Wdzydze Kiszewskie

WDZYDZE KISZEWSKIE

Wdzydze Kiszewskie to kaszubska wieś typowo turystyczna w powiecie kościerskim, położona na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego nad Jeziorem Gołuń.

Wdzydze Kiszewskie to także sołectwo o powierzchni 2558 ha, w którego skład wchodzą miejscowości takie jak: Gołuń, Zabrody i Kruszyna. Prowadzi tędy turystyczny czerwony Szlak Kaszubski. Wdzydze to miejsce w którym znajdziemy kilka największych atrakcji Kaszub. Należą do nich najstarszy w Polsce skansen – Kaszubski Park Etnograficzny  oraz wieża widokowa o wysokości prawie 36 m.


WDZYDZE KISZEWSKIE – KRÓTKA HISTORIA


Pierwsza pisana wzmianka o jeziorze Wdzydze pochodzi z 1258 roku i ma związek z przynależnością do starostwa kiszewskiego. Pod koniec XVII w. we wsi Wdzydze mieszkało … 11 rybaków i karczmarz, ale już w 1780 roku wieś liczyła „aż” 40 mieszkańców. Koniec XIX w. to dla wsi trudny czas, panowała bieda, a piaszczysta gleba utrudniała uprawę. Nie było też do niej żadnego dojazdu, mieszkańcy wyruszali więc za chlebem na tzw. Saksy. W 1894 roku, podczas germanizacji historycznego nazewnictwa pomorskiego, Niemcy zastąpili nazwę historyczną Wdzidze poprzez sztuczną i obcą kulturowo formę Sanddorf.

źródło zdjęcia rybaka – MAGAZYN KASZUBY

Co roku (po za czasem pandemi), w sierpniu Wdzydze Kiszewskie przenoszą się w czasy mrocznego średniowieczna. Zjeżdżają się tu drużyny dzikich wikingów i słowiańskich wojów aby konkurować ze sobą na polach przy Zajeździe u Sołtysa. Organizatorem festiwalu jest miejscowe Stowarzyszenie Odtwórców Historycznych Drużyn Niflheim

źródło zdjęcia rybaka – Niflheim


JEZIORO WDZYDZKIE


Jezioro Wdzydzkie na Kaszubach nazywane przez miejscowych Morzem Kaszubskim to najpopularniejsze i najpiękniejsze miejsce na Pojezierzu Kaszubskim. To potężne jezioro ma ponad 1450 ha i 68 m głębokości. Ze względu na walory samego akwenu, jak i okolicy utworzono tu Wdzydzki Park Krajobrazowy kryjący rezerwaty przyrody.

Jezioro przyciąga amatorów wszelkiego rodzaju sportów wodnych . Każdy znajdzie tu coś dla siebie: żeglarze – liczne mariny, miłośnicy kajaków – masę wypożyczalni. Są tu także rowery wodne, deski, łodzie wiosłowe, ale też kursy surfingu.

POMOCNE LINKI :


WDZYDZE KISZEWSKIE – WIEŻA WIDOKOWA


Nad brzegiem Kaszubskiego Morza, a dokładniej nad Jeziorem Gołuń, na terenie stanicy Wodnej PTTK, stoi ciekawa atrakcja turystyczna. To wieża widokowa, z której roztacza się wspaniały widok na Jeziora Wdzydzkie. Z wieży dobrze widać krzyż tworzony przez jeziora z licznymi półwyspami i największą jego wyspę – Ostrów. Krzyż Jezior Wdzydzkich tworzy pięć jezior: Jezioro Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko.

Legenda głosi, że powstały one za sprawą księcia Sorka i stolemów, czyli kaszubskich olbrzymów. Pewnego dnia książę zobaczył w małym jeziorku piękną wodnicę Wdzydzannę. Postanowił ją zdobyć. W tym celu polecił stolemom, odprowadzenie wody z jeziora. Olbrzymy kopały wielkie rowy na cztery strony świata, ale wody nie ubywało, wręcz pojawiało się jej coraz więcej. Tak powstało wielkie jezioro w kształcie krzyża.

Wieża widokowa mierząca 35,6 metrów wysokości zbudowana jest z drewna modrzewiowego, posiada trzy platformy na różnych poziomach, z których stopniowo można podziwiać piękno kaszubskiej krainy. Z najwyższej platformy roztacza się faktycznie wspaniały widok.

Pod wieżą widokową, na terenie Stanicy Wodnej PTTK znajduje się restauracja i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Odbywają się tu koncerty szant, zawody żeglarskie i funkcjonuje tu pole namiotowe.


KASZUBSKI PARK ETNOGRAFICZNY


W północno – wschodniej części jeziora, nad jego odnogą o nazwie Jezioro Radolne znajdziemy jedna z największych atrakcji tego rejonu. To Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, który jest najstarszym tego typu muzeum w Polsce i jednym z największych.

Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich powstało w 1906 r. z inicjatywy Teodora i Izydora Gulgowsckich . To pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu urządzili w XVIII – wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza – Michała Hinca.

Można tu podziwiać przeszło pięćdziesiąt obiektów kaszubskiej architektury z okresu od XVII do XIX w. W tym: kilkanaście zagród chłopskich, dworki, 2 młyny, kościoły, szkołę, tartak oraz kuźnię.

Szerzej na temat tego niezwykłego muzeum poczytacie w przewodniku >>>

KASZUBSKI PARK ETNOGRAFICZNY


WDZYDZKI PARK KRAJOBRAZOWY


Wdzydzki Park Krajobrazowy to serce Kaszub, jedno z najatrakcyjniejszych i najpiękniejszych miejsc w tym regionie. To miejsce typowo wypoczynkowe, nie tylko dla wodniaków. Sam park istnieje od 1983 roku, a jego centralną część stanowi Krzyż Jezior Wdzydzkich we Wdzydzach Kiszewskich o którym pisałam powyżej.



>>> MUZEA I PARKI ETNOGRAFICZNE W POLSCE >>>

>> PRZEWODNIK PO KASZUBACH >>> W PRZYGOTOWANIU



POZOSTAŁE PRZEWODNIKI PO WSIACH I MAŁYCH MIASTECZKACH W POLSCE :

POLSKA – WSIE I MAŁE MIASTECZKA >

MAŁOPOLSKIE :

ŚLĄSKIE :

LUBELSKIE :

ŚWIĘTOKRZYSKIE :

PODKARPACKIE :

POMORSKIE :

5 Replies to “WDZYDZE KISZEWSKIE”

Leave a Reply