Kopenhaga to z pewnością jedna z najsympatyczniejszych stolic europejskich. Nie bez powodu nazywana jest miastem szczęśliwych ludzi. Miasto biznesu, designu, ale równocześnie kultury, literatury i sztuki. Pełne kontrastów, w ciekawy sposób łączy stare z nowym.
Kopenhaga była nam już wcześniej znana. W 1997 roku studiowałam tu przez 2 tygodnie lata, a potem w 2002 roku odwiedziliśmy ją razem z mężem podróżując na północ Europy. Można powiedzieć, że znamy ją jak własną kieszeń i udało nam się tu dotrzeć i poruszać po niej prawie wszystkimi możliwymi środkami transportu. Ogrom miejsc jakie udało nam się odwiedzić sprawił, że muszę przewodnik podzielić na kilka części. Poszczególne przewodniki znajdziecie poniżej, a w tu na stronie wszystkie niezbędne informacje dla tych którzy zechcą zwiedzić miasto szczęśliwych ludzi.
KOPENHAGA – SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI
ZAMKI I PAŁACE KOPENHAGI
Zamki i pałace Kopenhagi to obowiązkowy punkt programu zwiedzania stolicy Danii. To kraj, który ma jedną z najstarszych monarchii w Europie, a jej dziedzictwo to piękne zamki, rozległe pałace i piękne założenia parkowe.
ZAMKI I PAŁACE KOPENHAGI >
PRZEWODNIK PO KOPENHADZE
Przewodnik po Kopenhadze zabierze Was do prawo i lewo brzeżnej stolicy oraz pokaże to co łączy obie dzielnice, czyli mosty. Jaka jest Kopenhaga, dlaczego jest miastem ludzi szczęśliwych ? Jak bardzo jest różnorodna przez fantastyczne połączenie tego co stare, zabytkowe, z nową współczesną, czasem zaskakującą architekturą.
PRZEWODNIK PO KOPENHADZE >
ATRAKCJE Z COPENHAGEN CARD
Copenhagen Card to najlepszy sposób na zwiedzenie stolicy Danii i jego atrakcji. Pakiet zawiera 80 biletów wstępów do różnych muzeów, zamków, galerii i ciekawych atrakcji dla dużych i małych.
COPENHAGEN CARD – ATRAKCJE STOLICY >
JAK SIĘ DOSTAĆ DO STOLICY DANII ?
SAMOLOTEM
To z pewnością najszybszy, a równocześnie czasem najtańszy sposób dostania się do stolicy. Międzynarodowy port lotniczy Kopenhaga-Kastrup CPH znajduje się na południu miasta, zaledwie 15 minut metrem lub pociągiem od centrum miasta. Kopenhaskie lotnisko jest jednym z największych w Europie i ma bezpośrednie loty do wszystkich głównych miast europejskich i na inne kontynenty.
My wybraliśmy połączenie z Krakowa linią Norwegian za około 300zł w obie strony podczas weekendu majowego.
POCIĄGIEM
Dworzec główny København H znajduje się w samym centrum Kopenhagi i zatrzymują się na nim wszystkie pociągi dalekobieżne. Bezpośrednie pociągi kursują z Kopenhagi do większości duńskich miast, ale także do Malmö w Szwecji oraz Hamburga w Niemczech.
AUTOBUSEM
Około 250 metrów na południe od głównego dworca kolejowego znajduje się budynek kompleksu sportowego DGI Byen, przy którym zatrzymują się autobusy dalekobieżne. Z Polski kursuje kilka stałych linii autokarowych (w tym Flixbus). Koszt przejazdu waha się od 292 zł do 661 zł z Warszawy.
PROMEM
Promem możemy dostać się do Kopenhagi 2 razy dziennie (12.30 lub 22.30) . Po drodze jest postój w porcie szwedzkim Ystad. szczegóły na stronie POLFERRIES. Firma żeglugowa DFDS Seaways łączy Kopenhagę drogą morską ze stolicą Norwegii, Oslo. Podróż odbywa się raz dziennie i trwa 19 godzin.
STATKIEM WYCIECZKOWYM
Można też skorzystać z oferty wycieczek statkami wycieczkowymi. Wtedy przypłyniecie do portu w samym centrum Kopenhagi, ale na zwiedzanie jej jest tylko jeden dzień
SAMOCHODEM
To zawsze jest jedna z alternatyw, możemy przejechać przez Niemcy lub promem przypłynąć razem z samochodem. To jednak dobre rozwiązanie jeśli chcemy zwiedzić całą Danię lub Skandynawię. Na zwiedzanie samej stolicy samochód będzie nam zbędny.
