Bahrajn - informacje praktyczne

BAHRAJN – INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻUJĄCYCH

Bahrajn – informacje praktyczne, to opis najważniejszych porad dla podróżujących do tego najmniejszego z państw Zatoki Perskiej. Królestwo Bahrajnu, choć małe , warte jest odwiedzania , a ogrom ciekawych miejsc zaskoczy każdego.

Bahrajn – informacje praktyczne – to tu znajdziecie między innymi przepisy dla podróżujących, zasady, sposoby poruszania się, to jak i czym można tam dotrzeć oraz podstawowe ceny i linki do aktualnych informacji.


BAHRAJN – INFORMACJE PODSTAWOWE


WALUTA

Dinar Bahrajnu ( 1dinar = około 12zł ) to jedna z najdroższych walut świata. Papierowa waluta to : ½ dinara, czyli 500 flisów, 1, 5, 10, 20 dinarów, monety to flisy: 5, 10, 25, 50, 100, 500 flisów. Wymiany walut można dokonywać w kantorach i bankach.


RELIGIA, ZASADY OBOWIĄZUJĄCE PODRÓŻNYCH

W Bahrajnie dominuje szariat, czyli islamskie prawo religijne. 82% mieszkańców wyznaje Islam, w tym 40–45% to sunnici, a 60–55% szyici. Chrześcijanie stanowią około 9%, hinduizm wyznaje około 6%. Tu ciekawostka – W V wieku chrześcijaństwo było dominującą religią w Bahrajnie. Konstytucja Bahrajnu gwarantuje wolność wyznania. Istnieje tutaj kilka kościołów, w tym katedra anglikańska św. Krzysztofa, Kościół katolicki Najświętszego Serca, Narodowy Kościół Ewangelicki, Bahrajn Malajale w Południowych Indiach, Kościół Prawosławny Św. Marii Panny, czy Syryjski Kościół Prawosławny.

UWAGA !!! W związku z zasadami szariatu w Bahrajnie należy się odpowiednio ubierać. Nie ma konieczności zakrywania głowy przez kobiety, nie ma też nakazów dotyczących ubioru, ale niemile widziany jest tu skąpy strój. Lepiej unikać odkrytych nóg, czy ramion, a dotyczy to także mężczyzn. W meczetach, które są dostępne dla „niewiernych”, podróżnych obowiązują te same zasady, co innych.


GEOGRAFIA I KLIMAT, KIEDY PODRÓŻOWAĆ DO BAHRAJNU ?

To nizinny i pustynny kraj, w którym panuje tu klimat zwrotnikowy. Zimą temperatury są do wytrzymania, w każdej innej porze roku zwiedzanie nie będzie przyjemne, latem wręcz niemożliwe.

Najwyższe wzniesienie to Dżabal ad-Duchan (122 m n.p.m.). Niestety na jego szczycie jest strefa militarna z obserwatorium , nie ma więc możliwości zdobycia szczytu.


JĘZYK

Językiem urzędowym jest język arabski. Mniej więcej połowa populacji to Arabowie, a większość mieszkańców to rdzenni Bahrajńczycy oraz Palestyńczycy lub Saudyjczycy. Można spokojnie porozumieć się tu po angielsku.


CZAS LOKALNY

Różnica czasu między Bahrajnem, a Polską wynosi 2 godziny (W Warszawie 12:00, w Manamie 14:00) .


BAHRAJN – INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻNIKÓW


WIZA DLA POLAKÓW

Dla turystów wymagana jest wiza uprawniająca do wjazdu i pobytu. Aby się o nią ubiegać trzeba mieć paszport (ważny minimum pół roku) oraz informacje o pobycie (adres hotelu) . Wizę można uzyskać na dwa sposoby: na lotnisku w Manamie i pozostałych przejściach granicznych lub drogą elektroniczną (e-visa) za pośrednictwem strony internetowej . Standardowa wiza turystyczna dla obywateli Polski uprawnia do jednokrotnego wjazdu na terytorium Królestwa Bahrajnu i pobytu maksymalnie do 2 tygodni.

Koszt wizy dla Polaków – 25 DB (około 300 zł) – 2022 rok, od 2023 roku koszt wizy to 9 DB


BEZPIECZEŃSTWO

Bahrajn jest bardzo bezpiecznym krajem, ale należy pamiętać o dostosowaniu się do panującego prawa oraz zwyczajów. W starej części na Manamy , na tzw. suku możemy poczuć spory dyskomfort, bo dzielnica jest pełna ludzi różnych narodowości i mówiąc wprost – nie jest czysta. W ostatnich latach wzrósł jednak poziom przestępczości. Nie należy się bać spacerów w dowolnej porze dnia i nocy, ale na wartościowe rzeczy należy po prostu uważać .


