Liverpool

LIVERPOOL – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE

Liverpool – kiedyś jeden z największych portów handlowych świata, współcześnie centrum kultury, muzyki. Miasto, które dało światu The Beatles, które warto odkryć na swój sposób.

Liverpool stał się drugim domem dla mojego męża. Mnie udało się to miasto odwiedzić dwukrotnie, synowi raz. Z racji wielu miesięcy tu spędzonych i tysięcy zdjęć jakie zostały przez nas zrobione, ten przewodnik będzie bardzo rozbudowany praktycznie o wszystkie atrakcje i ciekawe miejsca. Jeśli zajrzycie tu na krótko, będziecie mogli wybrać spośród wszystkich atrakcji w mieście, jakie Was osobiście najbardziej interesują. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Beatlesom i innym muzykom związanym z miastem poświęcę osobny wpis. W osobnych przewodnikach znajdziecie także informacje praktyczne oraz jarmark bożonarodzeniowy.


LIVERPOOL – KRÓTKA HISTORIA


Oficjalne początki miasta datuje się na 1207 rok, kiedy król Anglii Jan I założył w tym miejscu port. Kilkanaście lat później, dla ochrony portu, został zbudowany Liverpool Castle, który już nie istnieje.

W połowie XVI wieku miasto nawiedziły plagi oraz wielki sztorm, które zdziesiątkowały ludność i wyrządziły znaczne straty. Wielkie znaczenie dla rozwoju miał 1647 rok. Liverpool stał się wówczas wolnym portem, niezależnym od Chester i zaczęto handlować z Ameryką Północną, niestety także niewolnikami. Dopiero w 1807 roku z Liverpoolu odpłynął ostatni statek niewolniczy. XIX wiek do budowa kolejnych doków i wielki rozwój miasta. Połączono linią kolejową Liverpool z Manchesterem, a pod koniec wieku wyjechały na miasto pierwsze tramwaje. Na początku XX wieku miasto liczyło sobie aż 746 tysięcy mieszkańców. Liverpool w dalszym ciągu rozwijał się i powstawały nowe, coraz większe budynki. Liverpool stał się też portem macierzystym słynnego Titanica. W 1934 roku oddano do użytku Queensway Tunnel pod rzeką Mersey. Po zakończeniu II wojny zaczęła się odbudowa miasta. Podjęto decyzję o zastąpieniu tramwajów autobusami.

W 2008 roku miasto było Europejską Stolicą Kultury, a 2023 roku w znajdującej się w mieście Echo Arenie odbył się Konkurs Piosenki Eurowizji.


LIVERPOOL – MAPA OPISANYCH MIEJSC
ZATOKA MERSEYSpacer po Liverpoolu zaczniemy od terenów, które jeszcze do 2021 były na liście UNESCO, ale zostały wykreślone z powodu zbyt daleko idących zmian i przebudowy. Na nabrzeżu obecnie znajdują się nie tylko stare doki, ale także mnóstwo nowoczesnej architektury.

Jak zobaczycie poniżej już sam brzeg zatoki jest tak ciekawy i obfitujący w atrakcje, że mogłabym poświęcić mu osobny przewodnik.


HALA ARENA

Spacer zaczynamy od południa od hali Arena goszczącej akurat konkurs Eurowizji.


KOŁO

Tuż obok stoi wielkie koło młyńskie, które jest fajnym punktem widokowym na całe miasto, a zwłaszcza nabrzeże.

 • Godziny otwarcia : 11.00- 22.00 , od piątku do niedzieli do 23.00
 • Bilet wstępu 13 funtów

DOKI ALBERTA

To historyczna zabudowa portowa z XIX wieku, obecnie mieszcząca różne firmy, hotele i restauracje. Wokół zabudowy znajduje się masa różnych rzeźb i pomników. Warto zajrzeć doków od środka, jak i od strony wybrzeża, czy miasta. Od południa znajduje się tu ciekawe muzeum poświęcone Beatlesom.

Doki Alberta jako pierwsze na świecie były wyposażone w żurawie hydrauliczne oraz innowacyjny jak na XIX wiek system dokowania. Były miejscem, gdzie rozładowywano cenne towary transportowane drogą morską. Wypakowywano i przepakowywano tam między innymi : jedwab, bawełnę i herbatę.


