE

Kolejkowo Gliwice to jeden z fantastycznych pomysłów na niepogodę lub przy okazji wizyty w naszym mieście. To niesamowity świat w miniaturze na którego widok ucieszą się mali, ale nie mniej zainteresują dorośli.

Kolejkowo Gliwice znajduje się przy węźle autostrad A1 i A4 , dlatego można zaplanować tu wizytę w ramach przerwy w trasie, bez wjeżdżania do miasta. My zawitaliśmy tu dwukrotnie i tak jak pierwsza wizyta nas zachwyciła, tak kolejna już oczarowała, bo odwiedziliśmy dodatkową atrakcję w postaci Miasta z Piernika.


KOLEJKOWO GLIWICE – INFORMACJE PRAKTYCZNE


GODZINY OTWARCIA : 10.00 – 18.00, w weekedny 10.00 – 19.00

BILETY WSTĘPU : 43 zł, ulgowy 35 zł

AKTUALNOŚCI na stronie > KOLEJKOWO

CZAS ZWIEDZANIA : od 1 do 3 godzin (jest dodatkowo kawiarenka i sala zabaw dla dzieci)

MIASTO Z PIERNIKA : dodatkowa atrakcja czynna od końca listopada do końca lutego (daty warto sprawdzić wcześniej)MIASTO Z PIERNIKA


Tylko 3 miesiące w roku można oglądać tą część Kolejkowa, ale warto tu zawitać specjalnie, nawet jeśli wcześniej widziało się pozostałe części. Miasto z piernika to niesamowity zapach i raj dla oczu. Nieprawdopodobnie starannie przygotowane ogromne budowle, przyozdobione oczywiście wszystkim, co nadaje się do jedzenia. Jeżdżą tu nawet czekoladowe pociągi.

„Otulone śniegiem, oblane słodkim lukrem i rozświetlone tysiącami lampek, wykonane w stu procentach z piernika miasto. Największa na świecie piernikowa makieta” . Tak reklamuje się miasto na stronie.

Do wykonania tej części wykorzystano 1,5 tony ciasta. Największe budowla to ratusz w Gliwicach.

Są domki, kościoły, zamek, kolorowe kamienice , piernikowe choinki. W Mieście z Piernika zobaczycie też bajkowe sceny stworzone przez Jowitę Woszczyńską, mistrzynię świata w dekoracji tortów. Są tu nawet Czerwony Kapturek i Wilk, a także Kaj i Królowa Śniegu. Szukanie postacie też może być niezłą zabawą.


DINOZAURY, KOPALNIE, WOJSKO, CZYLI MAKIETY NA PARTERZE


To, co widzimy na parterze, obok miasta z piernika jest troszeczkę chaotyczne. Są tu bowiem dinozaury, jest wojskowa scenka rodzajowa, a potem kopalnia. Jest też wodna makieta ze skałami z dalekiej Azji.


BESKID ŚLĄSKI


Wizytę na piętrze zaczynamy od górskiej wędrówki po Beskidzie Śląskim. Mamy tu pomieszaną Wisłę z jej słynnym wiaduktem kolejowym i wodospadem, stacje kolejową, Czantorię w Ustroniu, Trzy Kopce Wiślańskie ze słynnym garbusem, wieżę widokową na Baraniej Górze. urocze pomieszanie z poplątaniem.

Makieta zrobiona jest niesamowicie, z jednej strony mamy lato, z drugiej zimę. Oczywiście jak w całym Kolejkowie są tu także pory dnia, nagle więc rozświetlają się lampy i budynki, a góry toną w półmroku .


LOTNISKO PYRZOWICE


To teraz zapraszamy na lotnisko, które znajdziecie na lewo od górskiej makiety. Na wyświetlaczu wewnątrz hali zmienia się nawet rozkład odlotów.


OGRÓDKI DZIAŁKOWE


Jest Śląsk, muszą być ogródki działkowe. Tu toczy się prawdziwe życie, ktoś kąpie się w basenie, ktoś rozpala grilla, ktoś inny dopiero buduje swój domek letniskowy. Jest i warsztat i oczywiście cała masa innych scenek rodzajowych, którym warto się z uwagą przyjrzeć.


KATOWICE – CENTRUM


I tak płynnie z ogródków działkowych przechodzimy do centrum Katowic. To miasto zmieniło się już jednak w tym czasie tak drastycznie, że tu już możemy się poczuć jak na planie historycznego już filmu.


