Manama

MANAMA – ATRAKCJE STOLICY BAHRAJNU

Manama to stolica i równocześnie największe miasto, najmniejszego z krajów Zatoki Perskiej. Jego nazwa oznacza „śpiące miasto”, ale czy faktycznie taka jest stolica Bahrajnu ?

Manama nie ma wielu zabytków, jest stolicą dopiero od 1923 roku, współcześnie więc zachwyca nowoczesnością i rozmachem inwestycji. Jest największym miastem, ale mieszka tu niecałe 300 tysięcy mieszkańców, co stanowi około jedną czwartą całego narodu. Miasto obecnie jest pełne dźwigów, wciąż się zmienia i być może za jakiś czas stanie się równie popularne jak Dubaj. W rozwoju widać taki właśnie kierunek, ale może się mylę …


MANAMA – INFORMACJE PODSTAWOWE


KRÓTKA HISTORIA MIASTA

Manama jest wymieniana w kronikach islamu od 1345 roku. Była w rękach Portugalczyków w roku 1521, a następnie zdobyta przez Persów w roku 1602. Dopiero od 1783 jest w rękach władającej do dzisiaj dynastii Al Chalifa. Od 1958 Manama jest wolnym portem, a od 1971 stolicą niezależnego Bahrajnu.

JAK SIĘ PORUSZAĆ PO STOLICY ?

Komunikacja publiczna w mieście jest słaba i korzystają z niej głównie pracownicy. Miasto nie jest też przystosowane do ruchu pieszego, w niewielu miejscach są chodniki i przejścia dla pieszych. Mimo tego można spokojnie spacerować, trzeba tylko uważać na ogromny ruch uliczny. Taksówki są raczej drogie, warto więc od razu ustalać cenę przejazdu. Zdecydowanie najlepiej wynająć samochód, tylko tak dostaniemy się do wszystkich dzielnic miasta i zwiedzimy cały kraj.

Na zdjęciach widoki stolicy z naszego hotelu znajdującego się w samym jej centrum.

GDZIE SPAĆ ? BAZA NOCLEGOWA W MANAMA

Manama ma dużą bazę noclegową i stanowi świetny punkt wypadowy do zwiedzenia całego kraju. Najlepiej więc właśnie tu zarezerwować noclegi. Informacje o hotelu w jakim stacjonowaliśmy znajdziecie na stronie INFORMACJE PRAKTYCZNE (w przygotowaniu), a tymczasem polecam sprawdzony przez nas i pewny portal Booking.com. Wybierz interesującą cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com



MANAMA – PRZEWODNIK PO STOLICY BAHRAJNU



My spędziliśmy w Bahrajnie i w samej stolicy prawie 5 dni poznając wszystkie zakamarki i dzielnice miasta. W internecie nie znajdziecie jednak żadnego przewodnika po stolicy. Być może właśnie ten jest pierwszym, w którym tak dużo poczytacie o Manama.

A czy warto tam zawitać ? Sami się przekonajcie !


MUZEUM NARODOWE BAHRAJNU I TEATR NARODOWY


Zwiedzanie zaczniemy od północno – wschodniej części stolicy. Tu między ogromną ilością roślinności (co jest dość zaskakujące w tym rejonie) znajdziemy parking przed kilkoma ciekawymi architektonicznie obiektami. Znajdują się one wszystkie przy nabrzeżu z małymi porcikami i stanowią ciekawy kompleks.

Są tu obok siebie zlokalizowane :

 • Teatr Narodowy
 • Muzeum Narodowe
 • Ministerstwo Kultury
 • Arab Regional Centre for World Heritage
 • Art Centre
 • Cultural Hall

TEATR NARODOWY

Na początek idziemy obejrzeć budynek teatru. Wybudowany w 2012 roku tak, aby od strony muzeum jego odbicie było widać w wodzie. Projekt nawiązuje bowiem do tradycji żeglarskich kraju. Teatr Narodowy Bahrajnu jest trzecim co do wielkości teatrem świata arabskiego i może pomieścić 1001 osób. To nawiązanie do baśni z 1001 nocy.

MUZEUM NARODOWE

Wybudowany w 1988 roku obiekt uznano wówczas za jedno z najlepszych muzeów w regionie Zatoki Perskiej. Dziś to obowiązkowy punkt na mapie całego kraju. Wyjątkowy budynek charakteryzuje się fasadą z białego trawertynu i marmuru i jest położony na sztucznym półwyspie z widokiem na wyspę Muharrak.

Kompleks muzealny składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków o powierzchni około 20 000 m2. W głównym budynku mieści się stała powierzchnia wystawiennicza, ale nas zaskakuje już hol wejściowy. Na posadzce jest ogromna mapa Bahrajnu, a główna ekspozycja to fotel i auto wykorzystywane przez Papieża Franciszka podczas wizyty rok wcześniej.

Muzeum jest skarbnicą 6000 lat historii Bahrajnu. O niej poczytamy w kolejnych salach: Halls of Graves, Dilmun, Tylos i sali poświęconej islamowi. To o czym dowiemy się tutaj, będziemy mogli potem naocznie obejrzeć podróżując po kraju. Zaskoczeniem dla nas jest nie tylko sposób chowania zmarłych, ale także fakt, że już kilka tysięcy lat temu Bahrajn miał system nawadniania połowy terytorium wyspy (mapka poniżej)

Kolejne sale prowadzą nas przez zwyczaje i tradycje. Wyspa, zawsze była otwarta dla wszystkich ludzi i towarów, a przez to różnorodna kulturowo. W muzeum mamy pokazane ceremonie narodzin, tradycyjne wesela i uroczystości, lokalną medycynę i praktyki religijne oraz tradycyjne stroje.

