OGRODY KAPIAS

OGRODY KAPIAS

Ogrody Kapias w Goczałkowicach Zdroju na Śląsku to jedne z najpiękniejszych ogrodów w Polsce. Zaskakują ogromem i różnorodnością.

Ogrody Kapias to dzieło tak na prawdę jednego człowieka. Właścicielem i założycielem był Pan Bro­nisław Kapias, który w 1979 roku postanowił podzielić się swoją pasją z innymi. Na początku na niewielkim skrawku ziemi zaczął sadzić rośliny, potem wprowadzał architek­turę ogrodową. Do dzisiaj jego dzieło można podziwiać w STARYCH OGRODACH.


OGRODY KAPIAS – NOWE OGRODY


W 2008 roku na powierzchni 4 ha w sąsiedztwie Starych Ogrodów rozpoczęto budowę NOWYCH OGRODÓW z Restau­racją KAPIAS i Cen­trum Ogrod­niczym. To co przedstawiam poniżej to nowa część . Na mapce zaczerpniętej ze STRONY obiektu znajdują się numerki – poniżej w ten sam sposób znajdziecie opis całych ogrodów.

OGRODY KAPIAS


OGRODY KAPIAS – INFORMACJE PRAKTYCZNE


GODZINY OTWARCIA :

Centrum Ogrodnicze: 8:00 – 19:00 ( w weekendy do 16 )

Ogrody do zwiedzania: 10:00 – 19:00

Restauracja: 10:00 19:00

WSTĘP DARMOWY

SZCZEGÓŁY NA STRONIE – OGRODY KAPIAS


OGRODY KAPIAS – ZWIEDZANIE


CENTRUM OGRODNICZE (1)


Nawet jeśli nie macie w planach ogrodniczych zakupów, to warto tu zajrzeć. ogrom ilości rośli, drzew i przeróżnych dodatków zachwyca.


RESTAURACJA KAPIAS I SKALNIK (3,4)


Może być celem samym w sobie lub przerwą w oglądaniu ogrodów. Kawa, ciacho, a nawet cały obiad . Lokal jest przy­jazny dzieciom oraz osobom niepełnosprawnym. Wys­trój i menu zmienia się podobno w zależności od pory roku.


STAW Z ALTANĄ (5)


Tuż naprzeciwko restauracji po lewej stronie znajduje się pierwsza część ogrodów. To niewielki staw z altaną krytą strzechą do której prowadzi kami­enny pomost. Brzeg stawu nat­u­ral­nego porośnięty jest kwiatami i pełen lustrzanych kul. Już to miejsce zachęca do tego, aby zaszyć się w dalszą część ogrodów.


WRZOSOWISKO, LIŚCIASTA GÓRKA, CIENISTE WZGÓRZE I OGLOO (6,8,10,11)


Teraz przechodzimy w prawo. Tu kilka atrakcji . Wrzosowisko najlepiej oglądać końcem sierp­nia i we wrześniu.W maju nie ma tego fantastycznego kolorytu. Na górce posadzone są wrzosy, a całość poprzepla­tana jest sos­nami i brzozami.

Tuż za wrzosowiskiem znajduje się liściasta górka obsadzona krze­wami liś­ci­astymi. Wzgórze zmienia kolory z miesiąca na miesiąc.

 

Wzgórze powstało dla tych, którzy będą latem szukać cienia. Ścieżką wśród szybko rosnących drzew można dojść do punkt widokowego, z którego widać labirynt.

Ogrody Kapias

Obok jeszcze jedna mała atrakcja – zielone igloo do którego można wejść do środka.


OGRODY KAPIAS – LABIRYNT (13)


To atrakcja dla dużych i małych . Labirynt utwor­zony jest przez ros­nące żywot­niki zachod­nie.

