SANDOMIERZ

SANDOMIERZ

Sandomierz to niewielkie , bo liczące zaledwie 24 tys. mieszkańców miasto w Województwie Świętokrzyskim. Położone nad Wisłą , na siedmiu lessowych wzgórzach już od lat przyciąga turystów i nie bez powodu.

Sandomierz stał się jednym z celów naszej wakacyjnej wyprawy po polskich perełkach, gdyż to jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast. Faktycznie miasto oczarowuje już od momentu wjazdu do niego, a im dłużej tu jesteśmy, tym bardziej nam się podoba.

SANDOMIERZ


SANDOMIERZ – KRÓTKA HISTORIA


Ślady pierwszego osadnictwa na tym obszarze pochodzą z epoki kamiennej – neolitu (5200 p.n.e. – 1700 p.n.e.). Obok zbudowanego później Domu Długosza powstał gród, który dał początek miastu i szybko zyskał na znaczeniu. W średniowieczu obok Wrocławia i Krakowa, Sandomierz zaliczony został do trzech głównych siedzib Królestwa Polskiego.

SANDOMIERZ

W okresie rozbicia dzielnicowego był stolicą Księstwa Sandomierskiego, a przez około 700 lat również miastem wojewódzkim. Od końca XIV w. do rozbiorów Sandomierz był miejscem sądów szlacheckich pierwszej instancji: ziemskiego i grodzkiego, a handel odegrał ważną rolę w rozwoju miasta w XV wieku. W czasie zaborów Sandomierz stracił znaczenie administracyjne, a także gospodarcze. I wojna światowa zniszczyła miasto, dopiero po odzyskaniu niepodległości przez Polskę miasto zaczęło się prężnie rozwijać.

SANDOMIERZ


INFORMACJE PRAKTYCZNE


W Dzielnicy Rokitek – zachodniej części miasta znaleźliśmy nocleg (spędziliśmy 2 noce) i tu się żywiliśmy, bo jak się okazuje to właśnie ta dzielnica ma najlepsze bary na każdą kieszeń.

GDZIE SPAĆ ?

Gdyby ktoś szukał noclegu to polecam za całego serca kwaterę prywatną przy ulicy Kazimierza Wielkiego 54. Choć na zdjęciach miejsce wygląda niepozornie – w rzeczywistości okazuje się przyjemnym , cichym miejscem w bliskiej odległości od centrum.

GDZIE ZJEŚĆ ?

Dosłownie rzut beretem od kwatery ma 2 najbardziej polecane bary w których za rozsądne pieniądze zjemy przepyszne obiadki . To RESTAURACJA MARIANO , umiejscowiona TUTAJ

I kawałek dalej BAR MLECZNY (na stronie macie pełne menu i cennik), znajdujący się z kolei TUTAJ


SANDOMIERZ – ZWIEDZANIE


W Sandomierzu zachowało się ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Do najważniejszych z nich zaliczane są: średniowieczny układ urbanistyczny miasta oraz kościół św. Jakuba – jeden z najstarszych obiektów ceglanych w naszym kraju.

WAŻNA INFORMACJA : najważniejsze obiekty i muzea Sandomierza można zwiedzić w „pakiecie” na jednym bilecie. Bilet można nabyć w Muzeum na Zamku lub w kasie Trasy podziemnej. Nie ma możliwości zakupu na Bramie Opatowskiej . My niestety od tej atrakcji zaczęliśmy zwiedzanie dlatego Muzeum na Zamku już nie zwiedzaliśmy.ULICA STAROMIEJSKA

ZACHODNIA CZĘŚĆ SANDOMIERZAZwiedzanie zaczniemy od zachodniej części miasta . Przechodząc z miejsca noclegu opisanego powyżej przechodziliśmy wielokrotnie obok Kościoła Nawrócenia św. Pawła. Naprzeciwko niego znajduje się cmentarz z którego rozpościera się fantastyczna panorama Starego Miasta .