Inna duża sala ilustruje różne aspekty życia przed odkryciem ropy naftowej w 1930 roku. Odtworzono tu różne codzienne wydarzenia i specjalne okazje z życia mieszkańców Bahrajnu. Ich codzienną pracę i spędzanie wolnego czasu.

Pośrodku sali są łodzie ilustrujące jeden z najważniejszych aspektów życia w tamtym czasie : rybołówstwa i handlu morskiego. W tym tak ważnego dla Bahrajnu poławiania pereł.


CENTRALNA MANAMA


Tu, w samym jej centrum stacjonujemy. Mamy więc okazję przyjrzeć się dzielnicy bardzo dokładnie zarówno jeżdżąc po wszystkich ulicach, jak i chodząc. Ścisłe centrum to głównie wysokie biurowce, meczety, instytucje państwowe, uczelnie i hotele. Jest ulica Exhibitions Avenue przy której znajdziecie restauracje wszystkich (no prawie) kuchni świata. Są salony samochodowe i liczne centra handlowe. Są także niezliczone parkingi przy obiektach , małe i te wielopoziomowe, bo tu każdy jeździ samochodem.

W tej galerii znajdują się pomieszane widoczki tej części miasta:

 • północne biurowce i parkingi wielopoziomowe
 • ulica Exhibitions Avenue z Uniwersytetem i Abu Bakr Alseddiq Mosque
 • Ras Rumman Mosque
 • Zamil Tower i okoliczne biurowce

BAHRAIN WORLD TRADE CENTER


W tej części stolicy znajduje się jeszcze jeden budynek, który warto pokazać osobno. Bahrain World Trade Center stał się już bowiem pewną ikoną całego kraju i występuje na większości zdjęć reklamujących Bahrajn.

Architektura obiektu to dwie wieże w kształcie żagli z połączonymi ze sobą turbinami wiatrowymi, które dominują nad panoramą całego centrum stolicy.

Budynek ma status pierwszego „inteligentnego budynku” w Bahrajnie. Jest to także pierwszy na świecie drapacz chmur, w którym zastosowano turbiny wiatrowe, co pomaga zmniejszyć ogólne zużycie energii przez wieże.

Zimne kolory i elegancka estetyka, a wieczorem fantastyczne podświetlenie. To wszystko sprawia, że stoimy długo na promenadzie w Avenues Park zachwycając się obiektem.

Promenada w Avenues Park to zresztą najlepsze miejsce do podziwiania obiektu, niestety obecnie trwa tu wielka budowa i panorama jest tylko z jednej strony widoczna. Warto dodać, że World Trade Center jest oddzielony od promenady wielopasmową arterią. z okazji święta odzyskania niepodległości cały grudzień arteria i wszystkie obiekty przy niej są fantastycznie podświetlone w barwach narodowych.


BAHRAIN BAY


Tuż za parkiem zaczyna się jedna z ciekawszych najnowszych dzielnic miasta. Tu także nie wszystko zostało ukończone i wiele obiektów jest dopiero w budowie, ale to co już powstało może zachwycić rozmachem i ciekawą architekturą. Na środku zatoki na sztucznej wyspie połączonej mostem z północną wyspą, stoi hotel Four Seasons Hotel Bahrain Bay, który wygląda wieczorem jak wielki złoty otwieracz.

Wokół zatoki rozrastają się ciekawe osiedla apartamentowców. Wzdłuż kanału są niższe obiekty gastronomiczne, nad kanałem prowadzi urokliwy mostek, a po wodzie można popływać wynajęta łodzią motorową lub kajakami. I pewnie skusilibyśmy się na taką atrakcję, ale w grudniu jest tu zbyt zimno, aby chcieć się ochładzać na wodzie.

Wschodnia część wyspy to trzy ciekawe obiekty :

 • Al Baraka Tower
 • Bahrain Tender Board
 • Arcapita Mosque

Za zachodzie z kolei stoi inny ciekawy obiekt, który wygląda jak wielki szklany „kręciołek”. To hotel Wyndham Grand Manama widoczny w oddali.

Miejsce tak się nam spodobało, że zajrzeliśmy tu również w godzinach wieczornych, gdyż całe nabrzeże, parki i obiekty są ciekawie podświetlone ,a na wodzie otwierają się o tej porze ciekawe i urokliwe knajpki. Widać, że dzielnica staje się coraz bardziej modna, a nowe apartamenty pewnie szybko znajdą nowych nabywców, zwłaszcza, że ich ceny nie odbiegają od polskich.


BAHRAIN HARBOUR


To pozostając na zachodnim wybrzeżu Manamy zabieram Was do kolejnej nowej dzielnicy biznesowo – mieszkalnej. Bahrain Harbour choć wygląda na prawie wykończony, jest kompletnie pusty. Kilka restauracji z nowoczesnymi , dizajnerskimi wnętrzami ma po kilku klientów, na samej promenadzie spotykamy dosłownie jedną par