Copenhagen Card

COPENHAGEN CARD – ATRAKCJE STOLICY

Copenhagen Card to najlepszy sposób na zwiedzenie stolicy Danii i jego atrakcji. Pakiet zawiera 80 biletów wstępów do różnych muzeów, zamków, galerii i ciekawych atrakcji dla dużych i małych.

COPENHAGEN CARD uprawnia do bezpłatnego dostępu do wszystkich atrakcji wymienionych poniżej. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bo na liście znalazły się zarówno obiekty historyczne, galerie sztuki, obiekty współczesnej architektury oraz sale zabaw dla dzieci i wesołe miasteczka. Są też atrakcje kompletnie nietypowe i zaskakujące. oczywiście kupując kartę nie będziemy ws tanie zwiedzić ich wszystkich. Na to trzeba by wielu tygodni. My zdecydowaliśmy się na opcję 3-dniową, a jak wiele udało się w tym czasie zobaczyć, sami zobaczycie poniżej.


DWIE OPCJE ZAKUPU KARTY


1 opcja – COPENHAGEN CARD – DISCOVER

  • wstęp do ponad 80 atrakcji
  • transport publiczny, w tym na lotnisko i z lotniska
  • wolny wstęp dla dzieci poniżej 12 roku życia

Cena zależy od ilości dni , na kóre karta obowiązuje. Kartę wykupuje się on-line na stronie > COPENHAGEN CARD . Cennik aktualny :


2 opcja – COPENHAGEN CARD – HOP :

  • wstęp do ponad 40 atrakcji w centrum miasta
  • przejazdy autobusami Hop-on Hop-off w Kopenhadze

Cena zależy od ilości dni , na kóre karta obowiązuje. Kartę wykupuje się on-line na stronie > COPENHAGEN CARD . Cennik aktualny :


MAPA WSZYSTKICH ATRAKCJI OBJĘTYCH COPENHAGEN CARD


Na mapie są wszystkie atrakcje z karty, choć oczywiście nie sposób ich wszystkich obejrzeć. Wszystkie te na które nam podczas 3 dni wystarczyło czasu wraz z naszą osobistą oceną znajdziecie poniżej


OGRODY TIVOLI (5/10)


Najstarsze wesołe miasteczko w Europie zostało założone w 1843 roku i od tego czasu jest skarbem narodowym i największą atrakcją stolicy. Sam H. C. Andersen odwiedzał ogród wiele razy, podobnie jak Walt Disney i wiele innych znanych osób.

My byliśmy w Tivoli wcześniej już 2-krotnie i po raz 3 byliśmy bardzo rozczarowani (stąd taka niska ocena). Okazuje się bowiem, że Copenhagen Card upoważnia tylko do wstępu na teren wesołego miasteczka, ale bez możliwości skorzystania z jakichkolwiek atrakcji. Bilet wstępu na atrakcje kosztuje dodatkowo 300DKK (czyli dla naszej dwójki ponad 300zł) – troszkę dużo jeśli mielibyśmy się przejechać 2-3 kolejkami.

Pozostał więc nam tylko spacer po ogrodach z widokiem na ciekawą, choć jak przystało na takie miejsce, kiczowatą architekturą, piękne ukwiecone tereny, wysłuchanie kilku koncertów i obejrzenie parady młodzieży.


REJSY PO KANAŁACH KOPENHAGI


Rejsy w ramach karty odbywają się z przewodnikiem dużymi, ale płaskimi łodziami prawie w całości zadaszonymi. Nie korzystaliśmy, ale łodzi wycieczkowych mnóstwo widzieliśmy w różnych częściach miasta

UWAGA! Posiadacze Copenhagen Card muszą odpłynąć z Ved Stranden. Jeśli wsiądziecie na łódź w Nyhavn, trzeba uiścić dodatkową opłatę. Karta obejmuje tzw. „Classic Tour”, która trwa około godziny. wycieczki odbywają się przez cały rok, a zimą łodzie są zadaszone i ogrzewane.


OGRODY BOTANICZNE (6/10)


Ogród Botaniczny jest zieloną oazą w sercu Kopenhagi tuż obok założenia parkowego Rosenborg Garden. Sam ogród jest pełen pięknych i kolorowych kwiatów, ale niską ocenę daję za obiekt samej palmiarni. Nieprawdopodobnie wysoka temperatura wewnątrz sprawiła, ze wizyta nie była przyjemna. Wejście można przyrównać do sauny.

Wiktoriański budynek palmiarni został zbudowany w 1874 roku i zaprojektowany przez architekta Petera Christiana Bønecke i jest wykonany z żeliwa i szkła.

