KOPENHAGA – INFORMATOR PRAKTYCZNY

Kopenhaga to z pewnością jedna z najsympatyczniejszych stolic europejskich. Nie bez powodu nazywana jest miastem szczęśliwych ludzi. Miasto biznesu, designu, ale równocześnie kultury, literatury i sztuki. Pełne kontrastów, w ciekawy sposób łączy stare z nowym.

Kopenhaga była nam już wcześniej znana. W 1997 roku studiowałam tu przez 2 tygodnie lata, a potem w 2002 roku odwiedziliśmy ją razem z mężem podróżując na północ Europy. Można powiedzieć, że znamy ją jak własną kieszeń i udało nam się tu dotrzeć i poruszać po niej prawie wszystkimi możliwymi środkami transportu. Ogrom miejsc jakie udało nam się odwiedzić sprawił, że muszę przewodnik podzielić na kilka części. Poszczególne przewodniki znajdziecie poniżej, a w tu na stronie wszystkie niezbędne informacje dla tych którzy zechcą zwiedzić miasto szczęśliwych ludzi.KOPENHAGA – SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKIZAMKI I PAŁACE KOPENHAGI


DSSD

przewodnik


PRZEWODNIK PO KOPENHADZE


ASSD

przewodnik


ATRAKCJE Z COPENHAGEN CARD


przewodnikJAK SIĘ DOSTAĆ DO STOLICY DANII ?SAMOLOTEM

To z pewnością najszybszy, a równocześnie czasem najtańszy sposób dostania się do stolicy. Międzynarodowy port lotniczy Kopenhaga-Kastrup CPH znajduje się na południu miasta, zaledwie 15 minut metrem lub pociągiem od centrum miasta. Kopenhaskie lotnisko jest jednym z największych w Europie i ma bezpośrednie loty do wszystkich głównych miast europejskich i na inne kontynenty.

My wybraliśmy połączenie z Krakowa linią Norwegian za około 300zł w obie strony podczas weekendu majowego.

POCIĄGIEM

Dworzec główny København H znajduje się w samym centrum Kopenhagi i zatrzymują się na nim wszystkie pociągi dalekobieżne. Bezpośrednie pociągi kursują z Kopenhagi do większości duńskich miast, ale także do Malmö w Szwecji oraz Hamburga w Niemczech.

AUTOBUSEM

Około 250 metrów na południe od głównego dworca kolejowego znajduje się budynek kompleksu sportowego DGI Byen, przy którym zatrzymują się autobusy dalekobieżne. Z Polski kursuje kilka stałych linii autokarowych (w tym Flixbus). Koszt przejazdu waha się od 292 zł do 661 zł z Warszawy.

PROMEM

Promem możemy dostać się do Kopenhagi 2 razy dziennie (12.30 lub 22.30) . Po drodze jest postój w porcie szwedzkim Ystad. szczegóły na stronie POLFERRIES. Firma żeglugowa DFDS Seaways łączy Kopenhagę drogą morską ze stolicą Norwegii, Oslo. Podróż odbywa się raz dziennie i trwa 19 godzin.

STATKIEM WYCIECZKOWYM

Można też skorzystać z oferty wycieczek statkami wycieczkowymi. Wtedy przypłyniecie do portu w samym centrum Kopenhagi, ale na zwiedzanie jej jest tylko jeden dzień

SAMOCHODEM

To zawsze jest jedna z alternatyw, możemy przejechać przez Niemcy lub promem przypłynąć razem z samochodem. To jednak dobre rozwiązanie jeśli chcemy zwiedzić całą Danię lub Skandynawię. Na zwiedzanie samej stolicy samochód będzie nam zbędny.KOPENHAGA – KOMUNIKACJA – PODSTAWOWE INFORMACJEAutobusy, metro, pociągi, a także promy wodne mają jeden wspólny bilet i są częścią zintegrowanego systemu transportu publicznego. Cena biletu zależy od liczby stref, w których chcesz podróżować. Na przykład istnieją trzy strefy (4, 3 i 1) z lotniska do centrum miasta i maksymalnie dwie strefy w obrębie miasta. Przykładowe ceny biletów :

  1. 24 godziny (strefy 1-4) – 90 dkk
  2. 48 godzin (strefy 1-4) – 160 dkk
  3. 72 godziny (strefy 1-4) – 220 dkk
  4. 90 minut na 3 strefy przesiadkowe (w tym przejazd na lotnisko) – 30 dkk
  5. 75 minut na 2 strefy przesiadkowe (tylko w centrum) – 24 dkk

Za bilety można płacić w automatach kartą kredytową lub gotówką. Bilety z automatu zaczynają być ważne w momencie ich wydrukowania, a nie skasowania. Najlepiej kupić bilet przez aplikację mobilna DOT Tickets . Kupując bilet w aplikacji, wybieramy datę i dokładny czas, w którym bilet będzie ważny.
Mapa stref Kopenhagi i szerszego obszaru:

Świetnie działają tu mapy googla. Wystarczy więc wpisać miejsce do którego chcemy dotrzeć, a wyświetli nam się lista dogodnych połączeń ze ścieżkami dojścia.


