Północno zachodnie wybrzeże Teneryfy

PÓŁNOCNO ZACHODNIE WYBRZEŻE TENERYFY

Północno zachodnie wybrzeże Teneryfy jest tak bogate w atrakcyjne i spektakularne miejsca, że nie sposób obejrzeć ich w jeden dzień. Mamy tu piękne formacje skalne, strome klify, urokliwe miasteczka i niesamowite widoki na każdym niemalże odcinku.

Północno zachodnie wybrzeże Teneryfy jak widać na mapie poniżej obejrzeliśmy dość dokładnie, choć oczywiście nie udało się zajrzeć w każde z najpiękniejszych miejsc. Opisy zaczniemy na zachodzie wyspy, a skończymy tuż przy granicy miasta Puerto de La Cruz, które opiszę w osobnym przewodniku.

Teneryfa północna nazywana jest “prawdziwą Teneryfą” jak mówi wielu lokalnych mieszkańców. A to dlatego, że tylko tu można odnaleźć prawdziwy klimat wyspy. Tu mieszkają wyspiarze, tu są knajpki z najlepszym jedzeniem, a lokalne wino robione jest na zapleczu każdej restauracji. Liczne winnice, plantacje bananów, klimatyczne miasteczka, to właśnie zaoferuje Ci północ Teneryfy. Wszystko co tutaj zobaczysz, nie jest przygotowane tylko dla turystów, ale w dużej mierze dla samych mieszkańców.


MAPA OPISANYCH MIEJSC



DROGA DO PUNTA DE TENO – ZACHODNIEGO KRAŃCA WYSPY


Droga do Punta de Teno na Teneryfie to jedna z najbardziej malowniczych, ale i niebezpiecznych tras na wyspie. Niestety od pewnego czasu ze względu na ochronę przyrody, wjazd dla samochodów osobowych jest zamknięty w ciągu dnia:

  • 1 lipca – 30 września od 9:00 do 20:00.
  • 1 października – 31 grudnia:  od 10:00 do 19:00

Przejazd jest możliwy tylko rowerami, ale wypożyczalni niestety nie widzieliśmy, ale pozostało nam przejście trasy pieszo. Co jednak ze względu na długość i konieczność powrotu tą samą drogą, skróciliśmy do połowy.

Droga jest wąska i kręta, z urwiskami i tunelami, a widoki są faktycznie spektakularne, szczególnie na klify północnego wybrzeża.

Mniej więcej 1,5 km dalej idąc drogą dochodzimy do tunelu i niesamowitej skały stojącej na placu obok. To punt widokowy Mirador la Moja.


MIASTECZKO BUENAVISTA DEL NTE


Kawałek dalej na wschód od niesamowitej drogi wzdłuż klifów znajduje się malutkie miasteczko Buenavista del Nte .

RESTAURANTE EL BURGADO

Jeszcze przed miastem warto zatrzymać się w knajpce Restaurante El Burgado znajdującej się przy wybrzeżu w wyjątkowo urokliwym miejscu z widokiem na oglądaną wcześniej drogę.

WIEŻA BUENAVISTA DEL NORTE

Od północnej strony miasteczka na wybrzeżu znajduje się kolejne miejsce warte postoju. To Faro de Buenavista del Norte.

Wieża, co prawda jest zamknięta na stałe z niewiadomych przyczyn, ale wybrzeże wokół też jest warte zatrzymania się tu i małego spaceru.

Na wybrzeżu jest jeszcze jedna atrakcja, której nie widać idąc od strony wieży. Mianowicie niesamowity łuk skalny El Rajo.


MIASTECZKO GARCHICO


Jadąc dalej w kierunku wschodnim natrafiamy na urokliwe małe miasteczko na wybrzeżu. Chwila przerwy na spacer i sesje zdjęciową jego urokliwych kolorowych uliczek pnących się w górę. Garachico to jedno z najbardziej malowniczych i historycznych miasteczek Teneryfy. Jego historia jest pełna dramatycznych wydarzeń, ale także odrodzenia i wytrwałości mieszkańców.

Garachico zostało założone w 1496 roku przez genueńskiego bankiera Cristóbala de Ponte, który przybył na Teneryfę po podboju wyspy przez Hiszpanów. W XVI i XVII wieku było głównym portem eksportowym wyspy. Przez Garachico wywożono wino, cukier trzcinowy i inne towary do Europy i Ameryki. Było to wówczas jedno z najbogatszych miast na wyspie, powstawały tu klasztory, kościoły i piękne domy kupieckie. 5 maja 1706 roku doszło do potężnej erupcji wulkanu Trevejo. Lawa spłynęła wprost do portu, niszcząc go całkowicie. Miasto straciło swoje znaczenie handlowe, a mieszkańcy przenieśli się do innych miejscowości. W przeciwieństwie do innych wybuchów wulkanów na Teneryfie, w tej katastrofie nikt nie zginął, ponieważ mieszkańcy zdążyli się ewakuować. Są tu jednak budynki, które przetrwały erupcję, np. Kościół Santa Ana, klasztory i fort San Miguel.

Pozostałości po lawie utworzyły naturalne baseny, które dziś są jedną z głównych atrakcji turystycznych. Na wybrzeżu stoi także maleńki Fort obronny z XVI wieku.


ICOD DE LOS VINOS


Kilkanaście kilometrów dalej na wschód znajduje się kolejne miasteczko o którym warto wspomnieć. Miasto odwiedziliśmy tylko w 2001 roku, dlatego zamieszczę tu jedynie te 2 archiwalne zdjęcia.

Icod de los Vinos to jedno z najstarszych i najbardziej klimatycznych miasteczek na Teneryfie. Znane jest przede wszystkim z Drago Milenario, czyli najstarszego smoczego drzewa na świecie oraz z produkcji lokalnego wina. Nazwa „de los Vinos” pochodzi od lokalnych winnic, które słynęły w Europie ze znakomitego wina malvasía. Miasto kilkukrotnie ucierpiało w wyniku erupcji wulkanicznych i trzęsień ziemi, ale zawsze się odradzało.

Najciekawsze miejsca w Icod de Los Vinos :

  • Drago Milenario, czyli najstarsze smocze drzewo na świecie ma około 800–1000 lat , które znajduje się w Parque del Drago
  • Kościół San Marcos z XVI wieku i znajduje się tu drewniana figura św. Marka z tego samego okresu.
  • Plaza Andrés de Lorenzo Cáceres, czyli główny plac miasta, otoczony zabytkowymi budynkami
  • Winnice w okolicy

CHARCO DEL VIENTO


Teraz wracamy ponownie na wybrzeże, aby obejrzeć urokliwe miejsce Charco del Viento. To jedno z najpiękniejszych naturalnych basenów na Teneryfie, położone w północnej części wyspy, w gminie La Guancha. To miejsce wyrzeźbione przez lawę, która po zetknięciu z oceanem stworzyła naturalne zatoczki i baseny wypełnione krystalicznie czystą wodą.


DOLINA BARRANCO DE RUIZ


Przy drodze TF-5 znajduje się parking. Miejsce na mapie oznaczone jest jako Zona Recreativa Barranco de Ruiz. Warto się tu zatrzymać, gdyż to piękne miejsce na północy Teneryfy, idealne na pikniki, piesze wędrówki i kontakt z naturą. Miejsce znajduje się w dolinie Barranco de Ruiz, która jest rezerwatem przyrody. Z parkingu prowadzi kilka ścieżek w górę i w dół oraz pod piękną skałę Pico de la Grieta.


RAMBLA DE CASTRO


Kolejne niesamowite miejsce to klify z ukrytymi między nimi zatoczkami do których prowadzi kilka ścieżek. Auto można zostawić na parkingu w miejscu oznaczonym na mapie Rambla de Castro . Obszar poniżej drogi to malowniczy rezerwat przyrody, który łączy piękne klify, gęstą roślinność i spektakularne widoki na Ocean Atlantycki.

