KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA

KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA W WILANOWIE

Królewski Ogród Światła w Wilanowie to z pewnością jeden z najpiękniejszych i najciekawszych tego typu ogrodów w Polsce. Ta plenerowa wystawa odbywa się już od kilkunastu lat na terenie przypałacowych ogrodów odzwierciedlając ich naturalne kształty i funkcje.

Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie to najlepsza propozycja na zimne i długie jesienno – zimowe wieczory. W każdym roku wystawa przybiera nowe kształty i wzbogaca się o nowe elementy interaktywne i edukacyjne. Fantastyczne jest to, że pałac, który o tej porze już nie jest dostępny do zwiedzania, dostaje dzięki ogrodom drugie, nocne życie i staje się kolejnym pretekstem aby zawitać do tego przepięknego miejsca.


KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA – INFORMACJE PRAKTYCZNE


Godziny otwarcia

Wystawa otwarta od 8 października 2022 r. do 26 lutego 2023 r. codziennie (oprócz: 13 października, 1 listopada, 24 i 31 grudnia 2022 roku)

  • 8 października – 31 października, w godzinach 17.00 – 21.00 (ostatnie wejście o 20.30)
  • 2 listopada – 26 lutego, w godzinach 16.00 – 21.00 (ostatnie wejście o 20.30)

Cennik biletów

  • poniedziałek – czwartek: 20 zł bilet zwykły, 10 zł bilet ulgowy
  • piątek – niedziela oraz dni z pokazami mappingów: 40 zł bilet zwykły, 20 zł bilet ulgowy
  • dzieci do lat 6: wstęp bezpłatny (bez biletu)

Dodatkowe pokazy mappingów oprócz weekendów planowane są na : 11 listopada, 6 i 25–30 grudnia 2022 r., 1 i 6  stycznia, 14 lutego 2023 roku.

UWAGA ! Do ogrodów mamy prawo wejścia tylko w określonych przedziałach godzinowych jakie wykupiliśmy na bilecie. Czas przebywania na terenie zamyka się wiec w jednej godzinie.

Kasy biletowe automatyczne znajdują się przed tunelem wejściowym, a kawałek za nim – bramki wejściowe. Można też bilety nabyć przez internet na stronie : bilety.wilanow-palac.pl


WEJŚCIE DO OGRODÓW


Po zmroku na wystawę prowadzi nas znany podobno już z poprzednich lat, 75-metrowy świetlisty tunel.  W tunelu rozbrzmiewa muzyka klasyczna, która wprowadza nas w odpowiedni nastrój. Zanim wejdziemy na teren ogrodów obejrzymy jeszcze wystawę podświetlonych obrazów z wizerunkami rodziny królewskiej. Galeria Obrazów to reprodukcje wybranych dzieł z kolekcji wilanowskiej.


DZIEDZINIEC PAŁACU


Zanim wejdziemy na dziedziniec miniemy pięknie podświetlone pierwsze zabudowania pałacowe i stojące przy nich drzewa. Na dziedzińcu czekają na nas pierwsze oświetleniowe ozdoby. Mamy wielki królewski stół, przy którym można usiąść, armatę, czy insygnia królewskie. Jak piszą na stronie ogrodów, „tu posmakujmy królewskiego życia i zrobimy pamiątkowe zdjęcia w świetlnych kompozycjach przywołujących ważne dla Jana III tematy miłości, wojny i dyplomacji oraz koronacji”.


WEJŚCIE DO OGRODU PÓŁNOCNEGO


Przy rozświetlonym wejściu do ogrodu północnego możemy zapozować jako królewska para w strojach nawiązujących do XVII-wiecznej mody.


OGRÓD PÓŁNOCNY


Przez bramę wkraczamy do Ogrodu Północnego. Tu spacerujmy aleją obsadzoną świetlistymi pnączami i oglądamy niesamowicie zmieniające się kolory na szpalerze drzew. Tu podobno można odnaleźć wydrę, którą wcześnie widzieliśmy na jednym z obrazów. Wydry niestety nie znaleźliśmy.


LABIRYNT MITOLOGICZNY


W Ogrodzie Południowym przed Oranżerią mamy kolejna atrakcję. To wielki świetlny Labirynt pełen mitologicznych stworów i zagadek. Ta interaktywna część ogrodu podoba się nie tylko najmłodszym, my też jesteśmy zachwyceni.Część figur jest na prawdę pięknie odwzorowana, a narzędziami jak miech można sobie nawet poruszać.


TARAS GÓRNY – OGRÓD BAROKOWY


Teraz przechodzimy do ogrodów znajdujących się z tyłu pałacu. To tzw. Ogród Barokowy z przepięknie podświetlonymi wszystkimi alejami prowadzącymi przez kolejne ozdoby. Na tarasie górnym znajduje się Obserwatorium, które pozwala sięgnąć gwiazd. Tu mamy też cały zestaw planet mniejszych i większych i cały układ słoneczny.


TARAS DOLNY


Z ogrodu górnego mamy widok na cały taras dolny, Tu gra dla nas Muzyczny Ogród Marzeń. Niestety na dolny poziom już nie zejdziemy. Pozostaje nacieszyć oczy widokiem finezyjnych kształtów odtworzonych idealnie tak jak ogrody wyglądają na wiosnę , czy latem.


OGRÓD RÓŻANY


To co wzbudziło nasz największy zachwyt to niesamowity Ogród Różany Raffaello zaprojektowany w królewskim stylu i rozmiarze. Kwiaty maja bowiem po 3-4 m wysokości i wyglądają fantastycznie na tle pałacowych murów. Ta część ogrodu zmienia się z roku na rok.


CZY WARTO ODWIEDZIĆ KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATEŁ ?

Bez wątpienia tak ! My akurat zawitaliśmy tu w tygodniu. Ceny biletów dwa razy niższe, ale ominęła nas atrakcja w postaci mappingu.
PRZEWODNIK PO ATRAKCJACH POLSKI >


OGRODY ŚWIATEŁ W POLSCE >

3 Replies to “KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA W WILANOWIE”

Leave a Reply