KATOWICE – NIKISZOWIEC


W Kolejkowie nie mogło zabraknąć tak charakterystycznego miejsca jak najciekawsza i najpiękniejsza ze śląskich dzielnic, czyli Nikiszowiec. W miniaturze zobaczycie fragmenty zabudowy słynnych familoków, a także piękny Kościół Św. Anny. Dopiero na tej makiecie widać ogrom tej świątyni.


RUDA ŚLĄSKA – HUTA POKÓJ


Jesteśmy na Śląsku, zapraszamy więc do słynnej dzielnicy Nowy Bytom w Rudzie Śląskiej gdzie znajduje się Huta Pokój. Jedno z niewielu zresztą takich miejsc, które do dzisiaj funkcjonują.


GLIWICE – CENTRUM


Jesteśmy w Gliwicach, to muszą się pojawić Gliwice. Zapraszamy więc na rynek pod ratusz. Tu po jednej  stronie mamy lato, miasto tętni życiem, w ogródkach kawiarnianych siedzą klienci

A skoro jest zima, to po drugiej stronie odbywa się właśnie Bożonarodzeniowy Jarmark.


GLIWICE – RADIOSTACJA


Tuż obok znajdziemy Radiostację Gliwicką . Niestety jest tak wielka w tej skali, że nie sposób uchwycić ją na fotografii . Pod radiostacją odbywa się akurat koncert, a jakiś lotniarz miał akurat wypadek i trwa akcja ratownicza.


GLIWICE – DWORZEC KOLEJOWY I OKOLICA


Kawałek dalej kolejka dojeżdża na Dworzec Główny w Gliwicach

Tuż za centrum i dworcem stare tereny po hucie, wieża ciśnień i jakaś stara zabudowa. Te tereny obecnie wyglądają już zupełnie inaczej, ale faktycznie lata temu, kiedy tworzono Kolejkowo, tereny te były bardzo zaniedbane. W galerii też inna część makiety z familokami , a i siostra zakonna z Saint-Tropez znalazła tu swoje miejsce na hałdzie . Wizja twórców jest przyznam ciekawa.

Kolejna makieta przedstawia scenki z różnych terenów. Są tu jakieś warsztaty, fabryczki, jest supersam i typowy polski blok.


ZAMEK W BĘDZINIE I ZALEW


Ostatnia ogromna makieta to wyjątkowo ciekawy rejon. Mamy tu Zamek w Będzinie na wysokiej skale, pod nim odbywa się właśnie turniej rycerski. Po prawej stronie zamku jest piękny zalew, gdzie właśnie jest szczyt sezonu letniego, bo plaża zapełniona, a na wodzie jednostki pływające. Wokół oczywiście, jak przystało na Kolejkowo, jeździ kolejka. Na skałach wspinacze, na drodze turyści. Tętni tu wakacyjne życie. Jest na co popatrzeć.


SKANSEN I INNE OBRAZKI


Ostatnie polskie kadry znajdziecie przy ścianie prowadzącej do wyjścia . Tu mamy fragmenty skansenu ze starymi chatami


DZIKI ZACHÓD


Opuszczamy Śląsk i lecimy na drugi koniec świata. Tu mamy skały, wodę, ktoś łowi ryby, pływa po kanale ogromny parostatek.

Po prawej stronie całe miasto z Dzikiego Zachodu, jest kopalnia, wioska indiańska, cmentarz .


KOLEJKOWO GLIWICE – PODSUMOWANIE


Kolejkowo to jedno z tych miejsc, które zachwycą każdego. Nie widziałam osoby, której by się tu buzia nie śmiała od ucha do ucha na widok tych wszystkich makiet i jeżdżących kolejek. Twórcy nie pozbawili miejsca sporej dawki humoru i trzeba dobrze przyglądać się wszystkiemu, aby znaleźć ciekawe scenki rodzajowe i nie przeoczyć np. bociana krążącego nam nad głową z dzieckiem w zawiniątku.

Przed nami jeszcze 2 takie atrakcje we WROCŁAWIU I JELENIEJ GÓRZE (otwarcie planowane na luty 2024). Na pewno kiedyś zajrzymy zdamy relację.PRZEWODNIK PO POLSKICH ATRAKCJACH >

5 Replies to “KOLEJKOWO GLIWICE”

  1. No nie mogę! Nie zdawałam sobie sprawy , że tak blisko jest takie miejsce! Kiedy na pewno odwiedzę! Liznę tej przyjemności! ;-p

  2. Świetne miejsce! Te domki z piernika od razu mnie zachwyciły Lubię takie atrakcje, wyłapywanie smaczków i detali

Leave a Reply