Teneryfa

TENERYFA

Teneryfa to największa z wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. To miejsce, które łączy w sobie egzotykę, różnorodność i niepowtarzalny klimat. Niezależnie od tego, czy szukasz relaksu na plaży, górskich wędrówek czy miejskiego życia, na tej wyspie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

Teneryfa to wyspa wiecznej wiosny, wyjątkowa mieszanka kolorowych krajobrazów i ciekawych miejsc. Na północnym wschodzie  wyspy zachwyca zielona dżungla Parku Anaga, gdzie górskie ścieżki wiją się wśród chmur i pachnącego lasu laurowego. Na południowym zachodzie króluje słońce, złociste plaże i luksusowe kurorty, idealne na odpoczynek z drinkiem w dłoni. Serce wyspy to majestatyczny wulkan Teide, który jest równocześnie najwyższym szczytem Hiszpanii. Teneryfa to też wyjątkowa kultura, królują tu kolorowe fiesty, dźwięki tradycyjnej muzyki. Jest też kuchnia pełna smaków takich jak świeże ryby, papas arrugadas z mojo, lokalne sery i wina.

TENERYFA

My odwiedziliśmy Teneryfę 2-krotnie podczas podróży poślubnej w 2001 roku i ponownie równo 20 lat później w 2021 roku. W przewodniku znajdziecie wszystko co udało nam się obejrzeć podczas obu podróży. oczywiście lepsze zdjęcia pochodzą z naszej drugiej podróży.


MAPA MIEJSC OPISANYCH W PRZEWODNIKU PO TENERYFIE


Najedź na interesujące Cię miejsce, a link poniżej odeślę Cię do konkretnego przewodnika. Każdy osobny przewodnik oznaczony jest innym kolorem.



TENERYFA – SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI



Park Narodowy Teide

PARK NARODOWY TEIDE >


Północno zachodnie wybrzeże Teneryfy

PÓŁNOCNO ZACHODNIE WYBRZEŻE >


PUERTO DE LA CRUZ

PUERTO DE LA CRUZ I LA OROTAVA >


Północno wschodnie wybrzeże Teneryfy

PÓŁNOCNO WSCHODNIE WYBRZEŻE >

W przygotowaniu :

ZACHODNIE WYBRZEŻE TENERYFY

POŁUDNIOWE WYBRZEŻE TENERYFY



TENERYFA – KRÓTKA HISTORIA



Teneryfa ma burzliwą i fascynującą przeszłość. Pierwsi mieszkańcy wyspy to Guanczowie. Był to lud pochodzenia berberyjskiego, który żył tu już przed naszą erą, nie znając ani metalu, ani pisma. Mimo to stworzyli własną kulturę, osady w jaskiniach i tajemnicze piramidy.

W XV wieku Hiszpanie rozpoczęli podbój wysp. Teneryfa jako ostatnia stawiła opór, a walki z Guanczami trwały do 1496 roku. Po ich klęsce wyspa została włączona do Królestwa Kastylii i zaczęła się era kolonizacji. W kolejnych wiekach Teneryfa rozwijała się jako punkt handlowy między Europą a Ameryką. Mimo ataków piratów i brytyjskich prób przejęcia wyspy, pozostała w hiszpańskich rękach.

W XX wieku Teneryfa zaczęła się przekształcać w turystyczny raj. Dzięki łagodnemu klimatowi i malowniczym krajobrazom, dziś przyciąga miliony turystów rocznie.



TENERYFA – PODSTAWOWE INFORMACJE



POWIERZCHNIA – 2 034 km²

LUDNOŚĆ – około 950 000 mieszkańców

STOLICA – Santa Cruz de Tenerife

Najwyższy punkt: Pico del Teide – 3 718 m n.p.m. (najwyższy szczyt Hiszpanii)

Strefa czasowa – GMT+0 (zimą), GMT+1 (latem)Język urzędowy – hiszpański

Waluta – euro (EUR)



TENERYFA – INFORMACJE PRAKTYCZNE



POGODA / KLIMAT

Teneryfa słynie z łagodnego, przyjemnego klimatu przez cały rok. Nie bez powodu nazywana jest „wyspą wiecznej wiosny”. Dzięki swojemu położeniu w pobliżu Zwrotnika Raka i wpływowi chłodnego Prądu Kanaryjskiego, temperatury są umiarkowane, a ekstremalne upały zdarzają się rzadko.

Północ wyspy bywa bardziej wilgotna i zielona, a południe jest bardziej suche i słoneczne przez większość roku. Teneryfa to idealny kierunek o każdej porze – czy to zimą na ucieczkę od mrozów, czy latem na słoneczne wakacje bez skrajnych upałów.

Lato –  w dzień: 26–30°C, w nocy: 20–23°C. Deszczu praktycznie brak, idealne warunki na plażowanie.

Zima – w dzień: 20–24°C, w nocy: 15–18°C. Możliwe krótkie opady, zwłaszcza na północy, ale nadal ciepło i słonecznie.

