Twierdza Modlin

TWIERDZA MODLIN

Twierdza Modlin to najdłuższy budynek w Europie, tymczasowe mieszkanie niedźwiedzia polarnego, miejsce kryjące wiele tajemnic i ciekawych historii.

Twierdza Modlin ma tak dużo do zaoferowania ciekawym świata turystom, że można tu podobno spędzić nawet kilka dni , cały czas odkrywając coś nowego. My niestety jesteśmy w drodze , dlatego poświęcamy Twierdzy zaledwie kilka godzin.


TWIERDZA MODLIN – KRÓTKA HISTORIA


Znaczenie tego miejsca i jego walory docenił król szwedzki Karol Gustaw.  Założył tu obóz warowny na rzucie gwiazdy czteroramiennej, który przetrwał aż do 1660r. Kolejny okres w historii to czasy napoleońskie. W 1806r. Napoleon tworzy Księstwo Warszawskie i rozpoczyna budowę szeregu twierdz, między innymi tej w Modlinie. Wykorzystując naturalne warunki terenu, zbudowano wtedy na prawym brzegu Wisły twierdzę o narysie półowalu, z pięcioma bastionami, otwartą od strony rzeki. Szańce  w Kazuniu na lewym brzegu Wisły oraz przy Nowym Dworze Mazowieckim utworzyły zespól warowny zamykający cały węzeł komunikacyjny wideł Wisły i Narwi.

Mapa z 30 lat XIXw. – źródło

Po klęsce Napoleona w 1812r., zostaje przekreślone istnienie Księstwa Warszawskiego, a twierdza staje się siedziba wojsk powstańczych . Niestety powstańcy kapitulują, a Modlin w 1830 roku przechodzi w ręce rosyjskie. Nowa nazwa Nowogieorgiewsk przetrwała aż do 1915r.

Budowę kompleksu koszarowego o długości ponad 2km zakończono w 1864r. Mur zwany Carnota otoczył Cytadelę, a dodatkowo w 1983 roku łańcuchem fortów. W odległości kilku km od fortecy, pojawił się pierwszy pierścień 8 fortów, o łącznej długości 30 km. Początkiem XX w powiększono zabudowania do kolejnych 10 betonowych fortów w odległości do 10 km od cytadeli. Dopiero w 1918r. władzę w twierdzy po upływie 87 lat przejęło Wojsko Polskie. W okresie międzywojennym stacjonował  w Modlinie Korpus Kadetów. II Wojna Światowa to wielka obrona Twierdzy w której życie traci ponad 2000 żołnierzy polskich.

źródło zdjęć z okresu II Wojny Światowej – ARCHIWA PAŃSTWOWE

Przez jednostki stacjonujące w Modlinie przewinęło się tysiące żołnierzy zawodowych i kilkanaście tysięcy żołnierzy służby zasadniczej. Ten świadek wielkich wydarzeń obecnie bardzo zaniedbany czeka na inne, lepsze czasy. W 2012 roku sprzedano spichlerz, w kwietniu cytadela zostaje wystawiona na sprzedaż ( szczegóły TUTAJ ), a latem znajduje się nabywca – firma deweloperska.Plany przebudowy do obejrzenia na stronie inwestora – LINK .


TWIERDZA MODLIN – ZWIEDZANIE


źródło mapy

Twierdza Modlin to najlepiej zachowany obiekt tego typu w Polsce i w Europie. Porównywana jest do Twierdzy Verdun ze względu jej rozmiar i stoczone tu bitwy podczas 200-letniej historii. Najdłuższy w Europie budynek , czyli cytadela mierzy 2250 m długości.

OKOLICA BRAMY KADETÓW

My parkujemy w okolicy BRAMY KADETÓW  w okolicy PROCHOWNI.

BRAMA PONIATOWSKIEGO

Mijamy bardzo charakterystyczny budynek od razu przywołujący w pamięci sceny w „C.K. Dezerterów” . To Brama Poniatowskiego wbudowana w wał ziemny w 1918 roku, która była jedną z dwóch bram obronnych. Budowla ma klasycystyczny wystrój architektoniczny z kolumnami toskańskimi. Do bramy przez fosę wiódł drewniany most, którego rozebrano po II wojnie światowej.

ZACHODNIA STRONA CYTADELI

Idziemy dalej, przed nami kolejne zabudowania , a za nimi budynek ELEWATORA. Długi budynek z czerwonej cegły prowadzi nas prosto do wejścia na wieżę.

WIEŻA CZERWONA – TATARSKA

Wejście na taras widokowy możliwe jest od godziny 10.00 do 18.00 w weekendy. Cena biletu – 4zł. Warto wejść na wieżę nie tylko dla widoków, ale także , aby obejrzeć wnętrza koszar – także znane nam z wielu filmów.

Południowy odcinek koszar wieńczą dwie wieże. Jedną z nich jest usytuowana od strony zachodniej wieża Czerwona, inaczej nazywana tatarską. Wieża posiada kilka poziomów szerokich tarasów. Jest wysoka, licząc od przyziemienia koszar taras dolny znajduje się na wysokości 18 m, a taras górny na wysokości 29 m. Cała wieża z nadbudówką ma 31,6 m wysokości.

Drugą wieżę oglądamy już z wieży. Jest ona usytuowana od strony wschodniej, a nazywana jest Białą. Nie znana jest data wybudowania obu wież.

Wieża to fantastyczny punkt widokowy na cała cytadelę.

Z tarasu przy pięknej pogodzie widać pięknie całą panoramę okolic Modlina, a nawet wyraźnie Warszawę.

SPICHLERZ

W oczy się rzuca także zabytkowy obiekt pod drugiej stroni rzeki Narew. To ruiny Spichlerza. Das Verwunschte Schloss, co oznacza „zaczarowany zamek”. Taką nazwę nadali mu Niemcy w czasie okupacji. Ta monumentalna budowla została zbudowana w 1844 roku na rzucie prostokąta o wymiarach 165,45m x 22,00m. Od strony Narwi posiadała trzy otwarte portale. Spichlerz jest budowlą neorenesansową, czterokondygnacyjną i posiada wiele elementów ozdobnych. Przeznaczeniem spichlerza było oczywiście magazynowanie żywności, na początku zboża, później prowiantu magazynu wojennego. Spichlerz użytkowany był do września . Podczas ofensywy wojsk niemieckich na modlińską twierdzę w 1939 roku budynek został zbombardowany.


TWIERDZA MODLIN – CIEKAWOSTKI


BAŚKA MURMAŃSKA

Zanim wejdziemy do budynku naszą uwagę przykuwa figurka misia polarnego . jest ich podobno kilka na szlaku przygotowanym specjalnie dla dzieci. O co chodzi, miś polarny pod Warszawą? Pytamy w kasie biletowej. Okazuje się, że polarna niedźwiedzica to Baśka Murmańska kupiona przez polskiego żołnierza na targu w Archangielsku w 1919 roku.

Kiedy trafiła do Batalionu Murmańskiego, została wytresowana. Legenda głosi, ze salutowała samemu Józefowi Piłsudskiemu. Mieszkała przez jakiś czas w twierdzy, ale niestety jej los skończył się tragicznie. Została zabita dla futra przez chłopa. Więcej o historii Baśki możecie poczytać w książce „Historia Baśki Murmańskiej”

KTO GOŚCIŁ W TWIERDZY MODLIN ?

Decyzję o budowie Twierdzy Modlin podjął Napoleon Bonaparte w 1806 roku, zaprojektował nawet jedną z budowli. Najczęściej odwiedzał to miejsce car rosyjski Mikołaj I. W Modlinie był aż 17 razy. Bywali tu również inni carowie i książęta: Aleksander II, Aleksander III, Mikołaj II, Wilhelm II Hohenzollern i Fryderyk August III. Twierdzę Modlin odwiedzili także: Józef Poniatowski, Józef Chłopicki, Józef Piłsudski, Władysław Sikorski, czy Julian Ursyn Niemcewicz.

TWIERDZA MODLIN W FILMACH

Twierdza pojawia się w wielu filmach – między innymi :

  • C.K. Dezerterzy – kręcono tu sceny koszarowe, mieszkanie von Nogaya, oraz końcową scenę wyjścia z koszar
  • Kiler – widać wnętrza w scenie obiadu w więzieniu
  • Pan Tadeusz – ruiny spichlerza w widłach Narwi i Wisły to zamek Horeszków, a wnętrza twierdzy za paryskie mieszkanie Adama Mickiewicza
  • Jutro idziemy do kina – scena przed bramą

TWIERDZA MODLIN – POZOSTAŁE ATRAKCJE

Na terenie Twierdzy Modlin znajduje się mnóstwo miejsc i budowli, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jednak żeby to zrobić i dokładnie je poznać,  znawcy zalecają zarezerwować przynajmniej dwa dni wolnego. Szczegółowe informacje o sposobach zwiedzania znajdziecie na stronie TWIERDZY MODLIN

Ciekawe zestawienie pozostałych atrakcji twierdzy znajdziecie TUTAJ



>>> PRZEWODNIK PO ZAMKACH I PAŁACACH W POLSCE >>>

>>> PRZEWODNIK PO ATRAKCJACH W POLSCE >>>

6 Replies to “TWIERDZA MODLIN”

  1. Widziałem ją zawsze z pociągu jadąc do Warszawy. Szkoda, że nie udało mi się jej nigdy zwiedzić.

  2. Mam ją niemalże pod nosem, ale jeszcze się nie wybrałam. Odwiedziłam jednak Twierdzę Osowiec na Podlasiu (i wspominam to jako niesamowite przeżycie – jeszcze ze świetnym przewodnikiem to bajka). W tej w Modlinie szlak przecięli moi rodzice więc muszę pójść ich śladem:)

  3. Oj dziewczynki : Hania i Celinka – chyba nie doczytałyście , że Twierdzę wykupił deweloper i szykuje tam nowoczesną dzielnicę z zachowaniem oczywiście historycznej zabudowy.

  4. Wstyd się przyznać, że mieszkając w stolicy, człowiek tam jeszcze nie zajrzał… jak wyżej już ktoś napisał, można by ten obiekt nieco lepiej wykorzystać i przyciągnąć zwiedzających. Myślę, że w końcu się tam wybiorę… wiosną lub latem.

Leave a Reply