PUERTO DE LA CRUZ

PUERTO DE LA CRUZ I LA OROTAVA

Puerto de la Cruz było jednym z pierwszych ośrodków turystycznych na Wyspach Kanaryjskich. Już w XIX wieku przyjeżdżali tu kuracjusze z Europy, szukając łagodnego klimatu i zdrowotnych właściwości powietrza.

Puerto de la Cruz to jedno z najbardziej urokliwych miast na Teneryfie, położone na północnym wybrzeżu wyspy. Jest znane ze swojego łagodnego klimatu oraz pięknych ogrodów. Minusem tego miejsca są jednak szpecące hotele, spore molochy, które zupełnie tu nie pasują i psują atmosferę starego miasta .

Przy pierwszej wizycie na Teneryfie w 2001 roku zawitaliśmy do Loro Parku i ogrodu botanicznego, ominęliśmy jednak samo miasto . Za drugim razem Puerto de la Cruz było naszą bazą wypadową, dlatego dobrze poznaliśmy całe miasto. Za to sąsiednia La Orotava była naszym celem dwukrotnie i mieliśmy fajne porównanie jak w zasadzie nic się w mieście nie zmieniło.


MAPA OPISANYCH MIEJSC



LORO PARK I OKOLICA


  • Godziny otwarcia : 9.30 – 17.30
  • Bilet wstępu : 42 euro / ulgowy 30 euro
  • Szczegóły na stronie parku > LORO PARK

Loro Parque to jeden z najsłynniejszych parków zoologicznych na świecie. Zaczynał jako sanktuarium dla papug, ale dziś można tu zobaczyć także orki, delfiny, pingwiny i wiele innych gatunków. Park zaczynał jest obecnie domem dla ponad 4000 ptaków reprezentujących 350 gatunków, co czyni go największym tego typu miejscem na świecie. Co do kompleksu wodnego z pokazami orek, delfinów i lwów morskich to 25 lat temu nie mieliśmy świadomości co do kontrowersji dotyczącej tej atrakcji. Teraz wiemy, że niestety ma ona 2 strony medalu. Loro Park ma też jedno z największych pingwinarium na świecie, które odwzorowuje warunki panujące na Antarktydzie, w tym sztuczny śnieg i lodowce. W Oceanarium z kolei znajduje się ogromny tunel wodny, w którym można podziwiać rekiny i inne egzotyczne stworzenia morskie z bliska. Tuneli co prawda mamy już kilka nawet w kraju, ale to zawsze robi wrażenie.

Sama okolica Loro Parku nie jest zbyt atrakcyjna, choć można stąd spacerkiem dotrzeć do bajkowej plaży Playa de los Roques, ale o niej pisałam w przewodniku > PÓŁNOCNO ZACHODNIE WYBRZEŻE TENERYFY


ZACHODNIA CZĘŚĆ PUERTO DE LA CRUZ


EL PENON DEL FRAILE

Idąc nabrzeżem dojdziemy do ciekawej białej wieżyczki. El Peñón del Fraile to duża skała wulkaniczna, będąca jednym z symboli miasta. Powstała w wyniku erupcji wulkanu Taoro w 1430 roku, kiedy to ogromna masa lawy stoczyła się po zboczach aż do wybrzeża, gdzie zastygła i utworzyła obecną formację skalną. Nazwa „Peñón del Fraile” oznacza Skała Zakonnika i pochodzi od zakonnika Juana de Jesús z Icod de los Vinos, który w XVII wieku regularnie wspinał się na tę skałę, aby oddawać się modlitwie i medytacji. W 1813 roku, z inicjatywy genueńczyka Luisa Lavaggiego, na szczycie skały zbudowano schody prowadzące do tarasu z zielonym krzyżem, co uczyniło ją miejscem kultu religijnego.

WYBRZEŻE I WIEŻA

Wybrzeże we wschodniej części nie jest atrakcyjne. Wielkie betonowe moduły zabezpieczają betonowe nabrzeże na którym jest jeden wielki parking. Pośrodku niego znajduje się wieża Faro de Puerto de la Cruz. Niestety podczas mojego spaceru w tym miejscu była nieczynna .

