Przewodnik po Kopenhadze

PRZEWODNIK PO KOPENHADZE

Przewodnik po Kopenhadze, to kompleksowy opis wszystkich najciekawszych atrakcji i dzielnic stolicy Danii. Miejsc darmowych, które stanowią pełny obraz wizerunku miasta i uzupełnienie komercyjnych atrakcji.

Przewodnik po Kopenhadze zabierze Was do prawo i lewo brzeżnej stolicy oraz pokaże to co łączy obie dzielnice, czyli mosty. Jaka jest Kopenhaga, dlaczego jest miastem ludzi szczęśliwych ? Jak bardzo jest różnorodna przez fantastyczne połączenie tego co stare, zabytkowe, z nową współczesną, czasem zaskakującą architekturą.

W tym przewodniku ominiemy to, o czym, pisałam wcześniej, czyli wszystkie zamki i pałace, obiekty płatne i równocześnie dostępne z „Copenhagen Card”, a także wszystkie informacje praktyczne. Te atrakcje znajdziecie pod linkami :

Wiele z nich można obejrzeć także z zewnątrz, bez wchodzenia do środka i zwiedzania.


PRZEWODNIK PO KOPENHADZE

MIEJSCA OPISANE




PRZEWODNIK PO KOPENHADZE

WYSPA ZELANDIA



MAŁA SYRENKA

Przewodnik po Wyspie Zelandia zaczniemy od symbolu Kopenhagi. Od maleńkiej rzeźby Małej Syrenki, który jest podobno największym rozczarowaniem turystycznym z racji wielkości. Ja odwiedziłam Syrenkę już trzy razy więc już wiem czego się spodziewać.


POSĄGI I PORTY W OKOLICY MAŁEJ SYRENKI

Na północ od syrenki znajduje się ogromne nabrzeże gdzie przybijają statki wycieczkowe. W najbliższej okolicy nabrzeża jest też kilka pomników na które warto zwrócić uwagę oraz porcik jachtowy.


KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO ALBANA I FONTANNA GEFION

W najbliższej okolicy Syrenki i Fortu Kastellet znajduje się urokliwy kamienny kościółek oraz fantazyjna fontanna Gefion.


NABRZEŻE OD KASTELLETU DO AMALIENBORGU

W północnej części tego nabrzeża znajdziemy przystanek wodnych autobusów oraz obiekty firmy Maersk i zabytkowy obiekt mieszczący Muzeum Sztuki.


OKOLICA PAŁACU AMALIENBORG

Teraz na chwilę odbijamy od nabrzeża, bo zabieram Was w okolicę Pałacu królewskiego Amalienborg. Sam pałac znajdziecie w opisie ZAMKI I PAŁACE KOPENHAGI , ale i inne obiekty takie jak: Katedra św. Ansgara, Cerkiew św. Aleksandra Newskiego, czy Kościół Marmurowy, który opiszę za chwilę.


KOŚCIÓŁ MARMUROWY

Ta piękna świątynia stoi na osi widokowej samego pałacu. XVIII-wieczny kościół luterański ma największą w Skandynawii kopułę oraz pomnik Kierkegaarda.

Wnętrze jest rokokowe, ale nie ma się wrażenia „przeładowania” dekoracji. Jest równie imponujące co zewnętrze, z pięknymi marmurowymi detalami i wspaniałymi freskami. Świątynia jest otwarta dla zwiedzających od 10.00 do 17.00


TEATR PLAYHOUSE, PLAŻA I SCHODY DO CAŁOWANIA

Wracamy na nabrzeże gdzie tuż za pałacem znajdziemy pomosty, które zastępują plaże , a tuz obok schody drewniane do „całowania”.


PLAC ŚWIĘTEJ ANNY

Idąc od schodów prosto wgłąb starego miasta przejdziemy przez podłużny Plac Św. Anny z aleją drzew i kilkoma pomnikami.


NYHAVN – NAJSŁYNNIEJSZA ULICA KOPENHAGI

Nyhavn to najsłynniejsze miejsce w całej stolicy i obowiązkowy punkt programu. Ta kolorowa uliczka z portem pośrodku jest chyba na wszystkich fotografiach kojarzonych z tym miastem. Spacerując wzdłuż nabrzeża, można poczuć atmosferę dawnej kopenhaskiej przystani. Ta uliczka tętni życiem dzięki licznym restauracjom i kawiarniom. Nyhavn nie bez powodu kojarzy się z bajkami, to miejsce było kiedyś domem Hansa Christiana Andersena. Mieszkał on w trzech różnych kamienicach w tej okolicy.

