Park Narodowy Teide charakteryzuje się surowym, wulkanicznym krajobrazem, pełnym zastygłej lawy, unikalnych formacji skalnych, kraterów i niesamowitą kolorystyką. Park jest wpisany na listę UNESCO od 2007 roku i był nawet miejscem badań nad krajobrazami przypominającymi powierzchnię Marsa.
Park Narodowy Teide budzi zachwyt i przyciąga wszystkich, ale najbardziej górujący nad całą wyspą szczyt Teide. Widziany z każdej prawie strony wyspy stanowi magiczny punkt, który każdy marzy, aby obejrzeć z bliska.
POŁOŻENIE PARKU NA TENERYFIE
Park Narodowy Teide oferuje wiele malowniczych szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Oto kilka najciekawszych tras, które warto rozważyć podczas wizyty. Nam udało się przejść większość z nich, warto się więc podzielić tymi doświadczeniami i widokami.
PARK NARODOWY TEIDE – SZLAKI I CIEKAWE MIEJSCA
SZLAK NA SZCZYT TEIDE (OPCJA PIESZA)
- PRZEBIEG SZLAKU : LINK
- DŁUGOŚĆ SZLAKU : 10 km w jedną stronę
- RÓŻNICA WYSOKOŚCI : start – 2348 m n.p.m. / szczyt – 3718 m n.p.m. / powrót do startu
- CZAS PRZEJŚCIA : nam zajęła całość szlaku jakieś 9 godzin + dojazd z i do hotelu na wybrzeżu
Aby zdobyć najwyższy szczyt Wysp Kanaryjskich, a równocześnie całej Hiszpanii trzeba spełnić kilka warunków.
- załatwić pozwolenie ( o tym przeczytacie poniżej )
- mieć dobrą kondycję i brak przeciwskazań zdrowotnych do zdobycia takie wysokości
- być dobrze przygotowanych na wyprawę (jedzenie, picie, ciepłe ubrania)
My szczyt zdobyliśmy w 2001 roku w ramach naszej podróży poślubnej. Od tego czasu zmieniły się w zasadzie tylko warunki zdobycia pozwolenia wejścia na szczyt. Kiedyś jechało się po nie specjalnie do stolicy. Zdjęcia jakie znajdziecie poniżej mają już 25 lat, technicznie więc nie spełniają warunków, ale są historyczne i bardzo dla nas cenne.
POZWOLENIE NA ZDOBYCIE SZCZYTU
Jeśli chcecie zdobyć TEIDE, musicie wcześniej postarać się o pozwolenie. Wszystko załatwia się on-line pod linkiem > POZWOLENIE . Samo pozwolenie jest bezpłatne i ważne na określoną datę i godziny, ale nie można z wyrobieniem go czekać na ostatnią chwilę. W 2021 roku dostawialiśmy je z dnia na dzień, teraz trzeba to robić nawet z miesięcznym wyprzedzeniem. Pozwolenie dostaje dziennie tylko 200 osób. O spontanicznym wypadzie na szczyt nie ma więc co marzyć. Wynika to z bezpieczeństwa i ochrony przyrody. Dzięki temu nie ma tłumu, nie stoi się w kolejce żeby dojść na szczyt i jest bezpiecznie.
PARKING – POCZĄTEK SZLAKU
Początek szlaku zaczyna się w okolicy parkingu Sendero de Montaña Blanca . Parking nie jest duży i szansa na miejsce zależy pewnie głównie od pogody. Wiele osób wybiera się na wschód słońca więc i nocą potrafi tu być pełno.
PODEJŚCIE DO MONTANA BLANCA (2748 M N.P.M.)
Ten szlak robiliśmy 2-krotnie, gdyż za pierwszym razem zaczęliśmy zbyt późno i postanowiliśmy zrobić rekonesans i małą aklimatyzację. Początek jest spokojny, idziemy szeroką drogą przez pumeksową pustynię pełną wielkich czarnych bomb wulkanicznych. szczyt, choć najwyższy w tym momencie jaki w życiu zdobyliśmy niezbyt wybitny i spektakularny.
SCHRONISKO ALTAVISTA (3260 M N.P.M.) I GÓRNA STACJA KOLEJKI (3555 M N.P.M.)
Jeśli nie czujecie się na siłach, aby szczyt zdobyć za „jednym zamachem”, czyli w jeden dzień, to po drodze na wysokości ponad 3 tysięcy metrów jest opcja noclegu w schronisku Altavista. Noc w schronisku ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie do godziny 09:00 następnego dnia można wejść na szczyt bez pozwolenia. Rezerwację noclegu można zrobić tylko on-line na stronie schroniska > LINK . W tej chwili schronisko jest całkowicie zamknięte do odwołania. My zajrzeliśmy tu tylko na chwilę, aby odpocząć i ogrzać się. Kolejny postój zrobiliśmy przy górnej stacji kolejki 3555 m n.p.m. Tego dnia , jak przez całe 2 tygodnie naszego pobytu na wyspie kolejka ze względu na sile wiatry była nieczynna.
SZCZYT TEIDE (3718 M N.P.M.)
Ostatnie kilkaset metrów podejścia jest najtrudniejsze, bo wysokość robi swoje. Brak tlenu, a do tego wyziewy siarkowe utrudniają wspinaczkę. Podobno widoki ze szczytu są spektakularne, ale niestety, my znaleźliśmy się w chmurach.
