Zamki i pałace Kopenhagi

ZAMKI I PAŁACE KOPENHAGI

Zamki i pałace Kopenhagi to obowiązkowy punkt programu zwiedzania stolicy Danii. To kraj, który ma jedną z najstarszych monarchii w Europie, a jej dziedzictwo to piękne zamki, rozległe pałace i piękne założenia parkowe.

Zamki i pałace Kopenhagi nie są obiektami wyłącznie pełniącymi rolę muzealną, tak jak w wielu innych krajach. Oglądając ich wnętrza możemy poczuć się częścią małej historii, która nadal się toczy. A to dlatego, że część z tych obiektów jest nadal użytkowana przez rodzinę królewską i tylko udostępniana zwiedzającym, jeśli akurat nie odbywają się tam jakieś uroczystości.

W samej stolicy znajdziemy w sumie 5 takich obiektów, ale na uwagę zasługują także inne królewskie rezydencje rozsiane po całym kraju.



ZAMKI I PAŁACE KOPENHAGI – OPISANE MIEJSCA





PAŁAC AMALIENBORG



Amalienborg to zimowa rezydencja Jej Królewskiej Wysokości Królowej Małgorzaty II należąca do rodziny królewskiej od 1794 roku. Obecnie mieszka tu też następca tronu książę Fryderyk wraz z pochodzącą z Australii małżonką Marią Donaldson oraz czwórką dzieci. Położona w centrum Kopenhagi, składa się z cztery niemal identycznych pałaców rokokowych ustawionych symetrycznie wokół dziedzińca. Jeden z nich jest częściowo udostępniony dla zwiedzających i znajduje się w nim muzeum skupiające się na ostatnich stuleciach duńskiej monarchii, a dwa zamieszkane. Tu organizowane są ważne wydarzenia państwowe i przyjmowani są oficjalni goście.


ZMIANA WARTY

Kompleks pałacowy Amalienborg przez całą dobę strzeżony jest przez duńską Gwardię Królewską, a jej przedstawiciele zmieniają się co dwie godziny. Uroczysta ceremonia zmiany warty odbywa się codziennie. O 11:30 gwardziści ruszają spod zamku Rosenborg i o 12:00 pojawiają się na głównym placu Amalienborga. Jeśli odwiedzimy Kopenhagę w okresie zimowym, to istnieje duża szansa, że w pałacu będzie przebywać królowa lub któryś z jej synów. Wtedy ceremonii towarzyszy królewska orkiestra. Duńscy gwardziści mają charakterystyczne wysokie niedźwiedzie czapki, zwane bermycami.


POMNIK KONNY

Pośrodku ośmiobocznego placu, od 1771 roku stoi odlany z brązu pomnik konny króla Fryderyka V Oldenburga. Pomnik skierowany jest w stronę Kościoła Marmurowego.


MUZEUM DUŃSKIEJ MONARCHII

W pałacu, jak już wspomniałam utworzono Muzeum Amalienborga, w którym oprócz apartamentów i sal pałacowych znajdziemy eksponaty związane z najnowszym okresem duńskiej monarchii. W pałacu zobaczyć można między innymi :

  • komnatę Fabergé ze wspaniałymi zbiorami złotniczymi wykonanymi w carskiej Rosji na przełomie XIX i XX wieku , kiedy obie monarchie były ze sobą blisko związane,
  • prywatne pomieszczenia wykorzystywane przez rodzinę królewską, jadalnię oraz apartamenty
  • osobiste przedmioty należące do członków rodziny królewskiej.
  • sale reprezentacyjne wciąż wykorzystywane przez monarchię, które są udostępniane do zwiedzania, ale nie zawsze. Są to : balowa Sala Gala z pięknym kasetonowym sufitem, sale recepcyjne, sala tronowa i gotycka biblioteka.

OGRODY AMALIENBORGU

Ten niewielki ogród znajduje się pomiędzy kompleksem Amalienborg a portem. Powstał współcześnie na terenie portu. Najładniej Ogród Amalie wygląda w kwietniu i maju, w okresie kwitnięcia wiśni japońskich.



