Świdnica

ŚWIDNICA – PEREŁKA DOLNEGO ŚLĄSKA

Świdnica nazywana „Małym Wrocławiem” jest drugim miastem na Dolnym Śląsku pod względem ilości zabytków. Kto raz tu zawita, wyjedzie stąd oczarowany i zakochany w tym niewielkim, ale urokliwym miasteczku.

Świdnica była naszym celem w piękny marcowy weekend. Zostaliśmy zaproszeni na I Świdnicki Festiwal Podróżników i wprost oniemieliśmy jak zobaczyliśmy miasto i jego absolutnie niesamowite zabytki. Do tego gościna i serdeczność mieszkańców dopełniła nasze pozytywne wrażenia. Do miasta i w jego okolice wrócimy na pewno, bo to jeden z najciekawszych regionów kraju.


ŚWIDNICA – MAPA ODWIEDZONYCH I OPISANYCH MIEJSC



ŚWIDNICA – KOŚCIÓŁ POKOJU


Niezaprzeczalnie numerem jeden wśród świdnickich zabytków jest Kościół Pokoju wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zobaczyć go na zdjęciach, a zobaczyć na żywo, to dwie różne rzeczy.  Mimo niewątpliwej wartości zabytków miasta, całą uwagę zwiedzających kradnie Kościół Pokoju. Warto wiedzieć, że jest to jedna z dwóch największych barokowych drewnianych świątyń na świecie.

Szczegóły zwiedzania na stronie > KOŚCIÓŁ POKOJU

KOŚCIÓŁ POKOJU Z ZEWNĄTRZ

Kościół Pokoju powstał na mocy porozumienia zwanego pokojem westfalskim, który ukończył wojnę trzydziestoletnią w 1648 roku. Śląsk należał wówczas do katolickiej monarchii Habsburgów, co oznaczało problemy dla protestantów. Dzięki pomocy króla Szwecji uzyskali oni prawo do budowy świątyń spełniających specyficzne warunki. Nie mogły być stawiane na fundamentach, ani budowane z trwałych materiałów, dlatego w grę wchodziło drewno i glina. Świątynia nie mogła mieć wieży, dzwonnicy, dlatego ta stanęła osobno, a jej budowa nie mogła trwać dłużej niż rok.

WNĘTRZA ŚWIĄTYNI

To co udało się zaprojektować i wybudować, mimo tych wszystkich obostrzeń, przekracza granice wyobraźni. Zewnętrzna konstrukcja zachwyca, ale po wejściu do środka, każdy oniemieje z zachwytu. Wnętrze pełne empor, malowideł, rzeźb i innych zdobień jest po prostu kosmiczne. Na powierzchni 1090 m2 mieści się aż 7,5 tysiąca osób. W środku najlepiej usiąść i uważnie wsłuchać się w nagranie opowiadające o historii i konstrukcji tego unikatowego dzieła architektury. My mieliśmy niebywały zaszczyt, aby tą historię opowiedział nam sam biskup.

DREWNIANY OŁTARZ

XVIII wieczny bogato zdobiony ołtarz wykonany jest z drewna. Mamy tu płaskorzeźbę przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę, powyżej niej umieszczone są postacie Mojżesza, arcykapłana Aarona, Jezusa, Jana Chrzciciela i apostołów Piotra i Pawła. W centralnym miejscu znajduje się scena z chrztem Chrystusa w Jordanie. Nad sześcioma drewnianymi kolumnami korynckimi biegnie zdobiony fryz, a ołtarz wieńczy księga z siedmioma pieczęciami i barankiem z chorągwią. Nad ołtarzem znajdują się jeszcze małe organy z XVII wieku.

AMBONA

Ambona pochodzi również z XVIII wieku. Główny kosz podtrzymują rzeźby przedstawiające: Wiarę z krzyżem, Nadzieje z kotwicą i Miłość z dzieckiem, a na zwieńczeniu znajduje się anioł z trąbą, który  obwieszcza Sąd Ostateczny. Na mównicy jest wielka klepsydra podzielona na cztery półgodzinki, która odmierzała długość trwania kazania. Wyobraźcie sobie, że kiedyś msze potrafiły trwać 8 godzin !!!

ORGANY

Organy główne znajdują się tradycyjnie na końcu kościoła, podtrzymywane przez dwóch atlasów i ozdobione ruchomymi figurkami grających aniołków. To największe organy w regionie, mają 62 głosy i zbudowane są z 4 tysięcy piszczałek.

WNĘTRZE OD POŁUDNIOWEJ STRONY

Najbardziej uprzywilejowane rodziny miały własne loże. Ta najpiękniejsza – loża Hochbergów, znajduje się właśnie od południowej strony kościoła. Był to dowód wdzięczności dla rodziny hrabiego Johanna Heinricha von Hochberg, który ufundował dęby na budowę kościoła.