WĄWÓZ LESSOWY KRÓLOWEJ JADWIGI

Tuż za Kościołem Nawrócenia św. Pawła znajduje się wejście do jednego z dwóch Wąwozów w Sandomierzu. Wąwóz Królowej Jadwigi ciągnie się aż do bulwarów przy Wiśle i jest na prawdę niesamowity. Jedynym problemem (z jakim my się zetknęliśmy) są latem miliardy komarów , które nie pozwoliły nam nawet na moment się zatrzymać, a każde z tych zdjęć było okupione pogryzieniem. Drugi wąwóz jest po drugiej stronie ulicy Staromiejskiej , ale nie jest już taki piękny i spektakularny.


KLASZTOR OJCÓW DOMINIKANÓW

Idąc dalej Ulicą Staromiejską dojdziemy do Klasztoru Ojców Dominikanów. Pięknie położony na wzgórzu obiekt widać fantastycznie z każdego niemalże punktu miasta. To właśnie Kościół św. Jakuba Apostoła z pozostałościami klasztoru jest najstarszym z zachowanych sandomierskich kościołów i liczy sobie prawie 800 lat. Do wnętrza świątyni wchodzi się przez XIII wieczny portal zwany Bramą Niebios. To właśnie tutaj Andrzej Wajda nakręcił w 1965 roku film „Popioły”.


WINNICA ŚWIĘTEGO JAKUBA

Gdy dominikanie przybyli do Sandomierza w 1226 roku założyli na terenie swojej posiadłości na wzgórzu winnice. Otrzymali wtedy certyfikat na dystrybucję wina w całej Europie. Po długich latach przerwy powrócono do tego pomysłu. Obecna Winnica Dominikańska św. Jakuba jest bardzo młoda, bo pochodzi 2012 roku i zajmuje powierzchnię 10 arów.ZAMEK KRÓLEWSKIStojąc przed Klasztorem i patrząc w kierunku winnicy nie sposób nie dostrzec jednej z najbardziej charakterystycznych budowli Sandomierza, czyli Królewskiego Zamku z mieszczącym obecnie we wnętrzach Muzeum Okręgowym.

Sandomierz

GODZINY OTWARCIA – na STRONIE MUZEUM

AKTUALNY CENNIKLINK

Pierwszy drewniany zamek został zbudowany na miejscu grodu warownego w XII wieku. W XIV wieku (za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego) na miejscu drewnianego grodu wzniesiono murowaną gotycką budowlę z wieżą obronną. Ponieważ Sandomierz w tym okresie był jednym z ważniejszych ośrodków państwowych Małopolski, zamek stał się więc siedzibą królewskich starostów. Gościli tu także kolejni polscy królowie. W XVI wieku rozpoczęto przebudowę gotyckiego zamku w renesansową rezydencję. W czasie tzw. „potopu” zamek został wysadzony w powietrze przez wycofujące się wojska szwedzkie. Po odbudowie zamek stał się budynkiem użyteczności publicznej. Przez długi czas pełnił rolę więzienia , wielokrotnie przebudowywany, odrestaurowany obecnie jest prawdziwą perełką na mapie miasta.BULWAR SANDOMIERSKI IM. MARSZAŁKA PIUŁSUDSKIEGOJak już znajdziemy się w okolicy zamku warto przejść się w kierunku bulwaru. Znajdziemy tu malowniczy Stary Port na Wiśle i marinę.STARE MIASTO – ULICA MARIACKA I OKOLICATeraz z Bulwaru wracamy w kierunku północnym i kierujemy się na Stare Miasto ulicą Mariacką. Tu znajduje się kilka bardzo ciekawych obiektów.


BAZYLIKA KATEDRALNA NARODZENIA NMP I DZWONNICA

Pierwszy obiekt widoczny od tej strony miasta to Bazylika Katedralna Narodzenia NMP z przepiękną wieżyczką. Świątynia ta wzniesiona została około 1360 roku z fundacji Kazimierza Wielkiego. Wnętrze pochodzi z późnego baroku i rokoko i znajdują się tu freski bizantyjsko-ruskie ufundowane przez Władysława Jagiełłę. W 1478 roku odbył się w niej chrzest Barbary Jagiellonki. Podczas remontu wnętrz katedry w 2019 roku zużyto 31 tys. płatków szlachetnego 23 karatowego złota. My niestety do wnętrza nie dostaliśmy się, a to ze względu na „skąpe odzienie”.