Wewnątrz można oglądać las deszczowy z góry. Tu znajduje się największa w Danii kolekcji roślin z całego świata, w tym gatunków wymarłych. Można tu odkrywać rzadkie kaktusy i sagowce z epoki dinozaurów.

Wiosną i latem w Butterfly House można znaleźć setki kolorowych motyli fruwających wśród orchidei i roślin wanilii.

Ogród Botaniczny jest częścią Muzeum Historii Naturalnej Danii, które znajduje się w rogu ogrodu. Muzeum opublikuję poniżej, a tu znajdzie się jeszcze obiekt starego Obserwatorium Astronomicznego znajdujący się na terenie ogrodów.


KOŚCIÓŁ NASZEGO ZBAWICIELA – CHURCH OF OUR SAVIOUR (9/10)


Kościół Naszego Zbawiciela jest jednym z najsłynniejszych duńskich kościołów. Samo wnętrze kościoła nie jest zbyt ciekawe (jest bezpłatne). Duży barokowy kościół, konsekrowany w 1696 roku, posiada wspaniałe organy z 1698 roku i piękny ołtarz. Ponadto w kościele znajduje się 40 słoni symbolizujących monarchię absolutną.

Największą atrakcją jest wężowa iglica na którą prowadzi 400 stopni. Kultowa wieża kościoła Naszego Zbawiciela zawiera sześć dużych dzwonów i fantastyczny carillon. Jego 48 dzwonów codziennie wygrywa melodie.

Na ostatnich 150 zewnętrznych schodach można podziwiać jeden z najlepszych widoków na Kopenhagę. To niestety nie jest wspinaczka dla osób o słabej kondycji, a ostatnie stopnie są tak wąskie, że nawet najszczuplejsze osoby się nie zmieszczą.

Uwaga !!! Jeśli chcecie wejść na wieżę, musicie wcześniej zarezerwować wizytę na konkretną godzinę.


MUZEUM GLYPTOTEKET (9/10)


Ny Carlsberg Glyptotek znajduje się w centrum Kopenhagi, tuż obok dworca kolejowego. Jest moim zdaniem najciekawszą tego typu galerią w Kopenhadze.

Muzeum składa się głównie z dzieł sztuki i obiektów archeologicznych, a także duńskiej i francuskiej sztuki XIX wieku. Założone zostało przez piwowara Carla Jacobsena, który był jednym z największych magnatów przemysłowych XIX wieku i równocześnie największym mecenasem sztuki. Glyptoteket jest otwarta dla publiczności od 1897 roku i posiada ponad 10 000 dzieł podzielonych głównie na starożytne antyki oraz duńską i francuską rzeźbę i malarstwo z XIX wieku.

Sercem galerii jest Ogród Zimowy z kawiarnią otwartą w te same dni, co samo muzeum.


KOPENHASKIE ZOO (7/10)


Pechowo trafiliśmy tu podczas ulewnego deszczu, dlatego nie udało nam się obejść wszystkiego i nie możemy do końca obiektywnie ocenić tego miejsca. Tuż przy wejściu znajduje się drewniana wieża widokowa i od niej zaczynamy.

W kopenhaskim ZOO można spotkać ponad 4000 zwierząt z całego świata. Obiekt ma nawet chińskie misie pandy oraz niedźwiedzie polarne.


GUINNESS WORLD RECORDS AND THE MYSTIC EXPLORATORIUM (6/10)


Guinness World Records Museum to podobno jedyne takie muzeum w Europie. Muzeum na powierzchni 1,5 tys. m2 ma wystawy poświęcone rekordom w sporcie, sztuce, muzyce, przyrodzie i nauce. Tu możemy stanąć obok najwyższego mężczyzny na świecie, który mierzył 272 cm i najgrubszego.

Po zeskanowaniu karty Copenhagen Card przy wejściu można również uzyskać dostęp do The Mystic Exploratorium znajdującego się w tym samym budynku, co Guinness World Records.


MUZEUM HISTORII NATURALNEJ (4/10)


Muzeum odwiedziliśmy przy okazji wizyty w ogrodach botanicznych. Niestety było to jedno z najmniej ciekawych muzeów naturalnych w jakich byliśmy na świecie.

Wewnątrz znajdują się sale z minerałami, a na zewnątrz ogromny meteoryt z kosmosu. Coroczną atrakcją muzeum jest słynna wystawa Wildlife Photographer of the Year, prezentująca 100 najlepszych zdjęć przyrody i dzikiej przyrody na całym świecie.


