Wyspa Bahrajn

WYSPA BAHRAJN – PRZEWODNIK PO NAJCIEKAWSZYCH MIEJSCACH

Wyspa Bahrajn, oprócz stolicy i zabytków kryjących starożytną historię, to także cała masa innych ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. W czasie podróży po całym kraju nie powinno ich zabraknąć na naszej trasie.

Wyspa Bahrajn zamieszkiwana była już przez starożytne cywilizacje, a wszystko co z nimi związane opisałam w przewodniku ZABYTKI BAHRAJNU – STAROŻYTNE DILMUN . Na terytorium wyspy znajduje się także cała stolica kraju, której poświęciłam osobny przewodnik – MANAMA – ATRAKCJE STOLICY BAHRAJNU .


WYSPA BAHRAJN – MAPA OPISANYCH MIEJSC


Aby poznać całą wyspę, warto zajrzeć we wszystkie jej części i obejrzeć pozostałe ważne historycznie miejsca, atrakcje naturalne pustyni oraz te nowo powstałe, które są nie mniej ciekawe.Poniżej na mapie zaznaczyłam wszystkie z tych miejsc w które udało nam się dotrzeć i których opis i zdjęcia znajdziecie w tym przewodniku:


Większość atrakcji znajdziecie w stolicy kraju – Manama oraz w miejscach związanych ze starożytną historią. Warto jednak zajrzeć na wyspie jeszcze do wielu innych. Opowiem o nich zaczynając od tych znajdujących się na północy, a skończymy na południu.


AL KHAMIS MOSQUE


  • Godziny otwarcia : 12.00 – 17.00 (w poniedziałki nieczynne)
  • Wstęp darmowy
  • szczegółowe informacje na STRONIE

Zbudowany pod koniec VII wieku meczet Al Khamis jest jednym z najstarszych meczetów w świecie arabskim. Ma dwa identyczne minarety, które dodano podczas przebudowy w XIV i XV wieku.


WYSPA NABIH SALEH


Nabih Saleh to mała wyspa przez którą w strasznym korku przejeżdżamy w drodze na południe. Widać stąd całą panoramę stolicy, ale nie to jest powodem dla którego o niej piszę.

Wyspa pewnie nie zwróciła by naszej najmniejszej uwagi, bo nie ma tu nic po za osiedlami mieszkaniowymi i kilkoma małymi meczetami, ale jak się okazało znaleźliśmy tu największą w kraju kolonie pelikanów. Te kolorowe ptaki przylatują tu zimą i stacjonują w wielkich koloniach ożywiając przybrzeżne tereny.


WARSZTAT GARNCARSKI A’ALI


  • Godziny otwarcia : 08.00 – 18.00 (w piątki nieczynne)
  • Wstęp darmowy
  • szczegółowe informacje na STRONIE

A’ali Pottery Workshop-alshugel pottery , bo pod taką nazwą znajdziecie to miejsce na mapie. To jedna z atrakcji centralnej części wyspy Bahrajn, a ponieważ na mapie miejsce miało bardzo wysokie oceny, postanowiliśmy tu zajrzeć. Warsztat jest faktycznie prowadzony przez prawdziwych pasjonatów, tak pięknych i kolorowych wyrobów dawno nigdzie nie widzieliśmy. Jeśli będziecie w Bahrajnie, koniecznie tam zajrzyjcie!


MUZEUM MILITARNE


  • Godziny otwarcia : 08.00 – 13.00 (w piątki i soboty nieczynne)
  • Wstęp darmowy
  • szczegółowe informacje na STRONIE

My niestety trafiliśmy tu w dniu, kiedy muzeum było nieczynne, sądząc jednak po opiniach i zamieszczanych przez innych zdjęciach, miejsce jest warte odwiedzin. Nam przyszło niestety obejrzeć muzeum tylko z zewnątrz.


SHEIKH SALMAN BIN AHMED FORT – RIFFA FORT


  • Godziny otwarcia : 09.00 – 17.00 (w niedziele nieczynne)
  • Wstęp darmowy
  • szczegółowe informacje na STRONIE

Obiekt dla którego docieramy w to miejsce, znajduje się na wzgórzu z widokiem na nowe osiedla, pola golfowe, parki, a w oddali na Pałac Królewski. W forcie znajduje się Saffron Café, z której roztacza się widok na malowniczą dolinę Al-Haniniya.