ZAMEK ROSENBORG



Zamek Rosenborg to dawna rezydencja podmiejska królów Danii. Obecnie pełni rolę muzeum poświęconego duńskim monarchom z dynastii Oldenburgów. Obiekt powstawał etapami pomiędzy 1606 a 1634 rokiem za Króla Chrystian IV. Chciał on zbudować dla siebie miejsce wytchnienia od ponurego Christiansborga, znajdującego się w obrębie fortyfikacji starego miasta.

Zamek został kilkukrotnie powiększony, osiągając obecny wygląd. Architekci nadali zamkowi formę zgodną z założeniami renesansu niderlandzkiego. Wokół zamku powstał park zwany Ogrodem Króla, a sam budynek został otoczony fosą. Chrystian VII był ostatnim królem Danii, który spędził tu noc w 1801 roku. Zamek od tego czasu nieużytkowany, przetrwał jednak nienaruszony wraz z wyposażeniem, nadawał się więc idealnie na muzeum, które zostało otwarte już w 1838 roku.


WNĘTRZA ZAMKU ROSENBORG

Niestety nie udało nam się zwiedzić zamku, aby tu wejść należało postać w ogromnej kolejce, aby dopiero zarezerwować termin zwiedzania. W innych obiektach można to zrobić przez portal, tu niestety nie. Zrezygnowaliśmy więc, bo szkoda nam było czasu na ten jeden obiekt.

Jeśli jednak uda się wam wejść do środka, to czekają tu na zwiedzających 3 kondygnacje z komnatami królewskimi z wyposażeniem pochodzącym w większości z XVII i XVIII wieku. Są pośród nich ciekawe meble, portrety królów i królowych, gobeliny, rozliczne precjoza i inne pamiątki po duńskich monarchach. Jednym z najciekawszych pomieszczeń jest sala, zwana Salą Rycerską, gdzie znajdują się trony. Można także obejrzeć regalia królewskie, które po inwazji Niemiec na Danię w 1940 roku zostały zakopane w podziemiach Rosenborga, ponieważ istniała obawa, że Niemcy je zrabują. Po wojnie regalia zostały wyjęte ze skrytki i ponownie wystawione dla zwiedzających. Są to między innymi : korony Chrystiana IV z 1569 roku, Chrystiana V z 1670 roku oraz królowej z 1731 roku, berło Fryderyka III z 1648 roku, jabłko królewskie z 1648 roku, rapier koronacyjny z 1648 roku i inne ciekawe regalia.


OGRODY KRÓLEWSKIE

Od wschodniej strony Rosenborgu znajdują się Ogrody Królewskie, które są jednymi z najstarszych w całym kraju. Park jest otwarty dla wszystkich i stanowi idealne miejsce na relaks. Na całym obszarze można podziwiać zabytkowe rzeźby, posągi i ciekawe kompozycje zieleni, co stanowi dodatkową atrakcję.



PAŁAC CHRISTIANSBORG



Pałac Christiansborg, niegdyś dom królów i królowych, mieści obecnie duński parlament, Sąd Najwyższy i Ministerstwo Stanu. Część ogromnego obiektu została jednak udostępniona dla zwiedzających. Można odwiedzić pokoje i przejść się śladami rodziny królewskiej.

Obecny dziś pałac powstał dopiero w pierwszych dekadach XX wieku. Jest to trzeci z kolei pałac Christiansborg i piąta rezydencja wzniesiona w tym miejscu. Jej historię najlepiej poznać odwiedzając podziemia zamku.


WIEŻA

Mierząca 106 metrów wieża Pałacu Christiansborg jest najwyższa w Kopenhadze i oferuje podobno wspaniały widok na dachy miasta. Wejście na wieżę jest bezpłatne, a dodatkowa atrakcją jest restauracja  na górze – The Tower. Niestety zawsze jest tu ogromna kolejka, a ze względu na wyjątkowo kiepską pogodę na jaką trafiliśmy, nie chcieliśmy czekać. Wieża została zbudowana jako część trzeciego i obecnego Pałacu Christiansborg i w 2014 roku otwarta dla turystów. Wejście do wieży znajduje się przy Bramie Królewskiej, bezpośrednio pod wieżą. W restauracji The Tower, prowadzonej przez firmę Meyers, można skosztować wykwintnych dań kuchni duńskiej.