ZABUDOWA ZACHODNIEJ CZĘŚCI MIASTA

Zabudowa zachodniej części Puerto de la Cruz na Teneryfie to interesujące połączenie tradycyjnej architektury kanaryjskiej z nowoczesnymi budynkami. Jest to mniej zatłoczona część miasta w porównaniu do centrum, ale nadal pełna uroku i atrakcji.


OKOLICA PORTU, FORT


Zachodnia część miasta Puerto de la Cruz na Teneryfie charakteryzuje się tradycyjną architekturą i malowniczymi uliczkami. W tej części miasta warto zwrócić uwagę na kilka istotnych miejsc:

PORT

Miasto było pierwotnie głównym portem Teneryfy, obsługującym handel cukrem i winem, zanim Santa Cruz przejęło tę rolę. Port jest w trakcie planowanej renowacji. Projekt ten ma na celu przekształcenie portu w nowoczesną przystań sportową, co przyczyni się do ożywienia gospodarczego tej części miasta.

CASTILLO DE SAN FILIPE

To kamienny fort z XVII wieku, o unikalnym pięciokątnym kształcie. Został zbudowany w celu ochrony miasta przed piratami i najeźdźcami. Obecnie pełni funkcję centrum kulturalnego, gdzie odbywają się koncerty i wystawy.

CENTRUM MIASTA

Główne centrum koncentruje się właśnie w okolicach portu. Centralny plac miasta to Plaza del Charco, który otoczony starymi kamienicami, stanowi popularne miejsce spotkań zarówno mieszkańców, jak i turystów. Dzielnica La Ranilla rozciąga się od Plaza del Charco do Peñón del Fraile. Znana jest z kolorowych budynków, sklepów z rękodziełem oraz restauracji. Obecnie La Ranilla stała się centrum sztuki ulicznej, gdzie można podziwiać murale autorstwa lokalnych i międzynarodowych artystów. W tej części miasta można znaleźć wiele budynków z charakterystycznymi drewnianymi balkonami, zdobionymi fasadami i dziedzińcami wypełnionymi roślinnością.


PROMENADA NADBRZEŻNA I LAGO MARTIANEZ


PLAZA MIRADOR DE LA ERMITA DE SAN TELMO

Plaza-Mirador de la Ermita de San Telmo to jedno z bardziej malowniczych miejsc w Puerto de la Cruz. Pośrodku placu znajduje się kaplica zbudowana w XVIII wieku przez Bractwo św. Telmo, które tworzyli miejscowi żeglarze. Ma prostą, białą fasadę i typowy dla Wysp Kanaryjskich drewniany dach.
W środku znajduje się drewniana figura św. Telmo oraz kilka zabytkowych obrazów.

LAGO MARTIANEZ

Lago Martiánez to kompleks basenów ze słoną wodą zaprojektowany przez słynnego architekta Césara Manrique, oferujący niezwykłe połączenie natury i sztuki. Nie korzystaliśmy z niego, ale kilka razy dziennie przechodziliśmy obok.


WSCHODNIA CZĘŚĆ PUERTO DE LA CRUZ


Promenada w Puerto de la Cruz kończy się w rejonie Playa Martiánez, jednej z najpopularniejszych plaż miasta. Playa Martiánez to czarna, wulkaniczna plaża, znana z mocnych fal, przez co jest uwielbiana przez surferów. Idąc wzdłuż wybrzeża dojdziemy do ogrmnych kompleksów hotelowych oddzielonych pd wybrzeża drogą. Miejsce nie jest zbyt urokliwe, ale dobra do np. biegania.


OGRÓD BOTANICZNY


  • Godziny otwarcia : 9.00 – 18.00
  • Bilet wstępu : 3 euro
  • Szczegóły na stronie > OGRODU BOTANICZNEGO

To moim zdaniem jedna z najwspanialszych atrakcji Puerto de la Cruz. Zawitaliśmy tu w 2001 roku i 20 lat później. Odniosłam wrażenie, że tu czas zatrzymał się w miejscu i jak było pięknie, tak jest nadal. Ogród Botaniczny, znany jako Jardín Botánico, został założony już w 1788 roku. Jest obecnie domem dla setek egzotycznych roślin sprowadzonych z całego świata. Największe wrażenie robią ogromne drzewa.