Po drugiej stronie Ulicy Mariackiej znajduje się barokowa kamienna dzwonnica. Wzniesiona w XVIII w. posiada 3 dzwony różnych rozmiarów. Budynek dostępny jest do zwiedzania, można obejrzeć podświetlone dzwony i zejść do  piwnic gdzie byli więzieni księża – nieposłuszni carowi.


MUZEUM DIECEZJALNE W DOMU DŁUGOSZA

W kolejnym zaułku znajdujemy późnogotycki Dom Jana Długosza. Obecnie znajduje się tu jedno z ciekawszych muzeów na terenie Sandomierza. Muzeum Diecezjalne powstało w 1902 r. z inicjatywy ks. Józefa Rokosznego, ale początkowo mieściło się w innym miejscu. Dopiero w 1934 roku podjęto się remontu obecnej siedziby. Uroczyste otwarcie nowej placówki pod nazwą Diecezjalne Muzeum Sandomierskie odbyło się w 1937 r.

Szczegóły dotyczące muzeum , cennik i godziny otwarcia znajdziecie na STRONIE


BUDYNEK I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

I KOZIE SCHODKI

Naprzeciwko Domu Długosza znajduje się ogromny gmach mieszczący obecnie Liceum. Idąc dalej uliczką dojdziemy do słynnych Kozich Schodków które zaprowadzą nas nad Wisłę.


KURIA DIECEZJALNA – PAŁAC BISKUPI

Ostatni ciekawy obiekt przy Ulicy Mariackiej to Pałac Biskupi, jakoś dziwnie pominięty przez nas podczas robienia zdjęć w okolicy.STARE MIASTO – UCHO IGIELNE, ULICA ZAMKOWA I ŻYDOWSKANa Starego Miasto w Sandomierzu dostaniemy się także z zachodniej strony. Można przejść ulicą Zamkową jak sama nazwa wskazuje – od strony zamku. Można też dostać się tu przez wąską bramę – tzw. UCHO IGIELNE


UCHO IGIELNE

Furta Dominikańska zwana potocznie Uchem Igielnym jest ostatnią istniejącą furtą w murach obronnych Sandomierza. Dawniej było to miejsce przejścia pomiędzy dwoma Klasztorami Dominikańskimi. Istnieje legenda, która mówi o tym, że Ucho Igielne lubi zamknąć się, szczególnie wtedy, gdy przechodzi przez nie osoba mająca wiele na sumieniu.


KRZEMIEŃ PASIASTY – GALERIA I PIERŚCIEŃ

Tu za bramą widzimy galerię autorską krzemienia pasiastego pana Cezarego Łutowicza. Naprzeciwko wejścia do galerii znajduje się ogromny pierścień z kamieniem optymizmu. Niestety do galerii nie zajrzeliśmy (choć podobno warto) , bo była nieczynna.


BUDYNEK SYNAGOGI

Budynek o bryle klasycznej synagogi. Obecnie zaadaptowany na potrzeby archiwum. Można obejrzeć z zewnątrz.RYNEK STAREGO MIASTAI tak niezależnie z której strony będziemy szli dojdziemy do serca miasta , czyli Rynku. A Rynek w Sandomierzu jest wyjątkowo urokliwy i specyficzny.

Sandomierz

Rynek to prostokątny plac o wymiarach 110×120 m. Płyta Rynku jest pochyła, różnica wysokości wynosi aż 15m. W zachodniej pierzei rynku wyróżniają się trzy zabytkowe budowle – Kamienica pod Skrzydłami z renesansowym portalem, Konkwit Boboli oraz słynna Kamienica Oleśnickich z podcieniami (opisana poniżej). Północna pierzeja to :  Kamienica Gomółki, a południowa – Dom Lazarczyka z podcieniami i Kamienica Dutreppich. Wokół Rynku zlokalizowane są liczne kawiarenki, restauracje, sklepy z pamiątkami i galerie sztuki.


