HELSINKI – PRZEWODNIK

Helsinki dla niewielu osób są celem podróżniczym samym w sobie. Nie ma tu zbyt wielu perełek architektonicznych, nie znajdziemy tu urokliwego starego miasta z kamieniczkami, jak w Tallinie i Rydze, ale tak czy inaczej warto tu zawitać.

Helsinki zawdzięczają jednak swój urok położeniu nad Morzem Bałtyckim na kilkudziesięciu wyspach i wysepkach nad Zatoką Fińską.

Mówi się, że są niezbyt udaną kopią Petersburga. To miasto jeszcze przed nami, nie będę więc na razie potwierdzać tej opinii. Faktem jednak jest, że w 1809 roku Finlandia stała się częścią Rosji. Po wielkim pożarze w 1812 roku miasto zostało stolicą kraju i wtedy zaczęto je rozbudowywać na wzór rosyjskiego Petersburga. Wtedy powstało mnóstwo instytucji i budynków klasycystycznych, które do dzisiaj możemy oglądać.


JAK DOTRZEĆ DO STOLICY FINLANDII ?


My w Helsinkach spędziliśmy dwa pełne dni. Przypłynęliśmy tu z Tallina w Estonii, z którymi stolica ma świetne połączenia drogą wodną. Do wyboru są aż 3 linie promowe : Tallink, Viking Line, Eckeroline . Porównywarkę zen i rozkład znajdziecie na STRONIE.

Oczywiście najłatwiej dotrzeć samolotem, my tą drogą właśnie wracaliśmy.


MAPA ODWIEDZONYCH MIEJSCHELSINKI POŁUDNIOWE


Helsinki południowe

Pierwsze spotkanie z fińskim lądem to wysepki. Jest ich tu w okolicy samych Helsinek setki, a w sumie kraj ma ich najwięcej w Europie – około 180tys.  Południowa część stolicy to parki ciągnące się wzdłuż całego nabrzeża : Park Kaivopuisto, Park Miejski Meripuisto oraz Pyhän Birgitan

> HELSINKI POŁUDNIOWE – PRZEWODNIK >


HELSINKI CENTRALNE I WSCHODNIE


Helsinki

Wschodnia cześć miasta to umowny kwartał między Dworcem Kolejowym na zachodzie , Parkiem Esplandi na południu oraz Półwysep Katajanokka z Soborem Uśpieńskim. To oczywiście nie jest oficjalny podział miasta, ale mój własny, aby czytelnie umiejscowić poszczególne atrakcje stolicy.

>>> PRZEWODNIK PO CENTRALNEJ I WSCHODNIEJ CZĘŚCI HELSINEK >>>


HELSINKI ZACHODNIE


Helsinki

Helsinki Zachodnie nie są odrębną , wyznaczoną administracyjnie dzielnicą. To umownie przez mnie przyjęte tereny miasta na zachód od Dworca Kolejowego. Tu również znajduje się kilka bardzo ciekawych obiektów.

>>> PRZEWODNIK PO HELSINKACH ZACHODNICH >>>


NOCLEG W HELSINKACH


Jak przystało na europejską stolicę mają rozbudowaną sieć hotelową. Jak będziecie rezerwować tu noclegi polecam skorzystanie ze sprawdzonego przez nas dziesiątki razy portalu Booking.com .

Wpisz interesującą Cię datę noclegu i bezpiecznie rezerwuj:


Booking.com


FINLANDIA – PRZEWODNIK PO KRAJU >


PRZEWODNIK PO HELSINKACH >

Leave a Reply