Góra Krzyży Szawle

GÓRA KRZYŻY SZAWLE

Góra Krzyży Szawle to jedno z najdziwniejszych miejsc jakie w życiu odwiedziliśmy. Budzi ono skrajne emocje nie tylko w naszych oczach, wystarczy przejrzeć opinie na ten temat i innych turystów.

Góra Krzyży Szawle zostało wybrane jako najciekawsze miejsce na Litwie. Może nie jest najciekawsze, ale na pewno warte odwiedzenia. Warto samemu spojrzeć i wyrobić sobie własną opinię.

Góra Krzyży Szawle to niewielkie wzgórze położone kilkanaście kilometrów na północ od Szawli na Litwie. My trafiamy tu w drodze z Łotwy podczas deszczu lodowatego wiatru. Niesprzyjająca zwiedzaniu aura sprawia, że miejsce to robi na nas dziwne wrażenie i wzbudza mieszane uczucia. Jest troszkę dziwnie, trochę kiczowato, ciężko określić te mieszane uczucia.


Na szczycie góry znajduje się obecnie chodnik drewniany, którym przejdziemy przez cały obszar. Ale teren się rozrasta, a krzyży przybywa przy bocznych alejkach.


GÓRA KRZYŻY SZAWLE – HISTORIA


Historia tego miejsca zaczęła się w 1430 roku, kiedy to postawiono tu kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez Żmudzinów chrztu. Nad kapliczką górował wtedy wielki krzyż. Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. zaczęto tam masowo przynosić i stawiać kolejne krzyże i od tego czasu przybywa ich stale. Stawiane są, bądź podwieszane na już stojących. To krzyże różnej wielkości, od ogromnych kilkumetrowych aż po całkiem miniaturowe. Stawiane są tu w intencji nadziei, przyszłości, jako symbole zadumy, wiary bądź jako wota dziękczynne.

W okresie władzy sowieckiej 1941–1990 wielokrotnie próbowano zmusić mieszkańców do zaprzestania pielgrzymowania w to miejsce, a w 1961 r. podjęto próbę całkowitej jego likwidacji przy pomocy pił, siekier i buldożerów. Mimo to krzyże wciąż stawiano, a destrukcja się nie powiodła.

Obecnie liczba krzyży nie jest dokładnie oszacowana. Ocenia się, że samych krzyży stojących jest około 50 tysięcy. Wszystkich może być nawet ponad 150 tysięcy. Każdy niemalże turysta dokłada tam teraz swój własny, liczba ta może więc sięgać nawet kilku milionów.

Jak wygląda to miejsce przy pięknej pogodzie obejrzycie na STRONIE>>> PRZEWODNIK PO LITWIE >>>

One Reply to “GÓRA KRZYŻY SZAWLE”

  1. skoro mieszane uczucia, to również i te negatywne, prawda?? nie rozumiem, co jest negatywnego w tych krzyżach

Leave a Reply