KAMIENICA OLEŚNICKICH

To kamieniczka, która zwraca uwagę piękna fasadą, ciekawymi podcieniami i osobami przebranymi w stroje z epoki w godzinach otwarcia muzeum. Uważana za najpiękniejszą kamienicę Sandomierza ma też ciekawą historię. Według opisów w tym budynku kalwini, luteranie i bracia czescy podpisali w 1570 r. tzw. zgodę sandomierską, pakt wzajemnej tolerancji. Potem kamienica spłonęła, a po pożarze działkę zakupili Oleśniccy, którzy pod koniec XVIII w. wznieśli na niej budynek, w kształcie dzisiaj nam znanym. W kamienicy obecnie mieści się Muzeum Okręgowe, a część parteru zajmuje od 1995 r. Poczta Polska. Piwnice budynku zostały z kolei włączone do podziemnej trasy turystycznej


RATUSZ I STUDNIA

Centralną część placu zajmuje ratusz przed którym znajduje się figura Matki Boskiej z 1776 r. i studnia miejska. Ratusz w Sandomierzu wzniesiono po najeździe Litwinów w 1349 r. Pierwotnie była to budowla gotycka na planie kwadratu zwieńczona wysoką, ośmioboczną wieżą. Część południowa obecnego ratusza najstarsza, ta z zegarem słonecznym, pochodzi właśnie z tego okresu. W XVI w. Ratusz rozbudowano do formy wydłużonego prostokąta oraz zwieńczono attyką z głowami przedstawiającymi cztery stany. Obecna wieża pochodzi z XVII wieku.

W ratuszu mieści się oddział Muzeum Okręgowego, Urząd Stanu Cywilnego i Klub Lapirdarium.  Obok głównego wejścia znajduje się wyjście z trasy podziemnej, o której piszę poniżej .


KOTWICA

W południowo – zachodnim rogu rynku znajdziemy wyjątkowo ciekawą rzeźbę. To ogromna kotwica z łańcuchem stojącym ku górze, symbolicznie sięgającym ku niebu.


WYSTAWA OJCA MATEUSZA

Od wielu już lat Sandomierz kojarzony jest z fikcyjną postacią serialowego Ojca Mateusza . Choć serialu nie oglądamy, to nie mogliśmy sobie darować wizyty w muzeum . Wystawę znajdziemy w jednaj z kamienic w zachodniej części rynku – tuż obok kotwicy.


ZBROJOWNIA RYCERSKA

W tej samej kamienicy, tylko od strony ulicy Bartolona znajdziemy kolejne Muzeum – to Zbrojownia Rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. To taka sala zabaw dla dużych chłopców, gdzie można wszystkiego dotknąć i przymierzyć. Muzeum czynne 10.00-17.00


PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA

To jedno z tych miejsc, których nie można pominąć w harmonogramie zwiedzania Sandomierza. Podziemna Trasa Turystyczna to część kilkukondygnacyjnych komór i chodników znajdujących się pod Starym Miastem. Powstały w różnych okresach, a drążone korytarze pełniły w minionych wiekach rolę składów kupieckich. Przechowywano w nich wino, sól i śledzie, ale podziemia służyły także jako schronienie. Miejscami miały głębokość nawet 15 metrów, a w czasach współczesnych stały się przyczyna wielu katastrof budowlanych. Trasa udostępniona turystom liczy sobie 470m długości.

Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej znajduje się na dziedzińcu Kamienicy Oleśnickich (Rynek 10).

godziny otwarcia i cennik na STRONIEMAŁY RYNEKTuż obok dużego Rynku w Sandomierzu znajduje się jeszcze drugi, dużo mniejszy, który historycznie i po dzień dzisiejszy pełni funkcje głównie handlowe. Obecnie na licznych tu bazarkach możemy zakupić regionalne towary w tym wyroby z krzemienia pasiastego.ULICA OPATOWSKA I BRAMA OPATOWSKAOd rynku kierujemy się ulicą Opatowską w kierunku północnym. Przy uliczce znajduje się mnóstwo restauracji, kafejek i sklepików z pamiątkami.

