Finlandia

FINLANDIA

Finlandia to mały kraj na północy Europy uznany za najszczęśliwsze miejsce do życia na świecie. To bardzo zaskakuje, gdyż Finlandia to niskie temperatury, mało słońca i noce polarne.

Finlandia jest po prostu bardzo bezpieczna, sytuacja ekonomiczna jest stabilna, a dużą wagę wolności i przestrzegania praw człowieka. Sauny, Święty Mikołaj i Zorza Polarna to główne symbole, które chyba każdemu kojarzą się z tym właśnie krajem.


FINLANDIA – KRÓTKA HISTORIA


Finlandia, obok Szwecji, Norwegii, Danii oraz Islandii należy do grupy państw skandynawskich. Od XII wieku obszar dzisiejszej Finlandii był częścią Królestwa Szwecji. Rosja przejęła kontrolę nad terytorium Finlandii w 1809 roku, po wojnie rosyjsko-szwedzkiej, włączając ją w granice imperium. W grudniu 1917 roku, po wybuchu rewolucji w Rosji, Finowie ogłosili niepodległość. Ale od tego momentu zmagali się z wojną domową. Dopiero w 1920 roku udało się zawrzeć z Rosją traktat pokojowy, który rozpoczął niemal 20-letni okres spokoju do II Wojny Światowej. W jej wyniku Finlandia utraciła niemal 10 proc. najbogatszych w surowce mineralne obszarów. Zmuszona była też do płacenia Związkowi Radzieckiemu wysokich reparacje wojennych.

Od 1995 roku jest członkiem Unii Europejskiej, a od 2002 r. unii monetarnej, gdyż przyjęła euro jako obowiązującą walutę.


NASZE PODRÓŻE


Do Finlandii mąż zajechał w 1998 roku na studia w okresie wakacyjnym. Stacjonował wówczas w Tampere. Razem spędziliśmy kilka dni w Helsinkach w 2018 roku i z tego pobytu poniżej znajdziecie relację oraz pełny przewodnik po wszystkich największych atrakcjach stolicy


PRZEWODNIK PO HELSINKACH


Helsinki dla niewielu osób są celem podróżniczym samym w sobie. Nie ma tu zbyt wielu perełek architektonicznych, nie znajdziemy tu urokliwego starego miasta z kamieniczkami, jak w Tallinie i Rydze, ale tak czy inaczej warto tu zawitać.

PRZEWODNIK PO HELSINKACH >FINLANDIA – PRZEWODNIK PO KRAJU >


PRZEWODNIK PO HELSINKACH >

Leave a Reply