SMK – NARODOWA GALERIA SZTUKI (5/10)


Duńską Galerie Narodową odwiedziliśmy głównie z racji ciekawych wnętrz połączenia starego z nowym. Obiekt jest co prawda największym duńskim muzeum sztuki, w którym znajdują się wyjątkowe kolekcje sztuki duńskiej i międzynarodowej z ostatnich siedmiu wieków, ale nie było ono w centrum naszych zainteresowań i obeszliśmy tylko część wystaw.

SMK jest znane ze swojej kolekcji duńskiej sztuki Złotego Wieku oraz kolekcji duńskiej sztuki współczesnej i jednej z najlepszych na świecie kolekcji Matisse’a.


PLANETARIUM (8/10)


  • Planetarium > lokalizacja
  • Godziny otwarcia: 9.30 – 20.00, godziny warto sprawdzić na google maps lub na stronie

Planetarium Dome niedawno przeszło całkowitą transformację. Obiekt ma największą pochyloną kopułę w Europie, wizualizację w 8K i niezrównany system dźwiękowy. Niestety pojawiliśmy się tu zbyt późno i nie obejrzeliśmy już filmu.

Na parterze są za to wystawy o tym skąd się wzięliśmy i z czego jesteśmy zbudowani. Planetarium przekazuje wiedzę astronomiczną w formie filmów, wystaw, wykładów i innych wydarzeń specjalnych. Karta Copenhagen Card uprawnia do zwiedzania wystaw i obejrzenia jednego filmu w The Dome.


DUŃSKIE CENTRUM ARCHITEKTURY (9/10)


To jedna z większych współczesnych atrakcji Kopenhagi mieszcząca się w obiekcie zwanym BLOX umiejscowiona na kopenhaskim nabrzeżu.

Prezentuje wystawy i wydarzenia poświęcone historycznym ikonom oraz nowym atrakcjom duńskiej architektury i wzornictwa, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Można tu również kupić nowe projekty, dzieła sztuki i książki lub wypić kawę z widokiem na kopenhaski port. Zamontowano tu wiele ciekawych instalacji oraz stałą wystawę „So Danish”. Obejmuje ona historię i rozwój duńskiej architektury od czasów Wikingów aż do współczesności. Zobacz, jak architektura ukształtowała rozwój duńskiego społeczeństwa i dowiedz się, jak architektura może pomóc w tworzeniu zrównoważonej przyszłości.


MUZEUM DESIGNU W DANII (8/10)


Muzeum położone jest tuż obok Amalienborg i jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury rokokowej w Kopenhadze. Odwiedzający mogą zajrzeć do pięknego ogrodu, kawiarni z obsługą wewnątrz i na zewnątrz, sklepu muzealnego i biblioteki.

W starym zabytkowym obiekcie mieści się jedna z największych na świecie kolekcji duńskiego designu. Zbiory obejmują między innymi sztukę użytkową i wzornictwo od secesji po współczesny duński design szkła, ceramiki, mody, tekstyliów i plakatów.


CISTERNERNE (7/10)


  • Cisternerne > lokalizacja
  • Godziny otwarcia: 11.00 – 18.00, w czwartki 11.00 – 20.00, w poniedziałki nieczynne

To jedno z najdziwniejszych miejsc jakie mieliśmy okazję odwiedzić i doświadczyć. Pod zielonymi trawnikami parku Søndermarken znajduje się podziemna przestrzeń, która stała się sceną dla instalacji sztuki współczesnej.

Wnętrza to zimny, wilgotny i ciemny zbiornik wodny z delikatnym podświetleniem chodników. Wszystko to w oprawie muzycznej nieustannie powtarzanych lamentów zawodowych żałobników z echem i pogłosem, które dosłownie wbija w posadzkę. Nie chciałabym znaleźć się wewnątrz sama, bo odczucie wewnątrz jest przerażające. Ta wystawa będzie czynna do 30 listopada 2024 roku, potem pojawi się kolejna.


CZARNY DIAMENT – DUŃSKA KRÓLEWSKA BIBLIOTEKA (8/10)


Copenhagen Card umożliwia zwiedzanie czasowych wystaw w budynku, ale on sam jako architektoniczne połączenie starego z nowym jest absolutnie obowiązkowym punktem programu na mapie stolicy.

Wystawy na których byliśmy to : wystawa fotografii poświęcona człowiekowi, w innej sali ta prezentująca najcenniejsze, najpiękniejsze, najbardziej znaczące i wartościowe skarby biblioteki. Ostatnia z nich koncentruje się na samym obiekcie czarnego diamentu.