Tuż przed Bramą Opatowską, stanowiącą zakończenie Starego Miasta znajduje się ciekawa atrakcja, a mianowicie rzeźba Sztukmistrza . Tuż obok niepozorna fasada Kościoła Świętego Ducha w Sandomierzu.


BRAMA OPATOWSKA

Kiedy za panowania króla Kazimierza Wielkiego Sandomierz został otoczony nowymi murami, wjazdu do miasta strzegły cztery bramy: Krakowska, Lubelska, Zawichojska oraz Opatowska – jedyna ocalała do dziś. Brama Opatowska zbudowana została na planie czworoboku o wymiarach 9 m x 9,75 m i obecnie ma wysokość 30m. Pierwotnie wnętrze bramy miało wygląd studni, nie było pięter i schodów, zamiast tego podesty znajdujące się przy otworach strzelniczych. Wchodziło się po systemie drabin i lin. Obecnie to jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce, a równocześnie główna brama wejściowa na tutejszą Starówkę.

Na Bramę Opatowską trzeba koniecznie wejść. Rozciąga się stąd fantastyczna panorama całego miasta.

godziny otwarcia i cennik na STRONIEKOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁAWychodząc przez Bramę Opatowską dojdziemy do Kościoła Seminaryjnego pw. św. Michała Archanioła, po drugiej stronie ulicy Mickiewicza. To wyjątkowo kolorowy kościół, który rzuca się w oczy podczas zwiedzania Bramy.  Kościół został zbudowany pod koniec XVIIw, a następnie konsekrowany w roku 1692 przez biskupa krakowskiego Jana Małachowskiego. W roku 1903 budynki klasztorne łącznie z Kościołem przejęło Wyższe Seminarium Duchowne.PARK PISZCZELEDo Starego Miasta od zachodniej strony przylega ogromny teren zielony. To Wąwóz / Park Piszczele. W ramach rewitalizacji miasta powstały tu liczne ciągi pieszo – rowerowe, Górka Słoneczna , a w dolnej części Deptak spacerowy Podwale ciągnący się od Zamku do Bramy Opatowskiej . Przy tym deptaku znajdziemy także Dworek Ojca Mateusza.GÓRY PIEPRZOWEGóry te znajdują się na północ od centrum Sandomierza i są jedną z atrakcji przyrodniczych rejonu. To podobno najstarsze góry w Europie, bo łupki Gór Pieprzowych powstały ok. 500 mln lat temu . Obecnie barwą i kształtem ziemia przypomina ziarna pieprzu, stąd potoczna nazwa tego rejonu. Można tu spotkać okazy flory stepowej oraz unikatowe naturalne rosarium, utworzone z kilkunastu gatunków dzikiej róży – największe w Europie.


NOCLEG W SANDOMIERZU


W mieście koniecznie trzeba zatrzymać się na noc, aby poczuć atmosferę miasteczka nie tylko „przelotem” w ciągu dnia. My zawsze rezerwujemy noclegi przez portal Booking.com. Wpisz interesujące Cię daty i rezerwuj bezpiecznie :Booking.comPOZOSTAŁE PRZEWODNIKI PO WSIACH I MAŁYCH MIASTECZKACH W POLSCE :

POLSKA – WSIE I MAŁE MIASTECZKA >

MAŁOPOLSKIE :

ŚLĄSKIE :

LUBELSKIE :

ŚWIĘTOKRZYSKIE :

PODKARPACKIE :

POMORSKIE :

4 Replies to “SANDOMIERZ”

  1. Oj nie było nas w Sandomierzu i tamtejszych okolicach, a ja najchętniej odwiedziłabym lessy! A w ogóle zabawne, bo piszesz: „Sandomierz to niewielkie , bo liczące zaledwie 24 tys. mieszkańców miasto” – a u nas na Islandii większe miasteczko to np. 3 tys. mieszkańców.

Leave a Reply