Baranów Sandomierski to niewielkie miasteczko, którego największa perełką i skarbem jest znajdujący się tu imponujący zamek.
Baranów Sandomierski obecnie znajduje się w Województwie Podkarpackim, ale historycznie była to Małopolska. Wybudowany tu zamek nazywany jest MAŁYM WAWELEM , gdyż podobnie jak on wybudowany został w stylu późnorenesansowym.
BARANÓW SANDOMIERSKI – KRÓTKA HISTORIA ZAMKU
Zamek wzniesiono pod koniec XVI wieku na miejscu średniowiecznego, dworu rycerskiego. Pierwszymi właścicielami była rodzina Baranowskich, w późniejszych wiekach – ród Górków. W 1569 roku Baranów przeszedł w ręce Rafała Leszczyńskiego. Obecny kształt zamku zawdzięcza właśnie jemu. Piękna architektura, zaprojektowana została na wzór królewskiego Wawelu w Krakowie.
Zamek przechodził z rąk do rąk, a następnie przeszedł poważny pożar w 1898 roku . Stanisław Dolański, kolejny właściciel, postanowił odrestaurować obiekt zniszczony po pożarze. Przy okazji zmieniono rozkład pomieszczeń. W narożnej komnacie parteru urządzono między innymi secesyjną kaplicę. Do wybuchu drugiej wojny światowej zamek znajdował się w posiadaniu rodziny Dolańskich. Wojna podobnie jak dla innych tego typu obiektów nie była łaskawa i dla Zamku w Baranowie Sandomierskim. Dopiero w latach 60-tych odbudowano i odrestaurowano go na koszt państwa.\
BARANÓW SANDOMIERSKI – INFORMACJE PRAKTYCZNE
GODZINY OTWARCIA
od 1 października do 31 marca – w godz.: 9.00 – 16.00
od 1 kwietnia do 30 września – w godz.: 10.00 – 19.00
wstęp do parku: 7.00 – 22.00
CENNIK
Zwiedzanie muzeum odbywa się co godzinę wyłącznie z przewodnikiem.
Parking przed zamkiem płatny.
Wszystkie aktualne informacje na STRONIE ZAMKU
BARANÓW SANDOMIERSKI – ZWIEDZANIE ZAMKU
ARCHITEKTURA ZAMKU
Zamek w Baranowie Sandomierskim jest budowlą trzykondygnacyjną na planie prostokąta w stosunku 1:2. W narożach znajdują się 4 okrągłe baszty a pośrodku elewacji frontowej znajduje się prostokątna wieża.
Wokół zamku zwiedzający mogą się swobodnie poruszać i obejrzeć go z każdej strony. A warto – robi imponujące wrażenie.
DZIEDZINIEC ZAMKU
Kupujemy bilet na zwiedzanie wnętrz pałacowych i pędzimy spóźnieni do grupy. Wewnętrzny dziedziniec otoczony pięknymi, dwukondygnacyjnymi krużgankami oglądamy na spokojnie dopiero po zwiedzaniu z przewodnikiem. Ciekawostką jest to, że dziedziniec położony jest na wysokości piętra. Wchodzi się na niego po schodach, a to z powodu częstych powodzi. Wisła podobno często docierała pod zamek, nigdy jednak nie zalewała dziedzińca.
KRUŻGANKI
Krużganki otaczają dziedziniec z trzech stron na parterze i piętrze . Przez nie wchodzi się do pomieszczeń mieszkalnych. Na piętro prowadzą nas piękne schody symetrycznie z obu stron dziedzińca. Powyżej nich widać dekoracyjny grzebień attyki. Arkadowe krużganki mają kolumny, które ozdobiono maszkaronami czyli twarzami ludzko-zwierzęcymi. Nad drzwiami wejściowymi do pomieszczeń też odnajdziemy piękne zdobienia.
WNĘTRZA ZAMKOWE
Część pomieszczeń udostępniona jest dla zwiedzających dzięki obecnemu właścicielowi – Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie.
Zwiedzanie zaczynamy od kaplicy. Została ona ozdobiona imponującymi witrażami Józefa Mehoffera oraz ołtarzem z wyjątkowym obrazem Jacka Malczewskiego zatytułowanym „Matka Boska Niepokalana”.
W pomieszczeniach zamku na piętrze urządzone jest tzw. Muzeum Wnętrz. Kierujemy się do skrzydła wschodniego, gdzie znajdują się trzy komnaty gościnne i Baszta Falconiego zdobiona złotem.
Potem zwiedzamy skrzydło zachodnie z salą portretową, obecnie konferencyjną z czterema wielkimi portretami królów polskich oraz przede wszystkim Galerię Tylmanowską.
POZOSTAŁE POMIESZCZENIA
W piwnicach znajduje się stała ekspozycja muzealna, ale tej części już nie zwiedzaliśmy. Podobno podziwiać można tu największe w Europie czółno wydłubane z pnia drzewa, wystawę kafli oraz salę poświęconą tematyce wydobycia siarki.
Na terenie zamku znajduje się restauracja, którą można wynająć na imprezy okolicznościowe, takie jak : sympozja, wesela i śluby.
PARK ZAMKOWY
Zamek otoczony jest 16-hektarowym parkiem. Za zamkiem znajdziemy ogród w stylu angielskim, z kolei po lewej stronie od głównego wejścia ogród w stylu włoskim i w stylu francuskim.
Przy zamku od zachodu na miejscu dawnych stajen po wojnie wzniesiono budynki, które służą jako hotel. Przed elewacją frontową rosną tu wielkie tulipanowce.
ZAMEK W FILMACH
Zamek w Baranowie Sandomierskim stał się tłem do wielu filmów. Najbardziej znanym i kojarzonym są „Czarne Chmury”. Był w nim siedzibą hetmana Jana Sobieskiego.
Innymi znanymi filmami tutaj kręconymi były: „Barbara Radziwiłłówna” i „Klejnot wolnego sumienia”.
o, nawet byłem sto lat temu w Baranowie (ale nie w zamku) 😉 budowla bardzo kojarzy mi się z Krasiczynem koło Przemyśla. Bardzo ładne miejsce, zwłaszcza park (wnętrza też, z tym że natura >>>> wnętrza jak dla mnie zawsze 😉 )
Zawsze najbardziej podobają mi się maszkarony! Kurcze tej architektury coraz bardziej mi brakuje! Będę się nasycać bardzo podczas wizyty w PL!
Piękny zamek. Dobrze, że udało się go odbudować po zniszczeniach 😉
Piękne zdjęcia i ciekawa relacja. Najchętniej pospacerowałabym po dziedzińcu, krużgankach i parku ( nie przepadam za wnętrzami) .
Ha! Ja mam tak samo! Zawsze chętnie podziwiam pałace i zamki z zewnątrz, ale bardziej mnie kręcą zielone tereny przypałacowe 😉 A to miejsce wygląda prawdziwie imponująco! I kompletnie nie miałam pojęcia o jego istnieniu :o!