CANNING DOK

Ostatni z doków Alberta to Canning Dok oddzielający starą od nowej zabudowy. Jest niezwykle malowniczy, bo odbijają się w wodzie budynki wokół, te stare oraz obiekty nowoczesnej architektury.


GRAVING DOK I MUZEUM MORSKIE

Na końcu doku pokazywanego powyżej, znajdziemy tzw „suche doki” . W nich stoją statki i żaglowce , a obok czuwa pomnik konia. Upamiętnia on pracujące dawniej przy przeładunku w portach konie. Suche doki to obecnie część Muzeum Morskiego znajdującego się naprzeciwko.

 • Godziny otwarcia : 10.00 – 17.00 ( w weekendy nieczynne)
 • Wstęp darmowy

MUZEUM LIVERPOOLU

Wielki biały budynek przy nabrzeżu zaprasza do środka na ciekawe wystawy poświęcone historii Liverpoolu. Warto do niego zajrzeć także z powodu ciekawej architektury

 • Godziny otwarcia : 10.00 – 17.00
 • Wstęp darmowy

CENTRUM RIBA

Obok Muzeum Liverpoolu stoi czarny szklany budynek zwany Riba. We wnętrzach znajduje się galeria sztuki współczesnej, raczej daleka od naszych osobistych upodobań. Ale jeśli ktoś interesuje się sztuką to warto zajrzeć.

 • Godziny otwarcia : 10.00 – 17.50
 • Wstęp darmowy

PORT OF LIVERPOOL

Tuż za nowoczesną architekturą opisywanych wcześniej galerii i muzeum znajduje się piękny historyczny budynek mieszczący kiedyś biura portowe.


POMNIK BEATLESÓW

Idąc nabrzeżem nie sposób pominąć wielkiego pomnika najbardziej znanych postaci Liverpoolu.


BUDYNEK ROYAL LIVER I POMNIKI

Tuż za budynkiem portowym znajdują się kolejne historyczne obiekty obecnie mieszczące różne funkcje. warto wiedzieć, że na dach budynku Royal Liver można się dostać jeśli chcielibyśmy obejrzeć miasto od tej strony.

 • Godziny otwarcia : 9.00 – 17.50
 • Wstęp : 16 funtów / 11 funtów ulgowy
 • Szczegóły na stronie > ROYAL LIVER

ZACHODY SŁOŃCA NAD ZATOKĄ MERSEY

Prawie każdego dnia , oczywiście przy w miarę dobrej pogodzie brzegi zatoki Mersey wypełniają się ludźmi przychodzącymi tu na zachód słońca. Tych obłędnych galerii zachodów słońca przez te wszystkie miesiące udało się skompletować dziesiątki. Tu jednak publikuję jedynie namiastkę, aby pokazać jak niezwykłe obrazy potrafi namalować natura


ZATOKA Z DACHU NAJWYŻSZEGO BUDYNKU

Mąż miał przyjemność nocować przez jakiś czas w jednym z najwyższych budynków znajdującym się przy nabrzeżu. Widoki na zachody słońca były takie. Nie da się ukryć – bajka.


ZABUDOWA W OKOLICY ZATOKI

Warto przejść się także tylnymi uliczkami równoległymi do brzegu. Zabudowa tego terenu jest wyjątkowo imponująca. Zimą na widocznym na zdjęciu placu odbywa się jedna z części Jarmarku Bożonarodzeniowego.


LIVERPOOL – PANORAMY Z DRUGIEGO BRZEGU ZATOKI

Aby przyjrzeć się miastu i całej jego panoramie, najlepiej ruszyć na rejs po zatoce jednym z kolorowych promów wyruszających kilka razy w ciągu dnia z portu. Można też spojrzeć z drugiego brzegu z miasta Birkenhead, które opisywałam tutaj > PÓŁWYSEP WIRRALCENTRUM – LIVERPOOL ONECentrum Liverpoolu to głównie ulice handlowe i imprezowe. To z pewnością część miasta, która nigdy nie śpi. O kwitnącym tu nocnym życiu napiszę w osobnym przewodniku o Beatlesach, którzy tak bardzo to miasto odmienili, a tymczasem zapraszam na mały spacer po centrum.

