Zabytki Bahrajnu

ZABYTKI BAHRAJNU – STAROŻYTNE DILMUN

Zabytki Bahrajnu związane ze starożytną cywilizacją Dilmun zaskoczą każdego, kto przybędzie do tego kraju. Nie są wielkie i zbyt spektakularne, ale gdy zdamy sobie sprawę, że ich historia sięga wielu tysięcy lat wstecz, a rozwój cywilizacji w tym okresie był już na wysokim poziomie, stają się w naszych oczach niezwykle ważne i ciekawe.

Zabytki Bahrajnu, te najstarsze, o których tutaj chcę opowiedzieć rozsiane są po całej północnej i centralnej części największej wyspy kraju. Większość z tych obiektów udało się nam odwiedzić i opisuję je poniżej. Część zamieszczam tu, aby mogli tam dotrzeć najbardziej zainteresowani najstarszą historią kraju.

Przeniosę więc Was wiele setek, a nawet tysięcy lat wstecz, do najstarszych dziejów tej części świata.


ZABYTKI BAHRAJNU

MAPA NAJSTARSZYCH HISTORYCZNIE MIEJSC


Wszystkie ważne historycznie miejsca zaznaczyłam na mapie poniżej. Jak widać jest tego całkiem sporo do obejrzenia, bo bogata historia handlowa Bahrajnu, znana w starożytności jako Dilmun, znajduje odzwierciedlenie w licznych wykopaliskach archeologicznych na całej wyspie.


STAROŻYTNA STOLICA DILMUN


Dilmun to w tradycji mezopotamskiej jedna z trzech krain obok Magan i Meluhha, które leżeć miały wzdłuż brzegów Zatoki Perskiej i Morza Arabskiego. Kraina zlokalizowana była na wyspach Bahrajnu oraz Kuwejckiej wyspie Failaka. Kraina Dilmun pojawia się najczęściej jako partner handlowy miast i królestw Mezopotamii. Jej nazwę wymieniają już teksty klinowe datowane na koniec IV tysiąclecia p.n.e. Jak wiele informacji pojawia się na temat Dimunu w historii możecie poczytać na stronie WIKIPEDII

To właśnie tu, w miejscach o których poczytacie za chwilę była stolica tej starożytnej krainy .


BAHRAIN FORT


  • Godziny otwarcia:  8:00 – 20:00, Aktualne godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na STRONIE
  • Wstęp bezpłatny

Miejsce Qalat al-Bahrain, czyli miejsce fortu Bahrajn jest jednym z najciekawszych historycznie miejsc i jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2007 roku. Miejsce to było stolicą krainy Dilmun, jednej z najważniejszych starożytnych cywilizacji w tym regionie. Obecnie jest to jedno z najbardziej niesamowitych wykopalisk archeologicznych w Zatoce Perskiej. Wykopaliska prowadzone w ciągu ostatnich 50 lat odkryły budowle mieszkalne, publiczne, handlowe i wojskowe.

Fort znajduje się na szczycie sztucznie usypanego wzgórza o powierzchni 17,5 hektara. Wzgórze to powstało dzięki nakładaniu się przez wieki kolejnych warstw ludzkiej bytności. Warstwy mają wymiary 300 x 600 metrów i świadczą o stałej obecności człowieka. Historia fortu sięga 2300 roku p.n.e. aż do XVI wieku naszej ery.

To co możemy oglądać obecnie to wznoszący się na szczycie 12-metrowego wzgórza imponujący portugalski fort, od którego to miejsce wzięło nazwę.

Wchodzimy przez główną bramę i już kawałek dalej znajdujemy jedno z najbardziej symbolicznych miejsc, pojawiających się na wielu fotografiach Bahrajnu, czyli ciekawe sklepienie z łukami.

Wędrujemy dalej, z daleka nie widać było ogromu tej budowli, teraz chodząc po jego wszystkich zaułkach i zaglądając we wszystkie zakamarki jesteśmy zachwyceni.

Z góry fortu roztacza się fantastyczny widok na miasto . W oddali widać wysokościowce MANAMY .

Kierujemy się na zachodnie skrzydło. Tu mury da się obejść i można przyjrzeć się z bliska wieżyczce górującej nad całą potężną budowlą.

Zaskakuje nas to, że można wejść także do licznych podziemi. Trzeba bardzo uważać, bo dolne sale są oświetlone, ale schody prowadzące w dół już nie .


MIASTO KALAT AL BAHRAIN


Obok fortu znajdują się pozostałości Największego starożytnego miasta na wyspie – Kalat al-Bahrajn, którego historia sięga XXIV w. p.n.e. Odnaleziono tu pozostałości magazynu, domów prywatnych i warsztatu wytwórcy pieczęci stemplowych. Na stanowisku w Kalat al-Bahrajn znajduje się też dużą rezydencję, która była być może pałacem Uperi, króla Dilmunu. ,


TWIERDZA TYLOS


Poniżej fortu , przy wybrzeżu znajduja się jeszcze pozostałości po Twierdzy Tylos. Tam już było kompletnie ciemno kiedy odwiedziliśmy to miejsce, dlatego poniżej zamieszczam tylko mapkę twierdzy, której zdjęcie zrobiłam w muzeum obok.