Samo dojście do ogrodów stanowi atrakcje, można się bowiem przejść takimi oto schodami . Wymalowano je w okładki książek i można się poczuć jak w wielkiej bibliotece.


PUNKTY WIDOKOWE NA PUERTO DE LA CRUZ


Idąc od ogrodu botanicznego w kierunku wschodnim , dojdziemy do fantastycznych tarasów widokowych na całe miasto. Znajdują się tu dwa parki : Parque de la Sortija, Taoro Park z którego robione są te zdjęcia poniżej.


WSCHODY I ZACHODY SŁOŃCA


Miasto jest tak fantastycznie ulokowane, że możemy nie ruszając się z centrum oglądać zarówno wschody, jak i zachody słońca. A te jak widać w galerii bywały ciekawe.


MIESZKAŃCY MIASTA


Mieszkańcy Puerto de la Cruz, podobnie jak większość Canarios, czyli mieszkańców Wysp Kanaryjskich, są znani ze swojej gościnności, spokoju i radosnego podejścia do życia. Żyją zgodnie z filozofią „no stress”, charakterystyczną dla wyspiarskiego stylu życia. Uwielbiają święta, festiwale i spotkania towarzyskie (np. słynny Karnawał w Puerto de la Cruz). Jak widać po pewnych grafikach na mieście, mieszkańcy Puerto de la Cruz mają poczucie humoru. Takich obrazków można szukać w całym mieście.



LA OROTAVA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE



Zaledwie kilka kilometrów na południowy – wschód od Puerto znajduje się kolejne warte obejrzenia miasteczko. La Orotava to jedno z najpiękniejszych i najbardziej historycznych miast na Teneryfie, położone na północnym zboczu wyspy, nieco powyżej Puerto de la Cruz. Znane jest z tradycyjnej kanaryjskiej architektury, bujnej roślinności i bogatej historii. Miasto powstało w XVI wieku i szybko stało się ważnym ośrodkiem rolniczym i arystokratycznym. Było zamieszkane przez Guanche, czyli rdzenną ludność Wysp Kanaryjskich, zanim w 1496 roku zdobyli je Hiszpanie. Dziś słynie z pięknie zachowanych kolonialnych budynków oraz z corocznych Festiwali Corpus Christi, podczas których mieszkańcy tworzą niesamowite dywany z kwiatów i kolorowego piasku z wulkanu Teide.

Oto kilka miejsc, które warto odwiedzić w tym mieście :


CENTRO DE LA CULTURA DE SAN AGUSTIN

Centro de la Cultura de San Agustín to jedno z najważniejszych miejsc kulturalnych w La Orotavie. Znajduje się w zabytkowym klasztorze San Agustín i pełni funkcję centrum sztuki, edukacji i kultury. Oryginalnie był to klasztor augustianów, założony w XVII wieku. Po kasacie zakonów w XIX wieku został przekształcony w szkołę i centrum edukacyjne. Budynek zachował kolonialny styl. Ma wewnętrzne dziedzińce, drewniane balkony i krużganki, które nadają mu wyjątkowy charakter.


KOŚCIÓŁ INGLESIA DE LA CONCEPTION

Iglesia de la Concepción to najważniejszy kościół w mieście, przypominający hiszpańskie barokowe katedry. Ze względu na swoją monumentalną architekturę i bogate zdobienia, często nazywana jest „katedrą północy Teneryfy”. Pierwsza kaplica w tym miejscu powstała w XVI wieku, ale została zniszczona przez trzęsienie ziemi w 1704 roku. Obecny budynek wzniesiono w latach 1768–1788 w stylu barokowym z elementami neoklasycyzmu. Świątynia została ogłoszona zabytkiem narodowym Hiszpanii w 1948 roku. Wnętrze pełne jest złoconych ołtarzy, rzeźb i obrazów sakralnych.