O złotej godzinie i o zachodzie słońca uliczka nabiera nowych , równie urokliwych kolorów.

A i wieczorem warto tu zajrzeć, bo kafejki i restauracje są tu czynne do późnych godzin, a uliczka pięknie rozświetlona nabiera nowej magicznej aury.


PLAC KONGENS NYTORV

na końcu słynnej uliczki Nyhavn znajduje się ogromny plac Kongens Nytorv. Na środku zielony skwer z pomnikiem , a dookoła wielkie budynki hoteli , centrów handlowych oraz obiekt Teatru Wielkiego.


OKOLICA NYHAVN

W Kopenhadze na każdej ulicy i w każdym zaułku znajdziemy obiekty warte uwagi. Tak jest i w kolejnym kwartale, który choć nie ma zabytków, czy muzeów z listy, to warto i tu pobłądzić.


BIBLIOTEKA I OGRODY BIBLIOTEKI

Sam obiekt biblioteki i jej wnętrza znajdziecie we wpisie ATRAKCJE Z COPENHAGEN CARD , ale jeśli będziecie chcieli obejrzeć obiekt bez karty, to warto zajrzeć także do ogrodów.


OKOLICA ZAMKU CHRISTIANSBORG –  HOJBRO PLADS

I tak dochodzimy do kolejnego zamku i możemy zajrzeć w jego okolice . Naprzeciwko głównego wejścia do zamku znajduje się plac z pomnikiem konnym Biskupa Absalona.


ZABUDOWA MIĘDZY BIBLIOTEKĄ, A MUZEUM ARCHITEKTURY

Kolejny obiekt na nabrzeżu, który trzeba koniecznie obejrzeć do BLOX – Duńskie Centrum architektury. O nim także poczytacie w osobnym wpisie, ale to okoliczna zabudowa jest tym, co chciałam Wam tym razem pokazać.


PIEKŁO DANTEGO

Teraz odbijamy w stronę centrum do Muzeum Sztuki Glyptotek. Naprzeciwko niego po drugiej stronie ulicy znajduje się wyjątkowo ciekawy pomnik symbolizujący Piekło Dantego.


PLAC RATUSZOWY

jednym z obowiązkowych punktów programu będzie Plac Ratuszowy z ogromnnym obiektem ratusza i pomnikiem Andersena.


STROGET, CZYLI HANDLOWE CENTRUM MIASTA

Zanim przejdziemy dalej warto zajrzeć do najbardziej tętniącej życiem dzielnicy. Tu w samym centrum miasta znajdują się bowiem ulice pełne sklepów, restauracji, sklepików z pamiątkami i place zapełnione ludźmi. Warto tu też zajrzeć do Kościoła Św. Ducha górującego nad dzielnicą.

Będąc w centrum warto zajrzeć do sklepu LEGO. W końcu jesteśmy w Danii – sercu tej ulubionej zabawki dużych i małych.


OKOLICA DWORCA GŁÓWNEGO

Od południowej strony dworca znajduje się pięknie oświetlony obiekt dawnej poczty centralnej , a wcześniej obiekt zabytkowy w którym obecnie jest bank.


JEZIORA ŚWIĘTEGO JORGENA

teraz odbijamy nieco od centrum w kierunku południowo – zachodnim. Tu na końcu kompleksu jezior znajdziemy Planetarium. O nim we wpisie ATRAKCJE Z COPENHAGEN CARD , ale same jeziora są warte uwagi ze względu na ogromną ilość ptactwa i miłe otoczenie.


OKOLICA DWORCA DYBBOLSBRO

Wracamy na chwilę w stronę nabrzeża oddzielającego wyspy, bo oto powstaje tam nowa dzielnica pełna hoteli, biurowców i apartamentowców. Spośród tych ostatnich wyróżniają się Wieże Kaktusowe , które wyróżniają się z otoczenia ciekawa architekturą.

Pozostałe obiekty w okolicy to również nowoczesna architektura


SUPERKILEN PARK

Opuszczamy ścisłe centrum i jedziemy na północ autobusem do ciekawego parku określanego mianem najbardziej kolorowego miejsca w Kopenhadze. Miejsce jest już nie pierwszej świeżości,  ale nadal zachowało swój ciekawy charakter. W świetle jednak obecnych wydarzeń pozostawienie nazwy „Moscow” odnoszącej się do Placu czerwonego jest jednak mocno kontrowersyjne.


