Zamek w Wiśniczu

ZAMEK W WIŚNICZU

Zamek w Wiśniczu jest największym po Wawelu tego typu obiektem w Małopolsce. To on, widoczny już z daleka przyciąga uwagę turystów przejeżdżających przez to miasto.

Zamek w Wiśniczu, zamek Kmitów i Lubomirskich to jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej. Wiele razy mijaliśmy tą miejscowość i obiekt, ale dopiero niedawno udało się nam znaleźć czas na odwiedziny.


NOWY WIŚNICZ


Opisywany tu zamek znajduje się we wschodniej części miejscowości Nowy Wiśnicz . To maleńkie małopolskie miasto – liczące niecałe 2800 mieszkańców położone jest na Pogórzu Wiśnickim przy drodze wojewódzkiej nr 965 z Bochni do Limanowej. Nowy Wiśnicz uzyskał prawa miejskie w 1616 roku za sprawą Stanisława Lubomirskiego. W założonym przez siebie mieście ufundował on barokowy kościół farny oraz ratusz. Po zwycięstwie pod Chocimiem w 1621 r. na wzgórzu obok zamku Stanisław Lubomirski ufundował także klasztor Karmelitów Bosych.

Wielki pożar miasta w 1863 roku strawił większość drewnianej zabudowy. Odebrane prawa miejskie tuż przed II wojną światową ponownie nadane zostały dopiero 1995 roku.

W 2020 roku za pomnik historii uznane zostało kilka obiektów w Nowym Wiśniczu. Między innymi : zespół architektoniczno-krajobrazowy z zabytkowym ratuszem i kościołem Wniebowzięcia NMP, zamek i dawny klasztor Karmelitów Bosych, w którym obecnie mieści się Zakład Karny Nowy Wiśnicz (na zdjęciu poniżej)


ZAMEK W WIŚNICZU – KRÓTKA HISTORIA


Wzniesiony został w XV wieku przez przedstawicieli rodu Kmitów, ale barokową formę zyskał dopiero po odkupieniu przez Lubomirskich. Wiśnicki zamek to przykład rezydencji „Palazzo in fortezza”, czyli „pałac w środku fortecy”. Kolejne przebudowy nastąpiły w XVI wieku, kiedy to Piotr V – marszałek wielki koronny na dworze Zygmunta Starego, nadał mu styl renesansowy. Budowla nie oparła się najazdowi Szwedów w XVII wieku. Zamek został wówczas zdewastowany i ograbiony, a pełni zniszczeń dokonał pożar w 1831 roku. Opuszczony wówczas, czekał na odbudowę aż do 1949 roku.


ZAMEK W WIŚNICZU – INFORMACJE PRAKTYCZNE


GODZINY OTWARCIA:

 • kwiecień – październik : od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00 (Bastion w godz. 10:00-16:00), soboty, niedziele i święta w godz. 10:00-18:00
 • listopad – marzec : poniedziałek – nieczynne, od wtorku do piątku w godz. 10:00-16:00, soboty, niedziele i święta w godz. 11:00-15:00

CENNIK :

 • Zwiedzanie muzeum odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Bilet normalny – 18 zł,  ulgowy – 12 zł, wstęp na dziedziniec zewnętrzny zamku – 5 zł (dzieci do lat 5 wstęp bezpłatny)
 • Bastion VR – bilet normalny – 14 zł, ulgowy – 9 zł
 • Zwiedzanie Zamku + Bastion VR- bilet normalny – 24 zł, ulgowy – 16 zł
 • Trasa Podziemna i Wystawa Średniowieczne Narzędzia Tortur (podziemia zamku) – bilet normalny – 10 zł, ulgowy – 6 zł
 • Kaplica + Krypta Rodowa Lubomirskich + wystawa Pompa Funebris – bilet normalny – 10 zł, ulgowy – 6 zł
 • Wystawa Arsenał Wiśnicki – bilet normalny – 10 zł, ulgowy – 6 zł

Parking przed zamkiem bezpłatny.

Wszystkie aktualne informacje na STRONIE ZAMKU


ZAMEK W WIŚNICZU – ZWIEDZANIE


ARCHITEKTURA ZAMKU

To co możemy oglądać w czasach współczesnych to wczesnobarokowy korpus zamku zbudowany na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem i zwieńczony czterema basztami w narożnikach. Obok znajduje się niższy budynek – tzw. Kmitówka, który pierwotnie (czyli w XVI wieku) był budynkiem wolnostojącym. Mapka obiektu zaczepnięta ze STRONY .


WIDOK ZAMKU OD STRONY WSCHODNIEJ

Od tej strony znajduje się niewielki parking na którym możemy zostawić nasz pojazd. Wysokie mury okalają zamek i sprawiają na prawdę imponujące wrażenie.

Opuszczamy parking i idziemy lekko wznoszącą się drogą w kierunku bramy wejściowej.


BRAMA WEJŚCIOWA

Na teren zamku prowadzi na piękna, kamienna, barokowa brama wejściowa. Brama jest trójdzielna, a jej środkowa część jest półkolista i wysoka aby mogły tędy wjeżdżać wozy. W zwieńczeniu bramy znajduje się herb Lubomirskich. Tu też w podcieniach znajduje się kasa, gdzie musimy uiścić opłatę za wstęp na teren dziedzińca zewnętrznego oraz inne opisane wyżej opcje zwiedzania .


