Kowno

KOWNO


Kowno kilka lat wcześniej potwornie zaniedbane, my zastaliśmy już częściowo odnowione. Obecne miasto to kolorowy rynek, piękne kamienice, klimatyczny deptak i całkiem fajna panorama z zamkiem w tle.

Kowno odwiedzamy niestety podczas nie najlepszej pogody i tylko na kilka godzin. Poniżej przedstawię wszystko to, co w tym czasie udało się zobaczyć. Jeśli podróżujecie autem, dobrze zostawić je na parkingu obok zamku, potem już na piechotę przez Stare Miasto.


KOWNO – KRÓTKA HISTORIA


Kowno do 1918 roku było miastem granicznym, a współczesne lewobrzeżne dzielnice Aleksota i Poniemoń leżały w Królestwie Polskim. To drugie co do wielkości miasto Litwy, było też przez krótki czas jego stolicą. A to wszystko przez Polaków i zajęcie Wilna w XX-leciu międzywojennym. W tym okresie liczba mieszkańców wzrosła z 90 tys. do 150 tys. Obecnie jest to miasto z największym udziałem populacji litewskiej, czyli około 88% spośród 336 tys. mieszkańców.


KOWNO – ZAMEK


To co nazywa się zamkiem, to tak na prawdę pozostałości po nim z XIV wieku. W 1362 roku został on kompletnie zniszczony podczas najazdu Krzyżaków, a następnie przez nich odbudowany.  Z zewnątrz  wygląda ciekawie, a punktami charakterystycznymi są wieża i baszta. Wewnątrz zamku znajduje się obecnie Muzeum Miejskie.

zamek czynny: 10.00 – 18.00, w niedzielę do 18.00

cena biletu: 2,5 euro, dla studentów i seniorów 1,2 euro.


RYNEK I OKOLICA


Od zamku kierujemy się na południe w stronę rynku. Dojście nie jest zbyt zachęcające, ulica jest pełna walących się budynków. Sam rynek to kilka ciekawych budowli :

  • Ratusz Miejski zwany „Białym Łabędziem” z XVI wieku
  • Kościół Św. Trójcy przy Klasztorze z Seminarium Duchownym w Kownie
  • Kościół Jezuitów pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego
  • Kolorowe kamienice mieszczące aktualnie kawiarnie i restauracje
  • Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła znajdująca się w północno – wschodnim narożniku rynku z obłędnym barokowym wnętrzem.
  • Kamienica z Muzeum Medycyny i Farmacji

DEPTAK VILNIAUS GATVE


Przy Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła zaczyna się deptak. To podobno najdłuższy deptak w Europie . To ulica pełna kawiarni, restauracji i sklepików. W sezonie zapełniony po brzegi turystami i mieszkańcami.

Na końcu deptaka znajduje się obiekt przypominające kształtem cerkiew. Obecnie to Muzeum dla niewidomych. Dla zainteresowanych tym muzeum – link do STRONY


ULICZKI STAREGO MIASTA


Idąc przez pozostałe uliczki Starego Miasta trafimy na kilka innych ciekawych obiektów. A wśród nich :

  • Dom Perkuna
  • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
  • Odział Uniwersytetu w Wilnie

Nie da się jednak ukryć, ze im dalej od turystycznych traktów tym gorzej to wygląda. Tu znajdujemy bowiem prawie same walące się i odrapane kamienice.

Miasto obchodzimy szybko, robimy tylko jedną pętlę, bo moi towarzysze podróży nie chcą zagłębiać się w szczegóły. Bardzo żałuję, bo w mieście spokojnie można by spędzić cały dzień . Przed nami jednak jeszcze długa droga na Śląsk tego dnia.

Kowno nie robi na nas najlepszego wrażenia, po za kilkoma obiektami i ścisłym centrum wygląda na bardzo zaniedbane. Szkoda, bo ma ogromny potencjał.


NOCLEG W KOWNIE


Gdyby ktoś zechciał miasteczko zwiedzić dokładniej i poczuć jego atmosferę to polecam zatrzymać się tu na dłużej. My zawsze rezerwujemy nocleg na portalu Booking.com – jedynym pewnym i sprawdzonym już setki razy. Wybierz interesująca Cię datę i rezerwuj :Booking.com


>>> PRZEWODNIK PO LITWIE >>>

Leave a Reply