Kierując się w stronę miasta od Doków Alberta natkniemy się spory plac z kolorowym napisem.

Tuż za nim mijamy schody z małym ogrodem na górze. Tu zaczyna się typowa dzielnica handlowa. Z kolei tuż za ogrodami idąc w kierunku północnym dojdziemy do placu Dolby Square z Monumentem Wiktorii .


RADIO TOWER – ST JOHNS BACON

W północnej części centrum umieszczono wieżę telewizyjną, czyli najwyższy obiekt całego miasta. Na górze znajduje się taras widokowy.

 • Godziny otwarcia : 11.00 – 17.30, w weekendy do 18.00
 • Bilet wstępu : 8 funtów , 7 lub 6 ulgowy
 • Szczegóły znajdziecie na stronie > ST JOHNS BACON


PÓŁNOCNA CZĘŚĆ LIVERPOOLUIdąc na północ od centrum miasta dojdziemy do ogrodów Świętego Jerzego otoczone masą ciekawych historycznych obiektów. Na środku placu góruje kolumna – Wellington’s Column .  Od północy budynek – World Museum , obok piękny obiekt Biblioteki Centralnej . Na prawo od niej Galeria Sztuki. Od wschodu budynek teatru – Liverpool Empire , piękny obiekt Hotelu Radisson i stacja kolejowa Liverpool Lime.KNOWLEDGE QUARTER – WSCHODNIA CZĘŚĆ LIVERPOOLUARCHIKATEDRA CHRYSTUSA KRÓLA

Katedra licząca sobie 1,5 wieku historii znajdująca się w okolicy uniwersytetu to największa katolicka katedra w całej Anglii. Architektura zewnętrzna nie przekonuje, bo to nowoczesny obiekt zbudowany na planie koła z górująca okrągłą wieżą .

Za to wnętrza zwłaszcza w słoneczny dzień robią wrażenie. Odbywa się prawdziwa gra kolorowych świateł dzięki ogromnym witrażom.


UNIWERSYTET

Na wschód od katedry znajdziemy całym kampus uniwersytecki z masą zabudowań zarówno historycznych, jak i mniej ciekawych współczesnych. Uniwersytet w Liverpoolu założono w 1881 roku i jest on określany jako “redbrick university”. Jest również członkiem prestiżowego Russell Group, którego działalność skupia się na badaniach naukowych.


POZOSTAŁE OBIEKTY DZIELNICY

Victoria Gallery & Museum znajduje się na północ od Katedry i jest częścią uniwersytetu. Galeria mieści kolekcje sztuki historycznej i współczesnej oraz wystawy czasowe. Na II piętrze znajdują się zbiory dziedzictwa kulturowego Uniwersytetu, obejmujące historię naukową, medyczną i naturalną.

 • Godziny otwarcia : 10.00 – 17.00 (w niedziele i poniedziałek nieczynne)
 • Wstęp darmowy
 • Link do strony > VICTORIA GALLERY

Everyman Theatre to ciekawy architektonicznie obiekt znajdujący się na południe od Katedry.

W dzielnicy, na zachodzie od strony Liverpool One znajduje się jeszcze kilka obiektów, na które przechodząc warto zwrócić uwagę .GEORGIAN QUARTERGeorgian Quarter to w zasadzie południowa część Knowledge Quarter . Tu znajdziemy głównie starą, ponad stuletnią zabudowę mieszkalną, ale nie tylko. Nad dzielnicą góruje jeden z najpiękniejszych i najbardziej niesamowitych obiektów miasta – Katedra Anglikańska.


KATEDRA W LIVERPOOLU

To najwyższa katedra w Wielkiej Brytanii i piąta co do wielkosci na świecie. To chyba wystarczy, aby przekonać do wizyty w tym neizwykłym obiekcie. Ma 152 m (500 stóp). W pogodny dzień z jej wieży można dojrzeć nawet Blackpool Tower oddaloną o 60km w linii prostej.