WNĘTRZE OD PÓŁNOCNEJ STRONY

Równie piękna, ale bardzo odmienna jest strona północna. Tu warto zwrócić uwagę na wszystkie detale, które zdobią prawie wszystkie fragmenty tej części świątyni.

DETALE I SUFIT

Malowidła na stropach przedstawiają Świętą Trójcę, Sąd Ostateczny, Niebiańskie Jeruzalem oraz upadek Babilonu. Detale na bokach to różnego rodzaju malowidła, portrety oraz ciekawe cytaty z Biblii

HOL WEJŚCIOWY / HALA CHRZTÓW

Część wejściowa, gdzie znajduje się mały sklepik i kasa to tzw. Hali Chrztów. Tu znajduje się drewniana, polichromowana chrzcielnica z 1661 roku, która jest najstarszym zachowanym elementem wyposażenia kościoła. Tu też jest kilka portretów duchownych, z historii trzech stuleci oraz ich stroje liturgiczne.

TEREN ZEWNĘTRZNY : CMENTARZ I INNE OBIEKTY

Przed wejściem do świątyni znajduje się ogromna makieta pokazująca zagospodarowanie całego terenu.

Teren jest niesamowicie zielony, wygląda jak piękny park.

By ochłonąć po wrażeniach z wnętrza świątyni, warto przejść się wokół kościoła. Znajduje się tu bowiem całkiem duży stary cmentarz z ciekawymi kilkusetletnimi nagrobkami. Teren jest przepiękny, gdyż pozostawiono na nim duże, stare drzewa, które zamieszkują nawet wiewiórki.

Na terenie znajdują się też obiekty hotelowe – tzw. Barokowy Zakątek .

Oraz wspominana już Dzwonnica wybudowana kilkadziesiąt metrów od kościoła ponad pół wieku później, w tym samym stylu architektonicznym z tych samych materiałów.

A od strony wejścia znajduje się zabytkowa brama, przy której od lewej strony znajdziemy sklepik z lawendą, a od prawej kawiarenkę.

Na terenie jest jeszcze jeden żółty obiekt. To dawny budynek plebanii, a obecnie Dolnośląski Instytut Ewangelicki. Zgromadzono w nim 8000 tysięcy woluminów starodruków kolekcja Biblii, z których najstarsza ma 400 lat.


ŚWIDNICA – ZABYTKOWY RYNEK


Świątynia Pokoju jest absolutnym numerem jeden, ale nie tylko dla niej warto zawitać do Świdnicy. Zabytkowa, kolorowa zabudowa rynku zachwyci każdego. Jeśli do tego uświadomimy sobie, że historia pięknych kamienic, lub przynajmniej zachowanych jej fragmentów sięga średniowiecza, będziemy dodatkowo zaskoczeni. Tu każda kamienica jest jak dzieło sztuki.

Warto przejść się wolniutko przez cały rynek dookoła i odszukać na elewacjach różne ciekawe detale i motywy. Każdy z nich opowiada jakąś historię, a że nie sposób jej tutaj opisać, odsyłam do albumu wydanego przez miasto „Detale zabytków Świdnicy”.

W każdym rogu rynku znajdziecie też ciekawe rzeźby, fontanny, posągi. I tak w północnej części rynku znajdziecie Fontannę Neptuna, Kolumnę Świętej Trójcy oraz ławeczkę z Marią Kunc. Wschodni , południowy i zachodni róg to kolejne fontanny. Niestety o tej porze roku jeszcze nieczynne.

Rynek ożywiają dodatkowo kwiaciarki ulokowane z pięknych szklanych mini sklepikach. Jest pięknie i niezwykle kolorowo.

Na rynek zajrzycie jeszcze koniecznie po zmroku, jest przepięknie oświetlony i ma pewnego rodzaju magię.


ŚWIDNICA – RATUSZ I WIDOKI Z WIEŻY


  • godziny otwarcia : 10.00 – 18.00
  • bilet wstępu na wieże : 8zł / 5 zł ulgowy (można zakupić w komplecie z Muzeum Kupiectwa)

WIEŻA RATUSZOWA

Centralnym punktem rynku jest ciekawy ratusz. Pierwsza wieża ratuszowa zagościła w Świdnicy już w średniowieczu. Przez kolejne wieki wielokrotnie burzona i odbudowywana wieża, w II połowie XVIII wieku zyskała swój obecny kształt. Zdobiła ratusz aż do 1967 roku, kiedy po wybiciu przez dzwon godziny 15:15, osunęła się na przyległe budynki. Jeśli przejrzycie zdjęcia z początku naszego wieku to nie zobaczycie na nich wieży. Ta w obecnym kształcie pojawia się w panoramie rynku dopiero w 2012 roku.

POZIOM WIEŻY ZEGAROWEJ

Nowy budynek wieży ratuszowej ma niemal 58 m wysokości oraz 10 kondygnacji. Na górę można się dostać dzięki dwóm windom. Dolny poziom zdobi zegar, wykonany przez mistrza zegarmistrzowskiego z Olsztyna, Waldemara Porwala. Wszystkie elementy zegara, są wzorowane na oryginalnym wyglądzie sprzed zawalenia się wieży.