RATUSZ W LA OROTAVIE

Budynek ratusza znajduje się przy Plaza del Ayuntamiento. To imponujący XIX wieczny neoklasycystyczny budynek, który pełni funkcję siedziby władz miejskich. Ma symetryczną fasadę, duże okna i balkon z herbem miasta. Jego wnętrza zdobią eleganckie schody, drewniane sufity i historyczne obrazy. Budynek jest otwarty dla zwiedzających, a wnętrze kryje wiele zabytkowych elementów. Podczas święta Corpus Christi na placu przed budynkiem powstaje ogromny dywan z piasku wulkanicznego, który jest jedną z największych atrakcji La Orotavy.


OGRODY WIKTORII – JARDINES VICTORIA

Jardines Victoria to malowniczy ogród tarasowy z widokiem na całą dolinę Orotavy i ocean.
Idealne miejsce na spacer i relaks wśród egzotycznych roślin. Jego częścią są Marquesado de la Quinta Roja Garden, znane również jako Jardines del Marquesado de la Quinta Roja. To eleganckie, historyczne ogrody tarasowe. Markiz de la Quinta Roja był arystokratą z La Orotavy, który odegrał ważną rolę w historii regionu. Ogrody powstały jako część jego rodzinnej rezydencji, będąc miejscem odpoczynku i kontemplacji. Dziś są publicznym parkiem, gdzie można podziwiać piękne rośliny i architekturę.


ULICZKI LA OROTAVY I POZOSTAŁE CIEKAWE ZABYTKI MIASTA

La Orotava to jedno z najbardziej malowniczych i historycznych miast na Teneryfie. Znajduje się tu wiele zabytków, które odzwierciedlają kolonialną przeszłość i bogatą kulturę Wysp Kanaryjskich. Nie wszędzie zajrzeliśmy, nie wszystko sfotografowaliśmy, ale zostawiam tu małą składankę pozostałych ciekawych miejsc w mieście.

  • Casa de los Balcones to jeden z najbardziej znanych przykładów kanaryjskiej architektury, z pięknymi drewnianymi balkonami i muzeum tradycji wyspy.
  • Casa Lercaro, czyli historyczny dom z XVI wieku, obecnie muzeum ukazujące życie arystokracji na Wyspach Kanaryjskich.
  • Plaza con Escudo Floral to plac z kwiatowym herbem miasta, będący jednym z symboli La Orotavy.
  • Teatro Teobaldo Power, czyli główna scena teatralna miasta, nazwana na cześć kanaryjskiego muzyka Teobaldo Powera.
  • Hijuela del Botánico, mały, ale piękny ogród botaniczny, pełen egzotycznych roślin z całego świata.
  • Liceo de Taoro to dawna rezydencja, obecnie klub towarzyski i centrum kulturalne, z ogrodem i widokiem na miasto.
  • San Juan Bautista, czyli jeden z najstarszych kościołów w La Orotavie, pochodzący z XVI wieku.
  • Casa Torrehermosa – jeden z tradycyjnych kanaryjskich domów, znany z pięknie zdobionych balkonów.
  • Ermita del Calvario, czyli Mała kaplica położona na wzgórzu, z której roztacza się wspaniały widok na miasto.

BAZA NOCLEGOWA NA TENERYFIE


Teneryfa ma ogromną bazę noclegową i jeśli będziecie sami organizować wyjazd na nią to polecam  rezerwację na portalu BOOKING.COM

My nocowaliśmy przez tydzień właśnie w Puerto w hotelu Las Vegas. To jeden z wielu monumentalnych hoteli w mieście . Ten miał fajny widok na Teide i całkiem spory ogród z basenem pośrodku, a przede wszystkim smaczne jedzenie.

Korzystając z któregokolwiek linku na mojej stronie możesz rezerwować noclegi z rabatem 15%.
Wybierz na mapie poniżej interesujące Cię miejsce i datę noclegu i rezerwuj :


WYSPY KANARYJSKIE – INFORMATOR >

TENERYFA – PRZEWODNIK PO WYSPIE >

Leave a Reply