DZIELNICA BISPEBJERG – KOŚCIÓŁ GRUNDTVIGA I CMENTARZ

Oddalając się od centrum na północ koniecznie dotrzyjcie do dzielnicy Bispebjerg. Tu znajduje się bowiem najciekawsza moim zdaniem świątynia w całej Kopenhadze. Z zewnątrz Kościół Grundvinga przypomina nam świątynie islandzkie. Budowa została ukończona w 1940 roku, obecnie jest w renowacji.

Kościół Grundtviga to protestancka świątynia wykonana z jasnej cegły bez prawie żadnych ozdób, co robi niesamowite wrażenie. Jej wnętrze jest faktycznie niesamowite. Poniżej zdjęcia wykonane aparatami i komórkami, dlatego tak różne odcienie ścian.

Idąc od kościoła w kierunku zachodnim dotrzemy do placu przy którym stoi zabytkowy obiekt obecnie mieszczący szkołę tańca. Pierwotnie była to kaplica z miejscem do kremacji, dlatego miejsce może budzić spore kontrowersje .

Naprzeciwko kaplicy znajduje się szklana rotunda.

A obok wejście na cmentarz, który jest tak skonstruowany, że jest równocześnie miejscem wypoczynku


Na Wyspie Zelandia znajdziecie zapewne jeszcze dziesiątki miejsc wartych odwiedzenia. Nam nie wystarczyło czasu na wszystkie parki oraz wiele zabytkowych obiektów. Jak już wspominałam nie ujęłam w tym przewodniku miejsc z listy „Copenhagen Card” oraz zamków i pałaców Kopenhagi, a te wszystkie przecież także możemy obejrzeć za darmo od zewnątrz, w tym piękne ogrody pałacowe. Kopenhaga jest bardzo drogim miastem, ale jeśli trafimy na piękną pogodę, to jest tu co oglądać bez wydawania nawet jednej korony.



PRZEWODNIK PO KOPENHADZE

MOSTY ŁĄCZĄCE WYSPY ZELANDIĘ I AMAGER



Kopenhaga to jedyne takie miasto na świecie, gdzie większość mostów nie jest przeznaczona dla ruchu kołowego, a dla rowerów i pieszych . Znajdziemy tu jeden most kolejowy, cztery kołowe, ale wszystkie z opcją przejścia dla pieszych i rowerów oraz trzy pieszo – rowerowe i jeden wyłącznie dla rowerów. Tak, to prawdziwy raj dla miłośników 2 kółek i najszybszy sposób poruszania się po stolicy (nie licząc metra).

INDERHAVNSBROEN

To pierwszy z mostów zaczynając od północy. Most rowerowo – pieszy jest jak prawdziwa autostrada,  najbardziej uczęszczany, bo kończy się w miejscu najsłynniejszej ulicy miasta – Nyhavn.

KNIPPELSBRO

Kolejny z mostów jest wyjątkowo kołowy, ale jak już wspominałam i tu są osobne pasy dla rowerów i osobne dla pieszych.

LILLE LANGEBRO

Po kołowym czas na kolejny rowerowy. Idziemy nim podziwiając zabudowę na obu brzegach.

LANGEBRO

Tuż za rowerowym, kolejny na samochody . Mimo, że jest ich tak mało, na żadnym nie widzimy korków. To świadczy o tym, że da się żyć w wielkim mieście bez samochodu.

Kolejne z mostów są to Bryggebroen i Cykelslangen , przez oba przejechaliśmy rowerami, ale już po zmroku i nie mamy zrobionych zdjęć. Idąc dalej na południe jest jeszcze kołowy Sjællandsbroen, kolejowy Amagerbroen oraz Kalvebod Bridge , gdzie przebiega autostrada łącząca Danię ze Szwecją.

CIRCLE BRIDGE

Będąc przy mostach nie można wspomnieć o słynnym już moście łączącym 2 brzegi kanału na wyspie Amager. Most składa się z kilku kółek i z daleka wygląda jak żaglowiec.