TARAS WIDOKOWY

Najwyższy poziom to taras widokowy. Roztacza się stąd fantastyczny widok na całe miasto, wszystkie kamieniczki znajdujące się wokół rynku oraz na dalszym planie na Masyw Ślęży oraz inne góry w tym Góry Sowie.

WNĘTRZA RATUSZA

Wnętrza ratusza, to między innymi sala teatralna. To właśnie na niej odbywał się pierwszy festiwal podróżniczy, na który byliśmy zaproszeni.


GOTYCKA KATEDRA


Kościół Pokoju to nie jedyna świątynia, którą warto odwiedzić w Świdnicy. Katedry nie dojrzymy z rynku, jedynie z wieży ratuszowej. Ten ogromny obiekt pełniący od 2004 rolę Katedry, góruje nad miastem. Jest to jeden z największych kościołów Polski, z najwyższą wieżą na całym Śląsku o wysokości 103 metrów. Sama nawa główna ma 71 m długości, 10 m szerokości i 25 m wysokości, a łączna szerokość trzech naw wynosi 27 m.

W roku 1330 książę świdnicki Bolko II rozpoczął budowę obecnej masywnej świątyni, był też jej największym darczyńcą. Budową kościoła kierował Nikolaus Lowe, a prace prowadził mistrz Apetz. W 1488 roku zakończono prace przy pokryciu dachu ceramicznego kościoła. Na kamiennych murach kościoła zachowało się wiele znaków mistrzów kamieniarskich. Wielkość kościoła świadczy o randze miasta i zamożności fundatorów.

Wnętrza katedry faktycznie zdumiewają. Gotycka katedra mam mnóstwo barokowych detali, a całość ma pastelowe kolory, co nadaje tej ogromnej budowli lekkości. Do naw bocznych dobudowano w różnym okresie 6 kaplic. Obecny kościół jest trzynawowy, bazylikowy, z wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Pod prezbiterium znajduje się krypta z XIV wieku ze sklepieniem palmowym, wspartym na centralnym filarze.


POŁUDNIOWA CZĘŚĆ STAREGO MIASTA


Okolica Katedry też warta jest obejrzenia . Nie dotarliśmy co prawda do parków znajdujących się kawałek dalej, ale gdybyście mieli czas to warto. W tej części miasta znajduje się tez kilka pięknych, zabytkowych kamienic w tym najstarsza gotycka w całym mieście. Jest też wieża ciśnień z restauracją.


PÓŁNOCNA CZĘŚĆ STAREGO MIASTA


W ścisłym centrum, jak i jego okolicy znajduje się dużo kolorowych perełek architektonicznych. Idąc od rynku w stronę Kościoła Pokoju, także warto zwrócić uwagę na wiele z nich. Tuż za rynkiem trafimy na placyk z pomnikiem dzików, symbolu miasta, bo dzik znajduje się w jego herbie. Pod pomnikiem ukryto kapsułę czasu.

Sama uliczka Franciszkańska, przy której znajdziemy pomnik oraz prostopadła do niej Grodzka są niezwykle kolorowe.

Idąc dalej dojdziemy do Placu Świętej Małgorzaty. Tu także trafimy na kilka urokliwych kamieniczek.

Warto ruszyć na zachód od placu, gdyż dojdziemy do obiektu, który kiedyś pełnił rolę świątyni przy baszcie , a obecnie mieści wewnątrz restaurację. Uwaga – zdjęcie wnętrza pochodzi ze strony > Baszta


ŚWIDNICA – GDZIE ZJEŚĆ


Kilka nietypowych i ciekawych miejsc w których mieszczą się restauracje pokazałam wam już powyżej. Należą do nich :


ŚWIDNICA – BAZA NOCLEGOWA


Świdnica ma dużą bazę noclegową i na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nas gościł wspaniały hotel w samym centrum miasta – Hotel Fado Spa & Restaurant . Od niego tylko kilkaset metrów spacerem do rynku oraz do Kościoła Pokoju.

W przypadku rezerwacji noclegu odsyłam zawsze do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM. Korzystając z linku z naszej strony otrzymujesz 15% zniżki przy rezerwacji noclegów. Zapraszam do korzystania.

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com


Niebywałe ile skarbów mieści to niewielkie w sumie miasto. To na pewno jedno z najbardziej zaskakujących miejsc w Polsce . A jeśli już do niego zawitacie, to koniecznie odwiedźcie jeszcze inna atrakcje w okolicy. Kolejny przewodnik o nich już w przygotowaniu.



>> PRZEWODNIK PO ATRAKCJACH W POLSCE >>

5 Replies to “ŚWIDNICA – PEREŁKA DOLNEGO ŚLĄSKA”

    1. O proszę, tym razem moje okolice! Do Świdnicy mam rzut beretem. Miasto ma swój urok. Uwielbiam majestatyczną katedrę

Leave a Reply