Arad

ARAD – ATRAKCJE MIASTA W PÓŁNOCNYM BAHRAJNIE

Arad to jedno z kilku miast położone na wyspie Muharrak w północnym Bahrajnie, powyżej stolicy kraju. Jest tu kilka miejsc historycznych , jak i naturalnych, dla których warto to miasto odwiedzić.

Nazwa Arad pochodzi od greckiego słowa Arados. Uważano, że Arados było pierwotnie osadą fenicką, jak opisał to grecki historyk Strabon. Arad pierwotnie był małą wioską rolniczą zamieszkaną przez szyitów Baharna, ale później rozbudował się o nowe domy klasy średniej, zamieszkałe przez dużą populację sunnicką.


LOKALIZACJA MIASTA ARAD
ATRAKCJE MIASTA ARADFORT ARAD I NABRZEŻE


Godziny otwarcia : 12.00 – 17.00

Wstęp płatny : 1 BHD , ale nie ma nigdzie informacji o cenie, a w google maps znajdziecie informacje, że wstęp jest darmowy

Czas zwiedzania : około 30 minut

Do najciekawszych miejsc jakie należy odwiedzić w mieście Arad należy Fort i towarzysząca mu historyczna zabudowa obok niego. Zarówno wieś jak i fort zostały zbudowane przez Omańczyków , podczas krótkiej okupacji kraju przez sułtanat Maskatu i Omanu w latach 1799–1809. Strategicznie zlokalizowany fort Arad jest typowym przykładem omańskiej architektury militarnej końca XV i początku XVI wieku. Ten fort był kiedyś miejscem zaciekłych bitew i przechodził różne fazy budowy. Przez wieki odgrywał też ważną rolę w obronie Bahrajnu przed rabusiami. Został odrestaurowany w latach 80-tych XX wieku przy użyciu wyłącznie autentycznych materiałów. Jest ciekawie oświetlony w nocy.

Tu za zamkiem znajduje się historyczna (lub historyzująca) zabudowa pokazująca typowe uliczki a tamtych czasów. Małe sklepiki i warsztaty są niestety zamknięte , można tylko obejrzeć je z zewnątrz.

Przy nabrzeżu umieszczono też kilka historycznych łodzi pięknie odrestaurowanych. W godzinach przedpołudniowych jest tu odpływ i nie ma kompletnie wody. Dziwnie wygląda zatoka w takim stanie.

Wędrując w kierunku północnym od fortu dojdziemy do parku na promenadzie poniżej centrum handlowego. W upał warto się tu schować dla ochłody, a i auto warto zostawić w cieniu na parkingu centrum, a nie na otwartej przestrzeni koło fortu.


HERITAGE VILLAGEGodziny otwarcia : 16.00 – 21.00

Wstęp płatny : 1 BHD (12zł)

Czas zwiedzania : około 60 minut

Jednym z najciekawszym miejsc tej części miasta jest Heritage Village. To niewielkie żywe muzeum znajduje się w niezbyt ciekawej dzielnicy starych domów i kamienic (jeśli tak je można nazwać), ale jest jednym z tych miejsc gdzie koniecznie trzeba zawitać. Czekaliśmy w okolicy na jego otwarcie ponad godzinę, ale było warto.

Muzeum to tak na prawdę tradycyjny dom ludowy, który pokazuje codzienne życie i zawody, które były praktykowane przez mieszkańców Bahrajnu w przeszłości.Większość z nich jest nam dobrze znana z naszych skansenów , ale to tylko świadczy o tym jak niewiele się różnimy, mimo odległości tysięcy kilometrów i zupełnie innej kultury. Jest więc warsztat wyplatania koszyków i mat, dziewiarstwo, ceramika, wyrabianie sieci i różnych rzeczy z metalu. Można się wszystkiemu przyjrzeć i spróbować swoich sił w wykonywaniu różnych zawodów .

Wędrując po zagrodzie możemy zajrzeć do wnętrz tradycyjnych domów i zobaczyć jak były przystrajane i jak ciekawie zaaranżowane.

Jest też miejsce gdzie możemy pograć w różne tradycyjne gry, skosztować herbaty i przebrać się w typowy arabski strój.

Nad jednym z budynków został zaaranżowany taras do wypoczynku, spotkań towarzyskich, obowiązkowo przy herbacie.

Na dowód, ze to miejsce jest faktycznie żywym muzeum , po całym terenie chodzą sobie wolno różne zwierzęta z gospodarstwa domowego. Tu przejdzie pod nogami kura, kaczka, czy przemknie królik.


ULICE MIASTA ARAD


Herritage Village znajduje się w centrum miasteczka Arad. Mamy więc okazję przejść się jego ulicami i przyjrzeć jego zabudowie. Nie zachwyca ona, jest tu raczej brudno, widać spore zaniedbanie, odnowione są głównie meczety. Dzielnica pełna głównie warsztatów samochodowych i mini biznesów nie zachwyca, ale warto zobaczyć ten prawdziwy, nie sztucznie budowany nowoczesny Bahrajn.


ZATOKA ARAD I PARKI


W mieście Arad znajduje się jeszcze jedno miejsce o którym warto wspomnieć . To umiejscowiona powyżej autostrady wiodącej na lotnisko Zatoka Arad. Zatoka to chroniony obszar namorzynowy i park rekreacyjny. Otwarty w 2010 roku park ma swoją promenadę wzdłuż wody i cztery mosty.

Zatoka jest domem dla dzikiej przyrody, w tym planktonu, ryb, wodorostów, a także sezonowych ptaków wędrownych, takich jak flamingi większe. Spędzamy tu sporo czasu obserwując właśnie ptaki, wody prawie nie ma, bo jest odpływ.

Nad drogą szybkiego ruchu prowadzi most, którym można przejść do innego parku – Al Kubra Garden, po drugiej stronie. Niestety trwają jakieś prace drogowe i brama od tej strony jest zamknięta.PRZEWODNIK PO BAHRAJNIE >>

BAHRAJN – INFORMACJE PRAKTYCZNE >>

WYSPA BAHRAJN :

WYSPA AL-MUHARRAK:


3 Replies to “ARAD – ATRAKCJE MIASTA W PÓŁNOCNYM BAHRAJNIE”

Leave a Reply