POMNIK KONNY

Na placu od południowego zachodu stoi pomnik konny króla Chrystiana IX zaprojektowany przez Ludviga Brandstrupa, ukończony w 1899 roku.


WNĘTRZA PAŁACOWE – THE ROYAL RECEPTION ROOMS

Wnętrza, przez które możemy przejść, robią ogromne wrażenie. Aby tu wejść musimy założyć specjalne foliowe ochrony na buty. Potem możemy przejść po złoconych pokojach i niesamowicie zdobionych salonach, z których niektóre są nadal używane przez rodzinę królewską do różnych funkcji i wydarzeń. Królewskie pokoje obejmują między innymi : The Tower Room i The Oval Throne Room, gdzie zagraniczni ambasadorowie w Danii są przyjmowani przez parę królewską.

HOL I KLATKA WEJŚCIOWA

BIBLIOTEKA KRÓLEWSKA

To jedno z najbardziej zachwycających pomieszczeń. Oprócz zgromadzonych tu ogromnych zbiorów starych książek, naszą uwagę przykuwa niezwykle zdobiony sufit w kwiatowe i zwierzęce ornamenty.

JADALNIA – ALEXANDRA HALL

Tu odbywają się przyjęcia zarówno dla gości rodziny królewskiej, jak i premiera Danii i jego gości. Premier również korzysta z The Royal Reception Rooms w związku z wizytami państwowymi przywódców zagranicznych państw. Alexandra Hall jest wykorzystywana do oficjalnych kolacji.

SALA Z GOBELINAMI KRÓLOWEJ

Wielka Sala to najbardziej imponujące pomieszczenie w pałacu. To tutaj znajdują się gobeliny Królowej Małgorzaty II. Duńska społeczność biznesowa uczciła 50-te urodziny Jej Królewskiej Wysokości Królowej w 1990 roku, zamawiając prezent w postaci 11 gobelinów. Bjørn Nørgaard namalował szkice, na podstawie których gobeliny zostały utkane. Cała seria przedstawia 1000 lat historii Danii.

SALA TRONOWA

Wystawna Sala Tronowa ma dostęp do balkonu, na którym ogłaszani są duńscy monarchowie. Pośrodku umieszczone są 2 trony królewskie.

POZOSTAŁE POMIESZCZENIA ZAMKU

W zasadzie każde z pomieszczeń zasługuje na osobną uwagę i warto przyjrzeć się tu każdemu detalowi zarówno na ścianach, jak i na suficie. Każde zostało też wykończone w innym stylu i kolorystyce, a równocześnie stanowi piękną, zachwycającą całość.

KLATKA SCHODOWA

naszą wycieczkę po wnętrzach pałacu kończymy schodząc w dół piękną klatką schodową. Idąc w dół schodami można poczuć się jak prawdziwa królowa.

HOL WYJŚCIOWY

Na parterze znajduje się piękny hol z kolumnami – rzeźbami ludzkich postaci, które podtrzymują sklepienie. Tu widać ogromny talent rzeźbiarza, który idealnie oddał emocje i wysiłek.


KUCHNIA KRÓLEWSKA

Jednym z miejsc w pałacu jest kuchnia, gdzie od wieków przygotowuje się królewskie przyjęcia i uroczystości. Tu można wyobrazić sobie, co dzieje się w królewskiej kuchni podczas uroczystej kolacji w pałacu, kiedy w ruch idą te wszystkie miedziane gary, chochle, patery i patelnie. Oczywiście tylko wtedy jest to możliwe, jeśli w pałacu nie odbywają się akurat żadne przyjęcia.


