Ciężkowice

CIĘŻKOWICE – ATRAKCJE MIASTA I GMINY

Ciężkowice to jedno z tych miejsc na mapie Polski, które ma nieprawdopodobnie dużo do zaoferowania turystom. Zarówno urokliwe miasto z pięknym skalnym rezerwatem i nowym parkiem zdrojowym, jak i cała okolica jest pełna skarbów do odkrycia.

Ciężkowice są najbardziej znane mieszkańcom Tarnowa, z racji bliskości tego miasta. Są jednak niedocenione turystycznie, bo tak jak o samym Kamiennym Mieście wielu być może słyszało, to zapewne o Wąwozie Czarownic, czy Diablim Boisku już zapewne garstka mieszkańców kraju i zagranicy.


My samo miasto, jak i ciekawe miejsca w gminie odwiedziliśmy w sumie 4 – krotnie, ale jak się okazuje to wciąż za mało, aby odkryć wszystkie skarby tego regionu. Gmina Ciężkowice to świetny pomysł na przedłużony weekend lub kilkudniowy wypad wakacyjny.


MIASTO CIĘŻKOWICE – KRÓTKA HISTORIA


Legenda mówi, że założycielem Ciężkowic był Cieszko, stryj Mieszka I, który wędrował ze swą drużyną przez Małopolskę. Kiedy zabłądził, natknął się na tą piękna krainę i postanowił tu osiąść.

Tyle legenda, a teraz odrobinę historii :

Pierwsze informacje o osadzie pochodzą z 1125, wieś była wówczas własnością benedyktynów tynieckich. większa osada powstała w 1288, a Miasto Królewskie w 1334 z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Początkowo miastem zarządzali dwaj mieszczanie ze Starego Sącza. Przez Ciężkowice przechodziło kilka szlaków handlowych z Czech i Węgier do Krakowa. Odbywały się tu cotygodniowe targi, których tradycja przetrwała aż do dzisiaj. Miasto straciło znaczenie podczas zaborów. Ciężkowice znalazły się pod zaborem austriackim i obowiązywał tu język niemiecki. Tuż przed wojną miasto straciło nawet prawa miejskie. Odzyskało je dopiero w 1998 roku.


MIASTO CIĘŻKOWICE – LOKALIZACJA



CIĘŻKOWICE – ATRAKCJE MIASTA


Ciężkowice kojarzone są przez turystów głównie ze Skamieniałym Miastem, które faktycznie stanowi największą atrakcje miasta. Ale to nie jedyny powód, aby tu zawitać.

Warto wiedzieć, ze jesienią 2022 roku planowane jest tu otwarcie jeszcze jednaj atrakcji. A mianowicie ŚCIEŻKI W KORONACH DRZEW .


CENTRUM MIASTA – RYNEK I OKOLICA


Rynek ma zachowany średniowieczny układ urbanistyczny i drewnianą zabudowę. Właśnie z tego względu włączono go do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Kilka razy przejeżdżaliśmy przez rynek, ale nigdy nie zatrzymaliśmy się tu. To wielki błąd, który trzeba naprawić. Zdjęcia które tu zamieszczam pochodzą z WIKIPEDII .


REZERWAT SKAMIENIAŁE MIASTO


To miejsce tak niezwykłe i pełne skarbów do odkrycia, że zachwyci każdego. Dzieciaki będą szukać poszczególnych skał i traktować je jak wielkie góry do zdobycia i świetny plac zabaw z opcją wspinaczki. My dorośli będziemy starać się doszukiwać w kształtach skał podobieństwa do ich nazw. Czyli dla każdego coś miłego. Odwiedziliśmy rodzinnie to niezwykłe miejsce dwukrotnie: w 2014 i 2017 roku. Pamiętam jak zniszczone i osprejowane były skały za pierwszym razem. Potem na szczęście już wyczyszczone. Ale też pojawiły się bilety wstępu, których wcześniej nie było.

GODZINY OTWARCIA I CENNIK >

Dla nas te zdjęcia są już sentymentalne, bo dorosły już teraz syn, był wtedy jeszcze małym dzieckiem.

Po drugiej stronie drogi znajdują się jeszcze dwie formacje skalne : RATUSZ I CZAROWNICA . Prowadzi nas do nich mostek nad drogą. Poniżej zdjęcia mostka i Czarownicy, niestety z Ratusza nie zachowało się dobre zdjęcie .


WĄWÓZ CZAROWNIC I WODOSPAD


Wąwóz jest także częścią rezerwatu, ale oddziela nas od niego droga . Można tu dojść wędrując dalej niebieskim szlakiem od strony SKALNEGO MIASTA , ale bliżej jest dostać się tu od strony parkingów przy PARKU ZDROJOWYM , który zobaczycie poniżej. My zawitaliśmy tu 2-krotnie: w 2017 i 2022 roku. Za pierwszym razem byliśmy podczas deszczu i wtedy była odrobina wody w wodospadzie, niestety podczas suchej wiosny tego roku już nie było w nim ani kropli. Faktem jest, że gdyby wodospad był tym, na co wskazuje nazwa, dojście do niego było by niemożliwe, bo szlak wiedzie doliną ukształtowaną przez wodę.