 • Godziny otwarcia : 10.00 – 18.00
 • Darmowe zwiedzanie , wstęp na wieżę : 7 funtów / 6 ulgowy
 • Szczegóły na stronie > Katedra w Liverpoolu

WNĘTRZA KATEDRY – GŁÓWNA NAWA

Wnętrza dostępne są dla turystów bezpłatnie. Katedra budowana była od 1904 roku aż do 1978 roku, czyliu przez 74 lata. Przetrwała bombardowania II wojny światowej z minimalnymi uszkodzeniami. Uważana jest więc za cudowne miejsce. I takie jest, sami spójrzcie na jej monumentalne, przepiękne wnętrza. Warto wspomnieć, że znajdują się tu jedna z największych organów na świecie.

W głównej nawie podczas mojej wizyty ustawione było ogromne dłonie. Bardzo wymowny symbol.

Zwiedzając Katedrę warto spojrzeć w górę na sklepienie. Aż trudno uwierzyć, że taka budowla mogła powstać dzieki pracy rąk ludzkich.

NAWY BOCZNE

Boczne przejścia są mroczne, ale warto przejść się i zajrzeć we wszystkie zakamarki światyni.

KAWIARNIA W KATEDRZE

Na środku nawy głównej znajdują się stoliki. Katedralna kawiarnia zachęca aby przy kawie spędzić czas w tym absolutnie zniezywkłym miejscu. Trzeba przyznać, że dla katolika może być to szokujące.

LADY’S CHAPEL

Pierwszą częścią katedry przeznaczoną do kultu była Kaplica Pani, znajdująca się w południowo-wschodnim narożniku głównego budynku. Wnętrza kaplicy są jeszcze bardziej wyszukane niż główny korpus katedry. Na ścianach widnieją bogato rzeźbione litery z wersetem z Ewangelii św. Jana oraz znajduje się tu piękna XV-wieczna statua Matki Boskiej. Kaplica posiada własne organy i jest regularnie wykorzystywana do nabożeństw, ślubów oraz nabożeństw pogrzebowych.

WIEŻA KATEDRALNA

Z wieży katedralnej można zobaczyć wszystkie budynki Liverpoolu, podziwiając panoramę miasta ze wszystkich stron świata. Masywna Wieża Vestey, nazwana na cześć jej dobroczyńców, rodziny Vestey, ma wysokość od podłogi do szczytu 101 m (331 stóp).

WIDOKI Z WIEŻY

To zdecydowanie najlepszy punkt widokowy w całym Liverpoolu. To zdjęcia z 3 wizyt na wieży przy róznej pogodzie i w róznych porach roku.


ZBOMBARDOWYANY KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO ŁUKASZA

W północno – zachodnim narozniku dzielnicy znajdziemy ciekawy obiekt sakralny bez dachu. To St Luke’s Bombed Out Church zbombardowyny w czasie II wojny światowej i już nie odbudowany.


HISTORIA PRZYPADKU

Idąc uliczką Hope Street w dzielnicy natkniemy się na ciekawy pomnik pełen walizek. To „A Case History” by John King znajdujace się pod szkołą artystyczną.


ZABUDOWA MIESZKANIOWA

Jesli będziecie chcieli zobaczyć typową dla Anglii gregoriańską ponad 100-letnia zabudowę mieszkaniową, to koniecznie zajrzyjcie do tej dzielnicy.POŁUDNIOWO – WSCHODNI LIVERPOOLCHINA TOWN

Jak wiele miast eurpejskich, tak i Liverpool doczekał się swojej chińskiej dzielnicy z typową dla tego rejonu świata bramą wejściową i dziesiątkami knajpek oferujących chińską strawę. Podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku cała dzielnica i okolica ustrojona jest setkami czerwonych lampionów.


MIĘDZY KWARTAŁEM GREGORIAŃSKIM, A SELTON PARKIEM

Warto zapuścić się też w inne rejony miasta, niż te z przewodników. Południowo wschodnie rewiry też oferują masę ciekawych obiektów. Na zdjęciach w galerii między innymi : Princes Road SynagoguePARKI LIVERPOOLUTo co kojarzy nam się z Anglią to piękne , rozległe parki z idelanie przystrzyżoną trawką. Samo centrum Liverpoolu nie jest zbyt zielone, ale i miasto posiada kilka pięknych rozległych parków do których warto zajrzeć jeśli będziecie mieli wiecej czasu.


