STARE MIASTO MAKAU – PORTUGALIA W AZJI

Stare Miasto Makau to wyjątkowo ciekawa część całego regionu i półwyspu o tej samej nazwie. Gdyby nie chińskie napisy, miałby człowiek wrażenie, że wylądował w Lizbonie, albo innym portugalskim mieście.

Stare Miasto Makau w 2005 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stając się 31 obiektem światowego dziedzictwa na terenie Chin. Zabytkowe centrum Makau opisane jest jako: „Historyczna ulica miasta z portugalskimi i chińskimi rezydencjami, budowlami sakralnymi i gmachami publicznymi, czyni z zabytkowego centrum Makau rzadki przykład miejsca, w którym przez kilka wieków spotykały się estetyczne, kulturalne, architektoniczne i techniczne wpływy Wschodu i Zachodu”. Stare Miasto jest świadectwem jednego z najdłużej trwających spotkań Chin ze światem Zachodu.


STARE MIASTO MAKAU – MAPA OPISANYCH MIEJSC


WZGÓRZE GUIA : KAPLICA, LATARNIA MORSKA I TUNELE WOJSKOWE


To co prawda ostatnie miejsce, jakie widzieliśmy przed opuszczeniem Makau, ale właśnie od niego zacznę oprowadzać Was po Starym Mieście. Wzgórze Guia wznosi się we wschodniej części Półwyspu Makau, a pierwsze obiekty jakie zobaczymy już z oddali to biało – żółta Kaplica i Latarnia Morska.

KAPLICA I LATARNIA MORSKA

Kościół Matki Bożej Śnieżnej i Fort Guia zostały zbudowane około 1622 roku, a latarnia morska w 1864 roku. Kolorowe malowidła ścienne namalowane na sklepieniach i ścianach odkryte zostały w 1996 roku. Przedstawiają one chińskie historie biblijne i postacie zapisane przy użyciu chińskich technik malarskich co jest wyjątkowe w całym Makau.

PUNKT WIDOKOWY

Plac z kościołem i latarnią morską jest ważnym zabytkiem, który stanowi „Historyczną dzielnicę Makau” jest także fantastycznym punktem widokowym na wschodnią część Półwyspu Makau.

TUNELE WOJSKOWE

Tunele wojskowe znajdują się w pobliżu latarni morskiej Guia. Zbudowana w okresie międzywojennym (w 1930 roku) na zamówienie portugalskiej administracji w Makau sieć tuneli służyła jako skrót między obiektami wojskowymi. Miały przyspieszać one przesunięcie artylerii i amunicji z jednej strony wzgórza na drugą. Służyły również jako miejsce stacjonowania żołnierzy, którzy mogliby wykorzystać go jako schronienie na wypadek nalotów bombowych. Dziś dwa tunele zostały przekształcone w muzeum i są otwarte dla zwiedzających. Znajdują się w nich różne relikty z okresu międzywojennego. Udało nam się zajrzeć do jednego z nich, potem obeszliśmy całe wzgórze na którym znajduje się sporo innych militarnych obiektów.


OBIEKTY MIĘDZY WZGÓRZEM GUIA, A FORTELEZA DO MONTE


Między wzgórzami przechodzimy obok kilku ciekawych i bardzo kolorowych obiektów z architekturą typową dla południa Europy. Warto więc i je tu pokazać.

Pod wzgórzem mamy budynek badawczy – United Nations University Institute on Computing and Society.

Po drodze plac TAP SEAC SQUARE , przy którym znajduje się kilka ciekawych obiektów : Centrum Kultury, Biblioteka, Archiwum i Galeria Sztuki.

Tuż za placem mamy cmentarz z kolorową Kaplicą Św. Michała . Idąc dalej mijamy błękitny budynek administracji publicznej.


STARE MIASTO MAKAU – FORTALEZA DO MONTE I MUZEUM MAKAU


Nad centralną częścią Półwyspu Makau góruje Fortaleza do Monte. To najstarsze w Azji fortyfikacje obronne europejsko – chińskie. Budowę zainicjowali przybyli tu w misjach Jezuici. Kiedyś pełniła funkcje obronne , do 1965 roku była wykorzystywana jako baza wojskowa, obecnie stanowi jedną z największych atrakcji Makau. Fort został zbudowany między 1617 a 1626 na 52-metrowym wzgórzu znajdującym się na wschód od ruin katedry św. Pawła.

Na szczycie znajdowało się Obserwatorium Pogodowe, ale zostało przeniesione w 1996 roku na wyspę Taipa. Pozostałości zostały wyburzone, a na ich miejscu zbudowano Muzeum Makau w 1998 roku.

Forteca to zdecydowanie najlepszy punkt widokowy w mieście. Od zachodniej i północnej strony widać osiedla mieszkaniowe dalekie estetyką od obiektów kasyn i hoteli na południu.


KATEDRA ŚWIĘTEGO PAWŁA


Pośrodku Starego Miasta Makau – tuż obok Fortecy stoi prawdziwy symbol Makau. To obecnie sama fasada będąca pozostałością XVII-wiecznej barokowej świątyni. Katedrę zaczęli wznosić Jezuici w 1602 roku , a ukończyli chrześcijanie z Japonii. W 1762 Jezuici zostali przepędzeni z tych ziem , a świątynia została przekształcona w bazę wojskową. Po tym jak w XIX wieku stanęła w płomieniach i ostała się jedynie fasada, nie została już odbudowana. Pozostałości zostały wpisane na listę UNESCO.