SZLAK NA SZCZYT TEIDE (OPCJA KOLEJKĄ)
- PRZEBIEG SZLAKU : LINK
- DŁUGOŚĆ SZLAKU : 670 m w jedną stronę
- RÓŻNICA WYSOKOŚCI : start – 3555 m n.p.m. / szczyt – 3718 m n.p.m. / powrót do startu
- CZAS PRZEJŚCIA : około godziny
Kolejka linowa Teleférico del Teide prowadzi na wysokość 3555 m n.p.m., skąd można podziwiać widok na ocean i sąsiednie wyspy. Wejście na sam szczyt wymaga także specjalnego pozwolenia. Jest możliwość wykupienia w lokalnych biurach podróży pakietu : kolejka + pozwolenie na wejście . Osobiście jednak ze względu na możliwą chorobę wysokościową odradzam tą opcję. Wchodząc możemy powoli się aklimatyzować i przyzwyczajać organizm do braku tlenu.
SZLAK ROQUES DE GARCIA
- PRZEBIEG SZLAKU : LINK
- DŁUGOŚĆ SZLAKU : 3,7 km (cała pętla)
- CZAS PRZEJŚCIA : około 1,5 – 2 godzin
To jeden z najczęściej wybieranych szlaków, bo nie da się ukryć , jest najpiękniejszy i najbardziej urozmaicony krajobrazowo. Szlak przechodzi obok słynnej formacji skalnej Roque Cinchado, co oznacza „Palec Boga”, ale także innych niesamowitych form wulkanicznych. Kiedy byliśmy tu za pierwszym razem przeszliśmy tylko fragment, za drugim udało się zobaczyć całą pętlę.
SZLAK NA GUAJARA
- PRZEBIEG SZLAKU : LINK , lub cała pętla : LINK
- DŁUGOŚĆ SZLAKU : 4 km (w jedną stronę) lub 11 km pętla
- CZAS PRZEJŚCIA : około 2 – 5 godzin
Jeśli pójdziemy szlakiem od skał Garcia w drugą stronę miniemy centrum informacji oraz mały kościółek.
Warto kontynuować spacer na południe, gdyż czekają na nas w tym miejscu wyjątkowo spektakularne formacje skalne i obłędna kolorystyka. Nam nie udało się przejść całej trasy, ale wystarczyło dotrzeć do kilku najbliższych formacji skalnych, aby zachwycić się tą częścią Parku Narodowego.
OKOLICA MINAS DE SAN JOSE
Na parkingu Minas de San José zaczynają się dwa szlaki, na północ prowadzą ścieżki do dawnych kopalni pumeksu , a na południe do punktu widokowego Mirador de las Minas de San José. Na mapie parku trasy te są wyraźne, ale na innych mapach ciężko je dokładnie znaleźć. Nie umiem więc pokazać tu dokładnego przebiegu tras. Warto jednak zatrzymać się na parkingu i przejść po tej niezwykłej księżycowej okolicy.
OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE TEIDE
Teide Observatory to jedno z najważniejszych obserwatoriów astronomicznych na świecie i największym w Europie. Położone na wysokości około 2390 m n.p.m. działa działa od 1964 roku. Specjalizuje się w badaniach nad Słońcem oraz astronomii optycznej i podczerwonej. Dzięki wysokiej przejrzystości atmosfery i niewielkiemu zanieczyszczeniu światłem, oferuje jedne z najlepszych warunków do obserwacji nieba na świecie.Obserwatorium można zwiedzać w ramach zorganizowanych wycieczek. Godziny zwiedzania są tylko w określonych terminach i po wcześniejszej rezerwacji.
ZACHODNIA STRONA PARKU NARODOWEGO TEIDE
Szlak Samara o długości około 5, 4 km prowadzi przez malownicze pola lawowe i oferuje piękne widoki na wulkan Teide od strony zachodniej. My już na szlak nie wchodziliśmy, ale zatrzymaliśmy się , aby uwiecznić na zdjęciach i te rejony góry Teide, a te są faktycznie jak z innej planety.
CIEKAWE FORMACJE SKALNE W OKOLICY
TORT TEIDE
Poniżej kilka archiwalnych zdjęć z 2001 roku w tym widok „skalnej kanapki” , czyli „La Tarta del Teide” ( „Tort Teide”). Znajduje się on przy drodze TF-24, prowadzącej z La Esperanza do Parku Narodowego Teide.
Dokładne miejsce to Mirador de La Tarta, czyli punkt widokowy z miejscem do zatrzymania się. Skały mają wyraźnie oddzielone warstwy w różnych kolorach: czarne, białe, żółte, czerwonawe, co przypomina przekładany tort lub kanapkę. Powstały w wyniku kolejnych erupcji wulkanicznych, które układały różne typy lawy i popiołu w specyficzne warstwy. To jedno z najciekawszych miejsc geologicznych na Teneryfie.
SKALNA RÓŻA
Inne warte odnotowania miejsce to skalna róże znajdująca się co prawda po za parkiem, ale w drodze do niego. Piedra La Rosa to jedna z ciekawszych formacji skalnych w Parku Narodowym Teide na Teneryfie. Jest to duży blok lawy o charakterystycznym, prawie kwiatowym kształcie, który powstał w wyniku ochładzania i erozji lawy. Znajduje się Przy drodze TF-21 z La Orotavy w kierunku wulkanu Teide, w pobliżu Las Cañadas del Teide. Przy skale jest niewielka zatoczka, gdzie można się zatrzymać i zrobić zdjęcia.
BAZA NOCLEGOWA W OKOLICY
Teneryfa ma ogromną bazę noclegową i jeśli będziecie sami organizować wyjazd na nią to polecam rezerwację na portalu BOOKING.COM
Korzystając z któregokolwiek linku na mojej stronie możesz rezerwować noclegi z rabatem 15%.
Wybierz na mapie poniżej interesujące Cię miejsce i datę noclegu i rezerwuj :