PRINCES PARK

Znajduje się na południowy wschód od centrum Liverpoolu. To niewielki park w kórym znajduja się ciekawe kręgi oraz zwierzęta i ptaki.

To królestwo wiewiórek szarych i różnorodnego ptactwa w okolicach tutejszych stawów.


SEFTON PARK

Sefton Park to największy z parków w całym mieście. Warto tu zajrzeć ze względu na przepiękną architektonicznie palmiarnię pełna egzotycznej roślinności

A potem przejść się po parkowych alejkach.


NEWSHAM PARK

Ostatni park do jakiego Was zabiorę znajduje się na północ od centrum.

Tu także znajdziecie sporo wiewiórek i masę ptaków.

Tuż za parkiem znajduje się piękny obiekt starego szpitala. Opuszczony obiekt w dzień wygląda jak czerwony pałac. Mówi się o tym miejscu „nawiedzone”, bo był to kiedyś sierociniec, a później szpital psychiatryczny.PODZIEMNY LIVERPOOLLiverpool kryje także ciekawe miejsca w podziemiach. zabiorę więc was teraz i do tej części maista, tym samym kończąc ten niezwykle rozbudowany przewodnik.


TUNELE WILLIAMSONA

Williamson’s Tunnels znajdziecie na wschód od dzielnicy uniwersyteckiej . Centrum Dziedzictwa Tuneli Williamson umożliwia wgląd w podziemny świat stworzony przez Josepha Williamsona na początku XIX wieku. Na wycieczkę idzie się z przewodnikiem, który oprowadza sieci tuneli i opowiada historię jednej z najbardziej ekscentrycznych postaci Liverpoolu.

 • Czynne : 10.00 – 16.00 (od piątku do niedzieli)
 • Bilet wstępu : 5 funtów, 3 ulgowy
 • Szczegóły na stronie > Williamson”s Tunnels

MERSEY TUNEL

Mersey Tunel to kolejne niezwykłe podziemne miejsce, które jest dostępne do zwiedzania. Wycieczki rozpoczynają się w George’s Dock Building. Zwiedzanie zajmie około dwóch godzin. Oprócz poznania budowy tunelu podczas zwiedzania odwiedza się oryginalną sterownię, gigantyczne wentylatory wentylacyjne i zchodzi się na dół, aby obserwować ruch w tunelu pod ulicami miasta. Wycieczka nie jest ona odpowiednia dla osób z trudnościami w poruszaniu się, oddychaniem i wzrokiem.

 • Czynne : wtorki, środy i czwartki o 17.00 oraz soboty o 10.00
 • Bilet wstępu : 11 funtów , konieczna wcześniejsza rezerwacja, dozwolone od 10 lat
 • Szczegóły na stronie > MERSEY TUNEL

BAZA NOCLEGOWA LIVERPOOLU


W samym miasteczku jest spora baza noclegowa, można też nocować w Liverpoolu i dojechać. Jeśli zdecydujecie się na dłuższy pobyt w okolicy, to odsyłam do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM . Korzystając z któregokolwiek linku na mojej stronie możesz rezerwować noclegi z rabatem 15%.

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :

 

Szukasz lotów do LIVERPOOLU – zajrzyj na STRONĘ REZERWACJI lotów .WIELKA BRYTANIA – PRZEWODNIK >


ANGLIA – PRZEWODNIK >

SZKOCJA – PRZEWODNIK >

IRLANDIA PÓŁNOCNA – PRZEWODNIK >

5 Replies to “LIVERPOOL – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE”

  1. Jak zawsze obszernie i rzeczowo ! Liverpool najmocniej kojarzy mi się z drużyną piłkarska Piękne zdjęcia znad zatoki, uwielbiam takie kolory na niebie

 1. Liverpool jest jednym z nielicznych miast, które odwiedziłam na wyspach. Wtedy wydawało mi się, że widziałam wiele. Jednak po przeczytaniu Waszego wpisu wiem, że sporo jeszcze zostało do odkrycia

Leave a Reply