SZAŁSZA

Szałsza to niewielka wioska malowniczo położona w Województwie Śląskim granicząca od północy z Gliwicami.

Główne atrakcje Szałszy znajdują się nieopodal głównej drogi 87, ale warto z niej zboczyć i zatrzymać się tu na dłużej. Pierwsze wzmianki o Szałszy pochodzą z połowy XV wieku.


SZAŁSZA – DREWNIANY KOŚCIÓŁ


W miejscu starszej świątyni z XV w powstał tu obecnie stojący obecny drewniany kościół Narodzenia NMP z XVII w. To ciekawa budowla o konstrukcji zrębowej,  pokryta gontem. Zabytek leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Pod koniec XVIII w. kościółek został zniszczony przez wichurę, ale został szybko odbudowany. Dziś kościół pięknie się prezentuje, jest odnowiony ( po pożarze z 1968 roku) , wcześniejsze czarne drewno zastąpiono jasnym. Przy kościele znajduje się też cmentarz.


SZAŁSZA – PAŁAC


Po lewej stronie kościółka drewnianego znajduje się mur i główna brama wjazdowa do pięknie odnowionego czerwonego pałacu. Pierwsza budowla powstała tu pod koniec XVIII w.  w stylu późnego baroku (wybudowana przez Annę von Winter). Była to wówczas jednopiętrowa budowla. Pałac w Szałszy kilkakrotnie zmieniał potem właścicieli, ale w 1832 roku stał się ostatecznie siedzibą rodziny von Groeling. 44 lata później przebudowali oni  pałac w stylu późnego gotyku angielskiego – tzw. Tudorów. Budowla nie została otynkowana,zachowano w niej piękny czerwony kolor wypalonej cegły. Rodzina Groelingów mieszkała w pałacu do końca II Wojny Światowej, potem musiała Pałac opuścić.

Obecnie obiekt jest rękach prywatnych, został przepięknie odrestaurowany. Jest cały otoczony murem i ogrodzeniem,  na terenie działki znajduje się kilka stawów. Niestety nie jest dostępny dla zwiedzających, ale na szczęście nie ma zakazu fotografowania.

Udało mi się cały Pałac objechać dookoła – pokażę więc obiekt i jego otoczenie od wszystkich stron.

STAWY OD STRONY WSCHODNIEJ

PAŁAC OD STRONY WSCHODNIEJ

Od Ulicy Ziemięcickiej tuż za stawami znajduje się kolejna brama do Pałacu. Tu nie ma ogrodzenia, stanowi je naturalna fosa w postaci kanału z wodą.

STAWY OD PÓŁNOCY

Odbijając w kolejna ulicę ( tym razem gruntową ) dojedziemy do stawów. Po prawej stronie mamy malownicze zbiorniki wody – dostępne

PAŁAC OD PÓŁNOCY

Kolejny wielki staw jest po drugiej stronie drogi, już za płotem – w całości należy bowiem do terenu Pałacu. Na środku mieści się wyspa połączona z lądem mostkiem.

KLUB JEŹDZIECKI

W dużym budynku z cegły od północnej strony Pałacu znajduje się Klub Jeździecki „Nowy Dwór”. Obiekt jest obecnie remontowany – pokazuję na zdjęciach stan na dzisiaj.

PAŁAC OD ZACHODU

Tuż za Klubem Jeździeckim znajdziemy w murze kolejna bramę do Pałacu.

PAŁAC OD POŁUDNIA



POZOSTAŁE PRZEWODNIKI PO WSIACH I MAŁYCH MIASTECZKACH W POLSCE :

POLSKA – WSIE I MAŁE MIASTECZKA >

MAŁOPOLSKIE :

ŚLĄSKIE :

LUBELSKIE :

ŚWIĘTOKRZYSKIE :

PODKARPACKIE :

POMORSKIE :

Leave a Reply