LWÓW – PRZEWODNIK KULINARNY

Pisząc przewodnik po Lwowie nie można pominąć jednego bardzo ważnego rozdziału – przewodnika kulinarnego. Choć nie należę do osób, dla których jedzenie jest najważniejszą kwestią w podróży (jest nawet na szarym końcu …… należę bowiem do tych, dla których jedzenie dzieli się na dobre i złe), ale jako architekt / projektant wnętrz na kulinarny przybytek patrzę najczęściej tym właśnie okiem – to postaram się przybliżyć obiektywnie ciekawy dla wszystkich temat.

RESTAURACJA BACZEWSKI

Przy ulicy Szewskiej (na zachód od rynku) znajduje się chyba najbardziej znana i kojarzona z Lwowem restauracja. Słynie ona ze swoich śniadań (do których podają podobno lampkę szampana) . Na śniadania ustawia się tu już od 8 rano długa kolejka ( na zdjęciu poniżej). Warto tu zajrzeć i o innych porach dnia i nocy (restauracja czynna jest 8.00-2.00) . Dania podawane są w bardzo oryginalny sposób ( np. w parującym żelazku ) lub tradycyjnie, ale wyjątkowo pięknie podane. Miejsce warte odwiedzenia głównie ze względu na swój wystrój. Mieliśmy przyjemność jeść w sali, która wyglądała jak wielka oranżeria, albo tajemniczy ogród (dużo żywych kwiatów, przeszklony dach, śpiewające papużki w uroczych klatkach i muzyka na żywo) .

Historia tego miejsca związana jest ściśle z Rodziną Baczewskich Ich Fabryka, otwarta w roku 1782, była pierwszą na świecie fabryką masowej produkcji wódki. W roku 1810 fabryka otrzymała status dostawcy dworu cesarskiego. Restauracja cieszy gości nie tylko wódką Baczewskich, a także wielkim wyborem nalewek własnej produkcji (80 rodzajów).

PSTRĄG CHLEB I WINO 

To jedna z wielu restauracji wartych odwiedzenia. Ma duży ogródek letni z widokiem na Stara Synagogę .  Przed restauracją znajduje się także ogromny zegar, a już kawałek dalej czuć zapach świeżego chleba. 
My odwiedziliśmy „Pstrąg, Chleb i Wino” wieczorem pierwszego dnia pobytu i tu świętowaliśmy symbolicznie urodziny. Restauracja jest otwarta od 11:00 – 00.00, jest prawie pełna , ale udaje nam się znaleźć jeden duży stół w środku (na szczęście dla nas, bo za chwile ściana wody przegania wszystkich z zewnątrz) . Jesteśmy po obiedzie , zamawiamy więc różnego rodzaju przekąski. Wszystkie sa pyszne i ciekawie podane. 

KAWIARNIA MAPA

Jak na kawę i mała przekąskę to do Kawiarni Mapa . To przytulne miejsce oferujące wyśmienitą kawę (ale też i inne dania na śniadanie lub lunch) znajduje się na ulicy Halickiej (tuż obok Kaplicy Boimów) . Zdecydowanie przyjemniejsze i nie mające takiego obłożenia jak inne kawiarnie w okolicy. Czynna 8.00-23.00

MANUFAKTURA KAWY

Kawałek dalej na południe przy tej samej ulicy co Kawiarnia Mapa znajduje się inna urocza kafejka. Czynna bardzo długo od 8.30 -22.00

KAWIARNIA / SKLEP Z HERBATĄ I KAWĄ

Kafejka oznaczona google maps jako „Store tea and coffee” w głębi placu przy Kościele Piotra i Pawła to miejsce do którego trafiliśmy przez przypadek (chowając się przed ulewnym deszczem) okazała się strzałem w 10. Kafejka prowadzona przez 2 starsze Panie ( chyba bliźniaczki) oferuje najwspanialsze wypieki (samych właścicielek produkcji)

SUPKUL’URA

Jeśli mamy ochotę na „małe co nieco” (a nie na konkretne danie), zwiedzacie akurat południową cześć miasta i nie przeszkadza nam jedzenie na przysłowiowym „kolanie” to możecie wstąpić (tak jak my) do ocenianej bardzo wysoko Supkultury. Dostaniecie tu coś wyjątkowo ciekawego, a mianowicie zupę w naczyniu , które możecie później zjeść . Sama zupa jest wyjątkowo smaczna, a i kubeczek niczego sobie. 