Dalej wszystko zależy od tego, którą ze ścieżek wybierzemy. Wszystkie ścieżki prowadzą nas wśród palm, dracen i innych egzotycznych roślin.

Jedna z najpopularniejszych tras prowadzi od Mirador de San Pedro do Hacienda de Castro. To stara posiadłość z XVII wieku, należąca niegdyś do rodziny Castro, od której rezerwat wziął swoją nazwę. Idąc dalej dojdziemy Fortín de San Fernando, czyli pozostałości fortu obronnego, który kiedyś służył do ochrony wybrzeża przed piratami.

Ponieważ szlak biegnie wzdłuż klifów, oferuje zapierające dech w piersiach panoramy. Poniżej punktów widokowych znajdują się plaże, ale my ze względu na straszny tego dnia upał i wizje wspinania się z powrotem , nie schodziliśmy do nich.


PLAŻA DE LOS ROQUES


Playa de los Roques to niewielka, malownicza plaża, w pobliżu miejscowości Los Realejos. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznych formacji skalnych, które wystają z oceanu, tworząc spektakularny krajobraz. Już z góry widać jak fantastyczne to miejsce.

WIELKA SKAŁA

Do plaży prowadzi stroma ścieżka z punktu widokowego Mirador de San Pedro. Playa de los Roques to plaża z czarnym wulkanicznym piaskiem, a otaczają ją imponujące klify. Aż trudno uwierzyć, że miejsce tak bajkowe jest prawie puste. Trzeba tylko uważać na silne prądy i fale, kąpiel w tym miejscu nawet dla dobrze pływających bywa ryzykowna.

SKAŁA CHICO

Skały wystające z wody na Playa de los Roques to jedne z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu tej plaży. Są to formacje wulkaniczne, które przez tysiące lat były kształtowane przez erozję wiatru i fal oceanu. Skała Chico to najbardziej niesamowita skała tej plaży, gdyż erozja zamieniła ją w wielki łuk.

PLAŻA Z DRONA

Na koniec ostatnie spojrzenie na plażę i jej niesamowite skały z drona. Widok jak widać jest niesamowity.


PÓŁNOCNO ZACHODNIE WYBRZEŻE TENERYFY

POZOSTAŁE MIEJSCA WARTE ODWIEDZENIA


W tej części wyspy jak widać zajrzeliśmy prawie wszędzie, ale jak to zwykle bywa, prawie nie znaczy wszędzie, co zresztą bywa niemożliwe. Zostawiam więc listę kilku pominiętych miejsc oraz galerie zdjęć wykonywanych z samochodu na trasach w tej części Teneryfy.


BAZA NOCLEGOWA NA TENERYFIE


Teneryfa ma ogromną bazę noclegową i jeśli będziecie sami organizować wyjazd na nią to polecam  rezerwację na portalu BOOKING.COM

Korzystając z któregokolwiek linku na mojej stronie możesz rezerwować noclegi z rabatem 15%.
Wybierz na mapie poniżej interesujące Cię miejsce i datę noclegu i rezerwuj :

 


WYSPY KANARYJSKIE – INFORMATOR >

TENERYFA – PRZEWODNIK PO WYSPIE >

7 Replies to “PÓŁNOCNO ZACHODNIE WYBRZEŻE TENERYFY”

  1. Niektóre kadry to jak z pocztówki Teneryfa ma urokliwe miejsca, a piękno natury zachwyca

  2. Jak Ty pieknie i zawsze szczegółowo opisujesz ;0 Lubie czytac i dowiadywac sie ciekawych rzeczy:) Dziękuje . Monika F

    1. Staram się to robić w kratę dokładnie pokazując wszystko co i nam udało się zobaczyć . Kocham dzielić się tym pięknem , a nie zatrzymywać go dla siebie .

  3. Dziękuję za wirtualną wycieczkę w te piękne miejsca. Z jednej strony szkoda że nie wszędzie udało się dotrzeć ale z drugiej powstaje powód by pojechać tam ponownie

Leave a Reply