Ogrody Kapias


ALEJA LIPOWA (14)


Do jednego z najpiękniejszego ogrodów zaprowadzi nas Aleja Lipowa. Lipy przyci­nane są tu kilka razy do roku. Wzdłuż ustawione są ławki, a kilka razy w roku pojawiają się pomiędzy nimi nad głowami kolorowe parasolki (niestety w maju ich jeszcze nie było)


OGRÓD ANGIELSKI (15)


To moim zdaniem najpiękniejszy z ogrodów. Wykreowane tu są osobne niejako pomieszczenia, jest ich aż 12 i każde wyróżnia się inną kolorystyką roślin i architektury ogrodowej. Przez całość prowadzi nas kory­tarz. Przechodzimy nim kolejno przez: bramę księży­cową, tunel różany, zegar słoneczny, fontannę, aż do ściany fron­towej typowego ang­iel­skiego domu. Ogrody angielskie to także: ceglane murki, lustra, drewniane ławki, rzeźby, furtki i łuki. Ogród dosłownie tonie w kwiatach, a każdy niemalże fragment to idealne tło do sesji zdjęciowej.


OGRÓD JAPOŃSKI (18)


Teraz przechodzimy na drugą stronę Alei Lipowej i przenosimy się na drugi koniec świata do Ogrodu Japońskiego. Ogród tego typu jest ubogi w rośliny. Domin­ują tu sosny – sym­bol dłu­gowieczności, klony, berberysy, cyprysiki, miłorzęby i aza­lie japońskie. Mamy altanę do której prowadzi nas drewniany mostek i kilka kamiennych rzeźb typowych dla Japonii świątyń.


OGRÓD SKANDYNAWSKI (19)


Z ogrodu Japońskiego przechodzimy przez drewnianą bramę i zmieniamy kompletnie klimat. Typowo skandynawskie elementy wprowadzają nas jakby w inny świat surowego, rustykalnego klimatu północy.  Drewniana altana, mostki, płotki, mnóstwo schodów i wodospady, a to wszystko skąpane w zieleni różowych kwiatach.


OGRÓD Z RÓŻĄ (17)


Tuż przy głównej alei mamy kolejny niezwykły ogród. Pośrodku świątynia dumania, a wokół głównie krzewy róż.


ZACZAROWANY OGRÓD I PLAC ZABAW (22)


Jak w każdym ogrodzie , czy parku , musi się znaleźć miejsce dla małych milusińskich. Plac zabaw z powodu Covida był zamknięty, ale wato było zajrzeć przynajmniej do zaczarowanego ogrodu.


TUNEL I TARASY WIDOKOWE (20)


Do dalszej części ogrodów prowadzi nas drewniany tunel . Powyżej niego znajdują się tarasy widokowe na kilka najbliższych części ogrodu.


OGRODY KAPIAS – OGRÓD LATO (26)


Jednym z najciekawszych i najbardziej bajkowych ogrodów jest ogród letni. Uwagę już z daleka przyciąga domek przeniesiony jakby z wioski Smerfów. Domek , do którego prowadzi drewniany podest znajduje się nad malowniczym stawem , wokół którego falują wysokie trawy.  


OGRÓD W BARWACH NARODOWYCH (31)


Ogród jest podzielony na dwie części . W jednej wszystkie kwiaty są białe, w drugiej czerwone. Tylna część ogrodu to lasek z równo posad­zonymi brzozami.


OGRÓD SENSORYCZNY I TAJEMNICZY OGRÓD (32.35)


Końcówka ogrodu nie budzi już takiego zachwytu jak jej wcześniejsze części.


PATIO WŁOSKIE (34)

Teraz przenosimy się na południe Europy. Po drugiej stronie ogrodu znajduje się podwórko ze studnią w środku .Ceglano – kamienne mury wraz z fron­tową ścianą budynku tworzą klimat podwórka prosto ze słonecznej Toskanii . Znajduje się tu kącik w którym unosi się zapach ziół, a wnęki oki­enne wypełnione są mal­owidłami przed­staw­ia­ją­cymi pejzaże Toskanii.