BAHRAIN FORT MUSEUM


  • Godziny otwarcia:  8:00 – 20:00 (zamknięte we wtorki). Aktualne godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na STRONIE  (różnią się one od tych na google maps – niestety nie wiem gdzie jest błąd)
  • Bilet wstępu : 2BD (około 25 zł)
  • Dla zwiedzających dostępny jest audiobook

To nowoczesne muzeum otwarte w 2008 roku z ciekawą architekturą, urokliwą kafejką i ekspozycją składającą się z 5 sal wystawowych.  Muzeum znajduje się na północnym wybrzeżu Królestwa Bahrajnu i jest otoczone malowniczym (podobno) krajobrazem i bujną zielenią, która uniknęła na razie zabudowy miejskiej. My jesteśmy tu późnym wieczorem, nie mamy więc okazji przyjrzeć się otoczeniu.

Sale muzealne umieszczone są przy masywnego murze Tell, w którym wystawiono ponad 500 artefaktów i historycznej spuścizny. Muzeum Miejsca Qala’at Al-Bahrain to zbiory, które przedstawiają pięć różnych okresów historycznych, ułożonych chronologicznie, każdy w osobnej galerii.

Dla nas zaskoczeniem był niesamowicie wysoki poziom cywilizacji krainy Dilmun np. zapisane tablice kamienne, ale przede wszystkim system nawadniania o którym pisałam już przy okazji przewodnika po MUZEUM NARODOWYM. Zaskakujące było też to jak daleko i na jakich łodziach podróżowano wtedy, te tysiące lat temu .


GROBY TUMULUSOWE KULTURY DILMUN


To, co było dla nas największym zaskoczeniem w Bahrajnie to starożytny sposób chowania zmarłych. Takich cmentarzysk jest na wyspie 21, a samych grobowców na wyspie odkryto w sumie około 172 tysięcy. My odwiedziliśmy tylko jedno ze stanowisk archeologicznych tego typu, bo cała reszta wygląda dokładnie tak samo. Ale jak ich wiele, pokazałam na mapie powyżej, a tutaj mapka wyciągnięta ze strony Wikipedii

O sposobie chowania zmarłych dowiedzieliśmy się już wcześniej z Muzeum Narodowego. Warto jednak było zobaczyć to na własne oczy. Przyznam szczerze, że gdyby nie ogrodzony teren i tablice z napisem UNESCO, pewnie w życiu nie zwrócilibyśmy uwagi na tą atrakcje turystyczną, bo teren ten wygląda jak plac budowy z kopczykami ze żwiru.

Poniżej zdjęcia Aali Burial Mounds .

Groby kultury Dilmun są datowane na lata 2050–1750 roku p.n.e. Całość obejmuje aż 21 terenów wykopaliskowych w zachodniej i północnej części wyspy. Sześć z nich to nekropolie w formie niskich cylindrycznych kopców. W pozostałych piętnastu miejscach znajduje się 17 dwukondygnacyjnych tumulusów, to groby królewskie.
Zmarłych chowano na prawym boku, w pozycji embrionalnej, a po złożeniu zmarłego do grobu komorę grobową przykrywano od góry kamiennymi płytami. Na koniec kamienny grobowiec przysypywano ziemią, aby wyglądał jak mały pagórek.


POZOSTAŁE WAŻNE STANOWISKA ARCHEOLOGICZNE

NA WYSPIE BAHRAJN


Duńskie wykopaliska prowadzone w latach 50-tych i 60-tych XX wieku pozwoliły odkryć, że oprócz pozostałości osiedla Kalat al-Bahrajn istniały tu także inne dilmuńskie osiedla oraz centra kultowe. Należą do nich :

Miasto Saar odkryto w północno-zachodniej części wyspy Bahrajn. Miasto to powstało ok. 2000 roku p.n.e i miało sieć ulic. Odnaleziono tu świątynię, warsztaty rzemieślnicze i małe domy.

Barbar było dilmuńskim centrum kultowym. Najważniejszą odkrytą tu budowlą jest świątynia, wzniesiona na wcześniejszych świątyniach. Najstarsza z nich pochodziła z 3000 roku p.n.e. i miała owalny kształt.

Zdjęcia obiektów ze strony Wikipedii , my już do tych miejsc nie zaglądaliśmy , bo byliśmy w rejonie w zbyt późnych godzinach.



PRZEWODNIK PO BAHRAJNIE >>

BAHRAJN – INFORMACJE PRAKTYCZNE >>

WYSPA BAHRAJN :

WYSPA AL-MUHARRAK:


4 Replies to “ZABYTKI BAHRAJNU – STAROŻYTNE DILMUN”

  1. Mój klimat! Po zdjęciach i wpisie widzę, że by mi się tam podobało. Lubię takie spotkania z przeszłością

    1. Niepozornej, ale jakże ważnej historycznie, nie bez powodu jest na liście UNESCO

Leave a Reply