COPENHAGEN CARD

KOMUNIKACJA I ATRAKCJE NA JEDNEJ KARCIE

Najtańszym rozwiązaniem jest opcja zakupu tzw. COPENHAGEN CARD

W cenie karty mamy wówczas :

  • Bezpłatne i nieograniczone przejazdy komunikacją miejską : autobus, metro, pociągi, autobusy nocne, pociągi regionalne, promy wodne plus dojazd z i do lotniska.
  • Wstęp darmowy do prawie wszystkich muzeów, zamków, pałaców i galerii w Kopenhadze oraz po za nią. Na liście jest 80 takich miejsc . Wiele z nich odwiedziliśmy, dlatego w osobnym przewodniku jest opis tych wszystkich atrakcji.

KOPENHAGA – POCIĄGI

Centrum Kopenhagi przecina z północy na południe główna linia kolejowa. Pociągi jeżdżą równie często jak metro i można łatwo się przesiąść z jednych na drugie. Bilety miejskie obowiązują w strefach 1-4 i można je wykorzystać na dowolny pociąg. Są sprzedawane w automatach biletowych na wszystkich stacjach. Nie są one w żaden sposób oznaczane przy wejściu do pociągu, a jedynie okazywane konduktorowi na żądanie.

Uwaga !!! Dworzec Główny jest zamykany na noc (ze względu na bezdomnych) i dojście do peronów odbywa się rampami z drugiej strony.


KOPENHAGA – METRO

Kopenhaskie metro ma cztery linie. Wszystkie działają 24 godziny na dobę z przerwami zaledwie 2-6 minutowymi, nocą co15-20 minut. Co ciekawe jest to metro w pełni zautomatyzowane. Można usiąść z frontu i poczuć się jak maszynista.

Same stacje i klatki schodowe zasługują na uwagę, bo choć nowoczesne, są wyjątkowo ciekawe architektonicznie.


KOPENHAGA – AUTOBUSY

Linie autobusowe zapewniają połączenia ze wszystkimi zakątkami miasta. Autobusy kursują bardzo często, jednak są stosunkowo powolne, bo mają dużo przystanków i objazdów. Do tego często jadą inną trasą niż ta w planie. To co pokazuje nam google ma się czasem nijak do rzeczywistości.


KOPENHAGA – MIASTO ROWERÓW

Kopenhaga to prawdziwa stolica rowerów. Jest ich tu więcej niż samochodów, a miasto zostało tak zaprojektowane i przystosowane dla tych pierwszych, że jazda rowerem to nieprawdopodobna frajda i przyjemność. Są miejsca w stolicy w które rowerem po prostu dostaniemy się najszybciej, a czasem nawet jest to jedyna opcja (oprócz przejścia pieszego). Parkingów rowerowych jest mnóstwo, a jeśli ktoś mieszka daleko po za miastem może podjechać bliżej pociągiem. Są do tego przeznaczone całe wagony.

Tu każdy, jeśli tylko zdrowie na to pozwala ma rower, a jego kształty i funkcjonalność zachwycają, a czasem szokują. Widzieliśmy ludzi przewożących rowerami meble, ogromne zakupy, a czasem nawet całe rodziny. Nie dziwi wielki parking rowerowy pod Operą, czy Ikeą i rowery cargo do pożyczenia.

JAK WYPOŻYCZYĆ ROWER ?

