Białowodzka Góra wraz z rezerwatem o tej samej nazwie to nasze odkrycie sprzed kilku miesięcy. Bliskość Nowego Sącza oraz łatwość dotarcia sprawia , że do tego raju mogą dotrzeć nawet starsi, bądź mniej wytrawni turyści.
Białowodzka Góra leżąca na skraju Beskidu Wyspowego może być celem samym w sobie, albo tylko częścią wędrówki. Miejsce posiada kilka atrakcji dla których warto tu zawitać . A jego prawdziwą perełką jest Rezerwat Białowodzka Góra z bajecznym widokiem na Dolinę Dunajca. My odwiedziliśmy to miejsce z początkiem kwietnia, a potem dwa miesiące później . Jak kompletnie różnie wygląda góra w dwóch porach roku – zobaczycie poniżej na zdjęciach .
JAK SIĘ TAM DOSTAĆ ?
Najłatwiej dostać się tam samochodem . Od drogi głównej 75 w Tęgoborzy należy odbić na zachód lub z Nowego Sącza przez Rdziostów i Klęczany , a dalej GPS ustawić na Kaplicę Miłosierdzia Bożego na Rozdzielu. Pod kapicą znajduje się mały parking, a dalej wygodna ścieżka poprowadzi nas do rezerwatu i punktu widokowego.
Prowadzą też tu dwa szlaki turystyczne :
- ZIELONY : Tęgoborze – Białowodzka Góra
Długość szlaku : 3.8 km, czas przejścia 1h 35min, przewyższenie 352m – MAPA SZLAKU
- CZERWONY : Zamczysko – Biczyce
Długość szlaku : 10 km, czas przejścia 3h 30min, przewyższenie 311m – MAPA SZLAKU
KAPLICA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO NA ROZDZIELU
Jak już podjedziemy lub podejdziemy pod kaplicę – warto zajrzeć do jej środka i wejść na platformę widokową znajdującą się na piętrze. Kaplica jest pokaźnych rozmiarów . Z przodu znajduje się duża dwuspadowa wiata. W środku znajduje się olbrzymia, ludowa, drewniana rzeźba Jezusa Miłosiernego ustawiona na kamiennym cokole. Fundatorami tej kaplicy jest rodzina Pławeckich, którzy w 2007 roku postawili tą budowlę naprzeciw tymczasowego, brzozowego krzyża, jako podziękowanie za Bożą opiekę.
STARA KAPLICA
Kilkaset metrów dalej na północ znajdziemy ukrytą między drzewami znajdująca się na wzgórzu opisaną mianem „starej” kolejną kaplicę . Na jej temat nie udało mi się odnaleźć żadnych informacji, ale nie da się ukryć, że stanowi jedno z najbardziej malowniczych miejsc w tym rejonie.
NA SZLAKU
Spod pierwszej i drugiej kaplicy oraz szlaku pomiędzy nimi rozpościerają się fantastyczne widoki. Po wschodniej stronie Dolina Dunajca z nowo budowanym mostem w Kurowie. W oddali Wielogłowy i Nowy Sącz, a w tle cały Beskid Sądecki . Po zachodniej stronie mamy za to Górę Chełm (793 m.n.p.m) i widoki na Beskid Wyspowy .
REZERWAT PRZYRODY BIAŁOWODZKA GÓRA NAD DUNAJCEM
Rezerwat przyrody Białowodzka Góra obejmuje swoimi granicami południowe, wschodnie i częściowo północne stoki szczytu Zamczysko (607 m n.p.m.) wchodzącego w skład masywu Białowodzkiej Góry. Powstał dość dawno, bo w 1961 roku i zajmuje powierzchnię 67,69 ha. Rezerwat ustanowiono miedzy innymi dla ochrony bardzo rzadkiego jastrzębia brekinia, który ma tutaj najwyżej położone gniazdo w naszym kraju. Znajduje się ono na wysokości 550 m n.p.m.
Wchodząc do lasu mamy wrażenie jego wielkości. Korony drzew są bardzo wysoko, a ich pnie są jakby większe od tych znanych nam z karpackich lasów. Tutejszy las to zbiorowisko grądów i buczyny. Znajdziemy tu rzadką dla Karpat roślinę jaką jest irga czarna i te bardziej znane jak: lilia złotogłów, konwalia majowa, kalina koralowa, kopytnik pospolity, naparstnica zwyczajna oraz ożota zwyczajna.
PLATFORMA WIDOKOWA W REZERWACIE
Przejście przez las zajmie nam dosłownie kilkanaście minut, na końcu czeka nas ostre podejście i nagroda w postaci jednego z najpiękniejszych widoków w okolicy Nowego Sącza.
GRODZISKO NA BIAŁOWODZKIEJ GÓRZE
Jako ciekawostkę załączę tu informację o Grodzisku na Białowodzkiej Górze. Obecnie nie ma tam już czego szukać, ale warto wiedzieć o początkach osadnictwa na tym terenie. Grodzisko znajduje się na wschód od szczytu Zamczyska na wysokości 538 m n. p. m. Datuje się na je na średniowiecze. Nazwa góry też nie jest przypadkowa. Podobno wznosił się tu zamek Lemiesz. Jeśli istniał – był jedną z części systemu fortyfikacji ciągnących się wzdłuż Dunajca. Opowieść ta może być prawdą , gdyż u wschodnich podnóży góry znajduje się przysiółek o nazwie Lemiesz, a i ukształtowanie terenu w postaci stromej skarpy i podwójnego ciągu wałów wskazuje na obecność fortyfikacji.
PANORAMA TATR Z BIAŁOWODZKIEJ GÓRY
A jak będziemy mieć szczęście do widoczności warto przejść się na drugą stronę góry w kierunku jej właściwego szczytu . Tu z wysokości 616 m n.p.m rozciąga się bajeczna panorama Tatr . Dla nas dwukrotnie aura nie była zbyt łaskawa. Choć panorama była widoczna w pełnej okazałości, to jednak przejrzystość powietrza nie pozwoliła na zrobienie dobrych zdjęć
wow! cóż za bajeczny widok na Tatry, choć moim faworytem jest chyba zdjęcie koron drzew 🙂
No właśnie nie do końca bajeczny – warto bezie tam wrócić przy dobrej widoczności, żeby zrobić dobre zdjecia
Ładnie tam i widoki pierwsza klasa, odnoszę wrażenie że okolice Nowego Sącza są trochę niedoceniane… Prawda to? 😉
prawda, prawda ….. to najpiękniej położone miasto w Polsce – piękne góry są z każdej strony . Cudne rzeki, ciekawe miasto samo w sobie . Ma niestety juz od dawna kiepskich włodarzy, którzy nie mają kompletnie na nie pomysłu
Ale fajna wycieczka 🙂 Od dawna staramy sie wybierać na wycieczki szlakiem rezerwatów – to zawsze gwarantuje jakieś ciekawostki. A tu platforma widokowa jest super celem wycieczki! Zapisuje 🙂
Ja chyba z racji tego co się dzieje w kraju (bum budowlany) – też ostatnio szukam wyłącznie naturalnych odskoczni …
Uwielbiam klimaty Nowego Sącza! Ostatnio byłam tam zimą, ale obiecałam sobie, że wrócę jak się zazieleni, czyli niebawem.
Dzięki za inspirację i przypomnienie.
Pozdrowienia
Nowy Sącz to mój drugi ( albo pierwszy ) dom , w którym spędziłam większość życia . Stąd częste powroty i sentyment do tego miejsca, który pozostanie mi na zawsze …