PODZIEMIA

Pod główną częścią, w którym mieści się duński parlament, znajdują się pozostałości starszego zamku. Na ruiny natrafiono podczas prac budowlanych przy obecnym zamku. Okazało się, że pochodzą one aż z 1167 roku. Był to wówczas zamek biskupa Absalona, położony wtedy na maleńkiej wyspie u wybrzeży Portu Kupieckiego. Tu możemy poznać historię słynnej Błękitnej Wieża, która była największą wieża na zamku. Od XV wieku, przetrzymywano w niej przestępców. Najsłynniejszym więźniem wieży była Leonora Christine, córka Christiana IV, którą więziono tu przez 22 lata bez powodu.

Kolejne fazy przebudowy zamku widać wyraźnie na załączonych grafikach oraz na wielkiej makiecie. Gdy kolejni królowie przejmowali władzę, przebudowywali go według swoich upodobań. To niestety doprowadziło prawie do katastrofy budowlanej. Chrystian VI zburzył więc zamek i zbudował na tym miejscu nowy. Był to pierwszy Pałac Christiansborg, ukończony w 1745 roku.


STAJNIE KRÓLEWSKIE

Do zwiedzania udostępnione są także Stajnie Królewskie. W Pałacu Christiansborg obecnie żyje już tylko 20 koni, historycznie było ich tu aż 250 sztuk od 1740 roku. Konie woziły rodzinę królewską po kraju, uczestniczyły w gonitwach i bitwach. Istnieje tu nadal zwyczaj zaprzęgania pięknych białych koni do złotego powozu, który zabiera królową z Amalienborg do zamku Christiansborg. W muzeum uprzęży w stajniach królewskich stoją dawne powozy króla i królowej, w tym złoty powóz z 1840 roku pokryty 24-karatowym złotem.



CYTADELA KASTELLET



Kastellet jest jedną z najlepiej zachowanych fortec w Europie Północnej. Zbudowany jest w formie pięciokąta z bastionami na rogach. Kiedyś otoczony jeszcze murem obronnym Kopenhagi, obecnie już tylko fosą. Budowę rozpoczęto za panowania Chrystiana IV w 1626 roku pd Reduty Świętej Anny, która strzegła wejścia do portu. Po szwedzkim oblężeniu Kopenhagi rozbudowano fortyfikacja i została ona nazwana Citadellet Frederikshavn, czyli Cytadela port Frederika. Kastellet został odrestaurowany pod koniec XX wieku.


BRAMA KRÓLEWSKA I BRAMA NORWESKA

Cytadela ma dwie bramy: Bramę Królewską po południowej stronie i Bramę Norweską po północnej stronie budynku. Obie pochodzą z 1663 roku i są zbudowane w stylu holenderskiego baroku, a przy nich od wewnątrz stoją wartownie. Brama Królewska ozdobiona jest girlandami i pilastrami oraz popiersiem króla Fryderyka III. Przed bramą stoją dwie kaponiery do ostrzału wroga. Brama Norweska jest mniej ozdobna i nie ma już kaponierów.


ZABUDOWA KASTELLETU

Na terenie Kastellet znajduje się wiele budynków, w tym Kościół, a nawet urokliwy wiatrak. Na obszarze są obecnie prowadzone różne działania wojskowe, ale mimo to służy on jako park publiczny i można tu wejść. Całość kompleksu składa się się z 5 bastionów : Króla, Królowej, Hrabiego, Księżniczki i Księcia.


WIATRAK

W południowo-zachodnim rogu kompleksu stoi wiatrak typu holenderskiego. Zbudowany go w 1847 roku, a zastąpił wcześniejszy zniszczony przez burzę. Dawniej budowano takie wiatraki, aby bastion w czasie oblężenia był samowystarczalny. Młyn w Kastellet jest ostatnim, który nadal działa.


FOSA

Linia Kowala to system fortyfikacji, który oddziela wewnętrzną i zewnętrzną fosę. Po budowie Wolnego Portu Kopenhagi, północna część Linii Kowala została wykopana. Pozostała część z kolei została oddana do dyspozycji miasta Kopenhaga w 1918 roku i obecnie pełni rolę pięknego parku.



