FINLANDIA

Finlandia to mały kraj na północy Europy uznany za najszczęśliwsze miejsce do życia na świecie. To bardzo zaskakuje, gdyż Finlandia to niskie temperatury, mało słońca i noce polarne.

Finlandia jest po prostu bardzo bezpieczna, sytuacja ekonomiczna jest stabilna, a dużą wagę wolności i przestrzegania praw człowieka. Sauny, Święty Mikołaj i Zorza Polarna to główne symbole, które chyba każdemu kojarzą się z tym właśnie krajem.


FINLANDIA – KRÓTKA HISTORIA

Finlandia, obok Szwecji, Norwegii, Danii oraz Islandii należy do grupy państw skandynawskich. Od XII wieku obszar dzisiejszej Finlandii był częścią Królestwa Szwecji. Rosja przejęła kontrolę nad terytorium Finlandii w 1809 roku, po wojnie rosyjsko-szwedzkiej, włączając ją w granice imperium. W grudniu 1917 roku, po wybuchu rewolucji w Rosji, Finowie ogłosili niepodległość. Ale od tego momentu zmagali się z wojną domową. Dopiero w 1920 roku udało się zawrzeć z Rosją traktat pokojowy, który rozpoczął niemal 20-letni okres spokoju do II Wojny Światowej. W jej wyniku Finlandia utraciła niemal 10 proc. najbogatszych w surowce mineralne obszarów. Zmuszona była też do płacenia Związkowi Radzieckiemu wysokich reparacje wojennych.

Od 1995 roku jest członkiem Unii Europejskiej, a od 2002 r. unii monetarnej, gdyż przyjęła euro jako obowiązującą walutę.


NASZE PODRÓŻE

Do Finlandii mąż zajechał w 1998 roku na studia w okresie wakacyjnym. Stacjonował wówczas w Tampere. Razem spędziliśmy kilka dni w Helsinkach w 2018 roku i z tego pobytu poniżej znajdziecie relację oraz pełny przewodnik po wszystkich największych atrakcjach stolicy


PRZEWODNIK PO HELSINKACH


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *