Tarnobrzeg

TARNOBRZEG

Tarnobrzeg to niewielkie miasto w województwie Podkarpackim.Niezbyt popularne turystycznie, ale jak się okazuje warte odwiedzin .

Tarnobrzeg leży między dwoma atrakcjami jakimi są Baranów Sandomierski z przepięknym zamkiem i niezaprzeczalnie urokliwym  miastem jakim jest Sandomierz. Czy przyszło Wam do głowy, aby jadąc do jednego z tych miejsc, wstąpić do Tarnobrzega ? Jeśli nie – spróbuję Was przekonać, że warto.

Tarnobrzeg


TARNOBRZEG – PODSTAWOWE INFORMACJE


Tarnobrzeg liczy zaledwie 46 tys. mieszkańców, ale zajmuje stosunkowo ogromną powierzchnię. Jest położony na prawym brzegu Wisły i równocześnie jest najdalej wysuniętym na północ miastem regionu podkarpackiego. Miasto otaczają ze wszystkich stron piękne lasy Puszczy Sandomierskiej.

Tarnobrzeg

W Tarnobrzegu, którego pierwotna nazwa miasta to „Tarnodwór”, znajduje się kilka ciekawych obiektów i zabytków wpisanych do rejestru. Przez miasto przebiega między innymi Szlak Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego.


KRÓTKA HISTORIA


Miasto zostało założone przez magnacki ród Tarnowskich pod koniec XVI wieku. Już od zarania dziejów znany był jako ośrodek handlu i kultu maryjnego . Po Potopie Szwedzkim miasto podupadło. Powrót dla lat świetności nastąpił dopiero po II wojnie światowej , gdy stał się wielkim ośrodkiem przemysłu siarkowego


TARNOBRZEG – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE MIASTA


RYNEK W TARNOBRZEGU


Spacer po mieście zaczynamy od zabytkowego rynku. Naszą uwagę przyciągają ciepłe pastelowe kolory kamieniczek i posadzki.

Tarnobrzeg

Rynek i kilka bocznych uliczek to założenie urbanistyczne pochodzące z końca XVI w. Staraniem działaczy ruchów niepodległościowych w 1904 roku, postawiono tu pomnik Bartosza Głowackiego, czyli kościuszkowskiego kosyniera. Stąd obecna nazwa rynku – Plac Bartosza Głowackiego.


KLASZTOR DOMINIKANÓW I PARAFIA WNIEBOWZIĘCIA NPM


Obiektem, który koniecznie trzeba odwiedzić w Tarnobrzegu jest przepiękny, barokowy kościół i przylegające do niego zabudowania klasztorne Dominikanów, które warto zobaczyć na własne oczy.

Największe wrażenie robią wnętrza świątyni. W środku znajduje się obraz Matki Bożej Dzikowskiej, wcześniej przechowywany w Pałacu Tarnowskich. Obraz przyciąga wielu wyznawców kultu maryjnego.


ZAMEK TARNOWSKICH W DZIKOWIE


Zamek w Dzikowie to dawna rezydencja hr. Tarnowskich i zdecydowanie najciekawszy obiekt w mieście. Jak wykazały badania archeologiczne, początki późniejszej rezydencji sięgają nawet czasów średniowiecza.

Tarnobrzeg

W XV wieku wzniesiono tu murowany dwór. Był podpiwniczony, piętrowy, z prostokątną wieżą. W dwudziestoleciu międzywojennym obiekt uległ pożarowi, a odbudowany został w 1931 roku. Po odbudowie nadano mu wygląd  neobarokowy. W skład zespołu pałacowego wchodzą również : oficyna, wartownia, stajnia z ujeżdżalnią, oranżeria, wozownia , a całość otacza rozległy park. Na STRONIE znajdziecie historyczne zdjęcia zamku.

Tarnobrzeg

Obecnie w zamku mieści się Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, które można zwiedzać.

Informacje praktyczne , godziny otwarcia i cennik znajdziecie na STRONIE ZAMKU

Tarnobrzeg


TARNOBRZEG – POZOSTAŁE ATRAKCJE I ZABYTKI


Do miasta zawitaliśmy na bardzo krótko i niestety nie udało się obejrzeć wszystkiego co ciekawe w tym mieście. Poniżej pozostawiam listę pozostałych atrakcji.

  • GOTYCKI KOŚCIÓŁ ŚW. MARII MAGDALENY

Kościół gotycki wybudowany z czerwonej cegły w XII wieku. Sklepienie rozciągające się nad częścią świątyni zostało wzniesione w wieku XIV,  z fundacji samego Kazimierza Wielkiego.

  • MUZEUM POLSKIEGO PRZEMYSŁU SIARKOWEGO

Znajdujące się w dawnym spichlerzu. Odkrycie wielkich złóż siarki w latach 50. XX wieku było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii miasta i za razem największym motorem jego rozwoju.

Informacje praktyczne , godziny otwarcia i cennik znajdziecie na STRONIE MUZEUM

  • JEZIORO TARNOBRZESKIE

Na południe od miasta znajdziemy malownicze Jezioro Tarnobrzeskie, dawniej znane pod nazwą Zalew Machowski. Jezioro powstało w roku 2009 roku jako sztuczny zbiornik po zalaniu wodą z Wisły dawnego wyrobiska górniczego o głębokości do 110 metrów. To 4 najgłębszy sztuczny zbiornik w Polsce.


Przekonałam Was do wizyty w Tarnobrzegu ?

Tarnobrzeg


NOCLEG W TARNOBRZEGU


Jeśli chcecie poczuć atmosferę miasteczka nie tylko „przelotem” w ciągu dnia to koniecznie zostańcie tu na noc. My zawsze rezerwujemy noclegi przez portal Booking.com. Wpisz interesujące Cię daty i rezerwuj bezpiecznie :Booking.comPOZOSTAŁE PRZEWODNIKI PO WSIACH I MAŁYCH MIASTECZKACH W POLSCE :

POLSKA – WSIE I MAŁE MIASTECZKA >

MAŁOPOLSKIE :

ŚLĄSKIE :

LUBELSKIE :

ŚWIĘTOKRZYSKIE :

PODKARPACKIE :

POMORSKIE :

5 Replies to “TARNOBRZEG”

  1. Wstyd się przyznać bo pochodze z Podkarpacia a nigdy nie byłem w Tarnobrzegu. ALe to chyba w myśl zasady, że „cudze chwilicie, swego nie znacie”. Koniecznie muszę nadrobić braki w tej kwestii 🙂

Leave a Reply