PAŁAC FRIDERIKSBERG



Frederiksberg leży wewnątrz granic miejskich Kopenhagi jako enklawa, czyli jest niejako odrębnym miastem, które zamieszkuje ponad 100 tysięcy mieszkańców. W mieście znajduje się 5 teatrów, 25 kościołów, 3 parki, ogród zoologiczny oraz szkoły wyższe. Wcześniej miasto nazywało się Ny Amager, nazwa ta zmieniła się w momencie wybudowania tu w początkach XVIII wieku rezydencji Fryderyka IV.


HISTORIA PAŁACU

Pałac Frederiksberg to barokowa rezydencja zbudowana w XVIII wieku, który służył jako letnia rezydencja rodziny królewskiej do połowy XIX wieku. Od 1869 roku mieści się w nim Królewska Duńska Akademia Wojskowa. Fryderyk IV spędził w pałacu wiele lat. Tu przyjął rosyjskiego cara Piotra Wielkiego, a w 1721 roku, po śmierci swojej pierwszej żony, królowej Luizy, poślubił swoją kochankę Anne Sophie Reventlow. Od śmierci żony Fryderyka VI, królowej Marii, budynek stał pusty i popadał w ruinę. W 1868 roku został przekazany Ministerstwu Wojny, a rok później stał się Akademią Oficerską. Budynek dwukrotnie przeszedł renowacje, a ich efekt możemy oglądać dzisiaj. Niestety nie ma możliwości zwiedzania wnętrz.


WIDOK Z WIEŻY NA TERENIE ZOO

Ogrody można oglądać, my niestety trafiamy tu podczas ogromnej ulewy, spacer więc musimy odpuścić. Pałac i jego otoczenie podziwiamy jedynie z wieży widokowej znajdującej się na terenie Zoo. Ogród, jak i cały pałac został zaprojektowano jako symetryczny ogród barokowy z wodospadami i rzędami lip wzdłuż tarasu pałacowego. Na przełomie XVII i XIX przeprojektowano go na angielski ogród krajobrazowy z krętymi ścieżkami, jeziorami, wyspami i kanałami, które można oglądać dzisiaj.



POZOSTAŁE ZAMKI I PAŁACE W DANII



Obiekty, które kiedyś były niedostępne dla osób postronnych, obecnie otwarte są dla wszystkich. Współcześnie ponad 50 zamków i rezydencji utworzyło stowarzyszenie Duńskie Zamki i Rezydencje i można obejrzeć. Ponad dwadzieścia z nich oferuje gościom możliwość pobytu, pełniąc równocześnie rolę hoteli. Goście śpią w nich w łożach z baldachimem i mogą przechadzać się po pałacowych ogrodach.

Kilka z obiektów znalazło się też na liście COPENHAGEN CARD i dzięki temu zwiedzając stolice, możemy także zwiedzić rejony odległe nawet na kilkadziesiąt kilometrów. Do tych obiektów należą:



KOPENHAGA – BAZA NOCLEGOWA



Stolica Danii jest niestety bardzo droga i ciężko tu o tanie noclegi. Rezerwując nocleg w majowy weekend mieliśmy do wyboru 3 lokalizacje. Docelowo zdecydowaliśmy się na hotel CABIN na południe od centrum. Możecie skorzystać z naszej rekomendacji lub sami poszukać noclegu. Tu polecam sprawdzony przez nas i pewny portal Booking.com . Korzystając z linku z naszej strony otrzymujesz 15% zniżki przy rezerwacji noclegów. Wybierz interesującą cię datę noclegu i rezerwuj :



PRZEWODNIK PO DANII >

KOPENHAGA – INFORMACJE PRAKTYCZNE >

7 Replies to “ZAMKI I PAŁACE KOPENHAGI”

  1. Piękne zdjęcia, dzięki nim przeniosłam się tam na chwilę. Z przyjemnością poszłabym na spacer po tych pięknych ogrodach. Kuchnia zamkowa niesamowita.

    1. Właśnie też chetnie odwiedziłabym jesienią! Nie wiem czemu, ale jakos tak koajrzy mi się taki wypad do Kopenhagi jako przyjemny czas przy jesiennej aurze Mysle, że na pewno bym się tam nie nudziła

Leave a Reply