FORTYFIKACJE I DZIEDZINIEC WEWNĘTRZNY

Otaczające zamek fortyfikacje mają kształt pięcioboku z bastionami w narożnikach. W nich to mieściły się kazamaty oraz pomieszczenia dla załogi i stajnie. Na dziedzińcu zewnętrznym znajduje się głęboka na 36 metrów studnia przy której budowie pracowali podobno jeńcy tatarscy, będący w niewoli u Lubomirskiego.

Tuż obok bramy wejściowej jest przepięknie odnowiony budynek gospodarczy.

Wewnętrzny dziedziniec  robi niesamowite wrażenie . Możemy obejść zamek z każdej strony i przyjrzeć się wszystkim wieżom w narożnikach ogromnej budowli. A kształt całości założenia tworzy aż pięć baszt i dobudówki. Trzy baszty są okrągłe, jedna kwadratowa, ostatnia z nich ma podstawę czworoboczną, a górną część ośmioboczną.


WNĘTRZA ZAMKU

Do wnętrz zamku wchodzimy już z panią przewodniczką. Przy tej okazji dodam, że opowieści słucha się z niesamowitą przyjemnością, pełen profesjonalizm, ogromna wiedza i dowcip.

Wchodzimy po schodach na wysoki parter i pierwsze kroki kierujemy na dziedziniec z arkadową loggią. Nie jest on jednak tak imponujący jak w innych obiektach z tego okresu.

W jednaj z sal znajdujemy makiety wielu Polskich zamków zbudowanych w tym samym okresie i stylu, a także makiety kilku etapów rozbudowy zamku w Wiśniczu.

W północno – wschodniej części znajduje się kaplica pochodząca z 1621 roku. Można spojrzeć na jej wnętrze i kopułę zwieńczającą z górnej galerii. Kopuła pokryta jest malowidłami z XVII wieku autorstwa Falconiego, a w narożnikach znajdują się kartusze Lubomirskich. Pod kaplicą znajduje się krypta, w której w 2009 roku złożono sarkofag ze szczątkami Stanisława Lubomirskiego.

Na II piętrze zamku, przy sali rycerskiej, znajduje się galeria widokowa. Widać stąd cały dziedziniec od strony północnej z kazamatami obecnie pełniącymi rolę budynków gastronomii i hotelu dla turystów oraz panoramę prawie całego Nowego Wiśnicza. Z wieżą , którą widzimy z prawej strony związana jest pewna legenda, którą opisałam poniżej.

Wystrój wnętrz jaki możemy obecnie oglądać to miedzy innymi barokowe portale wejściowe, kamienne obramowania okienne, dekoracje stiukowe. Niestety przez burzliwe dzieje z wyposażenia nic nie zostało. Szwedzi złupili zamek wywożąc podobno aż 150 wozów pełnych kosztowności i dzieł sztuki. Z tego powodu nie możemy podziwiać prawie nic z tamtego ówczesnego wyposażenia zamku. Powoli jednak wnętrza zapełniane są wyposażeniem, aby nie straszyły pustkami.


ZAMEK WSPÓŁCZEŚNIE

Zamek stał się w ostatnim czasie ośrodkiem kulturalno-artystycznym. Odbywają się tu koncerty w przygotowanej do tego specjalnej sali koncertowej ( na zdjęciach poniżej ) oraz różnego rodzaju wystawy czasowe. My7 trafiliśmy an wystawę malarstwa, przyznam, że wyjątkowo ciekawą .


ZAMKOWE LEGENDY

KRÓLOWA BONA

jak już wspominałam stojąc na galerii widokowej na II piętrze warto spojrzeć na wieże po prawej stronie – nosi ona imię Królowej Bony . A związane jest to z jedną z legend. Monarchini była częstym gościem Piotra Kmity – swojego zaufanego stronnika. Któregoś razu podczas pobytu na zamku postanowiła wejść na wieże. Oczywiście bez problemu dostała na to pozwolenie gospodarza. I tak podczas trwającego balu objechała gzyms wieże na osiołku i wróciła cała i zdrowa na salę balową. Bona wykorzystywała później swój wyczyn do pozbywania się przeciwników politycznych . Na rozkaz królowej przejeżdżali się oni po gzymsie, tylko zamiast osła dostawali konia . Konie bardzo nie lubią wysokości – kończyło się więc to upadkiem z wysokości i śmiercią .

JEŃCY TATARSCY

Inna legenda mówi o jeńcach tatarskich wziętych do niewoli po po przegranej bitwie pod Chocimiem. Jeńcy wykorzystywani byli do budowy zamku. Tatarzy postanowili jednak uciec . Przyprawili sobie skrzydła z gałęzi i ptasich piór, ale jak się łatwo domyślić ucieczka się nie powiodła. Zginęli roztrzaskawszy się o ziemię . W miejscach ich upadku stoją po dziś dzień kolumny.


Zamek w Wiśniczu to z pewnością jeden z najpiękniejszych zabytków na terenie Małopolski. Żałuję, że tak późno przez nas odkryty, ale jak to mówią „lepiej późno niż wcale”>>> PRZEWODNIK PO ZAMKACH I PAŁACACH W POLSCE >>>

>>> PRZEWODNIK PO ATRAKCJACH W POLSCE >>>

6 Replies to “ZAMEK W WIŚNICZU”

 1. Widziałam kiedyś już na którymś blogu relację z tego zamku, ale Twój wpis to jest sztos-rzetelny, przydatne informacje i na dodatek piękne zdjęcia.

 2. Tak dawno tam byliśmy, że w salach chodziło się po deskach i wszędzie trwał remont… Widzę że warto wrócić.
  A ile razy sobie przypominam że Szwedzi wywieźli te 150 wozów kosztowności to mam ochotę… No nie powiem co. 😉

Leave a Reply