OGRÓD PARAFIALNY W BUJAKOWIE

OGRÓD PARAFIALNY W BUJAKOWIE

Ogród parafialny w Bujakowie przy Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego to jedno z tych niepozornych miejsc o których mało kto słyszał i mało kto odwiedził. Komu jednak się udało tam dotrzeć będzie zachwycony.

Ogród parafialny w Bujakowie odkryliśmy w 2020 roku. Za pierwszym razem zaskoczyła nas podczas zwiedzania burza, kilka miesięcy później wróciliśmy więc tam, aby na spokojnie obejrzeć i przejść w całości ten niewielki, ale niezwykle ciekawy areał.


MIEJSCOWOŚĆ BUJAKÓW

Nazwa Bujaków wzięła się od słowa „buj”, czyli „dziki”. Bujak to osoba z gwałtownym uosobienie. Skąd taka nazwa i jej pochodzenie, tego niestety nie wiadomo.  Pierwsza wzmianka o miejscowości pojawiła się na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwszym właścicielem wsi był Piotr z Bujakowa, a jego rodzina posiadała wieś do XVIII wieku. Rozwój wsi zapewniła huta szkła, a w następnym stuleciu również kopalnie węgla, kiedy osadę przejął Karol Godula. Od 1922 roku Bujaków znajduje się w Polsce, początkowo w powiecie rudzkim, a następnie w rybnickim.

W Bujakowie znajdują się 2 ogrody botaniczne:

  • Ogród parafialny Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego (opisywany tutaj)
  • Śląski Ogród Botaniczny (opis wkrótce)

ZABYTKI BUJAKOWA

Największym i najważniejszym zabytkiem Bujakowa jest pochodzący z 1500 roku obiekt jest murowany. Wewnątrz znajduje się zabytkowa chrzcielnica z przełomu XV/XVI wieku. Ściany prezbiterium oraz kaplic ozdobione są malowidłami i wykonane renesansową techniką zwaną sgraffito.

To właśnie obok tego obiektu znajdują się opisywane tutaj przepiękne ogrody.

Kolejny zabytek to Kapliczka z I połowy XVII w. w kształcie rotundy, przykryta gontem i z kogutem na szpicy. Według legendy zbudowano ją na pamiątkę potyczek wojny trzydziestoletniej. Została wzniesiona na kopcu, a pod nią najprzypuszczalniej pochowano 200 poległych szwedzkich żołnierzy .
W Ogrodzie parafialnym Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego znajduje się Studnia z 1604 roku.


OGRÓD PARAFIALNY W BUJAKOWIE

Ogród parafialny Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego został założony w 1976 roku przez ks. kan. Jerzego Kempę. Całość założenia zajmuje obszar ok 1 ha. Można obejść na spokojnie w pół godziny, ale można też przysiąść na niejednej ławeczce na nacieszyć oczy niesamowitą roślinnością jaką tutaj znajdziemy.

OGRODOWE STAWY

Stawy i roślinność wodna to nieodłączna część większości ogrodów . Tu jedna zostały przygotowane w sposób wyjątkowo malowniczy . Idealne tło dla sesji zdjęciowych , pojawiła się więc sesja z serii #wczerwieniprzezświat.

FAUNA

Prawdziwą atrakcją są tu pawie . Udało nam się trafić na amory i pokaz całej wspaniałości tych ptaków .

ZABUDOWA

Oprócz domu parafialnego w ogrodzie znajdziemy też kilka innych zabudowań, głównie drewnianych . Są one fantastycznie wkomponowane w roślinność .

RZEŹBY

Atrakcją i tym co wyróżnia ten ogród na tle innych jest ogromna ilość rzeźb. Większość z nich to figury świętych, jest tu postać papieża, ale są też ule, kapliczki i inne elementy pięknie wkomponowane w całość założenia .

FLORA

Ogród Parafialny w Bujakowie to przede wszystkim nieprawdopodobna ilość kwiatów i innej roślinności. Widać, że ogród projektowany był i utrzymywany jest przez prawdziwego pasjonata i znawcę . Choć niewielki, to jeden z najpiękniejszych ogrodów jakie widzieliśmy .

UWAGA !!!

W ogrodzie nie ma biletów wstępu. Są za to wszędzie porozkładane skarbonki – pamiętajcie wrzucić „co łaska” . Dla tych co dbają o to piękne miejsce nie można żałować !



>>> POLSKIE OGRODY BOTANICZNE >>>

>>> POLSKIE ATRAKCJE – PRZEWODNIK >>>

10 Replies to “OGRÓD PARAFIALNY W BUJAKOWIE”

  1. Nie ma tu zbyt dużo treści do przeczytania, ale to moje literackie niezaspokojenie oczywiście rekompensują piękne zdjęcia. Jestem fanem takich perełek, małych ojczyzn, miejsc, które zwykle mijamy i do których byśmy nie zajrzeli gdyby nie szczególne okoliczności. Pięknie. 🙂

    1. piękna przyroda zastąpi każde słowo ……. co tu pisać – trzeba patrzeć …… to prawda – odkrywanie takich perełek to prawdziwy skarb naszych dziwnych czasów

  2. Wygląda przepięknie. Uwielbiam takie miejsca, aż sprawdziłam jak daleko jest Bujaków i czy przypadkiem nie leży na trasie jakiejś naszej podróży

Leave a Reply