Sheikh Salman bin Ahmed Al-Fateh Fort, powszechnie znany jest jako Riffa Fort ze względu na swoje położenie w mieście Riffa. To historyczny obiekt budowany w 1812 roku, za panowania szejka Salmana bin Ahmeda Al Fateha Al Khalifa, który po odrestaurowaniu został oficjalnie otwarty dla zwiedzających w 1993 roku. Ponieważ Riffa była siedzibą rządu do 1869 roku, fort ten ma duże znaczenie historyczne, tu urodził się szejk Isa bin Ali Al Khalifa, który rządził Bahrajnem od 1869 do 1932 roku.

Niestety wnętrza prezentujące historie były nieczynne, a część obiektu w renowacji , ale mimo to obiekt wywarł wrażenie bardzo ciekawego i malowniczego.


MIASTO RIFFA


Tak jak wschodnia okolica Fortu Riffa i Muzeum Militarnego nie zachwyca, tak dolina stanowi jakby inny świat. Tu bowiem znajdują się pałace królewskie z ogromnymi ogrodami, które co prawda nie są dostępne dla przeciętnego turysty, ale już drogi dojazdowe i główna arteria przecinająca miasto, już tak. A to co tutaj szokuje, to ogromna ilość zieleni. Nawet wzdłuż drogi wyrósł wielki las, który przycięty jest równiutko i tworzy mega żywopłot. Na końcu miasta, na skrzyżowaniu dróg wyrasta przed nami wieża Riffa Clock Tower.

Na południu miasta znajduje się osiedle, równie zielone i ekskluzywne, co okolica pałaców. Wjeżdżamy na nie w zasadzie przez przypadek, bo szukaliśmy nowoczesnego meczetu Lagoon Mosque . Meczet odnaleźliśmy, a dzielnicę przy okazji obejrzeliśmy.


KATEDRA MATKI BOŻEJ ARABSKIEJ


  • Godziny otwarcia : 08.00 – 12.00 i 16.00 -20.00 (ale byliśmy w godzinach zamknięcia i też udało się wejść i obejrzeć całą katedrę)
  • Wstęp darmowy
  • szczegółowe informacje na STRONIE KATEDRY

Tuż za Riffa zaczyna się dzielnica Avali. Tu kolejne dla nas zaskoczenie , wyrasta nam bowiem przy drodze ogromna Katedra Matki Bożej Arabskiej. To nowy obiekt, bo wystawiony w zeszłym roku na wizytę Papieża Franciszka, jako dowód przyjaźni i pojednanie dwóch wielkich religii.


BAHRAIN NATIONAL CHARTER MONUMENT I OKOLICA


  • Godziny otwarcia : 07.30 – 14.15
  • Wstęp darmowy (ale po wcześniejszym umówieniu się – adres mailowy i telefon jaki otrzymaliśmy w galerii zdjęć poniżej)

Bahrain National Charter Monument to jedno z tych miejsc, którego nie udało nam się obejrzeć, a warto, bo w środku są fantastyczne wystawy, które opowiadają historię Bahrajnu w różnych okresach czasu.

Naprzeciwko obiekty znajduje się płaskowyż żebrowy, czyli ciekawa skalna formacja. Przy głównym skrzyżowaniu znajduje się także pomnik koni, gdyż z tej samej drogi jest zjazd do Toru Wyścigów Konnych – Rashid Equestrian & Horseracing Club


BAHRAIN GRAND PRIX – TOR FORMUŁY I


  • Godziny otwarcia : jeśli nie odbywają się tu zawody to wejście na trybuny jest otwarte
  • Wstęp darmowy – na teren wokół i trybuny
  • informacje na temat toru i aktualności > LINK

Jadąc teraz na południowy zachód dotrzemy do jednej z największych atrakcji Bahrajnu, bo wiele osób dociera tu właśnie w tym celu, aby uczestniczyć w zawodach na słynnym torze Bahrain Grand Prix.

My dojeżdżamy tu nie wiedząc, czy uda wejść się na teren obiektu. Tu czeka jednak miła niespodzianka, wstęp na trybuny jest bezproblemowy, a do tego bezpłatny. Przed torem, z lewej strony trybun jest namiot gdzie można nabyć pamiątki z wyścigów.