KOPENHAGA – KOMUNIKACJA – PODSTAWOWE INFORMACJE
Autobusy, metro, pociągi, a także promy wodne mają jeden wspólny bilet i są częścią zintegrowanego systemu transportu publicznego. Cena biletu zależy od liczby stref, w których chcesz podróżować. Na przykład istnieją trzy strefy (4, 3 i 1) z lotniska do centrum miasta i maksymalnie dwie strefy w obrębie miasta. Przykładowe ceny biletów :
- 24 godziny (strefy 1-4) – 90 dkk
- 48 godzin (strefy 1-4) – 160 dkk
- 72 godziny (strefy 1-4) – 220 dkk
- 90 minut na 3 strefy przesiadkowe (w tym przejazd na lotnisko) – 30 dkk
- 75 minut na 2 strefy przesiadkowe (tylko w centrum) – 24 dkk
Za bilety można płacić w automatach kartą kredytową lub gotówką. Bilety z automatu zaczynają być ważne w momencie ich wydrukowania, a nie skasowania. Najlepiej kupić bilet przez aplikację mobilna DOT Tickets . Kupując bilet w aplikacji, wybieramy datę i dokładny czas, w którym bilet będzie ważny.
Mapa stref Kopenhagi i szerszego obszaru:
Świetnie działają tu mapy googla. Wystarczy więc wpisać miejsce do którego chcemy dotrzeć, a wyświetli nam się lista dogodnych połączeń ze ścieżkami dojścia.
COPENHAGEN CARD
KOMUNIKACJA I ATRAKCJE NA JEDNEJ KARCIE
Najtańszym rozwiązaniem jest opcja zakupu tzw. COPENHAGEN CARD
W cenie karty mamy wówczas :
- Bezpłatne i nieograniczone przejazdy komunikacją miejską : autobus, metro, pociągi, autobusy nocne, pociągi regionalne, promy wodne plus dojazd z i do lotniska.
- Wstęp darmowy do prawie wszystkich muzeów, zamków, pałaców i galerii w Kopenhadze oraz po za nią. Na liście jest 80 takich miejsc . Wiele z nich odwiedziliśmy, dlatego w osobnym przewodniku jest opis tych wszystkich atrakcji.
KOPENHAGA – POCIĄGI
Centrum Kopenhagi przecina z północy na południe główna linia kolejowa. Pociągi jeżdżą równie często jak metro i można łatwo się przesiąść z jednych na drugie. Bilety miejskie obowiązują w strefach 1-4 i można je wykorzystać na dowolny pociąg. Są sprzedawane w automatach biletowych na wszystkich stacjach. Nie są one w żaden sposób oznaczane przy wejściu do pociągu, a jedynie okazywane konduktorowi na żądanie.
Uwaga !!! Dworzec Główny jest zamykany na noc (ze względu na bezdomnych) i dojście do peronów odbywa się rampami z drugiej strony.
KOPENHAGA – METRO
Kopenhaskie metro ma cztery linie. Wszystkie działają 24 godziny na dobę z przerwami zaledwie 2-6 minutowymi, nocą co15-20 minut. Co ciekawe jest to metro w pełni zautomatyzowane. Można usiąść z frontu i poczuć się jak maszynista.
Same stacje i klatki schodowe zasługują na uwagę, bo choć nowoczesne, są wyjątkowo ciekawe architektonicznie.
KOPENHAGA – AUTOBUSY
Linie autobusowe zapewniają połączenia ze wszystkimi zakątkami miasta. Autobusy kursują bardzo często, jednak są stosunkowo powolne, bo mają dużo przystanków i objazdów. Do tego często jadą inną trasą niż ta w planie. To co pokazuje nam google ma się czasem nijak do rzeczywistości.
KOPENHAGA – MIASTO ROWERÓW
Kopenhaga to prawdziwa stolica rowerów. Jest ich tu więcej niż samochodów, a miasto zostało tak zaprojektowane i przystosowane dla tych pierwszych, że jazda rowerem to nieprawdopodobna frajda i przyjemność. Są miejsca w stolicy w które rowerem po prostu dostaniemy się najszybciej, a czasem nawet jest to jedyna opcja (oprócz przejścia pieszego). Parkingów rowerowych jest mnóstwo, a jeśli ktoś mieszka daleko po za miastem może podjechać bliżej pociągiem. Są do tego przeznaczone całe wagony.
Tu każdy, jeśli tylko zdrowie na to pozwala ma rower, a jego kształty i funkcjonalność zachwycają, a czasem szokują. Widzieliśmy ludzi przewożących rowerami meble, ogromne zakupy, a czasem nawet całe rodziny. Nie dziwi wielki parking rowerowy pod Operą, czy Ikeą i rowery cargo do pożyczenia.
JAK WYPOŻYCZYĆ ROWER ?
