Helsinki wschodnie

HELSINKI WSCHODNIE I CENTRALNE

Helsinki wschodnie to umowny kwartał między Dworcem Kolejowym na zachodzie , Parkiem Esplandi na południu oraz Półwysep Katajanokka z Soborem Uśpieńskim. To oczywiście nie jest oficjalny podział miasta, ale mój własny, aby czytelnie umiejscowić poszczególne atrakcje stolicy.

Helsinki wschodnie i centralne o najbardziej znane i rozpoznawalne miejsca w stolicy jak Plac Senacki z charakterystyczną białą Katedrą. To ratusz i plac przy nabrzeżu, a także najpiękniejszy budynek tej części miasta – Sobór Uśpieński. Całość centrum można obejść w kilka godzin.


RATUSZ MIEJSKI


Naprzeciwko Placu Targowego odnajdziemy biały monumentalny budynek – to Ratusz Miejski. W tym samym budynku znajduje się też Virka-galleria, czyli Galeria Sztuki.


KATEDRA W HELSINKACH


Idąc dalej na północ dojdziemy do najbardziej charakterystycznego placu i budynku – kojarzonego ze stolicą, czyli Ewangelickiej Katedry w Helsinkach. Zaprojektowana została przez niemieckiego architekta Carla Ludwiga Engela i zbudowana w latach 1820/50. Katedra jest zbudowana w stylu neoklasycystycznym na podstawie greckiego krzyża. Budowa sfinansowana była przez cara Rosji Mikołaja I. Oficjalnie budowę kościoła zakończono dopiero w 1952 roku. Do 1917, czyli momentu odzyskania przez Finlandię niepodległości katedra nosiła nazwę Nikolainkirkko (kościół św. Mikołaja-od imienia cara Rosji). Schody wejściowe stanowią ulubione miejsce spotkań , a na samym placu odbywa się wiele imprez ( w tym powitanie Nowego Roku).


PLAC SENACKI


Przed Katedrą znajduje się Plac Senacki z pomnikiem Aleksandra II pośrodku ( na zdjęciach powyżej ) . Wokół Placu oraz samej katedry soi także kilak ciekawych budynków . To między innymi:

  • Muzeum Uniwersytecki (Helsinki University Museum) – od zachodu
  • Biblioteka Narodowa Finlandii – od zachodu
  • Cerkiew Trójcy Świętej w Helsinkach – od północy
  • Budynek Banku Finlandii – od północy
  • Budynek Agencji Rządowej Finanssivalvonta – od wschodu
  • Muzeum Banku Fińskiego – od wschodu
  • Siedziba Premiera Finlandii – od wschodu

FIŃSKI DOM SZLACHECKI


Idąc od Palcu senackiego w kierunku wschodnim mijamy Fiński Dom Szlachecki (Finnish House of Nobility) , w którym znajduje się Archiwum Państwowe.


PÓŁWYSEP KATAJANOKK


Przechodząc przez Most zakochanych dotrzemy do Dzielnicy Katajanokka i do najciekawszego budynku tego rejonu – górującego na szczytu skalistego wzgórza – Soboru Uśpieńskiego. Sama dzielnica to oczywiście porty ( ze wszystkich stron mamy wodę ) oraz urocze kafejki przy nabrzeżu.


SOBÓR UŚPIEŃSKI


Jak już wspominałam – to największy i najbardziej charakterystyczny obiekt całej dzielnicy. Sobór Uspieński jest główną świątynią Fińskiego Kościoła Prawosławnego i równocześnie największym soborem zachodniej Europy.  Wybudowany w 1868 roku według projektu rosyjskiego architekta Aleksieja Gornostajewa. Usytuowany na skalistym wzgórzu z czerwonej cegły ze złotymi kopułami stanowi ciekawą „dominantę”.


CENTRALNY DWORZEC KOLEJOWY


Wędrując kilkaset metrów na zachód od Placu Senackiego dotrzemy do placu przed Dworcem Kolejowym. Nawet jeśli nie podróżujemy koleją ( my jechaliśmy z tego dworca na lotnisko ), warto zajrzeć do środka, bo sam budynek jest dość ciekawy.


OKOLICE DWORCA


Przy Placu Dworcowym znajduje się jeszcze Fiński Teatr Narodowy (Finnish National Theatre), a po przeciwnej stronie Muzeum sztuki Ateneum. Poniżej dworca znajduje się dzielnica handlowa z Fińskim World Trade Center, mnóstwo kafejek i restauracji , a na końcu ulicy Aleksanterinkatu odnajdziemy rzeźbę przedstawiającą Trzech Kowali (Three Smiths).


NOCLEG W HELSINKACH


Helsinki jak przystało na europejską stolicę mają rozbudowaną sieć hotelową. Jak będziecie rezerwować tu noclegi polecam skorzystanie ze sprawdzonego przez nas dziesiątki razy portalu Booking.com .

Wpisz interesującą Cię datę noclegu i bezpiecznie rezerwuj:


Booking.com


FINLANDIA – PRZEWODNIK PO KRAJU >


PRZEWODNIK PO HELSINKACH >

Leave a Reply