Każdy hotel ma tu swoją wypożyczalnie, ale można w nich pożyczyć rower tylko na całą dobę (koszt około 80zł za rower) . Najśmieszniejsze jest to, że koszt pożyczenia samochodu na jeden dzień przy 2 osobach wychodzi taniej, niż pożyczenie rowerów. w całym mieście funkcjonuje kilkanaście wypożyczalni. My korzystaliśmy z Donkey Republic . Ich rowery zlokalizowane są praktycznie w całej Kopenhadze. Wystarczy założyć konto, poszukać roweru z właściwym imieniem (na ogromnych parkingach to wcale nie jest takie proste) i po prostu wziąć rower. Można wprowadzić funkcję zwrotu roweru, a nawigacja nas pokieruje we właściwe miejsce. W aplikacji mobilnej można rejestrować, płacić i odblokowywać rowery. Przykładowy cennik pożyczenia roweru > Donkey Republic


KOPENHAGA – PROMY

Prom wodny kursuje na dość długim odcinku od Małej Syrenki, przez Operę i Nyhavn, do Christianborgu i dalej na południe od miasta. Są tu dwie linie : 991 w kierunku południowym i 992 w kierunku północnym . Kursują co pół godziny. Obowiązują opłaty jak w innych środkach transportu. Bilety można kupić u obsługi łodzi lub w automatach na stacjach, w metrze lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej.


ŁODZIE WYCIECZKOWE

Z porciku na końcu najsłynniejszej ulicy Nyhavn możemy wypłynąć w krótki rejs po zatoce. Rejs można wykupić osobno lub skorzystać z niego w ramach karty Copenhagen Card .


KAJAKI, MOTORÓWKI

W kilku miejscach na nabrzeżu i w wewnętrznych kanałach możemy pożyczyć kajaki, a nawet łodzie motorowe, czy wiosłowe i tak zwiedzić miasto od strony wody.


KOPENHAGA – PIESZO

To jeden z lepszych sposobów na zwiedzenie każdego kawałka stolicy. Centrum jak się okazuje nie jest tak rozległe i da się przejść je prawie całe (nie licząc zwiedzania) w kilka godzin. Jest masa ulic, mostów, traktów i promenad dostępnych tylko dla pieszych i rowerów.GDZIE ZJEŚĆ W STOLICY DANII ?TOKOPENHAGA – MIASTO SZCZĘŚLIWYCH LUDZIKopenhaga to według wszelkich rankingów najszczęśliwsze miasto na świecie. Potwierdzają to nie tylko rankingi czy badania, ale przede wszystkim sami mieszkańcy duńskiej stolicy.

Gdyby się głębiej zastanowić z czego to szczęście wynika to odpowiedź mamy powyżej. Ludzie żyją wolniej, a za razem aktywniej, rowery dają szczęście, bo ludzie są zdrowsi. Nie ma podziału na biednych i bogatych. Samego króla można była spotkać jak odwoził rowerem dzieci do szkoły. Jedzie na rowerze do pracy dyrektor wielkiej firmy w garniturze, jedzie pani w sukni do opery, czy dziewczyna w mini spódniczce na randkę.

Kiedy tu studiowałam zaskoczyło mnie też bezpieczeństwo w mieście.Nie wyobrażałam sobie u nas w Polsce wracać sama po nocy na jakieś peryferia. Tu parzyli na mnie z niedowierzaniem, że mam obawy. Nie rozumieli problemu.

Nie trudno spotkać ludzi siedzących na nabrzeżu w mniejszym lub większym gronie, knajpki są pełne ludzi (i wcale nie są to turyści), widać po ludziach, że po prostu czują się w swoim mieście dobrze. Wiecej o tym skąd to szczęście wynika poczytacie TUTAJ KOPENHAGA – BAZA NOCLEGOWAAby na spokojnie zwiedzić miasto i okolice, a przede wszystkim łatwo dostać się także wieczorami do centrum najlepiej zarezerwować nocleg w jego granicach. Niestety będzie się to wiązało z dość dużymi kosztami. Stolica Danii jest niestety bardzo droga i ciężko tu o tanie noclegi. Dla najmniej wymagających jest co prawda kilka hosteli, ale jeśli będziemy chcieli mieć pokój z prywatną łazienką to trzeba się liczyć z dużo wyższymi stawkami.

My rezerwując nocleg w majowy weekend mieliśmy do wyboru 3 lokalizacje, ale zdecydowaliśmy się na hotel CABIN na południe od centrum. 1km od kolejowego Dworca Głównego i zaledwie 2,5 km spacerem od słynnej kolorowej uliczki Nyhavn.

Możecie skorzystać z naszej rekomendacji lub sami poszukać noclegu. Tu polecam sprawdzony przez nas i pewny portal Booking.com . Korzystając z linku z naszej strony otrzymujesz 15% zniżki przy rezerwacji noclegów. Wybierz interesującą cię datę noclegu i rezerwuj :


KOPENHAGA – POZOSTAŁE PRZYDATNE LINKI
PRZEWODNIK PO DANII >

KOPENHAGA – INFORMACJE PRAKTYCZNE >

Leave a Reply