Każdy hotel ma tu swoją wypożyczalnie, ale można w nich pożyczyć rower tylko na całą dobę (koszt około 80zł za rower) . Najśmieszniejsze jest to, że koszt pożyczenia samochodu na jeden dzień przy 2 osobach wychodzi taniej, niż pożyczenie rowerów. w całym mieście funkcjonuje kilkanaście wypożyczalni. My korzystaliśmy z Donkey Republic . Ich rowery zlokalizowane są praktycznie w całej Kopenhadze. Wystarczy założyć konto, poszukać roweru z właściwym imieniem (na ogromnych parkingach to wcale nie jest takie proste) i po prostu wziąć rower. Można wprowadzić funkcję zwrotu roweru, a nawigacja nas pokieruje we właściwe miejsce. W aplikacji mobilnej można rejestrować, płacić i odblokowywać rowery. Przykładowy cennik pożyczenia roweru > Donkey Republic
KOPENHAGA – PROMY
Prom wodny kursuje na dość długim odcinku od Małej Syrenki, przez Operę i Nyhavn, do Christianborgu i dalej na południe od miasta. Są tu dwie linie : 991 w kierunku południowym i 992 w kierunku północnym . Kursują co pół godziny. Obowiązują opłaty jak w innych środkach transportu. Bilety można kupić u obsługi łodzi lub w automatach na stacjach, w metrze lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
ŁODZIE WYCIECZKOWE
Z porciku na końcu najsłynniejszej ulicy Nyhavn możemy wypłynąć w krótki rejs po zatoce. Rejs można wykupić osobno lub skorzystać z niego w ramach karty Copenhagen Card .
KAJAKI, MOTORÓWKI
W kilku miejscach na nabrzeżu i w wewnętrznych kanałach możemy pożyczyć kajaki, a nawet łodzie motorowe, czy wiosłowe i tak zwiedzić miasto od strony wody.
KOPENHAGA – PIESZO
To jeden z lepszych sposobów na zwiedzenie każdego kawałka stolicy. Centrum jak się okazuje nie jest tak rozległe i da się przejść je prawie całe (nie licząc zwiedzania) w kilka godzin. Jest masa ulic, mostów, traktów i promenad dostępnych tylko dla pieszych i rowerów.
KOPENHAGA – MIASTO SZCZĘŚLIWYCH LUDZI
Kopenhaga to według wszelkich rankingów najszczęśliwsze miasto na świecie. Potwierdzają to nie tylko rankingi czy badania, ale przede wszystkim sami mieszkańcy duńskiej stolicy.
Gdyby się głębiej zastanowić z czego to szczęście wynika to odpowiedź mamy powyżej. Ludzie żyją wolniej, a za razem aktywniej, rowery dają szczęście, bo ludzie są zdrowsi. Nie ma podziału na biednych i bogatych. Samego króla można była spotkać jak odwoził rowerem dzieci do szkoły. Jedzie na rowerze do pracy dyrektor wielkiej firmy w garniturze, jedzie pani w sukni do opery, czy dziewczyna w mini spódniczce na randkę.
Kiedy tu studiowałam zaskoczyło mnie też bezpieczeństwo w mieście. Nie wyobrażałam sobie u nas w Polsce wracać sama po nocy na jakieś peryferia. Tu patrzyli na mnie z niedowierzaniem, że mam obawy. Nie rozumieli problemu.
Nie trudno spotkać ludzi siedzących na nabrzeżu w mniejszym lub większym gronie, knajpki są pełne ludzi (i wcale nie są to turyści), widać po ludziach, że po prostu czują się w swoim mieście dobrze. Więcej o tym skąd to szczęście wynika poczytacie TUTAJ
KOPENHAGA – BAZA NOCLEGOWA
Aby na spokojnie zwiedzić miasto i okolice, a przede wszystkim łatwo dostać się także wieczorami do centrum najlepiej zarezerwować nocleg w jego granicach. Niestety będzie się to wiązało z dość dużymi kosztami. Stolica Danii jest niestety bardzo droga i ciężko tu o tanie noclegi. Dla najmniej wymagających jest co prawda kilka hosteli, ale jeśli będziemy chcieli mieć pokój z prywatną łazienką to trzeba się liczyć z dużo wyższymi stawkami.
My rezerwując nocleg w majowy weekend mieliśmy do wyboru 3 lokalizacje, ale zdecydowaliśmy się na hotel CABIN na południe od centrum. 1km od kolejowego Dworca Głównego i zaledwie 2,5 km spacerem od słynnej kolorowej uliczki Nyhavn.
Możecie skorzystać z naszej rekomendacji lub sami poszukać noclegu. Tu polecam sprawdzony przez nas i pewny portal Booking.com . Korzystając z linku z naszej strony otrzymujesz 15% zniżki przy rezerwacji noclegów. Wybierz interesującą cię datę noclegu i rezerwuj :
KOPENHAGA – POZOSTAŁE PRZYDATNE LINKI
- VISIT COPENHAGEN – oficjalna strona miast (ENG)
- DANIA.OK.pl – Przewodnik po całej Danii
- Cestee – KOPENHAGA – strona turystyczna
Myślę, że w ciągu kilku lat uda nam się dotrzeć do Kopenhagi. Mamy to w planach.
koniecznie, nie ma co odkładać
Zamki – to musi być ciekawa atrakcja jeszcze dla tych co lubią takie obiekty.
Fajna ciekawostka z tym najszczęśliwszym miastem na świecie. Realia codziennego życia mają duże znaczenie
Ogromne, my sami zbyt komplikujemy sobie życie i w tym „gąszczu spraw do załatwienia” i hałasie nie możemy się potem odnaleźć i czujemy się źle – gonimy nie za tym co trzeba
Moje pierwsze skojarzenia na słowo Dania to Lego, Adersen i ich bardzo dobra drużyna piłkarzy ręcznych. Nie za wiele wiem o tym kraju.