Praga

PRAGA – PRZEWODNIK PO STOLICY

Praga to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych i najsympatyczniejszych stolic europejskich jakie widzieliśmy. Jest bardzo spójna architektonicznie, urbanistycznie i kolorystycznie. Widać to bardzo wyraźnie z wież widokowych.

Praga to oczywiście nie tylko przepiękna starówka. Są tu miejsca mniej, lub bardziej zadbane i odnowione, ale całościowo sprawia wrażenie bardzo pozytywne. Jak każde byłe miasto należące do bloku wschodniego – nie uniknęło postsowieckiej zabudowy. Na szczęście nie zaburzyło to większości zabytkowego miasta.

Praga w sezonie niestety jest bardzo zatłoczona i przez to droga. Ale to jedyny minus tego miasta .


PRAGA – FILMOWE PODSUMOWANIE



PRAGA – WEŁTAWA


Pierwsze kroki kierujemy na wschód, przechodzimy przez MOST LEGII. potem schodzimy na 2 kolejne WYSPY NA WEŁTAWIE. Jedną bardzo zieloną z parkiem, druga z Pałacem Zofin. Przez wyspy dochodzimy wzdłuż nabrzeża do słynnego TAŃCZĄCEGO DOMU. Zbudowany w 1996r. budynek miał przypominać kształtem sylwetkę tańczącej pary Freda Astaire i Ginger Rogers. Zaprojektowany przez parę architektów: Vlado Milunića i Franka Gehry’ego awangardowy budynek miała początkowo stanąć w warszawie, ale władze stolicy nie zaakceptowały śmiałych, dekonstruktywistycznych wizji architekta. I tak Praga zyskała ciekawy budynek, który przyciąga turystów, a Warszawa obeszła się ze smakiem.


DZIELNICA NOWE MIASTO


Po obfotografowaniu tańczącego Domu i różowego niedźwiedzia kierujemy się na dalsze zwiedzanie dzielnicy Nowe Miasto.
Tu kolejno zajrzymy do kilu ciekawych miejsc.

Zaczynamy od OGRODU BOTANICZNEGO, gdzie wstęp jest bezpłatny, ale wcale to nie dziwi, bo ogród raczej jest dość mocno zaniedbany.

Potem kierujemy się do SOBORU ŚW. CYRYLA I METODEGO, czyli prawosławnej cerkwi.

Kawałek dalej atrakcja stojąca pod centrum handlowym. To GŁOWA FRANZA KAFKI zrobiona ze stali nierdzewnej i obraca się jakby ktoś pokroił ją na kawałki.

KOŚCIÓŁ PANNY MARII ŚNIEŻNEJ z ogrodem Franciszkańskim, który stanowi jakby oazę w centrum miasta. To wyjątkowo zadbane i fotogeniczne miejsce. Kościół też jest imponujący – sam ołtarz mierzy 30m.

PLAC WACŁAWA kończy główną arterię Nowego Miasta. Na jej końcu znajduje się imponujący rozmiarami, choć akurat w renowacji budynek Muzeum Narodowego ( Čelakovského sady) . Na placu stoi pomnik Wacława otoczony przez czterech patronów Czech.

Nieopodal placu Wacława odnajdziemy PASAŻ HANDLOWY LUCERNA. Znajduje się w nim najstarsze praskie kino o tej samej nazwie z piękną klatka schodową z witrażami oraz rzeźba św. Wacława siedzącego na koniu, który zawieszony jest do góry nogami. Budynek też niestety w remoncie.


DZIELNICA STARE MIASTO


RYNEK, a na nim piękny ratusz ze słyną wieżą zegarową, darujemy sobie wejście, bo cena wysoka , a kolejka jeszcze większa. Przy rynku jest kościół Św. Mikołaja – piękny z zewnątrz , jak i od środka. Jest wystawa poświęcona Dali, Mucha czy Warhol, ale oddelegowujemy tam tylko jedną osobę z naszego grona – ja osobiście wolę nacieszyć oczy Pragą „zewnętrzną”. Potem już wszyscy razem kierujemy się do następnej atrakcji.

BRAMA PROCHOWA to jedna z 13 bram prowadzących do miasta . Z jej szczytu oglądamy widok na miasto. Wstęp do wieży jest płatny i wynosi 90 koron.

JÓZEFÓW (DZIELNICA ŻYDOWSKA), czyli północna część Starego Miasta. Pełna jest synagog , ale wstęp do każdej z nich jest płatny (i to nie mało) . Pozostaje więc podziwianie więc budynków z zewnątrz.


MOST KAROLA


Most Karola łączy dzielnice Starego Miasta i Mala Strana. To najbardziej oblegane przez turystów miejsce . Mam wrażenie, że płyniemy przez tysiące głów z całego świata. Podobno przez most przechodzi średnio 30tys. ludzi dziennie.


DZIELNICA MALA STRANA


Spacer po Hradczanach kończymy w dzielnicy Mała Strana. Kolejne urocze uliczki, zaułek z Muzeum Kafki i ciekawym pomnikiem sikających zielonych mężczyzn, których tułowie się obraca.

Kawałek dalej wąska uliczka, jedna z najwęższych na świecie – Vinarna Certovka, która ma długość około 10m, a jest tak wąska, że na jej końcach są ustawione światła dla ludzi, gdyż w razie spotkania w środku nawet dwie szczupłe osoby nie będą się w stanie minąć. Łatwo ją ominąć, bo nie rzuca się w oczy.


