Walia

WALIA

Walia to jeden z krajów wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Położona na zachodnim krańcu wyspy Wielkiej Brytanii była dla nas jak odkryta baśniowa kraina, której urody nigdy byśmy się nie spodziewali.

Walia do tej pory kojarzyła nam się w zamkami, których jest tu największe zagęszczenie na świecie oraz wielkimi połaciami pól. Zupełnie nie kojarzyliśmy jej z górskimi krajobrazami i obłędnym absolutnie wybrzeżem. To właśnie tu odnaleźliśmy bajkowe krajobrazy i jedne z najpiękniejszych plaż w Europie.

Walia nigdy nie była na liście naszych marzeń, ale po przejechaniu jej latem 2024 roku stawiamy ją wysoko w rankingu najpiękniejszych krain Europy. Podczas naszej wyprawy zdobyliśmy najwyższy szczyt Walii, czyli Snowdon. Ta mierząca zaledwie 1085 m n.p.m., okazała się jedną z najtrudniejszych gór na jakich byliśmy. Odwiedziliśmy Cardiff, stolicę Walii i zawitaliśmy na jedne z najpiękniejszych plaż i klifów. To co było tu najbardziej zachwycające, to fakt, że w większości miejsc byliśmy kompletnie sami, tak jakby ta kraina była cała tylko dla nas.


MAPA MIEJSC OPISANYCH W PRZEWODNIKU PO WALII


Najedź na interesujące Cię miejsce, a link poniżej odeślę Cię do konkretnego przewodnika. Każdy osobny przewodnik oznaczony jest innym kolorem.


WALIA – SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI


Conwy

CONWY W PÓŁNOCNEJ WALII >



Północna Walia

PÓŁNOCNA WALIA >



Wyspa Anglesey

WYSPA ANGLESEY >



Park Narodowy Snowdonia

PARK NARODOWY SNOWDONIA >



Zachodnie wybrzeże Walii

ZACHODNIE WYBRZEŻE WALII >



Wybrzeże Pembrokeshire

WYBRZEŻE PEMBROKESHIRE – PARK NARODOWY >



Półwysep Gower

PÓŁWYSEP GOWER – GŁOWA SMOKA I PLAŻA TRZECH KLIFÓW >



Cardiff i okolica

CARDIFF I OKOLICA >



Brecon Beacons Park Narodowy

BRECON BEACONS – PARK NARODOWY>



Centralna Walia

CENTRALNA WALIA >



WALIA – KRÓTKA HISTORIA


Walia ma bogatą i złożoną historię, sięgającą czasów prehistorycznych. W starożytności obszar dzisiejszej Walii był zamieszkany przez Celtów, którzy przybyli tu około VI wieku p.n.e., a Walijczycy są ich potomkami. Następnie, w I wieku n.e., tereny te zostały podbite przez Rzymian, którzy pozostawili po sobie liczne ślady, takie jak ruiny w Caerleon czy Carmarthen. Po upadku Imperium Rzymskiego w V wieku, Walia stała się areną walk między plemionami celtyckimi a anglosaskimi najeźdźcami. W wyniku tych wydarzeń powstały liczne królestwa, które z kolei w IX i X wieku były często najeżdżane przez Wikingów.

Ważnym momentem w historii Walii był rok 1282, kiedy król Anglii Edward I podbił ten region i włączył go do swojego królestwa. W celu utrzymania kontroli zbudowano wtedy szereg zamków, takich jak Conwy, Caernarfon i Harlech. W 1301 roku syn Edwarda został mianowany Księciem Walii, co zapoczątkowało tradycję nadawania tego tytułu następcą tronu Anglii. Kolejnym istotnym wydarzeniem było powstanie w XV wieku, które poprowadził Owain Glyndŵr. Chociaż jego działania niemal doprowadziły do odzyskania niepodległości, ostatecznie powstanie zostało stłumione.

Następnie, za panowania Henryka VIII, Walia została formalnie zintegrowana z Anglią na mocy Aktów Unii z lat 1536 i 1543. W wyniku tych zmian zniesiono odrębność prawną i administracyjną Walii. Jednak XIX wiek przyniósł odrodzenie walijskiego języka i tożsamości narodowej, co było efektem ruchów religijnych i kulturowych.

Wreszcie, w 1999 roku, utworzono Walijski Parlament, który przyznał Walii większą autonomię w podejmowaniu decyzji. Obecnie Walia jest dumna ze swojej kultury, języka i dziedzictwa, jednocześnie pozostając częścią Zjednoczonego Królestwa. Co ważne, język walijski można tu często usłyszeć na ulicach, co świadczy o żywotności tego wyjątkowego dziedzictwa.


WALIA – PODSTAWOWE INFORMACJE

POWIERZCHNIA – około 20 779 km²

LUDNOŚĆ – około 3,1 mln mieszkańców

FLAGA I GODŁO

STOLICA WALII

Stolicą Walii jest Cardiff, księciem jest Karol III obecnie król całego Zjednoczonego Królestwa. W stolicy znajduje się Parlament Walijski dający Walii pewną niezależność.

JĘZYK

Język walijski jest jednym z najstarszych języków Europy i integralną częścią dziedzictwa kulturowego Walii. Należy do grupy języków celtyckich i jest blisko spokrewniony z językiem kornijskim oraz bretońskim. Choć przez wieki jego użycie znacznie spadło, obecnie walijski jest jednym z dwóch języków urzędowych Walii, obok angielskiego. Język ten jest nawet obowiązkowym przedmiotem w szkołach.

Walijski używa alfabetu łacińskiego, ale ma kilka unikalnych liter, takich jak „dd”, „ll” i „ff”, które są uważane za odrębne litery. Charakteryzuje się unikalnymi dźwiękami, np. „ll”, który jest trudny do wymówienia dla osób nieznających języka. Często stosuje szyk : czasownik-podmiot-dopełnienie, co odróżnia go od większości języków europejskich. Dodatkowo ma wyrazy bez samogłosek.

POGODA

Pogoda w Walii nie jest aż tak zmienna jak np. na Islandii, ale może być problemem podczas zwiedzania. Wszystkie pory roku mogą tu wystąpić w ciągu jednego dnia, zwłaszcza w górach. Patrzenie na prognozy nie ma wręcz sensu. My mieliśmy wyjątkowe szczęście bo deszcze zaskoczyły nas tylko kilka razy i do tego niezbyt intensywne. Dało się więc nawet iść w góry. Niestety idealna słoneczna pogoda i błękitne niebo to tutaj rzadkość. Jadąc do Walii trzeba mieć w bagażu ubrania na wszystkie ewentualności i temperatury.

KUCHNIA WALIJSKA

Kuchnia walijska opiera się na prostych, tradycyjnych potrawach, które czerpią z lokalnych składników. Jest ściśle związana z wiejskim stylem życia i odzwierciedla bogactwo naturalne regionu, w tym jego pastwiska, góry i wybrzeże. Kluczowe składniki to jagnięcina i wołowina, ryby i owoce morza. Popularne są małże, homary oraz ryby takie jak łosoś czy dorsz. Narodowym symbolem Walii jest por i pojawia się w lokalnych potrawach. Walia słynie też z produkcji serów, takich jak Caerphilly, delikatny, biały ser o lekko słonym smaku.

JAK ZWIEDZIĆ WALIĘ ?

Po Walii raczej nie znajdziecie zorganizowanych wycieczek, a jeśli takie są, to zabiorą Was w najmniej ciekawe rejony i miasta. Wynika to z tego, że są tu bardzo wąskie i w kiepskim stanie drogi, a wiele miejsc ma maleńkie parkingi na kilka samochodów. Dlatego w grę wchodzi tylko zwiedzanie na własną rękę samochodem, rowerem lub pieszo. Wytyczone jest tu mnóstwo szlaków wzdłuż wybrzeża i w górach. Nie ma tu jednak za dużo miast i miasteczek, trzeba wiec pamiętać o zaopatrzeniu, a i baza gastronomiczna miejscami jest bardzo skąpa i nawet w szczycie sezonu zastawialiśmy wiele miejsc zamkniętych.


BAZA NOCLEGOWA W WALII


Walia jest najtańszym regionem całego Zjednoczonego Królestwa, ale planując podróż w te rejony, warto o tym pomyśleć dużo wcześniej, bo w sezonie ciężko może być o nocleg w pobliżu najważniejszych i największych atrakcji. W przypadku rezerwacji noclegu odsyłam zawsze do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM . Korzystając z któregokolwiek linku na mojej stronie możesz rezerwować noclegi z rabatem 15%. Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :

 



WIELKA BRYTANIA – PRZEWODNIK >

ANGLIA – PRZEWODNIK >

SZKOCJA – PRZEWODNIK >

WALIA – PRZEWODNIK >

IRLANDIA PÓŁNOCNA – PRZEWODNIK >

Leave a Reply