PARK ZDROJOWY


W czerwcu 2021 roku otwarta została nowa atrakcja miasta. Na południe od rynku znajdziemy Park Zdrojowy imienia burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza. Park jest nowy, o czym świadczy uboga jeszcze roślinność i malutkie drzewa. Za kilka lat może być to jednak prawdziwa perełka miasta i regionu. W parku mamy mniejsze i większe baseny, miejsca do wodnego masażu, gdzie stosowana jest hydroterapia według metody księdza Sebastiana Kneippa. Są też baseny wewnętrzne, kawiarnia, tężnia i miejsca do odpoczynku.

Obok znajduje się także gratka dla dużych i małych miłośników adrenaliny, czyli Park Linowy DUDEK .



CIĘŻKOWICE – ATRAKCJE GMINY



Ciężkowice to także cała duża gmina pełna skarbów i tajemnic do odkrycia. Nam jeszcze nie wszędzie udało się dotrzeć, ale mam nadzieję, że kiedyś to nastąpi i przewodnik zostanie do końca uzupełniony.


KĄŚNA DOLNA – DWOREK PADEREWSKIEGO


Wybudowany w 1833 roku dworek zamieszkały został przez Ignacego Jana Paderewskiego w 1897 roku, a wcześniej przebudowany. Paderewski nie mieszkał tu długo, szybko zmienił się właściciel, a w 1945 roku całość majątku upaństwowiono. Znajdowało się tu biuro przetwórni owoców i szkoła. Budynek niszczał, dopiero w 1979 r. gospodarzem obiekty zostało Tarnowskie Towarzystwo Muzyczne, które zajęło się jego odnawianiem. Obecnie wewnątrz jedynej zachowanej na świecie posiadłości Paderewskiego, mieszczą się sale o charakterze muzealnym, a od 1983 r. w obiekcie odbywają się koncerty muzyki poważnej.

Budynek znajduje się na małym wzgórzu i wraz z całym parkiem i stawem z wysepką zajmuje powierzchnię 16 hektarów. W parku w czerwcu przepięknie kwietną akacje .


DIABLE BOISKO


Zaledwie kilka kilometrów na zachód od miasta w miejscowości Pławna znajduje się prawdziwa polska perełka. Diable Boisko to zbudowana z piaskowca skała, która znajduje się na terenie Pogórza Rożnowskiego, a prowadzi do niej zielony szlak.

Skała ma postać łuku skalnego i jest to jedyna tego rodzaju skała w polskich górach. Przypuszczalnie kiedyś była to jaskinia, ale w wyniku procesów wietrzenia pozostał po niej tylko łuk skalny.

Nazwa „diable boisko” pochodzi od legendy. Podobno na piasku, który znajdziemy pod łukiem bawiły się diabły, a sam łuk jest bramą prowadzącą do piekła. Na wszelki wypadek nie przechodziliśmy pod łukiem, w końcu nigdy nic nie wiadomo.


WIEŻA WIDOKOWA W BRUŚNIKU


Dosłownie tuż obok opisywanej wyżej skały znajduje się jedyna wieża widokowa w regionie. Widać ją już ze Skalnego Miasta. My pewnego letniego dnia w 2020 roku łączymy obie atrakcje. Wieża nie jest zbyt wysoka i nie ma ma z niej spektakularnych widoków, ale co ważne dla osób, które gorzej się poruszają , można do niej podjechać samochodem.


POZOSTAŁE ATRAKCJE GMINY


Tak jak wspominałam, nie wszystko do tej pory udało się odwiedzić . Na naszej liście atrakcji gminy „do zobaczenia” znajdują się jeszcze :


NOCLEG W CIĘŻKOWICACH


W mieście koniecznie trzeba zatrzymać się na noc, aby poczuć atmosferę miasteczka nie tylko „przelotem” w ciągu dnia oraz obejrzeć wszystko co ciekawe w okolicy. My zawsze rezerwujemy noclegi przez portal Booking.com.


POZOSTAŁE PRZEWODNIKI PO WSIACH I MAŁYCH MIASTECZKACH W POLSCE :

POLSKA – WSIE I MAŁE MIASTECZKA >

MAŁOPOLSKIE :

ŚLĄSKIE :

LUBELSKIE :

ŚWIĘTOKRZYSKIE :

PODKARPACKIE :

POMORSKIE :

5 Replies to “CIĘŻKOWICE – ATRAKCJE MIASTA I GMINY”

  1. Ja w ogóle nie słyszałam o Ciężkowicach. Może być to spowodowane tym, że Małopolska jest przeze mnie w sporym stopniu nieodkryta. Uwielbiam urok małych miasteczek.

Leave a Reply