EXHIBITION WORLD BAHRAIN


Jadąc od toru Formuły I na południe dostrzegamy przy drodze ogromne hale wystawowe
Exhibition World Bahrain. Podjeżdżamy do wjazdu, bo architektura wygląda wyjątkowo ciekawie, po to aby dowiedzieć się, co tam się odbywa. Dowiadujemy się od ochroniarza, że centrum będzie czynne od 16.00.

Czekamy więc w parku z mini ogrodem zoologicznym o którym pisze poniżej i po 16 meldujemy się na zapchanym już w połowie ogromnym parkingu. Aby wejść musimy się zarejestrować, potem idziemy kilometrowym korytarzem do jednej z ostatnich hal. Okazuje się, że trafiliśmy tu na największe targi odzieży, perfum oraz żywności i przypraw, odbywające się tu raz w roku. Było to dość zaskakujące, bo spodziewaliśmy się czegoś w rodzaju wystawy EXPO, ale nie omieszkaliśmy wykorzystać okazji, aby nabyć sporo fajnych ciuszków za grosze .


ALAREEN WILDLIFE PARK I REZERWAT


  • Godziny otwarcia : 08.00 – 17.00 (w piątki 12.30 – 17.00), godziny mogą się zmieniać w różnych okresach roku, na mapach googla są sprzeczne godziny, a strona internetowa nie działa.
  • Bilet wstępu – 2BD

Do parku jedziemy głównie w celu zabicia czasu i zrobienia sobie fajnego spaceru na łonie przyrody. To całkiem sympatyczne miejsce na spędzenie 2-3 godzin, choć mocno zaniedbane. Jest tu sporo ptaków, w tym duża grupa pelikanów. Teraz możemy przyjrzeć się im z bliska popijając kawkę tuż obok nich.

Są tu ładne zacienione ścieżki do spacerów, jest sporo altan i miejsc piknikowych, a dla najmłodszych ciuchcia, która wozi po wszystkich alejkach.

Jest też sporo zwierząt, głównie występujących lokalnie, ale nie tylko. To więc bardziej miejsce, które ucieszy najmłodszych.

Najbardziej kolorową częścią parku jest Ogród Japoński i Ogród Herbaciany


DRAGON ROCKS


Teraz zabieram Was na tą część terytorium Bahrajnu, która w zasadzie stanowi większość, czy pustynię. Tutejsza pustynia nie jest malownicza i kolorowa jak te, które mieliśmy okazję oglądać w innych krajach Bliskiego Wschodu . Jest jednak kilka punktów i na niej, o których warto wspomnieć. Jednym z nich jest skała znajdująca się pośrodku pola naftowego nazwana z racji swojego kształtu Dragon Rocks, czyli Smoczą Skałą. Łatwa do podejścia, to zaledwie kilkaset metrów, od miejsca gdzie można „porzucić” samochód. Z bliska faktycznie ciekawa i malownicza, choć otoczenie pustyni pełnej szybów naftowych już mniej. Oprócz nas jest tu jedna rodzinka, która przyjechała na piknik.


DŻABAL AD-DUCHAN


Dżabal ad-Duchan to liczące „aż 134 m n.p.m. wzniesienie, które jest najwyższym szczytem w kraju. Nazwa znaczy „Góra Dymu” i odnosi się do często pojawiającego się nad szczytem zmętnienia. Na wzgórzu i wokół niego znaleziono podobno krzemienie pochodzące z epoki kamienia, a w okolicy znajduje się wiele jaskiń. Niestety, szczytu zdobyć się nie da, bo teren jest ogrodzony. Na górze znajduje się baza (wojskowa lub inna), widać już bowiem z daleka ogromne anteny. Szczerze mówiąc, widząc to odpuściliśmy i nawet nie próbowaliśmy się dostać w jego pobliże. Zdjęcie szczytu poniżej jest robione spod skały Dragon Rocks.


DRZEWO ŻYCIA


No i jesteśmy pod prawdziwym skarbem Bahrajnu, miejscem uznawanym za cudowne i niesamowite. Drzewo Życia z gatunku Prosopis cineraria to okaz, który rośnie na szczycie piaskowego wzgórza o wysokości 7,6 metra, z dala od widocznego źródła wody. Wysokość drzewa to 9,75 metra, jego wiek szacuje się na 400 lat, a średnica korony wynosi 25–27 metrów.