WZGÓRZE PETRIN


U stóp wzgórza znajduje się pomnik ofiar komunizmu. To bardzo ciekawy zestaw rzeźb ludzi schodzących ze schodów, którzy im wyżej – tym coraz bardziej są niekompletni, jakby znikali.

Kawałek dalej jest dolna stacja kolejki, która wywiezie nas na samą górę – można się pokusić o wyjście, ale upał akurat mamy nieziemski. Koszt wjazdu to cena biletu komunikacji publicznej, czyli około 5zł więc nie warto się męczyć.

PETRIN to zielone wzgórze na którym znajdziemy :

  • piękne ogrody
  • Štefánik Obsewatorium astronomiczne
  • Katedra św. Wawrzyńca – piękna i kolorowa
  • stuletnia wieża przypominająca wieżę Eifla o wysokości około 60m. Powstała w 1891r. z tej samej okazji, co Vystaviste. Na jej szczyt prowadzą kręte schody (299 stopni). Wstęp jest płatny 120 koron (około 19zł). Z góry jest przepiękny widok na całe miasto.
  • labirynt luster
  • Stadion Strahov – największy stadion piłkarski i drugi co do wielkości obiekt sportowy świata
  • mnóstwo ciekawych pomników

PRZEJŚCIE PETRIN – HRADCZANY


Ze szczytu Petrin kierujemy się na Hradczany. Zanim jednak tam dotrzemy zachodzimy do klasztoru na Strahowie. To przepiękna zabudowa z bajkową biblioteką, ale plany ten dzień nie pozwoliły na zwiedzanie.


PRAGA – HRADCZANY


Po obejrzeniu klasztoru na Strahowie kierujemy się w stronę zachodnich Hradczan. Tu kolejno przechodzimy i oglądamy :

  • Černínský palác
  • Loretę – barokowy kompleks pielgrzymkowy
  • Pałac Schwarzenbergów ze zdobieniami na murze i ścianach
  • Kolumna plagi Świętej Trójcy
  • Budynek Arcybiskupstwa praskiego

I tak dochodzimy do Praskiego Zamku gdzie razem z tłumem turystów oglądamy zmianę warty. Teraz do wyboru dla zwiedzających są 2 trasy. My wybieramy opcję krótsza i troszkę tańszą – to TRASA B obejmująca:

OGRODY PAŁACOWE
Tu zaczynamy nasze zwiedzanie , stąd widać katedrę z boku – robi nieziemskie wrażenie, jest przeogromna !

KATEDRA ŚW. WITA
Katedra to największy obiekt sakralny w Pradze. Jest przepiękna zarówno z zewnątrz , jak i w środku. Niestety tłum turystów psuje atmosferę tego miejsca sacrum.

STARY PAŁAC KRÓLEWSKI
Tu spokojniej , wnętrza nie mają zbyt wiele do zaoferowania turystom, ale warto tu zajrzeć

BAZYLIKA ŚW. JERZEGO
To najstarszy obiekt na terenie Zamku Praskiego z X wieku

ZŁOTA ULICZKA
To najsympatyczniejsze miejsce na trasie, ale też i najbardziej zatłoczone. Światło słoneczne o tej porze dnia już zacienia większość budynków. To wąska uliczka z ciągiem małych domków, jak dla krasnoludków. W środku każdego z nich są sklepiki, wystawy, galeria, a na piętrze wielka wystawa zbroi i narzędzi średniowiecznych.


KRIZIKOWA FONTANNA


Kilka osób i przewodnik polecają wyjazd do odległej dzielnicy Vystaviste, gdzie znajduje się Park Stromovka oraz Krizikowa Fontanna. Od stacji metra musimy dojść 1,5km. Wieczorami odbywają się tu spektakle. Tańczące fontanny, muzyka i taniec. Wstęp kosztuje 230 koron (około 37zł) od osoby za spektakl. My obejrzeliśmy pierwsze przedstawienie, przeznaczony dla dzieci spektakl Disneya. Uważam jednak, że to absolutnie za wysoka cena za to widowisko.


WIEŻA TELEWIZYJNA ŽIŽKOV

Przed powrotem do kraju zatrzymujemy się przy Wieży telewizyjnej Žižkov. To wyjątkowo ciekawy architektonicznie obiekt, mocno górujący nad miastem. Wieża telewizyjna jest żelbetowa i mierzy 216 metrów wysokości. Została zbudowana w latach 1985–1992, a jej konstrukcja chroniona jest patentem. W szerszym filarze znajdują się dwie szybkobieżne windy, a jej całkowita masa wynosi 11800 ton.
W roku 2000 na wieży pojawiły się rzeźby raczkujących dzieci (Miminka), których autorem jest czeski artysta David Černý. Instalacja, pomyślana jako tymczasowa, spotkała się z pozytywnym odzewem i zmieniła się w stałą ekspozycję. Część Prażan jednak uważa, że figurki dzieci obniżają wartość architektoniczną wieży i psują jej styl high–tech. Mnie osobiście pomysł bardzo się podoba.


>>> PRZEWODNIK PO CZECHACH >>>


Leave a Reply