KALVEBOD BOLGE I GREEN ISLAND

Na wodzie pomiędzy wyspami zamontowano także coś w rodzaju pomostu, który stał się już miejską plażą i portem do cumowania kajaków , a kawałek dalej także na wodzie zamontowano całą restaurację



PRZEWODNIK PO KOPENHADZE

WYSPA AMAGER



DZIELNICA CHRISTIANSHAVEN

Przewodnik po Wyspie Amager zaczniemy od ścisłego centrum, czyli Dzielnicy Christianshaven. Zabytkowe, kolorowe kamienice przeplatają się tu z urokliwymi kanałami pełnymi żaglowców. To jedno z najsympatyczniejszych miejsc do spacerowania po stolicy.


OSIEDLE PAPIREN I OKOLICA

Prawie naprzeciwko słynnej uliczki Nyhaven powstaje właśnie nowoczesne osiedle apartamentowców. Ich ciekawa architektura przyciąga wzrok już z daleka.


ZABUDOWA NA PÓŁNOC OD CHRISTIANSHAVEN

Idąc dalej w kierunku północnym natkniemy się na wiele pięknych zabytkowych budynków. Kiedyś pełniących zapewne inne funkcje związane z morzem ( domki rybaków, garaże na łodzie i inne), dzisiaj będące urokliwymi domkami i ciekawymi biurami.


OPERA I OGRODY OPERY

Na północ od Christianhavn przy samym brzegu znajduje się potężny obiekt Opery Narodowej. Przykryty wielkim dachem wysuniętym w kierunku wody, robi z daleka i z bliska wielkie wrażenie. Niestety nie było szansy, aby zajrzeć do środka.

Na południe od budynku Opery umiejscowiono piękne ogrody nadbrzeżne z niesamowitym architektonicznie budynkiem restauracji.

Schody w dół prowadzą nas do pięknego ogrodu botanicznego i jak się okazuje jest to wejście na parking podziemny.

Oba obiekty łączy zadaszony szklany, fantazyjny chodnik.


DOMY NA WODZIE

Miasto, w którym sporą część stanowi woda, misi sobie jakoś radzić z brakiem terenu pod zabudowę. I tak powstają tu niesamowite osiedla domów na wodzie. Na to miejsce trafiliśmy przypływając tu wodnym autobusem i okazało się, ze w ciekawie zestawionych kontenerach umieszczono domy studenckie. Kopenhaga to z pewnością jedno z najsympatyczniejszych miejsc do studiowania. Sama miałam okazję to sprawdzić w 1998 roku studiując tu latem na Uniwersytecie Technicznym.


COPEN HILL

Najbardziej niesamowitym i zaskakującym miejscem jest znajdujący się na samej północy potężny obiekt zwany Copen Hill. Obiekt jest fabryką przetwarzającą biomasę. Z boku na najwyższej części elewacji zamontowano najwyższą na świecie ściankę wspinaczkową.

Na szczyt można wjechać windą i obejrzeć stąd całkiem ciekawe panoramy z zupełnie innej perspektywy niż te wcześniejsze.

A o co stanowi o unikalności tej budowli to całoroczny stok narciarski z kilkoma wyciągami . Muszę przyznać, ze zobaczenie narciarzy wiosną w płaskiej Danii było nie lada zaskoczeniem.


DZIELNICA POŁUDNIOWA – ORESTAD NORD

Teraz udamy się na południe do dzielnicy akademickiej, której większą część stanowi ogromny park z dziesiątkami ścieżek rowerowych i pieszych , a nawet rezerwatami. Tuż za parkiem zlokalizowano obiekty campusu uniwersyteckiego z niesamowitą salą koncertową oraz charakterystycznym okrągłym budynkiem akademika. Do dzielnicy można wejść przez coś w rodzaju bramy , a jest to ciekawy architektonicznie obiekt mieszkaniówki. Wodne kanały w kształcie sinusoidy i ogrody stanowią niesamowitą oprawę dla tych obiektów. Docieramy tu po zmierzchu, dlatego zdjęcia nie oddają uroku dzielnicy.



PRZEWODNIK PO KOPENHADZE

CHRISTIANIA – NIEZALEŻNE TERYTORIUM



Opisując Kopenhagę i Wyspę Amager nie sposób pominąć najbardziej szokującego miejsca o którym szczerze mówiąc nigdy wcześniej nie słyszeliśmy .

SZCZEGÓŁOWA MAPA DZIELNICY NA STRONIE > CHRISTIANIA


KRÓTKA HISTORIA CHRISTIANI

Christiania inaczej Wolne Miasto Christiania to częściowo samostanowiące się osiedle w dzielnicy Kopenhagi. To niezależna społeczność z oficjalnie nadanym statusem odrębnej społeczności gdzie nie obowiązuje prawo duńskie. Nikt Wam tu nie sprawdzi paszportów, nie ma granicy , ale można się poczuć jak w innym kraju. Miejsce zasłynęło jako ośrodek hippisów i kultury alternatywnej.