JAK SIĘ DOSTAĆ DO BAHRAJNU ?

Z Polski nie ma bezpośrednich lotów. Można tu dotrzeć z przesiadką z krajów sąsiednich. W Bahrajnie jest tylko 1 lotnisko międzynarodowe w stolicy. Jest też opcja dostania się promem z Kataru lub mostem z Arabii Saudyjskiej. My dostaliśmy się tutaj z Kuwejtu liniami kuwejckimi. Przelot zajął około 50 minut.


LOTNISKO W BAHRAJNIE

Lotnisko w Bahrajnie jest nowe i zaskoczy Was zapewne kliniczna czystość, a nawet jasne (prawie białe) dywany na podłogach. Strefa sklepów na lotnisku ma sporą ofertę i ceny takie same jak na mieście. Odprawa jest szybka, nawet nadawanie bagażu.


KOMUNIKACJA – JAK SIĘ PORUSZAĆ PO WYSPIE ?

W związku ze słabym rozwojem sieci komunikacji miejskiej, którą wykorzystują głównie pracownicy niewykwalifikowani, lepiej korzystać z wypożyczalni samochodów. Wypożyczenie średniej wielkości pojazdu kosztuje ok. 100 zł za dobę. Benzyna to koszt poniżej 1 zł za litr. Aby pożyczyć auto trzeba mieć ważne minimum 6 miesięcy polskie lub międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce. Przy wypożyczeniu sprawdzana jest ważność paszportu oraz wizy wjazdowej. Można korzystać z taksówek, ale warto ustalać opłatę za przejazd wcześniej, aby uniknąć nieporozumień. Auto najlepiej pożyczyć od razu na lotnisku . Szczegółowe informacje na temat wynajmu znajdziecie na STRONIE .

W kraju wszyscy i wszędzie jeżdżą samochodami, mało kto wędruje gdziekolwiek pieszo, po za parkami i promenadami nadmorskimi. W wielu miejscach nie ma chodników, przejść dla pieszych , czy sygnalizacji świetlnej. Przechodzenie przez wielopasmowe arterie komunikacyjne może być bardzo niebezpieczne.


OPIEKA ZDROWOTNA

Ogólny wskaźnik jakość opieki zdrowotnej, dostęp do nowoczesnego sprzętu i obsługa są na bardzo wysokim poziomie. Dla bezpieczeństwa i własnego spokoju należy wykupić jednak kompleksową polisę ubezpieczeniową pokrywającą koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego. Koszt wizyty lekarskiej wynoszą od 25 do 120 USD. Doba w szpitalu prywatnym kosztuje od 250 do 500 USD. Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty. W Bahrajnie nie są wymagane specjalne szczepienia ochronne.


INTERNET / TELEFON

Najlepiej od razu na lotnisku zakupić kartę SIM do połączeń lokalnych (zwłaszcza jeśli podróżujemy w grupie) i do internetu. Kupiona w Bahrajnie karta SIM niestety nie działa w pozostałych krajach Zatoki Perskiej. Wi-Fi działa tu kiepsko, nawet na lotnisku, czy w hotelu, dlatego warto zainwestować w większy pakiet internetu. Szczegółowe ceny i rodzaje pakietów na STRONIE


FOTOGRAFOWANIE

Fotografowanie obiektów rządowych i wojskowych, pałaców i budynków policji jest zabronione.  Nie jest wskazane, aby robić zdjęcia kobiet bez ich zgody, a generalnie robienie zdjęć innym osobom nie jest mile widziane. O dziwo na pustyni nie było zakazu fotografowania np. szybów naftowych. We wnętrzach też można fotografować zarówno aparatem jak i telefonem komórkowym.


CENY W BAHRAJNIE

Najwięcej wydamy oczywiście na przelot i noclegi, jeśli nie przyjmiemy wersji super budżetowej.  Bilety wstępu do muzeów nie są wygórowane , od 1-3 DB (czyli max 36 zł). Można skorzystać z atrakcji bardziej komercyjnych jak parki wodne, gdzie ceny to nawet kilkanaście DB, ale tego typu centra nie są czynne zimą .