Drzewa tego gatunku mogą mieć jednak korzenie sięgające na 50 metrów w głąb ziemi, a wody podziemne w tej okolicy występują na głębokości kilkunastu metrów. Jego istnienie w tym miejscu nie jest jednak aż takim cudem za jaki się go uważa. Jak się rozejrzeć to w okolicy jest sporo drzew troszkę mniejszych.

Od 2010 w pobliżu drzewa prowadzone są wykopaliska, podczas których stwierdzono istnienie w tym miejscu fortyfikacji. Jej wiek oceniono na około 500 lat. Znaleziono także przedmiotów datowane na czasy dilmuńskie. Teren ogrodzono murem i zatrudniono policje dla ochrony przed wandalami.


DROGA PRZEZ PUSTYNIĘ


Jak już pisałam, pustynia w Bahrajnie nie jest zbyt ciekawa. Po za kilkoma miejscami ze skałami, w zasadzie jest tu piaszczysty, szaro-beżowy płaskowyż. Wzdłuż dróg ciągną się ogrodzenia mające na celu ochronę wielbłądów, które mogły by wejść pod koła pędzących samochodów.


HERITAGE VILLAGE


  • Godziny otwarcia : 17.00 – 23.00
  • Bilet wstępu – brak danych (byliśmy tu w godzinach zamknięcia)

Heritage Village to sztucznie stworzone miejsce pod patronatem Ministerstwu Informacji Bahrajnu, w celu pokazania życia w przeszłości. Mamy tu dom poezji, palmiarnię, lepiankę i meczet błotny, a także stare sklepy i warsztaty, które podczas imprez otwierają swoje podwoje i przenoszą do I połowy XX wieku. Wioska dziedzictwa otwiera się corocznie w grudniu podczas święta narodowego Bahrajnu. To festiwal plenerowy z różnymi sprzedawcami oferującymi tradycyjne jedzenie, produkty i zabawki. Można wtedy spróbować lokalnych potraw i oglądać tradycyjne występy.

My trafiamy tu w godzinach przedpołudniowych, gdzie z założenia obiekt jest zamknięty. Okazało się jednak na miejscu, że udało się wjechać przez otwartą bramę do środka i przynajmniej obejść całe mini miasteczko.


DURRAT AL BAHRAIN I DURRAT MARINA

MEGA-PROJEKTY NA POŁUDNIU BAHRAJNU


Aby zakończyć przewodnik i opowiedzieć w nim faktycznie o wszystkim co najciekawsze na Wyspie Bahrajn, musimy tu wspomnieć o mega-projektach: Durrat Al Bahrain i Durrat Marina. To wielkie kompleksy sztucznych wysp przypominające w założeniu palmę w Dubaju. Są aktualnie w budowie, dlatego też nie jechaliśmy już w ich kierunku. Zostawiam tu jednak te wizualizacje, bo jeśli będziecie się wybierać do Bahrajnu za kilka lat, warto będzie na trasie uwzględnić i to miejsce.

Grafiki pochodzą ze stron : Durrat Al Bahrain oraz NDA Group


BAZA NOCLEGOWA NA WYSPIE BAHRAJN


Wyspa Bahrajn ma dużą bazę noclegową i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Informacje o hotelu w jakim stacjonowaliśmy znajdziecie na stronie INFORMACJE PRAKTYCZNE (w przygotowaniu), a tymczasem polecam sprawdzony przez nas i pewny portal Booking.com . Wybierz interesującą cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com



PRZEWODNIK PO BAHRAJNIE >>

BAHRAJN – INFORMACJE PRAKTYCZNE >>

WYSPA BAHRAJN :

WYSPA AL-MUHARRAK:


5 Replies to “WYSPA BAHRAJN – PRZEWODNIK PO NAJCIEKAWSZYCH MIEJSCACH”

    1. Ile ciekawych miejsc! Aż sama nie wiem, co mnie najbardziej zainteresowało, wszystko robi wrażenie. Piękno przyrody i zabytki stworzone ręką człowieka.

Leave a Reply