Dzielnica o powierzchni około 40 hektarów powstała w 1971 roku, kiedy grupa hippisów zajęła opuszczone koszary byłej jednostki wojskowej. Osiedlający się tu ludzie otwierali własne szkoły i przedszkola, powstawały też nowe domy. W szczytowym okresie Wolne Miasto zamieszkiwało aż kilka tysięcy ludzi. Teraz jest tu już poniżej tysiąca mieszkańców. Niestety wolność sprawiła, że do dzielnicy zaczęli przybywać także narkomani, prostytutki i różni przestępcy.

W 2001 i 2005 sukces wyborczy odniosła Konserwatywna Partia Ludu. To oznaczało znormalizowanie dzielnicy, chęć przywrócenia w niej duńskiego praw, a przede wszystkim walkę z nielegalnym handlem narkotykami. W 2004 roku nastąpiła obława ulicy Pusher Street i zatrzymano aż 50 dilerów. Od 15 lat w dzielnicy obowiązuje całkowity zakaz osiedlania się. Planuje się wyburzenie części domów i zastąpienie ich nowymi. Wprowadzana jest także powoli polityka „zero tolerancji”. Sąd Najwyższy orzekł, że mieszkańcy mają jednak prawo do własności i otrzymali tym samym ofertę zakupu działek. W 2013 roku Christiania otrzymała takie prawa i zasady, jakie obowiązują w pozostałej części Danii.

Do Wolnego Miasta można się aktualnie dostać poprzez dwa główne wejścia oraz od strony jeziora

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE W CHRISTIANI

W 1994 mieszkańcy Christianii opracowali własny, nieoficjalny, obowiązujący do dziś „kodeks” praw:

  • Zabronione jest używanie samochodów, kradzieże, korzystanie z broni, kamizelek kuloodpornych i ciężkich narkotyków.
  • Obowiązuje bezwzględny zakaz filmowania i robienia zdjęć miejscowym.
  • Nie wolno tu biegać. Osoba, która biega może być uznana za złodzieja lub policjanta

WIDOKI Z MOSTU DYSSEBROEN

Wracając rowerkami spod Copen Hill mieliśmy okazje przyjrzeć się widokom z mostu rowerowego łączącego 2 brzegi jednego z akwenów wodnych wyspy, a będącego częścią dzielnicy Christiania.



KOPENHAGA – BAZA NOCLEGOWA


Stolica Danii jest niestety bardzo droga i ciężko tu o tanie noclegi. Rezerwując nocleg w majowy weekend mieliśmy do wyboru 3 lokalizacje. Docelowo zdecydowaliśmy się na hotel CABIN na południe od centrum. Możecie skorzystać z naszej rekomendacji lub sami poszukać noclegu. Tu polecam sprawdzony przez nas i pewny portal Booking.com . Korzystając z linku z naszej strony otrzymujesz 15% zniżki przy rezerwacji noclegów. Wybierz interesującą cię datę noclegu i rezerwuj :



PRZEWODNIK PO DANII >

KOPENHAGA – INFORMACJE PRAKTYCZNE >

8 Replies to “PRZEWODNIK PO KOPENHADZE”

  1. Ładnie kolorowo i pewnie fajnie się zwiedza, ale czy bezpiecznie ??? Wnuczka do Paryża nie pojechała na Olimpiadę, bo rodzice się nie zgodzili, ciekawi mnie jak tutaj jest…

    1. Kopenhaga jest w czołówce najbazpieczniejszych miast na świecie . To kompletnie inny świat niż Francja , czy kraje Beneluxu .

    1. Myślę, że ta stolica to jeszcze taki dość nieoczywisty kierunek podróży. Częściej słyszy się o wycieczkach do innych europejskich stolic. A widać, że i Kopenhaga potrafi zachwycić!

  2. Pięknie tam, na pierwszym zdjeciu nieco mi sie Gdańsk przypomniał. zdziwiły mnie schody drewniane do „całowania” i ciekawa jestem o co chodzi z tym całowaniem i schodami.

    1. Po prostu , zrobili schodki i tak je nazwali, żeby przyciągnąć uwagę i ludzi w nowe miejsce

Leave a Reply