Jeśli chodzi o żywność , to ceny w sklepach takich produktów jak owoce, czy warzywa trzeba pomnożyć x2, a nawet więcej. My mieliśmy wykupione śniadania w hotelu, jedynie obiadokolacje jedliśmy na mieście. Ceny jedzenia na mieście są bardzo zróżnicowane w zależności od dzielnicy. Najtańsze knajpki znajdziemy w Manamie przy ulicy Exhibition Avenue lub jej odnogach. Będą to wszystkie możliwe kuchnie świata, możemy więc wybrać taką, jaką lubimy najbardziej. Tu polecam dwie w których jedliśmy :

Dobrze i tanio można zjeść także na terenie starego suku – Souq Bab Al Bahrain . Tu trzeba dobrze poszukać, bo wiele knajpek jest zaznaczonych na mapie , ale ich już nie ma. Polecamy dwie :


CO ZJEŚĆ W BAHRAJNIE ?

W kwestii jedzenia funkcjonuje tu prawdziwe „multi-kulti”. Skosztujemy tu chyba wszystkich możliwych kuchni świata, ale najtrudniej tu o kuchnie lokalną. Plotka głosi, że w Bahrajnie nie ma restauracji z jedzeniem tradycyjnym, a jeśli chcesz zjeść autentyczne jedzenie, wproś się do czyjegoś domu. To jednak plotka, bo zjedliśmy fantastyczne wyroby kuchni w knajpce w suku (patrz link powyżej). W galerii poniżej ta właśnie knajpka i menu z cenami. Ten placek o wyglądzie pizzy – to najlepsza rzecz jaką jedliśmy w Bahrajnie.


BAZA NOCLEGOWA W BAHRAJNIE


Bahrajn ma dużą bazę noclegową i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Informacje o hotelu w jakim stacjonowaliśmy znajdziecie poniżej, a tymczasem polecam sprawdzony przez nas i pewny portal Booking.com . Jeśli chcesz skorzystać z rabatów – zajrzyj do zakładki NOCLEGI . Wybierz interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com

IBIS STYLES MANAMA DIPLOMATIC AREA

Typowy dla sieci Ibis STYLES hotel DIPLOMATIC AREA z mniej więcej pośredniego przedziału cenowego, ale z fantastycznym położeniem i urokliwie urządzonymi wnętrzami.

Wnętrza to jedna zaleta, ale druga i chyba największa, to widoki z restauracji na jednym z najwyższych pięter. Takiego widoki na całą stolicę , nie ma chyba zbyt wiele obiektów.


POZOSTAŁE INFORMACJE  I CIEKAWOSTKI


  • W Bahrajnie, w odróżnieniu od kilku innych krajów regionu, nie obowiązuje prohibicja. Niedozwolone jest jednak picie alkoholu w miejscach publicznych, pomijając restauracje i bary.
  • Nie należy się oraz całować w miejscach publicznych.
  • Nie należy wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy bez przewodnika.
  • Dni wolne od pracy to piątek i sobota. Banki i sklepy czynne są od niedzieli do czwartku. Tylko na suku (bazarze) wszystko jest otwarte 7 dni w tygodniu
  • Wszędzie są brytyjskie gniazdka elektryczne 230V, konieczne więc są odpowiednie adaptery
  • Woda z kranu NIE jest zdatna do picia, bo w całości pochodzi z odsalania
  • Obowiązuje zakaz wwozu materiałów pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, broni i amunicji.


PRZEWODNIK PO BAHRAJNIE >>

BAHRAJN – INFORMACJE PRAKTYCZNE >>

WYSPA BAHRAJN :

WYSPA AL-MUHARRAK:

6 Replies to “BAHRAJN – INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻUJĄCYCH”

  1. Ciekawy wpis i mnóstwo przydatnych informacji. Ja chyba w tej zakątek świata podróży nie planuję, ale kto wie, może los spłata mi figla 😉

  2. W takich dalekie zakątki wybierają się chyba tylko prawdziwi pasjonaci podróżowania albo osoby, które od zawsze marzą żeby tam pojechać.

    1. Czasem trafia się w takie miejsca przypadkiem . Naszym celem był w tym wypadku Kuwejt, a do Bahrajnu zajrzeliśmy, bo było już blisko …
      Ale na pewno należymy do pierwszej kategorii – uważamy, że każde miejsce na świecie jest ciekawe i zasługuje na uwagę …
      A im mniej znane – tym ciekawsze – bo jest więcej do odkrycia

    1. Z tym pięknem to bym się sprzeczała , jest masa krajów o wiele piękniejszych ( głównie ze względu na przyrodę ) , ale faktem jest, że Bahrajn okazał się o wiele ciekawszy niż przypuszczaliśmy.

Leave a Reply