CZERWONA WIŚNIA 

To miejsce stało się już kultowe, być we Lwowie i nie wstąpić na moment na mała szklaneczkę czerwonej nalewki wiśniowej, to tak jak by nie być w tym mieście. Nalewka jest faktycznie fantastyczna w smaku, a wnętrze baru przyciągnie wzrok każdego przechodnia. 

SKLEPY ROSHEN

Piszac o kulinarnej stronie Lwowa nie sposób pominąć ciekawej sieci sklepów – stanowiącej kolorowy akcent w kilku miejscach miasta ( jest ich na ta chwilę 5) . W środku znajdziemy ręcznie wytwarzane cukierki, ale to bajecznie kolorowe wystawy przyciagaja klientów. Sieć sklepów Roshen podbiła już świat, jest największą i najbardziej popularną marką słodyczy na Ukrainie. Wytwórnię założył w 1996 r. obecny prezydent Ukrainy – Petro Poroszenko. Zakłady produkcyjne Roshena mieszczą się w Kijowie oraz w Winnicy. Obowiązkowo należy spróbować tortu Kijowskiego, produkowanego według niezmienionej receptury od 1956 r.


INNE RESTAURACJE I KAWIARNIE 

Nawet będąc 6 dni we Lwowie nie sposób odwiedzić wszystkich ciekawych miejsc i sprawdzić gdzie warto, a gdzie nie . W kilka miejsc tylko zajrzeliśmy (ale nie było miejsc) , koło wielu przechodziliśmy nie raz , o wielu czytałam wcześniej ( szliśmy więc specjalnie, aby obejrzeć ). W kilku miejscach byliśmy, ale nie udało mi się odtworzyć ich położenia.  

POD ARSENAŁEM – to jedno z tych miejsc, pod którym czeka długa kolejka, aby dostać się do środka. Oferuje podobno świetne jedzenie (ma bardzo dobre opinie)

DOM LEGEND – planowaliśmy tu zajrzeć na obiad w pierwszym dniu, ale zrezygnowaliśmy po wejściu. Wnętrza może kiedyś wspaniałe teraz już zniszczone zębem czasu, niezbyt przyjemne zapachy. Widzieliśmy tu jednak sporo klientów – lokal chyba więc nadal cieszy się powodzeniem, bo bardzo pozytywnie jest wciąż oceniany.

LAMPA NAFTOWA – Zabrakło czasu aby tu zajrzeć na posiłek a szkoda, bo restauracja wygląda na bardzo ciekawa i zawsze pełna. Przechodziliśmy koło niej wielokrotnie. Zwracaja uwagę dziesiątki lamp naftowych zawieszonych wzdłuż ogródka letniego 

TEATR PIWA PRAWDA – Na rynku przyciąga nasza uwagę jeszcze jedna pijalnia . Wzdłuż Ścian ciagna się dziesiątki metrów półek pełnych różnego rodzaju piw, sama pijalnia to kilka poziomów dla klientów, a wewnarz na parterze dodatkowo ogromny sklep oczywiście z piwem i gadżetami producentów. 

UCZCIWE MIĘSO – nie mieliśmy przyjemności wstąpić, ale obok jednej z najładniejszych kamienic na rynku nie da się przejść obojętnie. Jak się reklamuja na stronie „to jedyne miejsce we Lwowie i obwodzie Lwowskim, oferuje wyjątkowe dania z mięsa Mangalica, która zawiera lekkostrawny żelazo”.  Jednym z ostatnich właścicieli kamienicy był Jan Kuczyński, sam Prezydent Lwowa. To jedna z najcenniejszych kamienic na Rynku. Budynek ma już ponad 400 lat, a fundamenty, na których stał poprzedni dom mają blisko 500 lat. Otrzymał nazwę «Kamienica z aforyzmami», a wszystkie napisy, które wyeksponowane sa w salach restauracji, sa oryginalne, odkryte podczas prac wykopaliskowych. 


Lwowskie sklepy i restauracje prześcigają się w przyciąganiu klientów . Kolorowe detale, ciekawe wystawy i dekoracje , historyczne miejsca, rzeźby – wszystko to stanowi o specyficznym klimacie tego miasta. I choć miejscami jest jeszcze bardzo zaniedbane – nie da się go nie polubić. 


>>> PRZEWODNIK PO LWOWIE >>>


>>> PRZEWODNIK PO UKRAINIE >>>


One Reply to “LWÓW – PRZEWODNIK KULINARNY”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *