ZAMEK W JANOWCU

ZAMEK W JANOWCU NAD WISŁĄ

Zamek w Janowcu górujący na Wzgórzu Zamkowym nad wsią Janowiec i doliną Wisły jest z pewnością jednym z najbardziej malowniczych tego typu obiektów w Polsce.

Zamek w Janowcu to jedna z atrakcji okolic Kazimierza Dolnego. Odwiedzony przez nas przy okazji pobytu w tym urokliwym miasteczku, zapisał się na naszej liście zdecydowanie najciekawszych miejsc do zwiedzania.


WIEŚ JANOWIEC


Janowiec założył w I połowie XVI wieku Piotr Firlej, który był starostą lubelskim i kazimierskim. Wybudował on w tym miejscu wspaniały, potężny zamek górujący nad miastem słynący do dziś jako jedyny w Polsce zamek w paski. Miejscowość Janowiec istniała tu już jednak wcześniej pod nazwą Syrokomla. Prawa miejskie otrzymała w 1537 roku, na podstawie przywileju króla Zygmunta Starego. Niestety w późniejszym okresie te przywileje straciła i obecnie jest uznawany za wieś.


ZAMEK W JANOWCU – KRÓTKA HISTORIA

Budowę zamku w Janowcu zaczęto w XVI wieku na polecenie rodziny Firlejów, znanego rodu starostów i wojewodów. Częstym gościem, był przyjaciel rodziny Firlejów sam Kochanowski. W kolejnym okresie historii obiekt przeszedł w ręce rodziny Tarłów. Istotnym momentem w historii zamku było tutejsze spotkanie Zygmunta III z przywódcą rokoszu Zebrzydowskiego. Po najeździe Szwedów zamek odbudowano w stylu barokowym przez rodzinę Lubomirskich, ale pod koniec XVIII wieku właściciel przegrał go w karty. Niestety, od tej pory obiekt powoli popadał w ruinę. Dopiero w latach 30-tych XX wieku, kupił i zabezpieczył posiadłość Leon Kozłowski.

Obecnie zamek jest w takim stanie, ze ciężko wyobrazić sobie czasy jego świetności . Piękne meble, perskie dywany, czy labirynt korytarzy prowadzący do 98 zamkowych komnat.

Zdjęcie ze strony Wikipedii .

Pełną historię zamku przeczytacie na stronie zamkipolskie.com


ZAMEK W JANOWCU – ZWIEDZANIE


Zamek w Janowcu, to tak na prawdę okazałe ruiny pięknego zamku z XVI wieku, w których obecnie mieści się Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. To tutaj mieściła się siedziba wielkich rodów magnackich Rzeczpospolitej, czyli Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z ostatnim z nich, związana jest zamkowa legenda o Czarnej Damie. Legenda głosi, że podczas pełni księżyca w ruinach Zamku ukazuje się duch Czarnej Damy – Heleny Lubomirskiej. Dziewczyna popełniła samobójstwo, gdyż rodzice nie zgodzili się, by wyszła za mąż za biednego rybaka. Nie mogąc znieść braku akceptacji rodziców, rzuciła się w przepaść z zamkowej wieży.

Latem ( w normalnym nie-pandemicznym okresie) na dziecińcu odbywa się Festiwal filmowy Dwa Brzegi, są też koncerty muzyków z całego świata w ramach Janowieckich Interpretacji Muzycznych, Święto Wina, turnieje rycerskie i inne wydarzenia ożywiające to miejsce.

W kasie nabywamy bilet wstępu na krużganki, wystawy muzealne lub jedno i drugie. Nas zdecydowanie najbardziej interesuje obejrzenie całego zamku – wybieramy więc I opcję. Wędrujemy więc po schodach, aby zajrzeć we wszystkie dostępne zakamarki i aby obejrzeć okolicę z wysokości.


GÓRA ZAMKOWA


Opuszczamy zamek i kierujemy się na wschód do kilku innych ciekawych obiektów na Wzgórzu Zamkowym i punktu widokowego na Wisłę. Znajdują się tu 3 drewniane krzyże – podobne do tych na Górze 3 Krzyży w Kazimierzu . To także pamiątka po epidemii cholery.

DWOREK Z MONIAKÓW

Kawałek dalej znajdujemy ukrytą za drzewami prawdziwą perełkę . To XVIII-wieczny dwór przeniesiony z miejscowości Moniaki na Lubelszczyźnie. Dworek został pięknie odrestaurowany. Ma podobno autentyczne ziemiańskie wnętrza i są tu także pokoje gościnne, które można wynająć.

SPICHLERZ , STODOŁA I LAMUS

Obok dworku znajduje się kilka innych budynków przeniesionych z terenów Lubelszczyzny, stanowiących mały skansen


ZAMEK W JANOWCU – INFORMACJE PRAKTYCZNE


Janowiec to najbliższa atrakcja okolic Kazimierza , a za razem według nas jedna z najciekawszych i najpiękniejszych. Można się do niej dostać z Kazimierza przez most w Puławach lub bezpośrednią przeprawą promową.

Prom znajduje się zaledwie 1,5km od rynku i mieści 8 samochodów. Można przeprawić się na drugą stronę Wisły: do Kazimierza Dolnego, Mięćmierza czy Wilkowa. Niestety jest dość drogą alternatywą, gdyż płaci się za samochód i dodatkowo za każdą osobę. Gdy więc chcemy podskoczyć do Janowca samochodem korzystając z promu – wydamy w jedna stronę: 12zł za auto + 7zł od osoby . Aktualny cennik na STRONIE.

Dlatego też warto nadrobić drogi i skorzystać z mostu w Puławach,  przy okazji oglądając atrakcje tego miasta.>>> ATRAKCJE OKOLIC KAZIMIERZA DOLNEGO – PRZEWODNIK >>>

>>> PRZEWODNIK PO ZAMKACH W POLSCE >>>

>>> MIASTA I ATRAKCJE W POLSCE  >>>

 

5 Replies to “ZAMEK W JANOWCU NAD WISŁĄ”

  1. Bardzo lubimy szwendać się po klimatycznych zamkach pamiętających zamierzchłe czasy. Ten w Janowcu nad Wisłą jest niewątpliwie piękny, może będzie okazja kiedyś odwiedzić 🙂

  2. Byłem prawie pewny, że ten zamek znajduje sie już w Mazowieckim, a to jednak nadal Lubelskie 🙂 Lubelskie jednak pełne jest mega ciekawych miejsc!

Leave a Reply