TENERYFA


LOKALNA KUCHNIA

Kuchnia Wyspy Man jest silnie związana z jej morskim położeniem i tradycjami rolniczymi. To proste, ale smaczne dania oparte na lokalnych składnikach, takich jak owoce morza, jagnięcina i nabiał. Najbardziej charakterystyczne potrawy Wyspy Man:

  • Manx Kippers – wędzone śledzie z lokalnych połowów
  • Priddhas an’ Herrin – klasyczne danie z ziemniaków
  • Loaghtan Lamb – wyjątkowa jagnięcina z owiec Manx Loaghtan
  • Manx Cheese – Wyspa Man słynie z serów, zwłaszcza cheddarów i serów wędzonych.
  • Bonnag – tradycyjny chleb sodowy lub rodzaj ciasta, często z dodatkiem rodzynek i przypraw.
  • Manx Ale – lokalne piwa rzemieślnicze, takie jak te z Bushy’s Brewery czy Okell’s Brewery, które od wieków warzą piwa o tradycyjnych recepturach.

My tych specjałów niestety nie próbowaliśmy, gdyż nie żywiliśmy się w lokalnych restauracjach, a jedynie barach gdzie serwowano proste i tanie dania.


JAK DOTRZEĆ NA  TENERYFĘ ?

>> SAMOLOTEM

Dotrzeć tu najlepiej samolotem. Na wyspie są 2 lotniska : Tenerife Norte (TFN) – niedaleko Santa Cruz i Tenerife Sur (TFS) – w rejonie turystycznym południa. Z Polski są bezpośrednie połączenie czarterowe i normalne kursy z większości lotnisk. Ceny związane są z sezonowością.

>> PROMEM

Promy na Teneryfę są rzadko wybierane przez turystów, ponieważ podróż jest długa (kilkadziesiąt godzin) i często droższa niż lot samolotem. Port w Huelvie i port w Kadyksie (południowa Hiszpania) mają regularne połączenia promowe z Wyspami Kanaryjskimi, w tym z Teneryfą.

  • Główni operatorzy: Naviera Armas i Fred. Olsen Express
  • Czas podróży: ok. 36–48 godzin, w zależności od trasy i postoju.
  • Można zabrać samochód, motocykl, rower, a także zwierzęta.

JAK SIĘ PORUSZAĆ PO WYSPIE ?

Wynajem samochodu

Najwygodniejszy i najpopularniejszy sposób zwiedzania wyspy, zwłaszcza jeśli chcesz zobaczyć parki narodowe, góry Anaga, małe wioski i ukryte plaże. Drogi są w dobrym stanie, ruch umiarkowany, a oznakowanie czytelne. Wypożyczalnie są dostępne na lotniskach i w większych miastach (m.in. Cicar, TopCar, PlusCar )

Autobusy TITSA

Na teneryfie jest rozbudowana sieć autobusów, czyli zielone autobusy TITSA, które łączą wszystkie większe miasta i turystyczne miejscowości. Dojedziecie nimi do Santa Cruz, Puerto de la Cruz, Los Cristianos, Teide (autobus 342), La Laguna, lotnisk itd. Tanie bilety, ale wadą jest rzadszy rozkład jazdy na mniej uczęszczanych trasach i w weekendy.

Tramwaj – tranvía

Ale tylko między Santa Cruz a La Laguna. Jest to jedyna linia tramwajowa na wyspie – nowoczesna, szybka i tania. Idealna do poruszania się w północno-wschodniej części wyspy.

Rower

Wyspa ma dobre warunki dla rowerzystów, zwłaszcza na południu i w górach, ale bywają strome podjazdy. Wypożyczalnie skuterów i rowerów znajdziecie w większości kurortów.



TENERYFA – CIEKAWOSTKI


  • Tu jest najwyższy szczyt Hiszpanii. Wulkan Teide (3 718 m n.p.m.) to nie tylko najwyższy punkt Hiszpanii, ale także trzeci co do wielkości wulkan na świecie, jeśli mierzyć od dna oceanu!
  • Krajobraz Parku Narodowego Teide był tłem wielu filmów sci-fi – m.in. „Starcie Tytanów” i „Milczenie” Martina Scorsese.
  • W 1797 r. admirał Horatio Nelson próbował zdobyć Santa Cruz, ale został odparty przez Hiszpanów i podczas walki stracił prawą rękę.
  • Na wschodzie wyspy znajdują się kamienne piramidy w Güímar , których pochodzenie do dziś budzi kontrowersje – niektórzy uważają, że mają związek z cywilizacjami prekolumbijskimi.
  • Na Teneryfie są jedne z najlepszych warunków do obserwacji nieba w Europie. Obserwatorium na Teide jest światowej klasy i często odwiedzane przez astronomów z NASA.
  • Karnawał w Santa Cruz de Tenerife jest jednym z największych i najbarwniejszych na świecie – zaraz po słynnym Rio de Janeiro.
  • Na sąsiedniej wyspie La Gomera przetrwał język gwizdany („el silbo”), ale Teneryfa również ma korzenie tej tradycji – używano go w górach do komunikacji na odległość.
  • Wiele plaż na wyspie ma czarny, wulkaniczny piasek.


BAZA NOCLEGOWA NA TENERYFIE



Teneryfa ma ogromną bazę noclegową. Noclegi rezerwowaliśmy na portalu BOOKING.COM

Korzystając z któregokolwiek linku na mojej stronie możesz rezerwować noclegi z rabatem 15%. Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :

 



WYSPY KANARYJSKIE – INFORMATOR >

TENERYFA – PRZEWODNIK PO WYSPIE >

W przygotowaniu :

  • ZACHODNIE WYBRZEŻE TENERYFY
  • POŁUDNIOWE WYBRZEŻE TENERYFY

4 Replies to “TENERYFA”

    1. To prawda , nie każdy prowadzi samochód , a i nie każdy miałby odwagę poprowadzić go tam gdzie są góry i kręte drogi .

Leave a Reply