ZAUŁEK ŚRÓDZIEMNOMORSKI (33)


Przenosimy się na drugą stronę muru i już jesteśmy w kwitnącej lawendą Prowansji.


WĄWÓZ WIOSNA, ŚCIANA POWOJNIKÓW, ZACIENIONA ŚCIEŻKA I OGRÓD JESIEŃ (23, 24,25,27,28)


Wzdłuż płota prowadzi ścieżka a miejsce to wiosną kipi zielenią i mnóstwem kwiatów i krzewów. Wzdłuż tego ogrodu ciągnie się zielony trawnik, a od kolejnej ścieżki oddziela go ściana powojników. Spacerując powyżej po cienistej ścieżce można oglądać z góry Wąwóz WIOSNA, Ogród JESIEŃ i  ścianę powo­jników. Na końcu tej części ogrodów znajduje się wiata z piecem.


OGRODY KAPIAS – OGRÓD ZIMA (16)


Ogród Zima to wyjątkowo ciekawy zakątek Ogrodów Kapias. Nawet w upalny dzień czuć tu prawdziwy chłód. Wszystko jest w tonacji ciemnej zieleni z bielą żwirku i dodatków takich jak altany i sanie. Jest nawet igloo, renifery i od czasu do czasu zagląda tu Św. Mikołaj.


OGRÓD ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA (12)


Przechodzimy ponownie przez Aleję Lipową , którą pokazywałam wcześniej i jesteśmy w kompletnie odmiennym ogrodzie. To Ogród zachodzącego Słońca. Met­alowa kop­uła, która znajduje się w jego cen­trum porośnięta trzmieliną imi­tuje zachodzące słońce. Wszys­tkie rośliny przez większą część roku mają barwę czer­woną, pomarańc­zową, żółtą, bordową. Choć w maju są jeszcze w innych tonacjach. Dla kontrastu postawiono tu błękitne krzesełka.


OGRÓD WIEJSKI (9)


Już z poprzedniego ogrodu widać dach jakiejś wiejskiej chałupy. I tak w mgnieniu oka przenosimy się w klimat jak ze skansenu. Tutaj czu­jemy woń wiejs­kich kwiatów, ziół i krzewów. Strach na wróble odstrasza ptaki w warzy­wniku, bocianie gni­azdo czeka na bociana, na płocie suszą się garnki. W drew­ni­anych i glini­anych don­icach mienią się kolorami kom­pozy­cje z roślin jed­norocznych. Na sznurze suszy się pranie, a pod lipą czeka drew­niana ławka. Zagrody strzeże św. Fran­ciszek – pier­wszy ekolog, patron przy­rody, którego kapliczka zna­j­duje się w centrum ogrodu.


OGRÓD CISZA (7)


Ostatni maleńki ogród jaki na nas czeka to Ogród Ciszy. To zakątek w ksz­tał­cie koła odi­zolowany od pozostałych ogrodów. Posadzka ma kształt kami­ennych kół, na których stoi okrągły kom­plet wypoczynkowy, a ściany utwor­zone są z wysokich traw. Wewnątrz panuje faktycznie fantastyczna cisza.

 


Ogrody Kapias są przepiękne, warto będzie tu zajrzeć także w innej porze roku aby obejrzeć je w innych barwach. Niestety nie udało nam się obejrzeć starej części, bo o jej istnieniu dowiedzieliśmy się dopiero po powrocie. Będzie powód , aby wrócić …

Ogrody Kapias

 



>>> POLSKIE OGRODY BOTANICZNE >>>

>>> POLSKIE MIASTA I ATRAKCJE  >>>

4 Replies to “OGRODY KAPIAS”

  1. Nie znam ich w ogóle! W Polsce to byłam tylko u nas w Krakowie, bo miałam tam kiedyś koncert. A z tych wymienionych to ten Ogród Japoński i Skandynawski zainteresowały mnie najbardziej!

Leave a Reply