MUZEUM ILUZJI (9/10)


  • Museum of Illusions > lokalizacja
  • Godziny otwarcia: 10.00 – 22.00

Muzeum co prawda nie ma nic wspólnego z Kopenhagą, mogło by być w dowolnym miejscu, ale polecam koniecznie do odwiedzenia. Dawno nigdzie nie bawiliśmy się tak dobrze, jak tam. We wnętrzach znajduje się 70 ciekawych i szokujących eksponatów, które przetestują naszą percepcję. są tu złudzenia optyczne, ciekawe łamigłówki i świetne miejsca na robienie zabawnych zdjęć.


KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA (6/10)


Nikolaj Kunsthal , czyli muzeum sztuki znajduje się w dawnym kościele Świętego Mikołaja, trzecim najstarszym kościele w Kopenhadze z jedną z najwyższych wież w mieście.

Piękna sakralna architektura jest najciekawszą częścią muzeum. Zmieniające się wystawy sztuki współczesnej nie są już tak ciekawe i mogą budzić kontrowersje. Osobiście wyszliśmy stąd z mieszanymi odczuciami.


THE TUBE (6/10)


THE TUBE to jedno z miejsc na kopenhaskiej karcie, które możemy traktować wyłącznie w kategorii zabawy. Zajrzeliśmy tu, bo było blisko i nie żałujemy, bo bawiliśmy się przednio. Miejsce jest miejscami podobne do muzeum iluzji, ale eksponaty związane są z podróżowaniem. Nie bez powodu umiejscowiono je we wnętrzu holu głównego dworca.


RIPLEY’S BELIEVE IT OR NOT (6/10)

HANS CHRISTIAN ANDERSEN EXPERIENCE (6/10)


Ripleys’s Believe It or Not to ciekawe muzeum opowiadająca o największych osobliwościach świata. Znajdziemy tu list napisany na ziarnku ryżu, obraz zrobiony z tostów, czy dwugłową krowę. Poznamy też ludzi o niezwykłych zdolnościach, czy umiejętnościach.

Po zeskanowaniu karty Copenhagen Card w Ripley’s Believe It or Not mamy dostęp jeszcze do drugiej części, czyli Domu Bajek H.C. Andersena. W tym muzeum dowiemy się sporo o dzieciństwie znanego bajkopisarza, jego wychowaniu w Odense oraz późniejszych licznych podróżach. Kolejne sale prowadzą nas przez świat znanych nam baśni.


ATRAKCJE Z COPENHAGEN CARD OPISANE W OSOBNYM PRZEWODNIKU > ZAMKI I PAŁACE KOPENHAGI


Atrakcje opisane w przewodniku > ZAMKI I PAŁACE KOPENHAGI :

  • ZAMEK ROSENBORG
  • WNĘTRZA PAŁACU CHRISTIANSBORG
  • PODZIEMIA PAŁACU CHRISTIANSBORG
  • KUCHNIA PAŁACU CHRISTIANSBORG
  • PAŁAC AMALIENBORG

MIEJSCA W KOPENHADZE,

KTÓRYCH NIE UDAŁO SIĘ NAM ZWIEDZIĆ


OBIEKTY NA WYSPIE NYHOLM :


MIEJSCA Z COPENHAGEN CARD

ZNAJDUJĄCE SIĘ PO ZA MIASTEM


ATRAKCJE MIASTA ROSKILDE



KOPENHAGA – BAZA NOCLEGOWA



Stolica Danii jest niestety bardzo droga i ciężko tu o tanie noclegi. Rezerwując nocleg w majowy weekend mieliśmy do wyboru 3 lokalizacje. Docelowo zdecydowaliśmy się na hotel CABIN na południe od centrum. Możecie skorzystać z naszej rekomendacji lub sami poszukać noclegu. Tu polecam sprawdzony przez nas i pewny portal Booking.com . Korzystając z linku z naszej strony otrzymujesz 15% zniżki przy rezerwacji noclegów. Wybierz interesującą cię datę noclegu i rezerwuj :



PRZEWODNIK PO DANII >

KOPENHAGA – INFORMACJE PRAKTYCZNE >

5 Replies to “COPENHAGEN CARD – ATRAKCJE STOLICY”

  1. 80 możliwości to sporo opcji jest w czym wybierać i zapewne trudno wybrać jeśli ktoś nie ma kilku tygodni pobytu w tym nie najtańszym kraju

  2. Fajna opcja z taką kartą! W moim mieście wprowadzili bilety łączone na kilka atrakcji – takie rozwiązania są na pewno przydatne dla osób, które planują pozwiedzać więcej niż jedną atrakcję

  3. Takie karty to strzał w dziesiątkę, zwłaszcza gdy człowiek nastawia się na zwiedzanie, a nie tylko spacer po rynku. Tyle wspaniałych miejsc już zwiedziliście, że chce ba ciężko wybrać top 10, a co mówić i tym 1 ulubionym?

Leave a Reply