STARE MIASTO MAKAU – ULICZKI STAREGO MIASTA


Idąc w dół od Katedry przechodzimy wąskimi uliczkami miasta. Na każdym kroku widać tu portugalskie śladu. Typowe pastelowe kamieniczki, mur z charakterystycznymi dla Portugalii kolorowymi kaflami , a przede wszystkim typowa dla tamtejszych miast biało – czarna posadzka z małych wypolerowanych kostek.


KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO DOMINIKA


Idąc dalej w kierunku południowym dojdziemy do placu przy którym króluje piękna żółta fasada kościoła. To Kościół Matki Bożej Różańcowej założony w 1587 r. Przez Towarzystwo Św. Dominika. To czyni go pierwszym kościołem w Chinach. Wygląd Rose Hall jest bardzo wyjątkowy: w budynku dominuje kolor żółty, uzupełniony białymi rzeźbionymi wzorami zielonych drzwi i okien z egzotyczną mozaiką podłogową.


PLAC SENADO


Przy kościółku Św. Dominika zaczyna się najbardziej kolorowy plac w mieście. Otacza go zadbana europejska architektura, a w okresie świątecznym dodatkowo rozświetlony jest tysiącami światełek i dekoracji. Kiedyś pośrodku placu stał pomnik oficera armii portugalskiej. Ze względu na kontrowersyjną postać oficera, pomnik został zastąpiony fontanną. Nazwa Senado bierze swoje źródło z czasów kiedy plac był miejscem spotkań kupców portugalskich i chińskich z XVI i XVII wieku.

Przy Placu znajduje się piękny biały obiekt, to Święty Dom Miłosierdzia. W południowym rogu z kolei budynek poczty.


MUNICIPAL AFFAIRS BUREAU – URZĄD MIASTA


Przy południowo – zachodniej części Placu Senado, po drugiej stronie ulicy znajduje się Municipal Affairs Bureau. Budynek Urzędu Miasta czynny jest dla zwiedzających do późnych godzin wieczornych. Korzystając z okazji wchodzimy do środka na dziedziniec pełen świątecznych ozdób.

Warto przejść się ulicą przy Urzędzie, gdyż tu także znajdziemy kilka ciekawych obiektów.


KATEDRA NARODZENIA NMP


W najbliższej okolicy Placu Senado znajduje się jeszcze jeden ważny obiekt sakralny. To Katedra Narodzenia NMP zwana również Katedrą Makau, a potocznie „Wielkim Kościołem”. Znajduje się na Placu Katedralnym w środkowej części Półwyspu Makau. Kiedy zbudowano ją w 1576 roku, była tylko małą drewnianą kaplicą. W 1623 r. została przebudowana na katedrę. Przebudowa w 1937 r. nadała jej obecny wygląd.


LARGO DE SANTO AGOSTINHO, KOŚCIÓŁ ŚW. AUGUSTA


Idziemy dalej na południe dojdziemy do kolejnych obiektów z listy UNESCO. Tu przy placu Largo de Santo Agostinho znajdują się : Biblioteka Sir Roberta Ho Tunga, kościół katolicki Św. Augusta oraz główne wejście do Seminarium i Kościoła Św. Józefa.

Jest też inny obiekt , ale z wejściem głównym od południowej strony. To Teatr Dom Pedro V, który nadal pełni swoja pierwotną funkcję. W środku oprócz sali teatralnej znajdują się pomieszczenia z bardzo dziwnymi wystawami. Nie byliśmy w stanie zrozumieć co autor miał na myśli.


PARK ŚWIĘTEGO FRANCISZKA


Jest jeszcze jedno miejsce na mapie, które udAło nam się odwiedzić . To mały park zwany Ogrodem Św. Franciszka z zabytkową wieżą przez który przechodzimy wielokrotnie idąc w kierunku centrum. Ogród datowany jest na 1580 rok, a obok znajduje się kilka ciekawych budynków.


POZOSTAŁE OBIEKTY STAREGO MIASTA


Będąc w Makau zaledwie dwie doby nie sposób obejrzeć wszystkiego. Poniżej więc znajdziecie listę obiektów na terenie Starego Miasta, które również należą do listy UNESCO i z pewnością warte są obejrzenia, część z nich widzieliśmy tylko z daleka :

  • Świątynia A-Ma
  • Koszary Mauretańskie
  • Plac Largo do Lilau
  • Dom Mandaryna
  • Kościół św. Wawrzyńca
  • Kościół św. Augustyna
  • Świątynia Sam Kai Vui Kun
  • Rezydencja Lou Kau
  • Świątynia Na Tcha
  • Kościół św. Antoniego
  • Ogród Casa
  • Stary cmentarz protestancki i kwatery Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej


> PRZEWODNIK PO MAKAU >


> MAKAU – INFORMACJE PRAKTYCZNE >

> PÓŁWYSEP MAKAU – PRZEWODNIK>

> PRZEWODNIK PO WYSPA TAIPA, COTAI ORAZ COLOANE – PRZEWODNIK >

6 Replies to “STARE MIASTO MAKAU – PORTUGALIA W AZJI”

  1. Piękne miasto, jeszcze ciągle na naszej liście miejsc do zobaczenia. Mikołaj zapałał chęcią odwiedzenia go, gdy jako nastolatek czytał książki z Jamesem Bondem. Dzięki temu wpisowi poczuliśmy się trochę jakbyśmy tam byli. Zapisujemy go jako inspirację do przyszłych podróży.

  2. Faktycznie wiele miejsc wygląda jak w miastach w Portugalii 🙂 Szczególnie latarnia morska. Szkoda tylko, że katedra nie zachowała się w całości, musiałą robić niesamowite wrażenie przed pożarem!

    1. chyba masz rację , choć Azjaci umieją sobie radzić z problemami epidemii 100x lepiej niż my tu w Europie

Leave a Reply